maxbrutti
07.07.08,07:15
ahojte, potrebovala by som poradit. dala som vypoved 27.6.2008.dvojmesacna vypovedna lehota zacina plynut 1.7.2008. zostatok dovoelnky mam17 dni k 31.8.2008. zamestnavatel mi ju odmieta podpisat, chce mi ju preplatit. Mozem zo zakona si narokovat na jej cerpanie a odmietnut jej preplatenie? dakujem za pomoc
Fali
07.07.08,05:21
V prvom rade by si mala dovolenku vyčerpať. Dovolenku, ktorú nebolo možné ku dňu skončenia PP vyčerpať , zamestnávateľ preplatí.

Zákonník práce § 111 :
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
Tweety
07.07.08,05:24
ahojte, potrebovala by som poradit. dala som vypoved 27.6.2008.dvojmesacna vypovedna lehota zacina plynut 1.7.2008. zostatok dovoelnky mam17 dni k 31.8.2008. zamestnavatel mi ju odmieta podpisat, chce mi ju preplatit. Mozem zo zakona si narokovat na jej cerpanie a odmietnut jej preplatenie? dakujem za pomoc
Ak s čerpaním D zamestnáv. nesúhlasí, nemôžeš si ju teda vyčerpať, túto D však musí pri skončení PP preplatiť. Iná možnosť nie je.
maxbrutti
07.07.08,06:34
na jednej strane zakon tvrdi, ze mam narok na cerpanie 2tyzdne vkuse, ze mam narok na oddych, na druhej strane zamestnavatel mi za cely rok vobec nemusi podpisat dovolenku... co teraz ???
Tweety
07.07.08,06:50
na jednej strane zakon tvrdi, ze mam narok na cerpanie 2tyzdne vkuse, ze mam narok na oddych, na druhej strane zamestnavatel mi za cely rok vobec nemusi podpisat dovolenku... co teraz ???
Skús sa na čerpaní dohodnúť, ak sa nedohodnete, ostáva len to, že Ti bude preplatená.
ala12
28.07.09,16:49
Dobrý deň!
Manžel má ukončenie pracovného pomeru k 1. 9. 2009. Pokiaľ viem ak dva týždne dopredu dá žiadosť o nástup dovolenky, je mu povinný zamestnávateľ nástup na dovolenku umožniť. Keď mu manžel túto žiadosť podal, zamestnávateľ mu ju neprevzal a povedal, že s výpoveďou v tom prípade nesúhlasí. Ale ukončenie PP dohodou už podpísal k 1. 9. 2009. Môže ju zrušiť? Myslím že nie, ak ju už podpísal a ako je to s tou dovolenkou? Má na ňu nárok? Má 13 dní. ĎAkujem.
ivka70
28.07.09,16:54
Dobrý deň!
Pokiaľ viem ak dva týždne dopredu dá žiadosť o nástup dovolenky, je mu povinný zamestnávateľ nástup na dovolenku umožniť.

Tato tvoja informacia nema ziadny pravny podklad.
S dovolenkou musi zamestnavatel suhlasit, inak na nu manzel nasatupit nemoze.

Dobrý deň!
Ale ukončenie PP dohodou už podpísal k 1. 9. 2009. Môže ju zrušiť? Myslím že nie, ak ju už podpísal a ako je to s tou dovolenkou? Má na ňu nárok? Má 13 dní. ĎAkujem.

Ak ma manzel podpisany suhlas s dohodou o ukonceni PP, odstupit od neho mozu jedine obe strany dohodou, teda neda sa, ze to zamestnavatel zrusi, lebo chce.

Na dovolenku ma manzel narok, pokial nedostane do konca augusta prilezitost si dovolenku vycerpat, bude mu zamestnavatel dovolenku musiet preplatit.
veronikasad
28.07.09,16:57
Dobrý deň!
Manžel má ukončenie pracovného pomeru k 1. 9. 2009. Pokiaľ viem ak dva týždne dopredu dá žiadosť o nástup dovolenky, je mu povinný zamestnávateľ nástup na dovolenku umožniť. Keď mu manžel túto žiadosť podal, zamestnávateľ mu ju neprevzal a povedal, že s výpoveďou v tom prípade nesúhlasí. Ale ukončenie PP dohodou už podpísal k 1. 9. 2009. Môže ju zrušiť? Myslím že nie, ak ju už podpísal a ako je to s tou dovolenkou? Má na ňu nárok? Má 13 dní. ĎAkujem.
Nástup na dovolenku určuje zamestnávateľ, ktorý by mal prihliadať aj na oprávnené záujmy zamestnanca.
So zamestnávatelom už má podpísanú dohodu o skončení prac. pomeru k 1.9.2009, alebo len prevzal žiadosť o skončenie prac. pomeru dohodou o zamestnanca ?
kaco11
28.07.09,18:30
mimotemyosobne by som si tú dovolenku nechala preplatiť. Dnes je každá korunka dobrá
ivka70
28.07.09,18:32
mimotemyosobne by som si tú dovolenku nechala preplatiť. Dnes je každá korunka dobrá

