mikpet
07.07.08,07:57
Dobrý deň poraďáci!

Chcem sa spýtať, či Ytong Lambda šírky 300 mm bude vyhovovať na stavbu domu z hľadiska statiky?
Plánujeme stavať dvojpodlažný dom, vrchné podlažie tak 3-4 rady kociek plus krov, ako krytinu plánujeme klasickú pálenú škridlu.

Všetci, čo stavajú z pórobetónu, tak používajú šírku 375 mm, Ytong Lambda má ale dobré tepelno izolačné vlastnosti, tak by som chcel použiť iba 300 mm.
chandler
07.07.08,10:14
300mm bez zateplenia? sa mi zda malo...
na statiku by to malo stacit... zalezi hlavne od toho ake mas vzdialenosti medzi stenami a hlavne kolko tam naozaj ostane toho muriva (ak tam su okna tak ako keby tam ziadne murivo nebolo)
NInive
07.07.08,13:25
Použijeme rovnaký materiál ako ty, staticky vyhovuje + na to 20 cm polystyrénu.....
patrikK
07.07.08,18:55
20cm polystyrén na YTONG?????:eek: to čo tým dosiahneš?
mladymuz
07.07.08,19:05
prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?
chandler
07.07.08,20:26
prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?

myslim ze davat na dom polystyren nie je moc dobre... ale ked uz ho davat tak radsej 10cm... izoluje dobre

som zvedavy kedy pridu casy ze sa bude stavat ZB skelet a vyplneny 30cm polystyrenom :)
mirec29
08.07.08,04:54
Použijeme rovnaký materiál ako ty, staticky vyhovuje + na to 20 cm polystyrénu.....

Veľmi dobrá kombinácia, konečne rozumné čísla.
mikpet
08.07.08,11:58
chandler: Samozrejme, že plánujeme aj izolovať, chcel som len vedieť, či hrúbka 300mm nosných múrov bude dostatočná z hľadiska statiky.

A čo ma viedlo uvažovať o Ytongu Lambda 300 mm?
Samozrejme peniaze. Urobil som si malú tabuľku pórobetónových produktov(je v prílohe):

V tabuľke môžte vidieť, že Ytong Lambda 300(P2-350 PDK) má lepší tepelný odpor ako "obyčajný" Ytong 300(P2-400 PDK) a dokonca lepší aj ako "obyčajný hrubý" Porfix PDK.

Obyčajný Ytong 375(P2-400 PDK) a Ytong Lambda 375(P2-350 PDK) majú síce lepší odpor, ale aj vyššiu cenu.

Ušetrené peniaze za pórobetón by som radšej vrazil do izolácie, kde je lepší pomer ceny, hrúbky a odporu ako má 75 mm pórobetónu.
NInive
08.07.08,12:28
prečo radšej nie 375 ku Lamdu + len nejakych 5 cm zateplenie?

Lebo rosný bod, mladý muž. Vidno, že sa máš ešte čo učiť, ale to ti pre tvoj vek odpustím:)
A ešte iné veci, študuj, zistíš.......
NInive
08.07.08,12:31
20cm polystyrén na YTONG?????:eek: to čo tým dosiahneš?

mimotemyKeď už nič, tak aspoň tvoj údiv.
mladymuz
08.07.08,12:35
nuž isteže stavebník od kosti nie som a kedže mám k zateplovaniu ešte hodne dlho, kedže mam len zakladovu dosku, tak tuto problematiku ešte nemám dostatočne naštudovanú.
Ale mám teda otázku. Čo má spoločné hrúbka zateplenia s rosným bodom. ked pri dostatočnom tepelnom odpore typu ytong by sa to tykať nemalo.
NInive
08.07.08,13:15
Možno ťa to prekvapí, ale ja som študovať začala omnoho skôr, dokonca ešte ani základovú dosku nemám.
K tej poslednej vete - to kto ti povedal takú hlúposť?
Karas Milan
08.07.08,17:52
nuž isteže stavebník od kosti nie som a kedže mám k zateplovaniu ešte hodne dlho, kedže mam len zakladovu dosku, tak tuto problematiku ešte nemám dostatočne naštudovanú.
Ale mám teda otázku.
1, Čo má spoločné hrúbka zateplenia s rosným bodom.
2, ked pri dostatočnom tepelnom odpore typu ytong by sa to tykať nemalo.

Ahoj.

1, Keď máš suchý múr , tak vôbec nič."Vysúva" ho z muriva von.
2, A to je koľko? Máš to takto v projekte vypočítané?

Ahoj
Ka Mil
noman1
09.07.08,19:57
moja rada

suché murivo má možno namerané tie hodnoty ale v skutočnosti ich nenameráte ....

norma hovorí že novostavba musí mať R tepelný odpor muriva min. 3,0 a obnovovaná budova rekonštrukcia min 2,0 sú samozrejme aj nízkoenergetické budovy ale aj pasívne kde je R nad 5,0 čo vieš dosiahnuť len izolantom EPS alebo minerálnou vlnou - cena je v prospech EPS....rozne polemiky ale výsledok je R, okrem iného sa samozrejme rieši aj vytlačenie rosného bodu alebo bodu premŕzania z muriva do izolantu - deštrukčné zmeny /zamrzne rozmrzne.../ to nastane v pružnom izolante a teda sa nepoškodzuje statika budov poprípade len murivo. ja som za čo najvačšiu hrúbku izolantu...12-14 -mal som zákazníka čo dával 24 cm mal na to peňaženku. ale uvažoval do budúcnosti cena energie bude rásť, všetko na fasáde pri novostavbe budete robiť, takže sa cena predraží len o izolant a armovaciu vrstvu samozrejme však aj o fasádnu farebnú omietku ale kvalita a rovinnosť je úplne inde. v niektorých krajinách ale aj u nás oceníte zateplenie aj vlete, príjemná klíma neprehrieva sa murivo.
mladymuz
10.07.08,18:35
ytong lambda 375 z ktoreho stavame my ma R 4,31. V oblasti okolo NR je to dostačujuci odpor pri ktorom by som v podstate vobec nemusel použiť zateplenie (nielen moj nazor)
NInive
10.07.08,19:06
ytong lambda 375 z ktoreho stavame my ma R 4,31. V oblasti okolo NR je to dostačujuci odpor pri ktorom by som v podstate vobec nemusel použiť zateplenie (nielen moj nazor)

Tak to je pravda, ale nezabudni, že stena nebude mať tieto hodnoty. Uvedený odpor je laboratórna hodnota, v praxi to nebude tak nikdy a nedosiahneš, aby tvoja stavba nemala tepelné mosty. Dodatočnou izoláciou, to však vyriešiš......
Nepridŕžaj sa prvého, čoho sa chytíš, staviaš len raz (možno), tak to urob, čo najlepšie a čo najekonomickejšie.
NInive
10.07.08,19:07
U máš kúpenú 375?
mio23
21.11.09,14:45
Tak to je pravda, ale nezabudni, že stena nebude mať tieto hodnoty. Uvedený odpor je laboratórna hodnota, v praxi to nebude tak nikdy a nedosiahneš, aby tvoja stavba nemala tepelné mosty. Dodatočnou izoláciou, to však vyriešiš......
Nepridŕžaj sa prvého, čoho sa chytíš, staviaš len raz (možno), tak to urob, čo najlepšie a čo najekonomickejšie.

mas pravdu :) Inac je uz rok 2010 za chvilku, tepelny odpor 6 je podla mna smiesny :) to je odkaz pre tych co sa tesia z 4 :)) Ja idem na jar robit odpor steny min. 10... trojsklo, rekuperacia atd.. zateplovat trebam aj keby som byval v nitre.. byvam pod tatrami :) + kto plati za kurenie na rok viac ako 500 eur, nema dobry dom, ma zruta... kurenie drevom neratam, to je pre tych co sa nudia a nie setria :)
vladoziak
21.11.09,16:11
ludia to co tu radite za s prepacenim voloviny.
mladymuz lambda 375 a 5 EPS viete co pisete najhorsie riesenie ako moze byt,keby to bolo tresne uz ste v base.
ninive Vy viete co je to rosny bod tak napiste definiciu a kde bude pri ytong 375 a 5 EPS
mikpet ked chcete zateplovat tak na nosnu cast pouzite nieco co ma minimalny tepelny odpor,naco lamdu hoci aj 300 co tak obycajny ytong 300 P4 v pohode to unesie.
Najhorsie sa zatepluje material co uz sam o sebema velky tepelny odpor.
Yton a EPS sa moc nemusi,kvoli difuznemu odporu tycho materialov,da sa ale potrebuje dlhsie technologicke prestavky medzi murovanim a omietkamy alebo zateplenim.
ciners
21.11.09,18:36
Asi vas trosku sklamem. Ytong 300....pozrite si prospekty a pri 300ke je hviezdicka a nasledne napisane, ze dodaju len na speci objednavku- a na RD asi nedodaju, tych par paliet nie je speci objednavka.
Ak zateplovat,tak 250ku a na to 15cm polystyren, to mam spocitane, funguje to, aj ked polystyren :( ja si nepomozem,pre man je to hnusny material.
ciners
21.11.09,18:50
Este k tym nizkoenergetickym a pasivnym domom. Kriterium je jednoznacne- potreba tepla na vykurovanie, ziadne hodnoty R. Je dost smiesne domnievat sa, ze mat tepelny odpor 10 prinesie tak velky osoh, osoh a setrenie energiou nenarasta linearne s tepelnym odporom.
Poznamka: Ytong 375+20cmEPS, to svetlotechnicky musi byt jedna z najvacsich kravin,aka moze byt. Preco to ludia nenechate na odbornikov, mne a aj inym to tlacili do hlavy 5rokov, to sa neda precitat na internete povytrhavane z kontextu. Potom idem na stavbu stale len cosi opravovat, miesto projekcie novych veci sa pomaly zaoberam len opravami po "odbornikoch" a verim tomu, ze nie som sam.
viki2
21.11.09,21:07
Asi vas trosku sklamem. Ytong 300....pozrite si prospekty a pri 300ke je hviezdicka a nasledne napisane, ze dodaju len na speci objednavku- a na RD asi nedodaju, tych par paliet nie je speci objednavka.
.

Neviem, či sa niečo zmenilo od jari, ale nám v apríli bez jediného problému dodali Ytong 30-ku na bungalov so zastavanou plochou 120 m2.;)
ciners
21.11.09,21:11
Neviem, či sa niečo zmenilo od jari, ale nám v apríli bez jediného problému dodali Ytong 30-ku na bungalov so zastavanou plochou 120 m2.;)

Tak to je len dobre :)
Ja som si tuto poznamku v ich prospektoch nevsimol a cakam,co z toho bude,lebo som to pouzil v projekte :D No a uz som si svoje vypocul, ako sa to strasne neda :)
minosk
21.11.09,21:21
Ak kvader(YTONG a ine), tak idealne dostatocne hruby + nezateplovat.
A o 30 rokov, ked sa fasada rozpadne a energie budu drahe, zateplit.

Ak zateplovat kvader, tak paropriepustne.

Parospriepustne su v zasade 3 moznosti
- drenazny EPS
- Styrcon - polystyren-cementova doska, nehorlave
- mineralna vata + odvetrana fasada

S ohladom na to co je EPS za bordel a ako to pekne hori by som volil Styrcon.
Vlna je na maly dom nevhodna (zbytocna komplikacia).

Ten polystyren-cement ma fyzikalne vlastnosti (roztaznost) velmi podobne kvadru a nebude nikdy "odskakovat". Zaroven je ciastocne nosny, je teda mozne na takuto stenu jednoducho zavesit nejaky ten kvetinac ci zasekat kabel na svetlo a podobne ...

EDIT: gramatika :(
malyklaun
22.11.09,18:25
chandler: Samozrejme, že plánujeme aj izolovať, chcel som len vedieť, či hrúbka 300mm nosných múrov bude dostatočná z hľadiska statiky.

A čo ma viedlo uvažovať o Ytongu Lambda 300 mm?
Samozrejme peniaze. Urobil som si malú tabuľku pórobetónových produktov(je v prílohe):

V tabuľke môžte vidieť, že Ytong Lambda 300(P2-350 PDK) má lepší tepelný odpor ako "obyčajný" Ytong 300(P2-400 PDK) a dokonca lepší aj ako "obyčajný hrubý" Porfix PDK.

Obyčajný Ytong 375(P2-400 PDK) a Ytong Lambda 375(P2-350 PDK) majú síce lepší odpor, ale aj vyššiu cenu.

Ušetrené peniaze za pórobetón by som radšej vrazil do izolácie, kde je lepší pomer ceny, hrúbky a odporu ako má 75 mm pórobetónu.
suhlasim, ale este by som odporucil porovnat cenu muriva so zateplenim na stvorak. pretoze obycajna 300 PDK ma sice mensi tepelny odpor ako Lambda, ale dost podstatny rozdiel v cene. takze ja by som lambdu ani nie, ale 300 PDK, alebo PD a zateplenie... a kludne polystyren, aby som sa nebal, ci nepokazim MW, ci mi nenavlhne (mokra MW ma horsie tepelnoizolacne vlastnosti ako polystyren. Ale 20 cm je vela, to uz vstupuju do hry kvalita okien dveri, ci je v dome klima, alebo ci su otvarave okna... t.j. hrubku tepelnej izolacie prepocitat, aby nebolo ani vela ani malo. :o)
malyklaun
22.11.09,18:26
Neviem, či sa niečo zmenilo od jari, ale nám v apríli bez jediného problému dodali Ytong 30-ku na bungalov so zastavanou plochou 120 m2.;)
stavebniny radi predaju aj 2 palety ;o)
TomasHC
22.11.09,20:41
Ak zateplovat,tak 250ku a na to 15cm polystyren, to mam spocitane, funguje to, aj ked polystyren :( ja si nepomozem,pre man je to hnusny material.

Konecne ma niekto utvrdil v mojom rozhodnuti! Projekt diktoval Porotherm 38 a ja som dal Ytong 250 + nahodim EPS 12 alebo 14 cm. Ziskal som 20 cm v kazdej izbe s nosnou prieckou. Mury stoja od maja, cez zimu to necham pod strechou (uz je elektrika, omietky...) a buduci rok dam EPS na fasadu...
petmac
22.11.09,21:22
No ja na obvodove murivo odporucam 300mm a zateplit XPS 100mm. Koli statike 300, pri prievlakoch by sa mohli tvarovky trusit.
Romulus001
23.11.09,06:25
a co takto pouzit takuto skladbu obvodoveho muru: 300mm tehla, 150mm min. vlna, 40mm vzduchova medzera, 115mm obvodova KLINKER tehla. Je to sice dost pracne ale final efekt je super.
P.S. aspon pre mna, takto stavat idem buduci rok.
TomasHC
23.11.09,07:05
a co takto pouzit takuto skladbu obvodoveho muru: 300mm tehla, 150mm min. vlna, 40mm vzduchova medzera, 115mm obvodova KLINKER tehla. Je to sice dost pracne ale final efekt je super.
P.S. aspon pre mna, takto stavat idem buduci rok.

