MAGAMA
07.07.08,00:05
som povinne poistena ako zamestnanec a mam aj DNP s max VZ z roku 2007. momdntalne cerpam ocrku z oboch poisteni. ako je to z poberanim davky ak by mi ochorelo aj druhe dieta.musim aspon jeden deň odpracovať? alebo 10 dni ocrka a moja PNka- mozu nadväzovať alebo tam musí byť prestávka jeden kalendárny deň?
Jozef Mihál
06.07.08,22:23
Pozrite § 29 až 43 zákona 461/2003, najmä § 43.

Nie je zvykom, aby pri súčasnom ochorení dvoch detí SP vyplácala ošetrovné dvakrát, hoci to zákon nevylučuje.
MAGAMA
07.07.08,07:09
ĎAKUJEM za odpoveď. zaujíma ma, či sa takéto nároky na nemocenské dávky neposudzuju podla par. 26 ods. 3-PRERUSENIE NP. ALEBO je kazdy nárok posudzovany osobitne? teda napr. 8dni jedno ošetrove s prvým dieťaťom a hneď po tom 6 dni ošetrove s druhym dieťaťom..??
MAGAMA
07.07.08,07:25
Ked tak nad tým rozmýšľam aj by mi vyhovovalo keby sa to posudzovalo ako prerušenie lebo mám od júna vyšší plat a nakoľko mám DNP tak sa nemusím báť že ostanem 11 deň bez príjmu. a pri novom nároku sa bude brať v zamestnaní rozhodujúce obdobie od ukoncenia prerušenia s vyšším vymeriavacím základom..nemýlim sa??
brčko
07.07.08,07:39
Ked tak nad tým rozmýšľam aj by mi vyhovovalo keby sa to posudzovalo ako prerušenie lebo mám od júna vyšší plat a nakoľko mám DNP tak sa nemusím báť že ostanem 11 deň bez príjmu. a pri novom nároku sa bude brať v zamestnaní rozhodujúce obdobie od ukoncenia prerušenia s vyšším vymeriavacím základom..nemýlim sa??

Ak ti ide o § 26 ods.3+5, pozri § 54 ods.5
a tiež § 32 ods.3. a možno? zaujímavý § 57 ods.1 písm.b
MAGAMA
07.07.08,08:08
takže sa mýlim :) ďakujem za upozornenie .:-). a ako teda bude posudzovany 11ty resp. 3. deň ošetrovania DRUHEHO DIETATA.?? A HLAVNE BUDE Z DNP PLATENY?
brčko
07.07.08,08:33
takže sa mýlim :) ďakujem za upozornenie .:-). a ako teda bude posudzovany 11ty resp. 3. deň ošetrovania DRUHEHO DIETATA.?? A HLAVNE BUDE Z DNP PLATENY?

Z DNP sa poistenie neprerušuje, len v zamestnaní! Ale ak požiadaš o druhú Očr počas prvých 10dní, tak ti NP v zamestnaní trvá-takže problém nevidím.
Podla mna (nemám s tým však praktické skúsenosti) ak pojdeš v 8-mi den prvej očr-ky na druhú očr s druhým dieťaťom, tak sociálka ti bude vyplácať očr 17dní (asi 7dní prvú + 10dní druhú alebo opačne) aj ked, ako píše p.MIhál, v zákone sa nepíše, že nemáš nárok na ošetrovné, ked poberáš ošetrovné (napr.§43)
jankasm
07.07.08,08:50
No dosť pochybujem, že keď niekto poberá OČR na jedno dieťa, že by zároveň mohol poberať aj OČR na druhé, čiže vlastne OČR vyplatená 2x za rovnaké obdobie? :confused: Istotne by to SP niečím odôvodnila, ak to aj v zákone presne napísané nie je.
Z vlastnej skúsennosti však môžem napísať, že nadväzovanie OČR s jedným dieťaťom a hneď od ďalšieho dňa s druhým dieťaťom nie je problém. Mala som rovnaký prípad minulý mesiac. Prvá OČR 10 dní na staršiu dcérku, no a od nej mi ochorel aj malý, čiže následne som si po 10 dňoch dala vystaviť novú OČR. Prerušenie NP by bolo až 11. deň OČR, a ako už písala brčko, týka sa to len zamestnania, pretože DNP by si si od 11. dňa naďalej platila, takže k prerušeniu by nedošlo. ;)
brčko
07.07.08,08:58
janka a čo si myslíš/nemáš skúsenosť (vzhladom na § 32 ods.3), ak by prvá Očr trvala 15dní a od 12-teho dna by žiadala mamička o druhú Očr s druhým dieťaťom(všetko v zamestnaní, ako píšeš s DNP nie je problém, lebo od 11-teho dna musí DNP platiť), mala by nárok na tú druhú očr z NP zamestnanca?
Ak by prvú Očr ukončila 11-ty den, tak asi áno (mne tak uznali nemocenské), no ak by prerušenie trvalo???
jankasm
07.07.08,09:08
janka a čo si myslíš/nemáš skúsenosť (vzhladom na § 32 ods.3), ak by prvá Očr trvala 15dní a od 12-teho dna by žiadala mamička o druhú Očr s druhým dieťaťom(všetko v zamestnaní, ako píšeš s DNP nie je problém), mala by nárok na tú druhú očr?
Ak by prvú Očr ukončila 11-ty den, tak asi áno (mne tak uznali nemocenské), no ak by prerušenie trvalo???

No čiste teoreticky :o myslím, že keďže prvá OČR už po 10. dni nie je platená, tak by druhú OČR platiť mohli. No ale na druhej strane, keďže bude NP prerušené, tak neviem. Ale vlastne je v ochrannej lehote /či počas prerušenia sa to tak nepovažuje?/, takže myslím, že OČR by mala byť platená.
Osobne by som to však radšej neskúšala, istejšie je tú prvú OČR pred novou ukončiť, najlepšie po 10 dňoch, aby nedošlo k prerušeniu NP. :cool:
brčko
07.07.08,09:25
No tiež som to neriskovala, lebo podla toho § 32 jods.3 "Ochranná lehota nevzniká pri zániku nem.poistenia z dôvodu jeho prerušenia podla § 26." - teda aj od 11-teho dna očr zamestnanca. Na to už upozornoval p.MIhál. No ak sa ukončí Očr den pred druhou, tak vlastne mala nastúpiť zamestnankyna v den začiatku druhej očr do práce, takže malo nem.poistenie trvať.

Som aj uvažovala, či sa nemalo potom počítať ošetrovné z predpokladaného VZ zamestnanca, vzhladom na § 57 ods.1 písm b) "Výška nem.dávky sa určuje z pravdepobobného DVZ, ak dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia" - ako to robia pri nástupe na druhú MD počas čerpania rodič.dovolenky. No to už asi ťažko vedieť. Mne pri PN použili vym.základ podla § 55+54.
MAGAMA
07.07.08,10:39
NA mňa by sa ochranná lehota nevzťahovala lebo nám platné dobrovoľne odo poistenie..ale máte pravdu istejšie bude prvú ošetrovačku ukončiť a neprovokovat prilis, lebo uz aj tak dali moje ošetrove (druhé v trojročnom živote mojej dcéry) preskúmať revíznej..:-(