miroslav.s
07.07.08,07:11
Vedeli by ste mi poradit?Sme traja bratia, dvom nam matka dala po 1milione sk ako nahradu za rodičovsky dom, a tretiemu dala rodicovsky dom s tym ze ju dochova a my si nebudeme robit narok na dom. Pol miliona som použil na kupu pozemku druha polovica bude použita na vyplatenie uveru na byt ktory teraz splacame a ciastočne na vystavbu domu na dannom pozemku. Da sa nejak zabezpečit zmluvou medzi matkou a mnou,aby v pripade rozvodu nemala žena narok na pozemok a časť domu kedže boli na ne použite peniaze z dedičstva?aby to bolo pravne uznane. a hlavne da sa napisat nejak zmluva o dedičstve aby neboli odvadzane žiadne dane alebo ine platby z darovanej sumy? hotovosť ktorou nas vyplatila je nadobudnuta za pozemky ktore ona sama zdedila po pradedovi, a pre mna je nemoralne aby coby len zena dufala ze ťažko ziskane pozemky pradedom ktore teraz boli spenažene mohol si na to narokovat niekto cudzi i ked ide o moju ženu v pripadnom rozvode. proti spoločnom využivani nemam problem ale ak by doslo k rozvodu.
dakujem
Petra Nová
07.07.08,12:05
Vedeli by ste mi poradit?Sme traja bratia, dvom nam matka dala po 1milione sk ako nahradu za rodičovsky dom, a tretiemu dala rodicovsky dom s tym ze ju dochova a my si nebudeme robit narok na dom. Pol miliona som použil na kupu pozemku druha polovica bude použita na vyplatenie uveru na byt ktory teraz splacame a ciastočne na vystavbu domu na dannom pozemku. Da sa nejak zabezpečit zmluvou medzi matkou a mnou,aby v pripade rozvodu nemala žena narok na pozemok a časť domu kedže boli na ne použite peniaze z dedičstva?aby to bolo pravne uznane. a hlavne da sa napisat nejak zmluva o dedičstve aby neboli odvadzane žiadne dane alebo ine platby z darovanej sumy? hotovosť ktorou nas vyplatila je nadobudnuta za pozemky ktore ona sama zdedila po pradedovi, a pre mna je nemoralne aby coby len zena dufala ze ťažko ziskane pozemky pradedom ktore teraz boli spenažene mohol si na to narokovat niekto cudzi i ked ide o moju ženu v pripadnom rozvode. proti spoločnom využivani nemam problem ale ak by doslo k rozvodu.
dakujem

Ak už teraz takto rozmýšľaš, mám pre Teba jedinú radu. Ulož si ten svoj milión niekde na účet alebo do pančuchy, a teš sa z neho. Dom dostavajte s manželkou zo spoločných prostriedkov a pri prípadnej deľbe BSM, nebudeš sa musieť o svoj milión báť. Pritom Ti odpadnú všetky starosti s uzavretím zmluvy s matkou, s odvodom daní alebo inými platbami z darovanej sumy. A tiež Ti odpadnú starosti s tým, že sa pradedo bude obracať v hrobe, lebo Tvoja manželka by prípadne mohla nemorálne profitovať z jeho mozoľov. :rolleyes: Alebo je to všetko inak?;)
Zoltán Kovács
07.07.08,12:09
Ak už teraz takto rozmýšľaš, mám pre Teba jedinú radu. Ulož si ten svoj milión niekde na účet alebo do pančuchy, a teš sa z neho. Dom dostavajte s manželkou zo spoločných prostriedkov a pri prípadnej deľbe BSM, nebudeš sa musieť o svoj milión báť. Pritom Ti odpadnú všetky starosti s uzavretím zmluvy s matkou, s odvodom daní alebo inými platbami z darovanej sumy. A tiež Ti odpadnú starosti s tým, že sa pradedo bude obracať v hrobe, lebo Tvoja manželka by prípadne mohla nemorálne profitovať z jeho mozoľov. :rolleyes: Alebo je to všetko inak?;)

Stačí obyčajná darovacia zmluva, v ktorej je presne uvedené, že matka obdarúvava teba a nie vás ako manželov. Daň z darovania sa neplatí už dobrých pár rokov.

Ak z tých peňazí sa kúpiš pozemok, môžeš to kupovať iba na svoje meno, nakoľko kupuješ z peňazí, ktoré nie sú súčasťou spoločne nadobudnutého majetku počas manželstva.
vieroslava
07.07.08,12:15
Ak chceš pozemok kupovať len ty sám a za peniaze od matky, urobte s manželkou zúženie BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) notárskou zápisnicou na tento právny úkon. V takom prípade bude nehnuteľnosť iba tvoja.
BXLmiami
07.07.08,12:46
Priklánam sa k názoru Petry Novej.Pokiaľ uvažuješ takto,máš na to samozrejme právo,sú to Tvoje peniaze a Tvoje dedičstvo a človek nikdy nevie,ako sa to s manželstvom vlastne skončí.Použiť tieto peniaze ale na stavbu domu a kúpu pozemku pre rodinu,postaviť dom s manželkou...no neviem..ak myslíme dopredu tak mysli aj na to,čo spravíš,ak budeš chcieť manželku v štyridsiatke vymeniť za mladší model.Vysťahuješ ju aj s Tvojimi detičkami na ulicu?Alebo si nasťahuješ mladú do domu s Tvojimi puberťákmi a prvou manželkou?Radila by som nepoužiť tie peniaze na stavbu spoločného domu ani na kúpu pozemku pod dom.Daj si ich na účet a nechaj pracovať.
Mária27
07.07.08,18:43
§ 150 obč. zák.
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok ...

Aj keď nová vec bude v BSM, môžeš žiadať svoje späť - ak to dokážeš.
Karas Milan
09.07.08,01:41
Ak už teraz takto rozmýšľaš, mám pre Teba jedinú radu. Ulož si ten svoj milión niekde na účet alebo do pančuchy, a teš sa z neho. Dom dostavajte s manželkou zo spoločných prostriedkov a pri prípadnej deľbe BSM, nebudeš sa musieť o svoj milión báť. Pritom Ti odpadnú všetky starosti s uzavretím zmluvy s matkou, s odvodom daní alebo inými platbami z darovanej sumy. A tiež Ti odpadnú starosti s tým, že sa pradedo bude obracať v hrobe, lebo Tvoja manželka by prípadne mohla nemorálne profitovať z jeho mozoľov. :rolleyes: Alebo je to všetko inak?;)


Ahoj.

Ja to zostručním :
Keď nechceš , aby ti žena nesiahla , mal si (s takýmito názormi) siahnuť na peniaze a nie na ňu.

Ahoj
Ka Mil