60cm "mur"...? Si si tym uplne isty? Kto Ti take nieco naprojektoval? Kam chces osadit okna? Ako to bude vo finale vyzerat?
220870
23.11.09,07:24
60cm "mur"...? Si si tym uplne isty? Kto Ti take nieco naprojektoval? Kam chces osadit okna? Ako to bude vo finale vyzerat?
Nekritizujte .V Nemecku asi najoblúbenejšia skladba obvodového muriva na RD.A ak ste ochotný zainvetovať do dakéhoto obvodu tak vám môžem len odporúčať.http://www.klinkercentrum.cz/cs/odvetrana-fasada/
ciners
23.11.09,08:16
Pri tych 60cm a viac cm stenach zvykli vybat zalomene ostenia kvoli svetlu,takto nahladko to bude asi dost na.....Stari majstri neboli hlupi,treba od nich cosi odkukat
matusstefan
23.11.09,08:26
A co tak stavat z tehly 38cm (heluz, leier,...) - okolo 35-36 Sk za kus, a na to dat 10-15 cm izolantu.
Nevychadza to lacnejsie nez porobeton?
petmac
23.11.09,18:49
A co tak stavat z tehly 38cm (heluz, leier,...) - okolo 35-36 Sk za kus, a na to dat 10-15 cm izolantu.
Nevychadza to lacnejsie nez porobeton?

Heluz ma dobry odpor oproti porothermu - 300mm sa vyrovna 380mm, ale vychadza vyssia cena. 300 Heluz + 100 nobasil na RD staci, a je to daleko nad odpor 3. Uz samotna 300 Heluz vyhovuje odporu v norme.
petmac
23.11.09,19:22
Nekritizujte .V Nemecku asi najoblúbenejšia skladba obvodového muriva na RD.A ak ste ochotný zainvetovať do dakéhoto obvodu tak vám môžem len odporúčať.

Ak to chcete len koli efektu tehliciek, odporucam len obklad, zbytocne sa to predrazi, je to narocne na vystavbu a zbytocne je mur siroky na ukor ci pozemku alebo miestnosti.
alltracboy
23.11.09,19:46
napriklad medzi 300sti heluz+100 nobasil stoji 53E podla toho co som nasiel na nete, heluz family stoji 56,6E . Na to zateplenie asi nejake prachy stoji aj kontaktne lepidlo a tie drziaky, sietka a podobne. 100mm nobasil za 15E je dobra cena nie?
petmac
23.11.09,20:47
napriklad medzi 300sti heluz+100 nobasil stoji 53E podla toho co som nasiel na nete, heluz family stoji 56,6E . Na to zateplenie asi nejake prachy stoji aj kontaktne lepidlo a tie drziaky, sietka a podobne. 100mm nobasil za 15E je dobra cena nie?


Ja pracujem ako poradca v stavebninach, mozem zistit ceny :-) Preto odporucam stale objekt zateplit, koli nerovnostiam vzniknute pri murovani, a najlepsie sa to vyrovna pri zatepleni. Preto radsej 300mm mur a zateplit 80-100mm. Malokedy sa stane ze mur je perfektne rovno vymurovany. A samozrejme zlepsi to tepelnotechnicke vlastnosti. Akurat mam pred sebou zateplenie bungalovu 17,05mx10,2m fasada 110m2 - material v cene 1668eur nobasil fkd 100 mm a EPS70mm 670eur. Plus k tomu vonkajsia omietka a robota.
cluster
23.11.09,21:35
Lebo rosný bod, mladý muž. Vidno, že sa máš ešte čo učiť, ale to ti pre tvoj vek odpustím:)
A ešte iné veci, študuj, zistíš.......
Tak tomu hovorím silná reč!!!
Tvrdiť, že POLYSTYRENOM!!! o 20mm hrúbke dosiahnem lepšie vlastnosti čo sa týka rosného bodu oproti 375mm+5cm....tak tomu hovorím frajer!!!

...už len "kvalitné" plastové okná a má doma živú faunu a flóru...
cluster
23.11.09,21:55
Este k tym nizkoenergetickym a pasivnym domom. Kriterium je jednoznacne- potreba tepla na vykurovanie, ziadne hodnoty R. Je dost smiesne domnievat sa, ze mat tepelny odpor 10 prinesie tak velky osoh, osoh a setrenie energiou nenarasta linearne s tepelnym odporom.
Poznamka: Ytong 375+20cmEPS, to svetlotechnicky musi byt jedna z najvacsich kravin,aka moze byt. Preco to ludia nenechate na odbornikov, mne a aj inym to tlacili do hlavy 5rokov, to sa neda precitat na internete povytrhavane z kontextu. Potom idem na stavbu stale len cosi opravovat, miesto projekcie novych veci sa pomaly zaoberam len opravami po "odbornikoch" a verim tomu, ze nie som sam.


TOTO SI DOBRE TREBA PREČÍTAŤ!!!
220870
24.11.09,05:15
Ja pracujem ako poradca v stavebninach, mozem zistit ceny :-) Preto odporucam stale objekt zateplit, koli nerovnostiam vzniknute pri murovani, a najlepsie sa to vyrovna pri zatepleni. Preto radsej 300mm mur a zateplit 80-100mm. Malokedy sa stane ze mur je perfektne rovno vymurovany. A samozrejme zlepsi to tepelnotechnicke vlastnosti. Akurat mam pred sebou zateplenie bungalovu 17,05mx10,2m fasada 110m2 - material v cene 1668eur nobasil fkd 100 mm a EPS70mm 670eur. Plus k tomu vonkajsia omietka a robota.

Nechcem sa s vami hádať ani vám brať ilúzie .Ale perfektne rovno sa na Slovenku z materiálu vyrábaného na Slovensku vymurovať nedá .
najlepsie sa to vyrovna pri zatepleni, čo sa týka tejto vety tak sa mýlite zateplováky sú v priemere krivšie porobené ako omietané fasády a steny.Vôbec nezáleží od materiálu ale od toho kto to robí.Vo svojom okolí poznám len jeden prípad keď sa dobrý murár dal na zateplovanie fasád.Nechcem sa nikoho dotknúť.Zateplenia väčšinou robia ľudia čo nerozoznajú vápno od cementu .Poznám veľa takých partií.Jeden deň vyvážal na družstve hnoj na druhý deň sa tváril ako majster sveta len preto ,že to už raz videl robiť.Potom to tak aj vyzerá.Stačí len chodiť z otvorenými očami.
220870
24.11.09,05:33
Ak to chcete len koli efektu tehliciek, odporucam len obklad, zbytocne sa to predrazi, je to narocne na vystavbu a zbytocne je mur siroky na ukor ci pozemku alebo miestnosti.

Nie každý má nedostatok financií.Niekto má a ak si to môže dovoliť prečo by nemohol.Ak ste uviedli že je lepšie lepiť obkladové pásiky ako murovať mali by ste aj uviesť aký je percentuálny rozdiel v cene.Ak si pozorne všimnete ten systém kľudne môžete tú vonkjšiu stenu urobiť z nejakej priečkovej tehly a omietnúť.Robí sa to tak, len ja som podobný systém videl pri študovaní klinker -katalógu tak som zadávateľovi odpovedal na otázku.Mimochodom v exteriéry .Klinker tehla prežije niekoľko generácií bez údržby.( stačí sem tam vystriekať VAP-kou)U klinker pásikov odhadujem životnosť na 30 rokov.
Ferdosondo
24.11.09,07:36
Tak tomu hovorím silná reč!!!
Tvrdiť, že POLYSTYRENOM!!! o 20mm hrúbke dosiahnem lepšie vlastnosti čo sa týka rosného bodu oproti 375mm+5cm....tak tomu hovorím frajer!!!

...už len "kvalitné" plastové okná a má doma živú faunu a flóru...
NInive má pravdu, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Práveže Ytong 375 + 5cm EPS je "živá fauna a flóra". Rosný bod a priepustnosť vodných pár nie je to isté.
bettylou
24.11.09,08:28
a čo tehla 300, ´+vzduch , + drevené dosky ošetrené voči počasiu?
máte s tým niekto praktické skúsenosti ako sa to reallizuje. hlavne medzivrstva?
Romulus001
24.11.09,08:49
Dakujem avatar za podporu. Zvacsa sa stretavam s opovrhnutim a otazkou, co si sa zblaznil?!
Vidim ze do toho "trochu" vidis. Jediny problem co mam tak je sposob ukotvenia tychto KLINKER tehal. Bud na zakladovy pas alebo na konzoly do steny. Ja to budem vesat asi na konzoly.
Inak nepovedal by som ze to je az tak financne narocne. Zober si jedno:
* pouzijes uzsi obvodovy mur,
* na min vlnu nemusis davat lepidlo,
* dobrych 30 rokov nemusis malovat fasadu,
* nemusis sa bat ze ked ti dieta oprie bicykel o dom urobi ti do vlny dieru....
Mne tam stale vychadza viac pozitiv za skoro rovnaku cenu. Samozrejme pocitam s tym ze si to budem robit sam a nie firma.
A co je hlavne nam sa to velmi paci.
cluster
24.11.09,12:29
NInive má pravdu, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Práveže Ytong 375 + 5cm EPS je "živá fauna a flóra". Rosný bod a priepustnosť vodných pár nie je to isté.

Netvrdím, že ytong375+5cmEPS je dobré riešenie. Ale z pohľadu práve rosného bodu je vačšia katastrofa 375+20cm - duď bude vyhrievať okolité prostredie, alebo bude mať teplo ale "farebné" steny.
A na základe čoho sa vytvára rosný bod?
alltracboy
24.11.09,12:36
A na základe čoho sa vytvára rosný bod?
na zaklade rozdielu teplot a vlhkosti
ciners
24.11.09,13:13
ked je v byte 20stupnov a relativna vlhkost 60percent, tak exituje teplota, pri ktorej bude relativna vlhkost 100 percent pri tom istom vzduchu a to je ten rosny bod. to sa potom pocita na povrchu steny, ci tam nehrozi kondenzacia a teplota pre vznik plesni nie je totozna s teplotou rosneho bodu
petmac
24.11.09,18:32
ked je v byte 20stupnov a relativna vlhkost 60percent, tak exituje teplota, pri ktorej bude relativna vlhkost 100 percent pri tom istom vzduchu a to je ten rosny bod. to sa potom pocita na povrchu steny, ci tam nehrozi kondenzacia a teplota pre vznik plesni nie je totozna s teplotou rosneho bodu


Neviem preco tu vsetci riesite rosny bod? :-) Ja som na skole mal program na urcenie rosneho bodu KF-stac. Myslim si ze ked sa stavba dobre urobi, tak problemy by nemali nastat. Skor ide o to ze ked sa dobre nezaizoluje vznikaju tepelne mosty a s tym aj problemy. Ale izolacia hr. 200mm je neefektivna, co sa tyka cena a tep.tech vlastnosti.
ciners
24.11.09,18:41
Neviem preco tu vsetci riesite rosny bod? :-) Ja som na skole mal program na urcenie rosneho bodu KF-stac. Myslim si ze ked sa stavba dobre urobi, tak problemy by nemali nastat. Ale izolacia hr. 200mm je neefektivna, co sa tyka cena a tep.tech vlastnosti.

Lebo hoci som tu napisal kopec pokecov o tom, ako sa to posudzuje, o kondenzacii a podobne, tak vsetci omielaju rosny bod, lebo to niekde citali. A ver tomu, ze sa im to neda vytlct z hlavy. Takto uz budu vediet, co je to ten rosny bod, lebo vidim, ze je tu predstava, ze je to nejaky geometricky bod v stene a este si ludia myslia, ze tym, ze zateplia ho posuvaju hlbsie :D
Ale som rad, ze je tu niekto dalsi, kto tu nebulika ludi na 20cm polystyrenu, co samozrejma vysliva z toho, ze si z fachu. Casom tu uvidis, ze tazko bude niekoho presviecat, ze STN 730540 urcuje tepelne odpory, ktore uz su setrive, lebo ludia si kupia paradny farebny casopis a tam si precitaju, ze treba tych 20cm polystyrenu...lobbing jak svina :(
petmac
24.11.09,19:17
Tak nech si daju spravit tepelnotechnicky posudok a navrhnu im optimalnu hrubku, nie prehnanu a zbytocne predrazenu. Norma STN a EN nie je zavazna, je len informativna. Pokial viem pre stenu je odpor 3 a strechu 5. Prekrocenie o 200% je zbytocne. Stenu ked mate odpor 5 tak je to optimum. A na strechu ked date 220mm nobasilu je uplne postacujuce. Projektoval som okolo 100 domcekov a vela ich uz dlhe roky funguju a bezchybne. Niektore sa este stavaju. Takze mozete si kludne dat poradit. Prax je prax, teoria je iba teoria...

Hoci pracujem aj v predajni stavebnictva, nikomu by som neodporucal 200mm tep. izolaciu na obvodovu stenu. :-)
misomiso
24.11.09,19:34
Neviem preco tu vsetci riesite rosny bod? :-) Ja som na skole mal program na urcenie rosneho bodu KF-stac. Myslim si ze ked sa stavba dobre urobi, tak problemy by nemali nastat. Skor ide o to ze ked sa dobre nezaizoluje vznikaju tepelne mosty a s tym aj problemy. Ale izolacia hr. 200mm je neefektivna, co sa tyka cena a tep.tech vlastnosti.
No neviem. Aky je rozdiel v cene zateplenia bezneho RD pri 20 cm a 10 cm polystyrenu, ked pracu, lesenie, lepidlo, sietku aj omietku platim rovnako?
petmac
24.11.09,20:25
No neviem. Aky je rozdiel v cene zateplenia bezneho RD pri 20 cm a 10 cm polystyrenu, ked pracu, lesenie, lepidlo, sietku aj omietku platim rovnako?

No cena polystyrenu roznej hrubky je velmi rozdielna, dajte si to ocenit... A dajte si poradit aj odbornikmi - aku hrubku max. dat. S rastucou hrubkou nad 120mm sa straca efekt.
misomiso
24.11.09,20:34
No cena polystyrenu roznej hrubky je velmi rozdielna, dajte si to ocenit... A dajte si poradit aj odbornikmi - aku hrubku max. dat.

No napriklad podla http://www.polyform.sk/files/cennik_polyform.pdf je rozdiel 4,8 EUR/m2

Pri povedzme 300 m2 je to 1440 EUR. Ked stoji stavba RD povedzme 200.000 EUR, tento rozdiel predstavuje 0,72% narast ceny. Ak prekurim rocne hoci len o 150 EUR menej, tak sa mi to vracia 10 rokov, potom to mam uz zadarmo. No ak Rusi v zime zastavia plyn, tak bude kazdy centimeter dobry, pretoze budeme kurit vlastnym dychanim.
misomiso
24.11.09,20:37
No cena polystyrenu roznej hrubky je velmi rozdielna, dajte si to ocenit... A dajte si poradit aj odbornikmi - aku hrubku max. dat. S rastucou hrubkou nad 120mm sa straca efekt.