mimotemyAle clovek potrebuje aj dovolenku - oddychnut si, zrelaxovat, peniaze nie su vsetko.
kaco11
28.07.09,18:41
Tak ono záleží od toho ako pracuješ. Ja napríklad dovolenku každý rok prenášam lebo ju nemám kedy čerpať:) a potom mi ju nanútia a ja neviem čo doma od nudy
bodliacik1
30.04.10,12:24
Dobrý den potrebovala by som pomoc.
Chcela by som dat vypoved s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Akurat neviem ci by som mohla vycerpat celu dovolenku, ktora mi patri za cely rok alebo len cerpanie alikvotnej ciastky. Mam narok na 20 dni dovolenky a z toho som uz 10 vycerpala. Vypoved by som chcela dat ku koncu juna s 2 mesacnou vypovedou lehotou avsak posledny augustovy tyzden by som potrebovala dovolenku nejakých 10 dni. Mam teda na ne narok alebo nie ?
veronikasad
30.04.10,12:31
Dobrý den potrebovala by som pomoc.
Chcela by som dat vypoved s 2 mesacnou vypovednou lehotou. Akurat neviem ci by som mohla vycerpat celu dovolenku, ktora mi patri za cely rok alebo len cerpanie alikvotnej ciastky. Mam narok na 20 dni dovolenky a z toho som uz 10 vycerpala. Vypoved by som chcela dat ku koncu juna s 2 mesacnou vypovedou lehotou avsak posledny augustovy tyzden by som potrebovala dovolenku nejakých 10 dni. Mam teda na ne narok alebo nie ?
ak tvoj pracovný pomer skončí 31.8.2010, vznikne ti nárok na 8/12 ročného nároku = 13,5 dňa dovolenky
Flash
03.06.11,04:48
Poprosim Vas o radu, na ktorú neviem jednoznačne odpovedať. Môj známy je od 1.6. v dvojmesačnej výpovednej lehote. Má starú dovolenku, ale aj nárok na novú dovolenku vo výške spolu 27 dni (10 dni starej a 17 dni novej - alikvotna ciastka). Môže ho zamestnávateľ donútiť vybrať celú dovolenku pred skončením pracovného pomeru alebo môže si zamestnanec nárokovať preplatenie nevyčerpanej dovolenky? Nadriadený ho núti vyčerpať celú dovolenku pred skončením pracovného pomeru. Môže to zamestancovi nariadiť? Okrem iného má vo výpovedi napísané, že do skončenia pracovného pomeru si má vyčerpať dovolenku za rok 2010 (čiže starú). Podľa mňa starú dovolenku určite musí vyčerpať avšak či mu môže nariadiť vyčerpanie aj novej a nepreplatenie časti nie som si celkom istý. Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem.
Tweety
03.06.11,05:29
Poprosim Vas o radu, na ktorú neviem jednoznačne odpovedať. Môj známy je od 1.6. v dvojmesačnej výpovednej lehote. Má starú dovolenku, ale aj nárok na novú dovolenku vo výške spolu 27 dni (10 dni starej a 17 dni novej - alikvotna ciastka). Môže ho zamestnávateľ donútiť vybrať celú dovolenku pred skončením pracovného pomeru alebo môže si zamestnanec nárokovať preplatenie nevyčerpanej dovolenky? Nadriadený ho núti vyčerpať celú dovolenku pred skončením pracovného pomeru. Môže to zamestancovi nariadiť? Môže. Okrem iného má vo výpovedi napísané, že do skončenia pracovného pomeru si má vyčerpať dovolenku za rok 2010 (čiže starú). Podľa mňa starú dovolenku určite musí vyčerpať avšak či mu môže nariadiť vyčerpanie aj novej a nepreplatenie časti nie som si celkom istý. S dovolenkou disponuje zamestnáv. S Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem.
v texte