Preco by sa stracal efekt? Hrubka 200 mm ma 1,66 x vacsi tepelny odpor, ako 120 mm. Pri nejakych 300 alebo 400 m2 je to nejake konkretne cislo uspory energii, ja to ty teraz nevyratam, mozno sa najde niekto, pre koho to nebude problem. Fyzika nepusti, aj medzi 19 a 20 cm musi byt nejaky presne vypocitatelny rozdiel.
cluster
24.11.09,21:27
S rastucou hrubkou nad 120mm sa straca efekt.[/QUOTE]
...a nas učili, že už nad 80mm je neefektívne, ale možno iné hrúbky stien...
Hop377
24.11.09,22:15
To misomiso:
..straca efekt, pretoze dom nie su len steny, ale aj strecha, okna, dvere.... taktiez treba vetrat a obyvatelia musia aj vstupovat do domu.
alltracboy
25.11.09,05:45
ja to uz odmietam riesit co ako a co keby.. lebo potom clovek len priplaca, priplaca lebo tam nieje az taky velky rozdiel a nakoniec stava dom 5 rokov lebo nema prachy na dokoncenie. mne staci normalny usporny dom. Tu sa aj tak kuri len nejakych 6 mesiacov a to aj preto lebo ludia su zozmaznani. Chod do anglicka na mesiac a uvidis ako ludia ziju.. 18 stupnov v dome mozno aj menej. za komunizmu sa kurilo akoby bolo zadarmo, teplo sa pustalo von oknami, tak si ludia zvykli.
misomiso
25.11.09,05:52
To misomiso:
..straca efekt, pretoze dom nie su len steny, ale aj strecha, okna, dvere.... taktiez treba vetrat a obyvatelia musia aj vstupovat do domu.

Ale ved ano, ale to je ako keby si napisal, ze na spotrebu auta nema vplyv hustenie a kvalita pneu, ze je tam podstatny odpor vzduchu, hmotnost, styl jazdy a pod. No je to pravda, ze spravnym hustenim alebo hoci aj kupou kvalitnych pneu neznizis spotrebu povedzme na tretinu, ale ak budes jazdit na podhustenych, alebo na lacnych protektoroch, budes mat namiesto 5,5 spotrebu 6,5, mam to odskusane.

Skus potom vyratat, kolko benzinu minies viac na taku zivitnost pneumatik - povedzme 60.000 km, a zrataj, kolko "usetris" kupou tych lacnych protektorov. Vyjde ti, ze aj keby ti ich dali zadarmo, si stale v minuse. Rovneke plati aj pre dom.
malyklaun
25.11.09,17:06
a co takto pouzit takuto skladbu obvodoveho muru: 300mm tehla, 150mm min. vlna, 40mm vzduchova medzera, 115mm obvodova KLINKER tehla. Je to sice dost pracne ale final efekt je super.
P.S. aspon pre mna, takto stavat idem buduci rok.
sú také múry, domy, ale to už nie je o ušetrení ale o teplotechnických vlastnostiach... pri takom múre, už treba uvažovať o kvalite okien, o klíme a tým pádom vetraní nie oknami...atď.
lapejko
25.11.09,21:05
Ak kvader(YTONG a ine), tak idealne dostatocne hruby + nezateplovat.
A o 30 rokov, ked sa fasada rozpadne a energie budu drahe, zateplit.

Ak zateplovat kvader, tak paropriepustne.

Parospriepustne su v zasade 3 moznosti
- drenazny EPS
- Styrcon - polystyren-cementova doska, nehorlave
- mineralna vata + odvetrana fasada

S ohladom na to co je EPS za bordel a ako to pekne hori by som volil Styrcon.
Vlna je na maly dom nevhodna (zbytocna komplikacia).

Ten polystyren-cement ma fyzikalne vlastnosti (roztaznost) velmi podobne kvadru a nebude nikdy "odskakovat". Zaroven je ciastocne nosny, je teda mozne na takuto stenu jednoducho zavesit nejaky ten kvetinac ci zasekat kabel na svetlo a podobne ...

EDIT: gramatika :(
Len doplním: A hlavne YTONG MULTIPOR !!!
lapejko
25.11.09,21:13
Dakujem avatar za podporu. Zvacsa sa stretavam s opovrhnutim a otazkou, co si sa zblaznil?!
Vidim ze do toho "trochu" vidis. Jediny problem co mam tak je sposob ukotvenia tychto KLINKER tehal. Bud na zakladovy pas alebo na konzoly do steny. Ja to budem vesat asi na konzoly.
Inak nepovedal by som ze to je az tak financne narocne. Zober si jedno:
* pouzijes uzsi obvodovy mur,
* na min vlnu nemusis davat lepidlo,
* dobrych 30 rokov nemusis malovat fasadu,
* nemusis sa bat ze ked ti dieta oprie bicykel o dom urobi ti do vlny dieru....
Mne tam stale vychadza viac pozitiv za skoro rovnaku cenu. Samozrejme pocitam s tym ze si to budem robit sam a nie firma.
A co je hlavne nam sa to velmi paci.
Ak budeš v Humennom, takú stavbu ti môžem ukázať aj koľko problémov sme stým mali. Iná alternatíva: YTONG 250+MULTIPOR 100-200+LíCOVé Pásiky inak klinker obklad. Nebude to drahšie.
Romulus001
26.11.09,05:54
to lapejko:
mozes byt s tymi problemami konkretnejsi. Som z PB a neviem ci budem mat tento polrok cestu na vychod. Ak mas aj nejake foto z realizacie posli mi prosim nejake do sukromnych sprav.
Dik
vladoziak
26.11.09,13:32
Dakujem avatar za podporu. Zvacsa sa stretavam s opovrhnutim a otazkou, co si sa zblaznil?!
Vidim ze do toho "trochu" vidis. Jediny problem co mam tak je sposob ukotvenia tychto KLINKER tehal. Bud na zakladovy pas alebo na konzoly do steny. Ja to budem vesat asi na konzoly.
Inak nepovedal by som ze to je az tak financne narocne. Zober si jedno:
* pouzijes uzsi obvodovy mur,
* na min vlnu nemusis davat lepidlo,
* dobrych 30 rokov nemusis malovat fasadu,
* nemusis sa bat ze ked ti dieta oprie bicykel o dom urobi ti do vlny dieru....
Mne tam stale vychadza viac pozitiv za skoro rovnaku cenu. Samozrejme pocitam s tym ze si to budem robit sam a nie firma.
A co je hlavne nam sa to velmi paci.

-Vesat na konzoly-tepelny most,lebo ta konzola bude niekde uchytena,predpokladam v obvodovom mure
-Je to difuzne otvorena konstrukcia a je otvorena z oboch stran,to viete ze
-Je to druh odvetraneho zateplenia a ste si nastudovali technologiu ze
comodo
26.11.09,13:51
mimotemy
Prepáčte , že fakt trocha mimo témy. Ale pri tom Ytongu a Lambde ...- ak to máte v ruke , máte tú odvahu na to zavesiť kuchynskú linku ?
alltracboy
26.11.09,14:19
mimotemy
Prepáčte , že fakt trocha mimo témy. Ale pri tom Ytongu a Lambde ...- ak to máte v ruke , máte tú odvahu na to zavesiť kuchynskú linku ?
pokial tam das 15cm hmozdinku tak preco nie :D ja asi budem vesat linku zo stropu. teda strop a stena nech to je pevne
Ferdosondo
26.11.09,14:30
mimotemy
Prepáčte , že fakt trocha mimo témy. Ale pri tom Ytongu a Lambde ...- ak to máte v ruke , máte tú odvahu na to zavesiť kuchynskú linku ?
Okrem linky mám v Ytongu aj bojler cca 200kg a dokonca iba v 20cm hrubom. Alebo máš pocit že ľudia ktorí majú domy z Ytongu majú iba spodné skrinky z kuchynskej linky? Oveľa namáhanejší je závesný záchod, ten je pri sední ťahaný smerom von. A predstav si drží aj on.
Comodo zaujímalo by ma aký pocit máš keď chytíš do ruky tehlu so zázračným tepelným odporom v ktorej je samá diera?
TomasHC
27.11.09,07:29
mimotemy
Prepáčte , že fakt trocha mimo témy. Ale pri tom Ytongu a Lambde ...- ak to máte v ruke , máte tú odvahu na to zavesiť kuchynskú linku ?

Treba pouzit specialne hmozdinky do porobetonu a nie je s tym ziadny problem!

Vid tema - http://www.porada.sk/t113288-ake-hmozdinky-na-ytong.html
alltracboy
27.11.09,18:18
a k comu sa teda dospelo? ako spravne zateplit 30cm porobeton? To nikto este nevypocital "dokonaly mur" ktory bude mat dobry tepelny odpor, difuziu pary, nosnost a nebude drahsi a sirsi ako 44tehla alebo 375 lambda?
Ferdosondo
28.11.09,05:49
a k comu sa teda dospelo? ako spravne zateplit 30cm porobeton? To nikto este nevypocital "dokonaly mur" ktory bude mat dobry tepelny odpor, difuziu pary, nosnost a nebude drahsi a sirsi ako 44tehla alebo 375 lambda?
Dospelo sa k tomu, že ak zateplíš Ytong 300 tak získaš ďaleko vyšší tepelný odpor, ako pri samotnej tehle 44cm a lambde. A nakoniec je to aj lacnejšie.
alltracboy
28.11.09,07:41
ale cim zateplit ytong 300? zaznel tu totiz nazor ktory ma dost zneistil.. ze tehly nobasilom a ytong XPS..beriem to ako EPS. Ytong 300 zrejme klasicky lebo lambda asi bude drahsia a hlavne ma vyssi tepelny odpor. A pokial som dobre cital tak cim vyssi odpor steny, tym vacsia izolacia musi byt.

uz som sa rozhodol, ze zateplit chcem. kvoly tepelnym mostom, ktore su asi dolezitejsie ako celkovy tepelny odpor steny. A aj pri ytongu aj pri tehle tam bude tepelnych mostov pozehnane, hlavne pri vencoch a prekladoch.

Z coho sa aktualne stavia lacnejsie? z tehly alebo porobetonu?
Ladislav t
28.11.09,18:38
Ahoj odporúčam PORFIX PLUS 375 a s rovnakými vlastnosťami ako YTONG a este ti neaká korunka zostane a fáma o tom ze je PORFIX škodlivý nie je na mieste viď pozri certikát a vysledky testov zdravotnej nezávadnosti
lapejko
29.11.09,12:29
Ahoj odporúčam PORFIX PLUS 375 a s rovnakými vlastnosťami ako YTONG a este ti neaká korunka zostane a fáma o tom ze je PORFIX škodlivý nie je na mieste viď pozri certikát a vysledky testov zdravotnej nezávadnosti
Je fakt, že do toho až tak nevidíme a papier znesie veľa, naproti tomu je fakt, že nemecký výrobca pod tlakom zelených pred pár rokmi ukončil výrobu Yporu, ktorý obsahoval popolček. Pred pár rokmi k nám začali dovážať poliaci svoje (ne)presné popolčekové tvárnice a od nás hromadne vozili Ytong, na ktorý už od tohto roku majú vlastnú licenciu a výrobu.Podotýkam, že lacnejšiu a z bohatším sortimentom.Porfix vykazuje oproti Ytongu väčšie nepresnosti a v hmote samotnej tvárnice sa vyskytujú praskliny okrem toho je o 10 cm kratší, takže viac spojov. Ak nacením m2 s obojstrannými omietkami, Ytong na nutnej hrúbke a nepoužití sieťky v interiéri oproti Porfixu jednoznačne vyhráva!
lapejko
29.11.09,12:57
ale cim zateplit ytong 300? zaznel tu totiz nazor ktory ma dost zneistil.. ze tehly nobasilom a ytong XPS..beriem to ako EPS. Ytong 300 zrejme klasicky lebo lambda asi bude drahsia a hlavne ma vyssi tepelny odpor. A pokial som dobre cital tak cim vyssi odpor steny, tym vacsia izolacia musi byt.

uz som sa rozhodol, ze zateplit chcem. kvoly tepelnym mostom, ktore su asi dolezitejsie ako celkovy tepelny odpor steny. A aj pri ytongu aj pri tehle tam bude tepelnych mostov pozehnane, hlavne pri vencoch a prekladoch.

Z coho sa aktualne stavia lacnejsie? z tehly alebo porobetonu?
Spočítal som to z aktuálnych cenníkov Porothermu a Ytongu lebo skutočná cena záleží od predajcu a jeho rabatu, takisto od ročného obdobia kedy kupujete.Počítal som m2 muriva s murovacím materiálom, obojstrannú omietku podľa doporučenej hrúbky a prácu podľa bežných cenníkov.Porotherm mi horko ťažko vyšiel tesne nad Ytong ale bez zateplenia, kvôli čomu ale nedosahoval Ytongové hodnoty odporu.Už sa opakujem ale ak v zime robíme finálne vnútorné omietky v nezateplenej tehle, tie nevysychajúce fľaky v každom kúte svedčia o hrozných tepelných mostoch. Takisto sme ale mali problém na Ytongovej stavbe, v ktorej sme topili počas realizácie finálnych prác a po našom odchode majiteľ stavbu zatvoril a kúrenie vypol.Dole oknami tiekla voda, zhrdzaveli zárubne a splesnel uložený nábytok. Problém odstránila až inštalácia odvlhčovačov na pár týždňov. Stavba ale bola komplet zrealizovaná za sedem mesiacov a tri mesiace do nej pršalo a snežilo.
petmac
29.11.09,14:20
ale cim zateplit ytong 300? zaznel tu totiz nazor ktory ma dost zneistil.. ze tehly nobasilom a ytong XPS..beriem to ako EPS. Ytong 300 zrejme klasicky lebo lambda asi bude drahsia a hlavne ma vyssi tepelny odpor. A pokial som dobre cital tak cim vyssi odpor steny, tym vacsia izolacia musi byt.

uz som sa rozhodol, ze zateplit chcem. kvoly tepelnym mostom, ktore su asi dolezitejsie ako celkovy tepelny odpor steny. A aj pri ytongu aj pri tehle tam bude tepelnych mostov pozehnane, hlavne pri vencoch a prekladoch.

Z coho sa aktualne stavia lacnejsie? z tehly alebo porobetonu?


No zateplit je odporucane mury ci z tehly alebo z tvarovky. Podla normy, ktora je nezavazna, iba je odporucacia, ma mur splnat odpor 3, v zabudovanej konstrukcie. Cize tehla 300 + 100 nobasil, prevysuje odpor 3, takze vyhovuje tomu.
pivko
30.11.09,04:25
No zateplit je odporucane mury ci z tehly alebo z tvarovky. Podla normy, ktora je nezavazna, iba je odporucacia, ma mur splnat odpor 3, v zabudovanej konstrukcie. Cize tehla 300 + 100 nobasil, prevysuje odpor 3, takze vyhovuje tomu.
Aky by mal odpor tento mur pri tehle Heluz?aky by bol cca cenový rozdiel na m2 zateplenia pri 150 nobasil a 150 EPS ?
vladoziak
30.11.09,06:13
ked uz tuna odporucate nobasil alebo nejaku inu vlnu tak urcite viete,ze ked budete mat dosky s pozdlznym alebo kolmym vlaknom ako ich treba lepit,ake hmozdinky pouzit a v akom pocte a kde podla druhu dosky,aku omietku zdnuka aj zvonka pouzit,a to by ste mali vediet,ze cela konstrukcia musi byt paropriepustna,aspon pre vasu kontrolu ale to uz urcite vsetci vedia co odporucaju nobasil
ciners
30.11.09,08:26
ked uz tuna odporucate nobasil alebo nejaku inu vlnu tak urcite viete,ze ked budete mat dosky s pozdlznym alebo kolmym vlaknom ako ich treba lepit,ake hmozdinky pouzit a v akom pocte a kde podla druhu dosky,aku omietku zdnuka aj zvonka pouzit,a to by ste mali vediet,ze cela konstrukcia musi byt paropriepustna,aspon pre vasu kontrolu ale to uz urcite vsetci vedia co odporucaju nobasil

Z dnuka nemusi byt paropriepustna, kludne si tam moze clovek dat parozabranu a bude vsetko ok, len zvonka nemoze byt uprava s vysokym difuznym odporom. Vlna je urcite lepsia ako polystyren....to je roztaveny cadic a odstredovanim vznikaju vlakna, ziadna chemia, produkt prirody, prirodzene paropriepustna. To akoby idete vecer spat a miesto periny sa clovek obali do igelitu, to je polystyren pre dom.
vladoziak
30.11.09,08:33
Tak potom o com to je,ved kazdy kto che mat vlnu tak argumentuje aby stena dychala a ked ju zablokujem zvnutra tak uz nedycha alebo ano?
A k tym igelitom,ten co ma podkrovie ma na celej streche natiahnutiu foliu a ta je paronepriepustna a nikto sa nad tym nepozastavuje.
Mne je jedno co si kto da len ci pozna sposob montaze,aby mu chybna montaz nesposobila daleko vacsie starosti ako pouyitie EPS.
ciners
30.11.09,08:59
Bolo by dobre to dat vzdy robit odbornikom, ale to clovek moc dopredu nevie, co ti majstri budu zac :D
alltracboy
30.11.09,09:10
Z dnuka nemusi byt paropriepustna, kludne si tam moze clovek dat parozabranu a bude vsetko ok, len zvonka nemoze byt uprava s vysokym difuznym odporom. Vlna je urcite lepsia ako polystyren....to je roztaveny cadic a odstredovanim vznikaju vlakna, ziadna chemia, produkt prirody, prirodzene paropriepustna. To akoby idete vecer spat a miesto periny sa clovek obali do igelitu, to je polystyren pre dom.
myslis ze ta cadicova vlna drzi pokope len tak? urcite je tam nejake pojivo ktore nieje prirodne.
ciners
30.11.09,09:34
myslis ze ta cadicova vlna drzi pokope len tak? urcite je tam nejake pojivo ktore nieje prirodne.

Lisovana slama drzi ako? Heraklid drzi ako? Bud sa lisuje alebo cementove mlieko, vzdy lepsie ako polystyren. Kamarat este ako studak v TT brigadoval vo vyrobni polystyrenu. Prudko jedovate, tam sa inak skolili na bezpecnost pri praci a inak to dodrziavali ako niekde na stavbe. Je to fakt hnus ten material
vladoziak
30.11.09,09:40
Lisovana slama drzi ako? Heraklid drzi ako? Bud sa lisuje alebo cementove mlieko, vzdy lepsie ako polystyren. Kamarat este ako studak v TT brigadoval vo vyrobni polystyrenu. Prudko jedovate, tam sa inak skolili na bezpecnost pri praci a inak to dodrziavali ako niekde na stavbe. Je to fakt hnus ten material

napriek vsetkemu ja idem dat EPShttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
kto chce vlnu nech da vlnu,kto polystyren nech da polystyren
alltracboy
30.11.09,09:45
Lisovana slama drzi ako? Heraklid drzi ako? Bud sa lisuje alebo cementove mlieko, vzdy lepsie ako polystyren. Kamarat este ako studak v TT brigadoval vo vyrobni polystyrenu. Prudko jedovate, tam sa inak skolili na bezpecnost pri praci a inak to dodrziavali ako niekde na stavbe. Je to fakt hnus ten material
kolegina bola na brigade v palme a tiez uz nevezme margarin do ust. Vacsina veci je humus ked sa vyraba. Ide o finalny vyrobok. Divne, ze sa dotknes pneumatiky, lebo tych prisad z ktorych sa robia by si sa tiez nechcel dotknut. Kolega isiel cez rakusko a vravel, ze rakusaci tiez zatepluju EPS.

Lisovana slama drzi povecsinou vdaka previazaniu spagatom pokial mas na myslis tu na poli.
ciners
30.11.09,10:01
kolegina bola na brigade v palme a tiez uz nevezme margarin do ust. Vacsina veci je humus ked sa vyraba. Ide o finalny vyrobok. Divne, ze sa dotknes pneumatiky, lebo tych prisad z ktorych sa robia by si sa tiez nechcel dotknut. Kolega isiel cez rakusko a vravel, ze rakusaci tiez zatepluju EPS.

Lisovana slama drzi povecsinou vdaka previazaniu spagatom pokial mas na myslis tu na poli.

nie nie, ja myslim nieco ako ekopanel, nie tu slamu na poli :)
ja by som kvoli financiam na stary barak tiez asi supol EPS, ale na novy asi nic alebo vlnu.
alltracboy
30.11.09,10:04
celkom dobry clanom som nasiel ohladne zateplenia a vlhkosti.. je v inom topicu. ja by som asi tiez dal vlnu..ale je to dost drahe. a aj o dost tazsie pri tej hrubke. keby som daval odvetranu fasadu tak jednoznacne vlnu.
Ferdosondo
30.11.09,14:02
Lisovana slama drzi ako? Heraklid drzi ako? Bud sa lisuje alebo cementove mlieko, vzdy lepsie ako polystyren. Kamarat este ako studak v TT brigadoval vo vyrobni polystyrenu. Prudko jedovate, tam sa inak skolili na bezpecnost pri praci a inak to dodrziavali ako niekde na stavbe. Je to fakt hnus ten material
Pokiaľ niekto nemá v úmysle olizovať a jesť EPS, tak sa nemá čoho báť. Okrem toho ak by sme mali vylúčiť z každého materiálu použitého pri stavbe domu všetky nebezpečné látky, neviem či by sme mali kde bývať.
ciners
30.11.09,18:34
Netreba EPS jest, ani linoleum, stacia vypary. Ja ten EPS mam v podstate niekde, len ked davam "odbornu" radu, tak sa tam snazim nedavat moc vlastnu zaujatost a s nadhladom a nezaujate musi kazdy odbornik uznat, ze EPS je skor problem,ako material vhodny na zateplovanie.
lapejko
30.11.09,20:09
myslis ze ta cadicova vlna drzi pokope len tak? urcite je tam nejake pojivo ktore nieje prirodne.
a pri požiari je dokonca aj horľavé-to spojivomimotemy
a pôvodne niekedy dávno sa tu riešil Ytong(vážení)
skúste si viac naštudovať Multipor a nevymýšľajte už vymyslené!
vladoziak
01.12.09,07:09
lapejko Vy multipor predavate,ze?A co sa stane ked ten multipor navlhne,proste nataha do seba nejake mnozstvo vlhkosti,bude to OK?A co sa tyka skodlivosti EPS,a ekologickosti vlny tak kontaktne sa vlna lepi na lepidlo,sitka sa dava na lepidlo a tie su tiez cisto prirodne?Polystyren sa pouziva aj v potravinarstve,kazdy den tlacite do seba ecka a rastove hormony a podobne svinstva a nic sa nedeje.
A ten multipor sa ako uchytava na sten,ci drzi tam sam o sebe bez lepidla.A omietka je tiez cisto prirodna?
Ja na izolovani ytongu polystyrenom nevidim problem a pouzivanie drahych marketingovych vyrobkov ako je vlna,multiopr,peniaze sadaju pouzit aj rozumnejsie
alltracboy
01.12.09,07:18
nejaky flame tu vznika.. netreba sa chytat kazdej somariny.. jasne ze 100% ekologicky dom moze byt akurat tak drevenica. Ja som tiez za multipor.. ale je drahy cize mimo moju ligu. Kazdy system ma pre a proti.. aj pasivny dom.. je sice pekne, ze usetrite na energiach, ale zasa treba rekuperaciu, ktora vysusuje vzduch a bohvie co vsetko zije v tych rurach. najlepsia je asi taka zlata stredna cesta.
pivko
01.12.09,07:36
nejaky flame tu vznika.. netreba sa chytat kazdej somariny.. jasne ze 100% ekologicky dom moze byt akurat tak drevenica. Ja som tiez za multipor.. ale je drahy cize mimo moju ligu. Kazdy system ma pre a proti.. aj pasivny dom.. je sice pekne, ze usetrite na energiach, ale zasa treba rekuperaciu, ktora vysusuje vzduch a bohvie co vsetko zije v tych rurach. najlepsia je asi taka zlata stredna cesta.
Tak že aká???:confused:
alltracboy
01.12.09,07:48
to nikto nevie. Niekto rad zije v hermetickej bubline, niekto ma rad otvorene okna. Pasivny alebo nulovy dom je mozno fajn na setrenie energie, ale je to az moc komplikovane a urcite aj drahe. Stale som sa nedocital, aka je navratnost pasivneho domu.
ciners
01.12.09,08:20
lapejko Vy multipor predavate,ze?A co sa stane ked ten multipor navlhne,proste nataha do seba nejake mnozstvo vlhkosti,bude to OK?A co sa tyka skodlivosti EPS,a ekologickosti vlny tak kontaktne sa vlna lepi na lepidlo,sitka sa dava na lepidlo a tie su tiez cisto prirodne?Polystyren sa pouziva aj v potravinarstve,kazdy den tlacite do seba ecka a rastove hormony a podobne svinstva a nic sa nedeje.
A ten multipor sa ako uchytava na sten,ci drzi tam sam o sebe bez lepidla.A omietka je tiez cisto prirodna?
Ja na izolovani ytongu polystyrenom nevidim problem a pouzivanie drahych marketingovych vyrobkov ako je vlna,multiopr,peniaze sadaju pouzit aj rozumnejsie
mimotemy

Nebudem sa hadat,ale....robim v stavebnictve trosku dlhsie predpokladam ako vy Vlado a mozem povedat s cistym svedomim, ze vlna sa pouzivala na zateplovanie skor ako polystyren, pred par rokmi sa cloveka, co chcel zateplit polystyrenom povazovali za blbca a nad urcity pocet podlazi sa musela pouzivat vlna. Tak ktory material je teraz marketingovy? Vlna ci polystyren? Treba si urobit zopar tych vypoctov teplotechniky, pokukat realitu a polystyren vide ako nezmysel. V podstate mi je to jedno,co si kto praje, to si na dom nalepi,len z hladiska nejakych nadobudnutych vedomosti som presvedceny, ze vlna tu bola skor, je lepsia, je to vyslovene material na zateplovanie, kdezto polystyren sa na zateplovanie zacal pouzivat neskor po ohromnej lobby.
ciners
01.12.09,08:24
to nikto nevie. Niekto rad zije v hermetickej bubline, niekto ma rad otvorene okna. Pasivny alebo nulovy dom je mozno fajn na setrenie energie, ale je to az moc komplikovane a urcite aj drahe. Stale som sa nedocital, aka je navratnost pasivneho domu.

Suhlasim s Alltracboy. Kto pozna syndrom chorych budov, vie co myslim. Clovek nadobudne tak dokonalu klimu v dome, ze vide von, ofukne ho a je chory. Zlata stredna cesta. Clovek nakupi rekuperacky a kopu setrivych veci, len ci potom nesetri len peniaze a imunita tela ide dolu vodou, dychacie cesty a podobne. Nie kazdej lobby treba verit, tak je to aj s prehnanym zateplovanim
alltracboy
01.12.09,08:44
vlna na vysoke budovy je kvoly poziarnej bezpecnosti. Ja stale neviem ked sa vytvara kondenz v izolacii, ci ta vlna proste nenavlhne a nestrati teploizolacne vlastnosti. V tom clanku ktory som hodil do topicu ohlade zateplenia pisu, ze v krajnych podmienacha sa moze v izolacii nazbierat az 1,5l vody na meter stvorcovy co je uz havarijny stav z hladiska hygieny.
alltracboy
01.12.09,08:54
musim sa priznat, ze uvarujem o ytongu 300 na obvodove mury. Hlavne kvoly tomu aby som to mohol zateplit. a nad prekladom na ktorom budu tie tramy by som chcel pokracovat debniacimi tvarnicami so zelezom. To uz ta strecha urcite neroztlaci
chandler
01.12.09,14:34
Stale som sa nedocital, aka je navratnost pasivneho domu.


prosim ta, ked mas na nizkoenergeticky dom tak ta nejake prizemne veci ako peniaze a navratnost predsa nemozu zaujimat :)

ked kupujes najnovsie BMW tak sa tiez nepytas kolko stoji servis :)
alltracboy
01.12.09,15:51
prosim ta, ked mas na nizkoenergeticky dom tak ta nejake prizemne veci ako peniaze a navratnost predsa nemozu zaujimat :)

ked kupujes najnovsie BMW tak sa tiez nepytas kolko stoji servis :)
lebo vela ludi to stava v domienke ako bohovsky budu setrit na kureni, ale pokial si ten rozdiel v kureni predplatia na 20 rokov dopredu tak dakujem za taky dom.
TomasHC
01.12.09,19:56
lebo vela ludi to stava v domienke ako bohovsky budu setrit na kureni, ale pokial si ten rozdiel v kureni predplatia na 20 rokov dopredu tak dakujem za taky dom.

Ja osobne radsej urobim dostatocnu izolaciu, nebudem sa hrat na NED/PD a moje pociatocne investicie ma nezruinuju. Kto si mysli, ze cakat 20 rokov na navratnost je dobry napad, ma moj obdiv ;) A kto si mysli, ze tepelne cerpadla a rekuperacie vydrzia bez poruchy a investicii tych 20 rokov, je asi tazky snilek...

Ale beriem to tak, ze su to technokrati a fanusikovia novych technologii - urcite im to bude fungovat, usetria na prevadzke, ale mna osobne by nikto do tych uvodnych investicii nenatlacil...
lapejko
01.12.09,20:08
lebo vela ludi to stava v domienke ako bohovsky budu setrit na kureni, ale pokial si ten rozdiel v kureni predplatia na 20 rokov dopredu tak dakujem za taky dom.
Toto kalkulačka nezvládne. pred siedmimi rokmi som zobral úver na zateplenie a to bol plyn lacný, vymenil som starý kotol na tuhé palivo za Viadrus, jednu zimu som kúril stavebným odpadovým drevom a potom som kúpil lacné drevo. Pri kúrení sa zapája celá rodina, plynom kúrime len keĎ nie sme dlho doma a úver máme splatený. Riešim však ťažko odbúrateľnú vlhkosť, ktorá sa zráža na všetkých tepelných mostoch, preto tak preferujem Multipor hoci ho NEPREDÁVAM iba s ním robím u pokrokových zákazníkov. A oproti kontaktnému zatepleniu z vlny môže vyjsť lacnejšie hlavne kvôli možnosti použiť minerálnu fasádu (klasickú) na ktorej okrem iného nerastú po dvoch rokoch riasy...
alltracboy
01.12.09,20:30
ale tebe nejaky multipor nepomoze. Pokial sa ti zraza voda na tepelnych mostoch tak to asi nemas bohvieako zateplene. Alebo skus viac vetrat, lebo mas prilis vysoku vnutornu vlhkost.
alltracboy
01.12.09,20:34
pasivny dom je pomaly hermeticky uzatvorena stavba, kde na vymenu vzduchu sluzi rekuperacia. Ta aj znizuje vlhkost v dome. Ale pochybujem , ze ju reguluje. Cize ten zasa treba nieco co vlhkost zvysuje podla potreby. Teda pokial chce mat clovek spravnu vlhkost. Mne v zime napriklad casto tecie krv z nosa lebo je suchy vzduch, niekomu sa vyhodi lupienka hlavne v zime.. z toho isteho dovodu.
Ferdosondo
02.12.09,06:17
Netreba EPS jest, ani linoleum, stacia vypary. Ja ten EPS mam v podstate niekde, len ked davam "odbornu" radu, tak sa tam snazim nedavat moc vlastnu zaujatost a s nadhladom a nezaujate musi kazdy odbornik uznat, ze EPS je skor problem,ako material vhodny na zateplovanie.
Rád by som sa Ťa ako nezaujatého odborníka opýtal, v čom je EPS skor problem,ako material vhodny na zateplovanie? Privítal by som fakty.
ciners
02.12.09,09:06
Ked to vezmem cisto len z teplotechnickeho pohladu,tak je problem difuzny odpor polystyrenu. Pri vypoctoch su nejake dane okrajove podmienky, neda sa to zovseobecnovat, v Komarne to nemusi byt az taky problem,v Helsinkach to problem bude urcite. Aj u nas na SVK, ked po rokoch odlepite polystyren od steny, tak tam clovek najde vselico, plesne na tom styku stena polystyren. Aj tu bol taky prispevok od 2200870,kde boli fotky, ako to po odlepeni polystyrenu vyzera.
Pri multipore alebo cadicovej vlne tento problem nie je, staci ich chranit pred dazdom a dodrzat par zasad. Zaujimave, ze vo Finsku a v tychto severnych krajinach,kde to zateplovanie ma fakt zmysel ficia slamene domy a podobne, nieco na tom asi bude.
chandler
02.12.09,09:15
suhlasim s cinersom.... ved aj sedliacky rozum povie, ze lepit na prirodny material (tehlu) umelu hmotu (polystyren) asi nie je to najlepsie riesenie. takze je lepsie tam dat mineralnu vlnu (co je relativne prirodny material).
alltracboy
02.12.09,09:20
a co kondenzacia pary v tej vlne? tam niesu plesne?
ciners
02.12.09,09:40
tam nekondenzuje, len treba par pravidiel dodrzat
12spidy
02.12.09,10:02
Aké sú to napríklad pravidlá........zaujíma ma to lebo aj mna čaká zateplovanie Nobasilom FKD. Chcem sa vyvarovať chýb teraz a nie potom sa chytať za hlavu
alltracboy
02.12.09,10:17
preco by tam nemalo kondenzovat? kondenzacia nastane aj v plyne, tak neviem preco by mala byt vlna vynimkou. Nasytena vodna para zacne pri nejakej teplote kondenzovat a ked je ta teplota akurat v tej mineralnej vlne tak ...aj v mure kondenzuje voda.
ciners
02.12.09,10:49
A kde je napisane, ze ta vodna para tam bude nasytena?
alltracboy
02.12.09,10:54
lebo vodna para je pri istej teplote vzdy nasytena. 50% vlhkost pri 22 stupnoch moze byt 100% pri 8 stupnoch. To je len priklad tak sa nechytajme tych cisel doslovne
ciners
02.12.09,11:23
ale ja ta chapem, len v tej stene sa meni aj ta relativna vlhkost aj teplota a nakoniec to nekondenzuje
To tazko takto pisat, proste funguje to, nemam dovod ta klamat
alltracboy
02.12.09,12:04
podla mna sa vsetko snazi dostat do rovnovahy. Ked je vonku relativna vlhkost 80 percent a dajme tomu -3 stupnov a vnutry 60% a 21 stupnov tak bude prechadzat vonkajsia vlhkost do interieru cez stenu a ako bude prechadzat tak sa bude ohrievanim vzduchu ta vlhkost znizovat. Z druhej strany sa bude snazit dostat 60% vlhkost smerom von a ako tak pojde sa bude sa znizovat teplota tak sa bude vlhkost zvysovat az niekde v tej stene prestane prudit vlhkost oboma smermi, nakolko tam bude relativna vlhkost 100% a nejaka teplota. A tam sa zacne zrazat voda. Potom ked sa vonku otepli, tak sa ta vyzrazana voda zacne odparovat smerom von. A cez mineralnu vlnu sa odpari lahsie lebo ma nizsi difuzny odpor. Alebo ked sa vo vnutry vyvetra tak sa bude vlhkost odparovat smerom dovnutra. Aspon tak si to predstavujem, ze to tak funguje-mozno ej to blbost. Cize niekde v murei bude kondenzovat voda pri velkych rozdieloch teplot. EPS prepusta horsie vodnu paru, tak ked zabranuje prenikaniu vodnej pary smerom z domu von, tak bude zabranovat prenikaniu pary aj z vonku dnu. Ale kedze nieje 100% paronepriepustna tak aj tam musi prist casom k rovnovahe. Ale podla mna bude v EPS voda kondenzovat minimalne narozdiel od vlny, ale aj sa bude horsie susit. A kedze, ten "rosny bod" je v EPS kde sa voda dostava pomaly, tak sa zrejme spravi v mure taky gradient relativnej vlhkosti (na rozhrani EPS-mur bude napriklad 90% a smerom do vnutra sa bude znizovat) cize mozno preto tam budu vznikat plesne na styku EPS-stena a tym ze sa to pomalsie vysusuje tak tam bude aj dlhsie zvysena vlhkost-jedine ze by sa casto vetral dom a ta vlhkost by presla do domu a odtial oknom von. Cize je dovod, aby v mineralnej vlne nekondenzovala voda? A ked by tam kondenzovala, nebude sa znizovat izolacna schopnost? Vo vlne ale pripadna voda stecie smerom dolu kde vznikne nejaka vyska vody ktora je dana tym materialom.. neviem ako sa to vola. Horsie je, ze uz neviem co som pisal na zaciatku, takto si to cele predstavujem ze to funguje.. opravte ma ked su to bludy.
chandler
02.12.09,12:45
myslim ze v tom mas dost chaos. ale princip mas asi dobre, ak som to spravne pochopil.
v zime je vzdy v dome vlhko a vonku sucho. EPS to vlhko von nepusti a mineralna vlna ano (na priblizne rovnaky odpor voci vodnym param ako tehla) - to je to co sa ludovo vola dychanie stien ( ze priepustnost vsetkych vrstiev steny je priblizne rovnaka)
alltracboy
02.12.09,12:49
v zime byva relativna vlhkost az 80 percent co som sa docital, takze s tym suchom vonku by som az tak nepocital. Aj ked je dychanie steny 100% nevylucuje to zrazanie vody v istych oblastiach steny nie?
chandler
02.12.09,12:57
v zime je aj 95% ale stale je to sucho oproti 50% v dome kde je 20stupnov.
iste ze to nevylucuje kondenzaciu vody v stene.
alltracboy
02.12.09,13:02
cize uznavas, ze vysoka vnutorna vlhkost neprejde stenou von a nezkondenzuje mimo dom ked uz po ceste logicky dosiahne rosny bod v murive (izolacii) v dosledku poklesu teploty.
chandler
02.12.09,13:24
rosny bod v stene moze ale nemusi dostiahnut
alltracboy
02.12.09,13:43
staci zistit pri akej teplote dosiahne 60% relativna vlhkost interieru rosny bod a pokial bude vonku chladnejsie ako ta vysledna teplota, tak kde inde by sa mala ta voda vyzrazat ked nie v stene? Ked berieme vonkajsiu teplotu -15 napriklad, tak musi. Cize si nemyslim, ze mineralna vlna by bola vynimka ohladne plesni. Len to na nej asi tak nevidno
chandler
02.12.09,13:50
nie je to tak
klesa teplota v stene ale klesa aj mnozstvo vodnych par vo vzduchu - v dome je jej vela vonku malo.
to znamena ze ku kondenzacii nemusi doist. lebo klesa teplota aj vlkhost.

upozornujem ze nie som specialista na teplenu techniku, takze mylit sa mozem :)
alltracboy
02.12.09,14:08
ked ide studeny vzduch s vlhkostou 60% cez stenu tak zohrievanim jeho vlhkost klesa..ale ked sa ochladzuje 60% teply vzduch tak jeho vlhkost stupa. Aspon to vychadza z toho co som sa docital na nete dnes.
chandler
02.12.09,14:31
musis si pozriet hlavne co pisu o absolutnej vlhkosti a relativnej vlhkosti vzduchu. u relativnej je to ako pises. u absolutnej ale nie.
alltracboy
02.12.09,14:38
absolutna vlhkost sa udava v gramoch na m3, relativna v percentach. Cize je predpoklad , ze vsade sa prebera relativna vlhkost, kedze sa meni v zavislosti od prostredia.

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/difuzni-a-kondenzovana-vlhkost-v-zateplenem-zdivu/
alltracboy
02.12.09,14:52
toto je zaujimave:

Nejméně náchylné ke vzniku zóny kondenzace jsou jsou vícevrstvé stěny s mohutnou vrstvou tepelné izolace z venkovní strany tehdy, jestliže vnitřní stěny propouštějí vodní páru málo a venkovní vrstva izolace propouští vodní páru výrazně lépe než vnitřní vrstvy a je odvětrávána. Za uspokojivé je pokládáno (z pohledu difúze) i obrácené řešení, kdy silná vrstva tepelné izolace z venkovní strany propouští páru velmi málo, ale tepelně izoluje tak dobře, že že v nosné vnitřní vrstvě nevzniká v zimě významný teplotní pokles. Díky tomu vzniká případná kondenzace jen v izolaci, ale její množství je tak malé (dík malé difúzní propustnosti izolantu), že toto řešení je považováno za trvanlivé a bezpečné.

Cize mne z toho vychadza ze ked mineralna vlna, tak s odvetranou fasadou. A ze EPS nieje tiez problem pokial je v dostatocnej hrubke.

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/difuze-vodni-pary-v-konstrukci/
alltracboy
02.12.09,15:18
Ferdosondo
02.12.09,16:28
toto je zaujimave:

Nejméně náchylné ke vzniku zóny kondenzace jsou jsou vícevrstvé stěny s mohutnou vrstvou tepelné izolace z venkovní strany tehdy, jestliže vnitřní stěny propouštějí vodní páru málo a venkovní vrstva izolace propouští vodní páru výrazně lépe než vnitřní vrstvy a je odvětrávána. Za uspokojivé je pokládáno (z pohledu difúze) i obrácené řešení, kdy silná vrstva tepelné izolace z venkovní strany propouští páru velmi málo, ale tepelně izoluje tak dobře, že že v nosné vnitřní vrstvě nevzniká v zimě významný teplotní pokles. Díky tomu vzniká případná kondenzace jen v izolaci, ale její množství je tak malé (dík malé difúzní propustnosti izolantu), že toto řešení je považováno za trvanlivé a bezpečné.

Cize mne z toho vychadza ze ked mineralna vlna, tak s odvetranou fasadou. A ze EPS nieje tiez problem pokial je v dostatocnej hrubke.


http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/difuze-vodni-pary-v-konstrukci/
Gratulujem alltracboy. Takto má vyzerať niekto,kto keď si niečo prečíta, tak aj rozmýšľa. V predchádzajúcich príspevkoch bolo toľko nezmyslov, že škoda bolo na ne reagovať.
Čiže niekto nepochopí ani za 27 rokov praxe a niekto pochopí za jeden deň.
alltracboy
02.12.09,17:40
Ja si myslim, ze ten clanok potvrdil len to co sa tu hovorilo uz davno, ze ked EPS tak hrubu vrstvu. Skoda ze som nenasiel nejake vypocty aj pre mineralnu vlnu
ciners
02.12.09,19:25
Gratulujem alltracboy. Takto má vyzerať niekto,kto keď si niečo prečíta, tak aj rozmýšľa. V predchádzajúcich príspevkoch bolo toľko nezmyslov, že škoda bolo na ne reagovať.
Čiže niekto nepochopí ani za 27 rokov praxe a niekto pochopí za jeden deň.

V kazdej teme sa tu rozobera 40ka tepla ci porobeton a na to polystyren? To je podla teba tenka vrstva muriva a velka vrstva izolacie? Trosku komplexne citaj proti comu sa staviam, ked uz chces druhych urazat. S poradou koncim, s debilmi nema zmysel.
alltracboy
02.12.09,19:34
no a prave toto sme nechceli. je jasne ze niektorych ludi uz nebavy stale dokola obhajovat to iste. Ciners aj ostatni mali pravdu ohladne EPS. Aj ked ja si myslim, ze problemy s EPS su prevazne sposobene zlym navrhom a pouzitim. Ked niekto nalepi 5cm eps na panel tak je mozne ze to tam bude hnit. Ale myslim, ze to iste sa deje aj vo vlne, akurat neviem ako to zistit.
misomiso
02.12.09,19:58
ale ja ta chapem, len v tej stene sa meni aj ta relativna vlhkost aj teplota a nakoniec to nekondenzuje
To tazko takto pisat, proste funguje to, nemam dovod ta klamat

Tak potom preco sa dava parozabrana (igelit) pod nabasil, ktory sa dava do strechy???
ciners
02.12.09,20:32
Posledny prispevok z mojej strany
Ani jeden clovek,co tu chodi a robi v stavebnictve neodporuca EPS. Raz som blbec ja, raz 220870, raz Chandler, Lapejko a par ludi,co su z fachu. Pridu sem ochotne poradit a len sa musia obhajovat pre pseudoodbornikmi. Ti rozumnejsi, 220870, Chandler, Petmac, Lapejko, tychto treba pocuvat, nie clanky z internetu. Viem,ako sa tie clanky pisu, kvoli bodom na ceste za vyssim univerzitnym titulom a ti,co prd vedia nemozu pisat do karentovanych casopisov, tak chrlia clanky do casopisov Pekne byvanie a podobne.
alltracboy
03.12.09,05:42
uz ste si mohli zvyknut, ze nie vzdy je na forach rozumna rec a najdu sa ludia ktory mozu nahnevat, ale treba sa naucit to ignorovat a hlavne nebrat to osobne.
Nikto sa nemusi obhajovat pred pseudoodbornikmi, kazdy moze napisat svoj nazor, ja osobne ked si precitam nejaky nazor, snazim sa zistit cim je podlozeny. Lebo vierohodnych nazorov mozem precitat na stovky a nie kazdy je logicky.
alltracboy
03.12.09,05:58
ja ta ciners uznavam, ale zasa mi pride divne, ze napises ze nemam verit informaciam, logicky vysvetlenym v clanku na internete a mam verit niekomu kto tu prehodi dve vety typu, funguje to a je to tak, aj ked to neviem vysvetlit.. nezarazam tym vobec na teba, aj ked si to zhodou okolnosti presne takto naformuloval, lebo ty si jeden z tych ktorych si naozaj vazim a ten utok ferosonosa na teba mrzel aj mna. Viem, ze nie kazdy ma cas vypisovat litanie a rozdavat rozumy zadarmo, ale pokial niekto nechce alebo nevie podlozit svoje nazory tak sa to potom moze obratit proti nemu. Zmyslom tejto debaty bolo najst vsetky logicke fakty pre a proti EPS. a nie len dohady a famy. chcem len zistit, ci aj mineralna vlna moze plesniviet tak tako EPS na styku stena, izolant, alebo ci plesnivie vo vnutry-ci sa vytvara kondenz vo vlne.
alltracboy
03.12.09,06:02
Datum: 27.03.2007, 23:45, Autor: Pavel
Nadpis: Zateplení tvárnic Ytong pěnovým polystyrenem
Novostavbu, RD hodlám zateplit kontaktním systémem. Z technických a ekonomických výpočtů mi nejlépe vychází použití kontaktního způsobu - Ytong 37,5 cm a ESP 70 10cm. Umístění stavby je v mírném pásmu, vytápění TČ. Je obava z kondenzace vodních par na styku oprávněná. V případě, že ano, doporučil byste raději izolaci Baumitem Open Plus nebo odvětrávanou konstrukci-Durklin? Děkuji za odpověď



Datum: 29.03.2007, 08:38, Autor: Redakce SI
Nadpis: Re: Zateplení tvárnic Ytong pěnovým polystyrenem
Voda v zimě zkondenzuje prakticky v každé skládané, jednovrstvé i vícevrstvé obvodové stěně, pokud do ní není technickými prostředky znemožněn přístup vodní páry. Na jaře a v létě se tato voda vždy odpaří. Řeč je o zdicích systémech, které se u nás legálně používají. V nezatepleném pórobetonu, který je difúzně velmi otevřený, kondenzuje při mrazech venku a obvyklých pobytových teplotách uvnitř více vodní páry než např. v hutné betonové stěně (panelák). Tato kondenzace nastává při teplotě pod cca -5 °C a při vyšší se vlhkost už odpařuje. Zateplení - řeč je o zateplení pěnovým polystyrenem EPS - tuto hranici posunuje k vyšším teplotám: U zateplené stěny začíná pára kondenzovat např. už při 2 °C a také k odparu dochází až při teplotě nad 2 °C S rostoucí tloušťkou izolace teplota kondenzace (a odparu) mírně roste, ale klesá intenzita kondenzace (množství kondenzáru na 1 m2 za jednotku času). Je otázka, jakého efektu docílíte investicí do Vámi zmíněných řešení. V extrémních mrazech kondenzaci při kontaktním způsobu zateplení nazabráníte nikdy, ale při dostatečné tlousťce izolace z polystyrenu, ji odvedete do izolace. Myslím, že jedna největších potíží kondenzace ve zdivu spočívá v tom, že se kvůli ní snižuje tepelná izolace stěny. Nejsou ale k dispozici žádné kvantitativní odhady, jak je toto snížení velké. Vedle aplikace Baumit Open je možné také zvětšit tloušťku izolace z 10 cm, např. na 16 cm apod. Vámi zmíněný systém Murexin - Durlin Klima zakládá podmínky pro odpar i v extrémních mzazech.
Ferdosondo
03.12.09,07:12
Milý Ciners. Máš rád jednoduché odpovede typu: "bordel ako EPS by som si nikdy nedal", "od určitej výšky sa EPS nedáva", "pri výrobe EPS sa používajú jedovaté látky a preto je zdraviu škodlivý", "kondenzácia sa nevytvára, ale neviem to vysvetliť proste je to tak". Na otázku v ktorej som Ťa žiadal o fakty si mi napísal, že Ti poslali fotku plesne pod EPS. Pôsobivé pre laika, ale pre toho kto sa tomu trochu rozumie je to na pousmiatie dovtedy, pokiaľ niekto, kto chce začať stavať a nechce zodpovednú radu.
Klobúk dole pred Altractboyom, ktorý má tú energiu a tieto fámy jednu po druhej svojim štúdiom na nete vyvracia. Dáva konkrétne fakty a odkazy na odborné články.Ja už na to nemám síl a hlavne čas.
Dám Ti jednoduchý príklad pre odborníka hravo zvládnuteľný, ktorý môže byť vodítkom k správnej odpovedi na dobrú skladbu obvodového múru.
Murivo v skladbe Ytong300 + 5cm EPS. Vnútorná teplota 21C, vonkajšia -5C, vnútorná vlhkosť 50%, vonkajšia 80%. Aký je výsledný tepelný odpor, aká je spotreba energie na 1m2, kde sa nachádza rosný bod,koľko gramov vody sa uloží v múre počas 210 dní?
Druhý príklad to isté len Ytong len Ytong300 + 20cm EPS
alltracboy
03.12.09,07:36
problem je, ze kazdy predajca muru a zateplenia ma urcite zaplatenich svojich pisalkov ktori to vychvaluju do neba a k pravde sa tazko dopracujes. A nejake testy na nete proste niesu. Na slovenskom urcite.
ciners
03.12.09,08:18
Mily Ferdo,
kopu veci si povytrhaval z kontextu. Dal som tu an forum prednasky a kopec inych citacii,kde su veci vysvetlene, ale ked sa niekto pyta 250.krat a presviedca ma, ze to tak nie je, tak ja nepojdem 250.krat sem nacapit prednasku z teplotechniky, pisat litanie ako to ma byt, co vsetko treba uvazit atd. Ja som si na teplotechniku podla STN spravil program a funguje, ked poviem, ze ta a ta skladba nie je vhodna, tak vypoctom vide riziko vzniku plesni, to si sa tu uz mohol docitat a nie povytrhat par viet. A kto to vie vsetko povedat bez nejakeho teplotechnickeho predpokladu, napriklad ten vypocet, tak toho proste neodporucam pocuvat. Ved si otvor nejaky casopis o stavebnictve a na kazdej strane je iny "najlepsi" vyrobok na svete.
Priklad: Q-therm vylepsi tepelny odpor o napr.30%. O 30% oproti comu? To uz nepovedia.
Ked vznikali tieto temy 375Ytong+EPS, vsetko som to prepocital, nech mozem dat rozumnu radu. Ja to zateplenie nepredavam, nebudem sa tvarit, dajte pol metra EPS a vsetko je dobre.
Takze cele s tou kondenzaciou to tu odomna niekde najdete, tlaky vodnych par, gradienty teplot v stene atd., len uz fakt to prepisovat nebudem, radsej napisem vyhovuje alebo nevyhovuje a preco treba hladat v tych predchadzajucich temach.
ciners
03.12.09,08:24
Dám Ti jednoduchý príklad pre odborníka hravo zvládnuteľný, ktorý môže byť vodítkom k správnej odpovedi na dobrú skladbu obvodového múru.
Murivo v skladbe Ytong300 + 5cm EPS. Vnútorná teplota 21C, vonkajšia -5C, vnútorná vlhkosť 50%, vonkajšia 80%. Aký je výsledný tepelný odpor, aká je spotreba energie na 1m2, kde sa nachádza rosný bod,koľko gramov vody sa uloží v múre počas 210 dní?
Druhý príklad to isté len Ytong len Ytong300 + 20cm EPS

Toto je vtip?
Ty si uctovnik, tvoja matematika skoncila pri limitach, mozno zmaknes aj derivaciu a budes ma preskusavat? :D
Dakujem, ale ja som uz zvyknuty byt na tej strane,co skusa a nie je skusana.
Kup si knihu pana docenta Chmurneho- Tepelna ochrana budov, keby si pozorne cital temy, tak tu tu odporucam a tam su fakty, nie keci z pekneho vybania a podobne.
Ferdosondo
03.12.09,08:56
Toto je vtip?
Ty si uctovnik, tvoja matematika skoncila pri limitach, mozno zmaknes aj derivaciu a budes ma preskusavat? :D
Dakujem, ale ja som uz zvyknuty byt na tej strane,co skusa a nie je skusana.
Kup si knihu pana docenta Chmurneho- Tepelna ochrana budov, keby si pozorne cital temy, tak tu tu odporucam a tam su fakty, nie keci z pekneho vybania a podobne.
A vieš že som čakal túto odpoveď? Vlastne nič nové. Nemá cenu s Tebou debatovať. Ja končím.
alltracboy
03.12.09,09:05
zatial som sa dopracoval k tomuto:

Ked je vnutorna vrstva z latky s vyssou objemovou hmotnostou (s vacsim difuznym odporom) na vnutornej strane a na vonkajsej strane je tepelnoizolacna latka (s mensim difuznym odporom) vacsinou nevznika kondenzacia vodnej pary.

Ked je na vnutornej strane tepelnoizolacna latka a na vonkajsej strane latka s vyssou objemovou hmotnostou(vyssim difuznym odporom) zvycajne vznika kondenzacia vodnej pary.

nenasiel som vsak priklad ked je tepelna izolacia s vyssim difuznym odporom ako stena.
alltracboy
03.12.09,09:14
Cize podla tej knihy je vhodna skladba steny beton alebo tehla a na to mineralna vlna.

aj ked vhodny material sa da vypocitat:

Stavebne konstrukcie sa maju navrhnut tak, aby v nich nevznikala kondenzacia vodnej pary. Tato poziadavka je splnena vtedy, ked v kazdom mieste stavebnej konstrukcie je cistocny tlak nasytenej vodnej pary vyssi ako ciastocny tlak vodnej pary.
ciners
03.12.09,09:15
A vieš že som čakal túto odpoveď? Vlastne nič nové. Nemá cenu s Tebou debatovať. Ja končím.

A co by si mi ty povedal, keby som ta ako uctovnika zacal poucovat ako uctovat? To iste. A este pochybujem, ze by mi tu z uctovnikov cosi zadarmo pomohol v zmysle, tu mas posudok -vyhovuje a dal by si tu namahu neznamemu cloveku z internetu cosi spocitat.
Keby som ti zacal vypisovat, ze uctujes blbo a daval blbe priklady, nech ma presvedcis o tom, ze uctovat vies, tak mas u mna plne pravo ma poslat dakam, vynadat mi a ja sa nemozem urazit.
Toto nebola z tvojej srany debata, cisto len vyryvanie,tak sa teraz netvar, ze druhi su zli.
ciners
03.12.09,09:19
Cize podla tej knihy je vhodna skladba steny beton alebo tehla a na to mineralna vlna.

aj ked vhodny material sa da vypocitat:

Stavebne konstrukcie sa maju navrhnut tak, aby v nich nevznikala kondenzacia vodnej pary. Tato poziadavka je splnena vtedy, ked v kazdom mieste stavebnej konstrukcie je cistocny tlak nasytenej vodnej pary vyssi ako ciastocny tlak vodnej pary.

Aj toto som tu pisal. Idealne riesenie tazko hladat, zavisi, co od svojej obvodovej konstrukcie pozadujes. V knihe nie je ziadny nobasil alebo mutipor, tam su materialy pisane vseobecne, nie obchodnymi nazvami a nie je tam idealna skladba, je tam ako skladbu posudzovat. A ked raz Ytong 375+10cm polystyren nevyhovuje z pohladu kondenzacie vodnych par, tak nevyhovuje. 15ka betonova stena a 15cm polystyrenu vyhovovat bude, ale taka tema tu nezaznela.
alltracboy
03.12.09,09:22
ako je v tej knihe spominany polystyren, ale nemam teraz cas ani chut to citat detailne. Zavadil som okom o odstavec kde sa doporucuje zateplit polystyrenom. :D
ciners
03.12.09,09:27
Suhlasim, ale az po teplochnickom posudeni, vtedy hej. Ale nie od brucha 20cm, 30cm ako lubia ludia pisat. Ak si pamatas, raz som ti pisal, ze da sa Ytong zateplit polystyrenom. Dat sa da, ale treba si to presne opocitat.
alltracboy
03.12.09,09:35
ja som chcel len vediet preco vo vlne nekondenzuje voda.. a podla vsetkeho je to preto lebo vovnutry je vyssi tlak ako vonku v zime a tym padom ked sa odpor od vnutra smerom von znizuje, tak vodna para prejde cez konstrukciu von bez kondenzacie. Cize staci dat dovnutra parozabranu a dom obalit cimkolvek :D
misomiso
03.12.09,10:00
Posledny prispevok z mojej strany
Ani jeden clovek,co tu chodi a robi v stavebnictve neodporuca EPS. Raz som blbec ja, raz 220870, raz Chandler, Lapejko a par ludi,co su z fachu. Pridu sem ochotne poradit a len sa musia obhajovat pre pseudoodbornikmi. Ti rozumnejsi, 220870, Chandler, Petmac, Lapejko, tychto treba pocuvat, nie clanky z internetu. Viem,ako sa tie clanky pisu, kvoli bodom na ceste za vyssim univerzitnym titulom a ti,co prd vedia nemozu pisat do karentovanych casopisov, tak chrlia clanky do casopisov Pekne byvanie a podobne.

Ciners, zbytocne sa pajedis, napriklad ja patrim tiez k ludom, ktori si tu vazia tvoje nazory a planujem sa podla nich mozno aj riadit. Ale ak som sa napriklad v prispevku 130 pytal, preco sa potom do strechy dava pod nobasil parozabrana (ked vo vate voda nekondenzuje) - tak som sa pytal nie preto, aby som ta vytocil, ale preto, ze ma to naozaj zaujima.

Jednak ma to zaujima preto, ze mam RD, kde su 40cm mury zo socialistickeho porobetonu a planujem zateplovat. Mal som vybraty EPS, teraz vaham. No stale si ma nepresvedcil o tom, ze ak zvolim nobasil, nebude mi v nom kondenzovat voda. Preto som sa pytal na tu parozabranu pod nobasil v streche. Navyse som pocul, ze cez nobasil sice pary prechadzaju, ale tie "paropriepustne" vonkajsie stierky su podvod a aj tak paru dostatocne neprepustaju. Otazka potom je, ked prepustaju menej ako nobasil (a su aplikovane z chladnej strany), tak sa pod nimi logicky musi zrazat vo vate voda.

Druhy dovod, preco som sa pytal na tu parozabranu v strechah je to, ze na 2. podlazi v tom RD mame rovny plafon, ktory nebol nijako zatepleny. Boli tam iba zospodu hranolov nabite dosky, na to ten rakos a omietka. My sme na to dali nobasil, zatial medzi hranoly 15 cm, planujem este krizom druhu vrstvu.

Problem je parozabrana. Nechcel som davat igelit pod ten nobasil, pretoze by som ho nemal ako dostat pod hranoly (su na nich zospodu pribite dosky). Keby som ho dal na dosky a hranoly, hranoly by boli pod zabranou a keby na spodnej strane igelitu kondenzovala voda, hranoly by boli vo vode. Tak som nedal parozabranu ziadnu - s vynimkou chodby, kde bol zo spodu dreveny obklad, ten sme strhli, dali igelit a sadrokarton. Problem je ale s tymi izbami. Pomohlo by napriklad strop vymalovat latexom alebo je to skods namahy?

Stale ale uvazujem nad tym, ze bud tam parozabranu netreba, alebo ak treba, tak by bol problem aj pri zatepleni nobasilom.
alltracboy
03.12.09,14:54
A ked raz Ytong 375+10cm polystyren nevyhovuje z pohladu kondenzacie vodnych par, tak nevyhovuje. 15ka betonova stena a 15cm polystyrenu vyhovovat bude, ale taka tema tu nezaznela.
ale 357 lambda + multipor vyzera byt ok nie? pritom na hrubke multiporu nezalezi-v praktickych rovinach samozrejme :D
petmac
03.12.09,19:59
Ciners, zbytocne sa pajedis, napriklad ja patrim tiez k ludom, ktori si tu vazia tvoje nazory a planujem sa podla nich mozno aj riadit. Ale ak som sa napriklad v prispevku 130 pytal, preco sa potom do strechy dava pod nobasil parozabrana (ked vo vate voda nekondenzuje) - tak som sa pytal nie preto, aby som ta vytocil, ale preto, ze ma to naozaj zaujima.

Jednak ma to zaujima preto, ze mam RD, kde su 40cm mury zo socialistickeho porobetonu a planujem zateplovat. Mal som vybraty EPS, teraz vaham. No stale si ma nepresvedcil o tom, ze ak zvolim nobasil, nebude mi v nom kondenzovat voda. Preto som sa pytal na tu parozabranu pod nobasil v streche. Navyse som pocul, ze cez nobasil sice pary prechadzaju, ale tie "paropriepustne" vonkajsie stierky su podvod a aj tak paru dostatocne neprepustaju. Otazka potom je, ked prepustaju menej ako nobasil (a su aplikovane z chladnej strany), tak sa pod nimi logicky musi zrazat vo vate voda.

Druhy dovod, preco som sa pytal na tu parozabranu v strechah je to, ze na 2. podlazi v tom RD mame rovny plafon, ktory nebol nijako zatepleny. Boli tam iba zospodu hranolov nabite dosky, na to ten rakos a omietka. My sme na to dali nobasil, zatial medzi hranoly 15 cm, planujem este krizom druhu vrstvu.

Problem je parozabrana. Nechcel som davat igelit pod ten nobasil, pretoze by som ho nemal ako dostat pod hranoly (su na nich zospodu pribite dosky). Keby som ho dal na dosky a hranoly, hranoly by boli pod zabranou a keby na spodnej strane igelitu kondenzovala voda, hranoly by boli vo vode. Tak som nedal parozabranu ziadnu - s vynimkou chodby, kde bol zo spodu dreveny obklad, ten sme strhli, dali igelit a sadrokarton. Problem je ale s tymi izbami. Pomohlo by napriklad strop vymalovat latexom alebo je to skods namahy?

Stale ale uvazujem nad tym, ze bud tam parozabranu netreba, alebo ak treba, tak by bol problem aj pri zatepleni nobasilom.


Pod Nobasil MPE do krovu ide parozábrana JUTAFOL N AL 170 g speciál. Je určena pro vytváření parotěsných zábran na vnitřní straně tepelně izolačních vrstev podstřešních prostor. Zadržuje teplo v interiérech a představuje účinnou obranu proti pronikání páry. Parozábrana JUTAFOL N AL 170 g speciál také zabraňuje kondenzaci vody v izolačních vrstvách a přispívá tak k zachování dlouhodobé funkce tepelné izolace.

Na zateplenie obvodoveho muriva kde sa pouzije Nobasil FKD nedava sa pod to nijaka folia.

Doska NOBASIL FKD sa vyrába z minerálnej vlny spájanej umelou živicou. Je v celom priereze hydrofobizovaná.
POUŽITIE
Doska NOBASIL FKD je určená na tepelnú, zvukovú a protipožiarnu izoláciu fasád a stenových konštrukcií z exteriérovej strany kontaktným spôsobom s následnou povrchovou úpravou omietkou.
Doska NOBASIL FKD


má nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti - vynikajúce izolačné vlastnosti
je nehorľavá - zvyšuje pasívnu bezpečnosť stavby
má akustické vlastnosti - absorbuje dopadajúcu zvukovú energiu
má nízku hodnotu faktora difúzneho odporu - prievzdušnosť
je biologicky stabilizovaná - pri správnej aplikácii si trvale zachováva izolačné vlastnosti
je odolná voči mikroorganizmom, hlodavcom
je chemicky neutrálna - nereaguje s okolitými materiálmi
pri zmene teploty je objemovo a tvarovo stabilná
vyznačuje sa vysokou pevnosťou v ťahu (rozlupčivosť), je staticky nosná, kotvená v systémoch lepením a mechanickými kotevnými prvkami
vyrába sa s vysokou presnosťou rozmerov, vďaka čomu je možné ukladať dosky na fasádu dokonale tesne
je ľahko spracovateľná na potrebný rozmer a tvar
je nenasiakavá - hydrofobizácia v celom priereze
počas dopravy, skladovania a montáže musí byt chránená pred poveternostnými vplyvmi

Doska NOBASIL FKD je hygienicky vyhovujúca.

Len aplikovat sa musi v suchom stave!
alltracboy
04.12.09,15:22
ytong 300+2x80mm EPS

Skladba konstrukce (od interiéru) :

Číslo Název D[m] L[W/mK] C[J/kgK] Ro[kg/m3] Mi[-] Ma[kg/m2]
1 Ytong P2-400 0.3000 0.1200 1000.0 400.0 7.0 0.0000
2 BASF Styrodur 0.0800 0.0360 2060.0 30.0 100.0 0.0000
3 BASF Styrodur 0.0800 0.0360 2060.0 30.0 100.0 0.0000

Okrajové podmínky výpočtu :

Tepelný odpor při přestupu tepla v interiéru Rsi : 0.13 m2K/W
dtto pro výpočet kondenzace a povrch. teplot Rsi : 0.25 m2K/W
Tepelný odpor při přestupu tepla v exteriéru Rse : 0.04 m2K/W
dtto pro výpočet kondenzace a povrch. teplot Rse : 0.04 m2K/W

Návrhová venkovní teplota Te : -15.0 C
Návrhová teplota vnitřního vzduchu Tai : 22.0 C
Návrhová relativní vlhkost venkovního vzduchu RHe : 80.0 %
Návrhová relativní vlhkost vnitřního vzduchu RHi : 65.0 %


TISK VÝSLEDKŮ VYŠETŘOVÁNÍ :

Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla dle ČSN EN ISO 6946:

Tepelný odpor konstrukce R : 6.94 m2K/W
Součinitel prostupu tepla konstrukce U : 0.141 W/m2K

Součinitel prostupu zabudované kce U,kc : 0.16 / 0.19 / 0.24 / 0.34 W/m2K
Uvedené orientační hodnoty platí pro různou kvalitu řešení tep. mostů vyjádřenou přibližnou
přirážkou dle poznámek k čl. B.9.2 v ČSN 730540-4.

Difuzní odpor konstrukce ZpT : 9.6E+0010 m/s
Teplotní útlum konstrukce Ny* : 699.1
Fázový posun teplotního kmitu Psi* : 15.2 h


Teplota vnitřního povrchu a teplotní faktor dle ČSN 730540 a ČSN EN ISO 13788:

Vnitřní povrchová teplota v návrhových podmínkách Tsi,p : 20.72 C
Teplotní faktor v návrhových podmínkách f,Rsi,p : 0.965


Difuze vodní páry v návrhových podmínkách a bilance vlhkosti dle ČSN 730540:
(bez vlivu zabudované vlhkosti a sluneční radiace)

Průběh teplot a tlaků v návrhových okrajových podmínkách:
rozhraní: i 1-2 2-3 e

tepl.[C]: 20.7 7.9 -3.4 -14.8
p [Pa]: 1718 1534 833 132
p,sat [Pa]: 2443 1067 459 168

Při venkovní návrhové teplotě dochází v konstrukci ke kondenzaci vodní páry.
Kond.zóna Hranice kondenzační zóny Kondenzující množství
číslo levá [m] pravá vodní páry [kg/m2s]

1 0.3000 0.4131 5.449E-0008

Celoroční bilance vlhkosti:

Množství zkondenzované vodní páry Mc,a: 0.135 kg/m2,rok
Množství vypařitelné vodní páry Mev,a: 0.431 kg/m2,rok

Ke kondenzaci dochází při venkovní teplotě nižší než 5.0 C.
TomasHC
04.12.09,15:46
alltracboy: ale kolko dni z roku je -15 C ? ;)
ciners
04.12.09,16:09
alltracboy: teraz si prvy asi kto pochopil, uz nehladas ako zatlacat nejaky rosny bod do izolacie,ale uvazujes nad mnozstvom skondenzovanej vodnej pary. gratulujem, mas fakt moju poklonu :)
alltracboy
04.12.09,16:21
pri ytongu je akurat ta kondenzacna zona aj v ytongu na hranici aj v EPS.. pri tehle je iba v EPS, ale iba kusok od tehly. Je vidno ze cim horsia difuzia steny, tym lepsie
alltracboy
04.12.09,16:30
porotherm 38cm + 8cm mineralna vlna -bez kondenzacie
petmac
04.12.09,19:06
Este tam hod Porotherm 30 + Nobasil MPE 100 :-) Alebo Ytong 300 + Eps 70 100mm :-)
minosk
06.12.09,11:28
Len doplním: A hlavne YTONG MULTIPOR !!!Vynikajuci postreh.
Ak y=0,045 je realna (nie imaginarna pri 0% vlhkosti) hodnota, Styrcon(0,058) to bude mat na trhu velmi tazke.

Ten Multipor vyzera ako idealna izolacia vseobecne - paropriepustna, nosna, nehorlava ...

Nikdy by som nepovedal ze postavit tehlovy barak (250-300) a obalit to porobetonom bude dobre riesenie, ale vyzera to ze casy sa menia :)

P.S.: Chcelo by to samostatne vlakno na temu MULTIPOR!


lapejko Vy multipor predavate,ze?A co sa stane ked ten multipor navlhne,proste nataha do seba nejake mnozstvo vlhkosti,bude to OK?A co sa tyka skodlivosti EPS,a ekologickosti vlny tak kontaktne sa vlna lepi na lepidlo,sitka sa dava na lepidlo a tie su tiez cisto prirodne?Polystyren sa pouziva aj v potravinarstve,kazdy den tlacite do seba ecka a rastove hormony a podobne svinstva a nic sa nedeje.
A ten multipor sa ako uchytava na sten,ci drzi tam sam o sebe bez lepidla.A omietka je tiez cisto prirodna?
Ja na izolovani ytongu polystyrenom nevidim problem a pouzivanie drahych marketingovych vyrobkov ako je vlna,multiopr,peniaze sadaju pouzit aj rozumnejsieSkor ako zacnete hladat za kazdou dobre mienenou radou marketing, nieco si o rosnom bode, zrazani vlhkosti uprostred muriva a vseobecne, o teplotechnike a "manazmente vzdusnej vlhkosti" u stavieb nastudujte.
V skratke. Jediny dovod preco sa vsade nepouzivaju homogenne materialy je ze bud nemaju dostatocnu nosnost alebo nemaju dostatocnu izolacnu schopnost (oboje pri akceptovatelnej hrubke).

Co myslite, preco sa MUSI polystyren na stenu hmozdinkovat ?
Napoviem, nie je to tym zeby stavebne lepidla nemali dostatocnu pevnost alebo zivotnost.


pri ytongu je akurat ta kondenzacna zona aj v ytongu na hranici aj v EPS.. pri tehle je iba v EPS, ale iba kusok od tehly. Je vidno ze cim horsia difuzia steny, tym lepsieAno aj nie.
To co pisete plati pre silno heterogennu konstrukciu (co je hlavna nevyhoda EPS).

Krasou, a hlavnou vyhodou, zatepleni ako Styrcon ci Multipor je ze vysledna stena vykazuje velmi homogenne vlastnosti jak s ohladom na koeficient tepelneho tak difuzneho odporu.

A s tou cenou to nie je take jednoznacne. Ako uz lapejko spomenul, co sa zaplati viac za zateplenie, to sa usetri na omietke + lepsich uzitnych vlastnostiach.
lapejko
06.12.09,16:39
Ďakujem Minosk, ja som taký somár, že som si všetky sprostosti vyskúšal cez úvery na svojom dome, mám ho ako trenažér a sledujem vedľajšie účinky každej liečby, po 15-tich rokoch ho mám nedokončený, založil som si na týchto skúsenostiach živobytie aby som ušetril zbytočné financie iným a keď niekomu poradím zadarmo otrepú mi to o hlavu. Ako hovorí môj český bratranec: žádnej dobrej skutek nesmí zústat nepotřestanej...
misomiso
06.12.09,17:03
Co myslite, preco sa MUSI polystyren na stenu hmozdinkovat ?
Napoviem, nie je to tym zeby stavebne lepidla nemali dostatocnu pevnost alebo zivotnost.



Tak preco potom?
pivko
06.12.09,17:11
Este tam hod Porotherm 30 + Nobasil MPE 100 :-) Alebo Ytong 300 + Eps 70 100mm :-)
O tej prvej variante Tehla 30 + Nobasil MPE 100 uvažujem , aký je prosím Ťa cca cenový rozdiel v m2 zateplenia pri použití Nobasilu MPE 100 a EPS 150.
Lebo na ten druhý variant ma nahovára sused:rolleyes:
lapejko
06.12.09,17:16
no a prave toto sme nechceli. je jasne ze niektorych ludi uz nebavy stale dokola obhajovat to iste. Ciners aj ostatni mali pravdu ohladne EPS. Aj ked ja si myslim, ze problemy s EPS su prevazne sposobene zlym navrhom a pouzitim. Ked niekto nalepi 5cm eps na panel tak je mozne ze to tam bude hnit. Ale myslim, ze to iste sa deje aj vo vlne, akurat neviem ako to zistit.
Keď sme robili sendvič- Ytong/Isover akuplat/Ytong, predbežný výpočet po mojom návrhu robil projektant domu, potom sme ešte oslovili zástupcu Isoveru pre náš kraj,ktorý prišiel na stavbu, doporučil hrúbku izolácie a odvetrávacej medzery, takisto izolácie na strechu, ale fólie od konkurenčnej firmy, keďže mali lepšie parametre aj cenu. Pri výstavbe bolo daždivo a do skladby nám tak natieklo,že Ytongová primurovka nasiakla do 20 cm od platne. Navŕtali sme preto po obvode stavby veľa dier, spravil sme aj pár väčších kvôli revízii škody. Vlna bola riadne mokrá, po dokončení strechy to ešte pár týždňov schlo ale po pol roku keď sme vysekávali kapsy na uchytenie schodov vlna nemala problém ani tá čo ostala spadnutá na poli za stavbou celú zimu, po vyschnutí mala svoj pôvodný objem, kamenná vlna sa nám však po dlhodobejšom vlhnutí sploštila, chlapi to nazvali ,že zdochla.
petmac
13.12.09,19:39
O tej prvej variante Tehla 30 + Nobasil MPE 100 uvažujem , aký je prosím Ťa cca cenový rozdiel v m2 zateplenia pri použití Nobasilu MPE 100 a EPS 150.
Lebo na ten druhý variant ma nahovára sused:rolleyes:


Ja viem dat cenu
- zateplenie nobasilom mpe 100mm - 593sk/m2,
- polystyren EPS 150mm - 361sk/m2
(komplet aj s omietkou, bez startov. a rohov. list)
mendo933
13.12.09,20:26
EPS 70f sa da zohnat v cenach cca 21- 30€ za m3, cennikovo este viac
zalezi od mnozstva a od dodavatela
220870
13.12.09,20:55
EPS 70f sa da zohnat v cenach cca 21- 30€ za m3, cennikovo este viac
zalezi od mnozstva a od dodavatela
POLSKÝ.
mendo933
14.12.09,16:57
Ak aj Nitra je v polsku tak ano:)
ciners
14.12.09,17:09
Ak aj Nitra je v polsku tak ano:)

Mendo nepoznas zemepis? Nitra je uz Ukrajina :D
TomasHC
14.12.09,20:09
Ak aj Nitra je v polsku tak ano:)

V Plastike som bral EPS 100S 13,5m3 a vyslo ma to 588 EUR = 43,5 EUR / m3 s DPH.
220870
15.12.09,06:01
Ak aj Nitra je v polsku tak ano:)
Ja mám predsa len nejaké tie zľavy po stavebninách ,ale za takú cenu sa mi nedarí zohnať.Naposledy mi núkali polystyrén za 24€ m3.Keď som sa pýtal na krajinu pôvodu ,certifikáty ,vlastnosti ,či je to polystyrén fasádny ,podlahový atd .nevedeli ( nechceli )odpovedať,radšej ďalej neponúkali.Z toho môžete asi tak usúdiť čo sa používa vo veľkovýrobe pri zatepľovaní fasád činžiakov.Čo samozrejme nevylučuje možnosť že ste tak lacno polystyrén zohnali (bezpapierovo a všakovak sa dá) .Ale to nieje univerzálna cena na Slovensku, skôr jednotlivo vzácna.Vychádzam z toho že ani v okolitých krajinách Maďarsko,Raklúsko,Čechy nieje polystyrén za 21€,na rozdiel od napríklad fasádnych lepidiel , farieb ,omietok.
Ferdosondo
15.12.09,06:04
Ja mám predsa len nejaké tie zľavy po stavebninách ,ale za takú cenu sa mi nedarí zohnať.Naposledy mi núkali polystyrén za 24€ m3.Keď som sa pýtal na krajinu pôvodu ,certifikáty ,vlastnosti ,či je to polystyrén fasádny ,podlahový atd .nevedeli ( nechceli )odpovedať,radšej ďalej neponúkali.Z toho môžete asi tak usúdiť čo sa používa vo veľkovýrobe pri zatepľovaní fasád činžiakov.Čo samozrejme nevylučuje možnosť že ste tak lacno polystyrén zohnali (bezpapierovo a všakovak sa dá) .Ale to nieje univerzálna cena na Slovensku, skôr jednotlivo vzácna.Vychádzam z toho že ani v okolitých krajinách Maďarsko,Raklúsko,Čechy nieje polystyrén za 21€,na rozdiel od napríklad fasádnych lepidiel , farieb ,omietok.
V Polynite Nitra kúpiš za 25Eur. Takže Mendo vie o čom hovorí. Je to výrobca, žeby predával od konkurencie?
mendo933
15.12.09,08:46
zo stavebnin oficialnou cestou za taku cenu urcite nie, ale existuju aj ine zdroje.Z polynitu viaceri brali po 25€ asi aj Ferdosondo ked ma prehlad:)
Sice je snimi zlozitejsia komunikacia ale da sa.
pivko
02.01.10,18:57
suhlasim, ale este by som odporucil porovnat cenu muriva so zateplenim na stvorak. pretoze obycajna 300 PDK ma sice mensi tepelny odpor ako Lambda, ale dost podstatny rozdiel v cene. takze ja by som lambdu ani nie, ale 300 PDK, alebo PD a zateplenie... a kludne polystyren, aby som sa nebal, ci nepokazim MW, ci mi nenavlhne (mokra MW ma horsie tepelnoizolacne vlastnosti ako polystyren. Ale 20 cm je vela, to uz vstupuju do hry kvalita okien dveri, ci je v dome klima, alebo ci su otvarave okna... t.j. hrubku tepelnej izolacie prepocitat, aby nebolo ani vela ani malo. :o)
Ja som bol na 85% rozhodnutý že na jar začnem stavať tehla 300 + 150 EPS , ale dnes mi na stretnutí majiteľ firmy doporučoval jednoznačne Ytong 300 + 150 EPS.Tak že mám chrobáka v hlave. Ak mi nezáleži na tom aby som ušetril cca / neviem aky može byť rozdiel ,ale dajme tomu že 5.000 EUR/na hrubej stavbe tak ktoré riešenie je lepšie???
radek666
02.01.10,19:48
Ja som bol na 85% rozhodnutý že na jar začnem stavať tehla 300 + 150 EPS , ale dnes mi na stretnutí majiteľ firmy doporučoval jednoznačne Ytong 300 + 150 EPS.Tak že mám chrobáka v hlave. Ak mi nezáleži na tom aby som ušetril cca / neviem aky može byť rozdiel ,ale dajme tomu že 5.000 EUR/na hrubej stavbe tak ktoré riešenie je lepšie???

Majiteľ akej firmy??? 5000 EUR rozdiel v čom.

ceníkové ceny
YTONG 300 - 35,53 EUR/ m2
HELUZ STI 300 brúsená - 36,40 EUR/m2
HELUZ PLUS 300 brúsená - 30,70 EUR/m2

neviem teda čo by ti malo vytvoriť rozdiel 5000 EUR (skladba steny je rovaká) dokonca pri heluz máš maltu v cene čo pri Ytongu nie. Jedine že ny Ytong by si dostal 50% zľavu a na Heluz ani éčko.
jozef.pavlusik
02.01.10,19:49
..aj môj údiv sa Ti podarilo dosiahnuť!!!
pivko
02.01.10,19:55
Majiteľ akej firmy??? 5000 EUR rozdiel v čom.

ceníkové ceny
YTONG 300 - 35,53 EUR/ m2
HELUZ STI 300 brúsená - 36,40 EUR/m2
HELUZ PLUS 300 brúsená - 30,70 EUR/m2

neviem teda čo by ti malo vytvoriť rozdiel 5000 EUR (skladba steny je rovaká) dokonca pri heluz máš maltu v cene čo pri Ytongu nie. Jedine že ny Ytong by si dostal 50% zľavu a na Heluz ani éčko.
Asi si nečítal dosť pozorne čo som uviedol v zátvorke- že cca 5.000 EUR .
Ja neviem či bude rozdiel 100 alebo 5.000 lebo aj 5.000 mi je jedno. A Heluz v Košiciach je V. pásmo tak že je najrahši a najmenšia zľava.Ide mi o to čo je lepšie /skladba steny/ , jednoduchšie atd....
radek666
02.01.10,20:21
Asi si nečítal dosť pozorne čo som uviedol v zátvorke- že cca 5.000 EUR .
Ja neviem či bude rozdiel 100 alebo 5.000 lebo aj 5.000 mi je jedno. A Heluz v Košiciach je V. pásmo tak že je najrahši a najmenšia zľava.Ide mi o to čo je lepšie /skladba steny/ , jednoduchšie atd....

CCA 5000 je aj trocha dost ale nebudem to riešit. máš ešte alternatívu POROTHERM Profi 300 - 31,04 EUR/m2. všetko má svoje pre a proti ale ja idem na jar takisto stavať a idem tehlou. Pracnosť a technológia spracovania u oboch skoro rovnaká. obe idú na tenkovrstvú maltu. Ytongu dáš do m2 o polovicu menej ale zase sú ťažšie tehla lahšia ale viacej kusov do metra na peniaze za prácu na jedno lebo muráry berú vačšinou od kubického metra. Ytong sa dobre reže u tehly kopec doplnkov. Preklady u Ytongu tažké pri vačších rozponoch aj možno žeriav pri tehlových v pohode vo dvojke osadíš aj 3 metrový. zateplenie rovnaká práca ako u Ytongu tak aj u tehly.

a čítam dost pozorne.

osobne tehla.
220870
02.01.10,22:19
Aj Ytong preklad ten najväčší sme dvihli.
pivko
03.01.10,06:49
CCA 5000 je aj trocha dost ale nebudem to riešit. máš ešte alternatívu POROTHERM Profi 300 - 31,04 EUR/m2. všetko má svoje pre a proti ale ja idem na jar takisto stavať a idem tehlou. Pracnosť a technológia spracovania u oboch skoro rovnaká. obe idú na tenkovrstvú maltu. Ytongu dáš do m2 o polovicu menej ale zase sú ťažšie tehla lahšia ale viacej kusov do metra na peniaze za prácu na jedno lebo muráry berú vačšinou od kubického metra. Ytong sa dobre reže u tehly kopec doplnkov. Preklady u Ytongu tažké pri vačších rozponoch aj možno žeriav pri tehlových v pohode vo dvojke osadíš aj 3 metrový. zateplenie rovnaká práca ako u Ytongu tak aj u tehly.

a čítam dost pozorne.

osobne tehla.
O.K.a akou tehlou ideš? Mne hlavne islo o to ktorá skladba múru je lepšia. Ten majiteľ firmy ma presviedčal pre Ytong koli tomu že sa s nim lahšie robí / napr. rozvody/, má lepšie tep.izolačné vlastnosti . Ja som ale tiež zástanca tehly, Ytongu + EPS sa bojím:mee: jak myš mačky:D
pivko
03.01.10,06:50
Aj Ytong preklad ten najväčší sme dvihli.
Ej ta v Topoľčanoch iní siláci:D
220870
03.01.10,06:54
Je to ťaťké ale skrz dva preklady sa neoplatí žeriav.Môj názor na ytong preklady predražené a navyše je to bordel.
pivko
03.01.10,07:27
Koli stiesnenym podmienkam na pozemku a regulatívu UHA som sa musel rozhodnuť pre dom menších rozmerov: http://prodom.sk/?p=projekty&project=212 , ešte aj garáž som musel zrušiť aby som dodržal vzdialenosť 5m od uličnej čiary. Tak že nie z fin. dovodov chcem stavať obvodové múry z materiálu o hr.300 , ale koli tomu aby som tie mini izby zvacsil aspon o tých zopár cm. Tak že aké riešenie by bolo najvhodnejšie?
220870
03.01.10,07:41
S tými strešnými oknami opatrne je ich viac ,ako dosť.Radšej trochu širšie dvere, a menšie okná.Za nedodržanie rozmerov a vzdialeností domu je pokuta .tuším 5000SKK jeden občan dostal..
Ferdosondo
03.01.10,07:43
Je to ťaťké ale skrz dva preklady sa neoplatí žeriav.Môj názor na ytong preklady predražené a navyše je to bordel.
Ako si to myslel, že Ytong preklad je bordel?
pivko
03.01.10,08:04
S tými strešnými oknami opatrne je ich viac ,ako dosť.Radšej trochu širšie dvere, a menšie okná.Za nedodržanie rozmerov a vzdialeností domu je pokuta .tuším 5000SKK jeden občan dostal..
Na to iste ma upozornil projektant ktorý mi upravoval projekt / že je tam strašne veľa okien na tak malú strechu/ Tak že som okna / okrem WC a schodište/ úplne zrušil a k balkonovým dverám na poschodí pridal ešte okno aby bolo v miestostiach dosť svetla. Na prízemi som zrušil v obývačke ten polobklúk a celú obývačku som zarovnal do tvaru obdĺžnika / ešte som to aj vytiahol 2m smerom von/ tak že teraz ma obývačka cca 6,3 x 5,1 m.
220870
03.01.10,08:05
Nízka nosnosť v porovnaní s konkurenciou+ vysoká cena.Ak je to len trochu porovnateľné zo siporexom čo sa robil pred 20-30 rokmi .Problém tých starých siporexov je v tom ,že železná armatúra uložená v týchto tvárniciach začala po čase hrdzavieť,oceľ v takom prípade začne zväčšovať svoj objem a trhať siporex.Komunisti to ku koncu svojej vlády zistili a pomaly začínali upúšťať od výroby týchto prefabrikátov.Takže ak by som mal porovnať tieto preklady z pohľadu ceny a životnosti s betónovými alebo keramickými prekladmi tak u mňa jednoznačne Ytong preklady prehrávajú na plnej čiare.Aby som netrepal do luftu.Krátke preklady nad dverami oknami do 1500mm dĺžky" buď již" väčšinou nič moc nenesú .Ale použiť 2500 mm Ytong na preklad v nosnom murive je nanajvýš chúlostivé a nič dobré z toho do budúcnosti nepozerá ( píšem o horizonte 20-30 rokov).
alltracboy
03.01.10,09:01
S tými strešnými oknami opatrne je ich viac ,ako dosť.Radšej trochu širšie dvere, a menšie okná.Za nedodržanie rozmerov a vzdialeností domu je pokuta .tuším 5000SKK jeden občan dostal..
az 5000skk? pane boze... to asi budem stavat rovno od hranice :D
ciners
03.01.10,10:04
az 5000skk? pane boze... to asi budem stavat rovno od hranice :D

Pri 5000SKK to len zacina, ide to az po odstranenie stavby :D
220870
03.01.10,11:25
Na Slovensku.....tu jeden občan miesto jedného podlažia urobil 4 ,a úplne inak ,ako boli projekty ( to bolo tých 5000 skk a takých príkladov je ...Ešte som nepočul .že by niekto niečo búral.Ale malého stavebníka budú je... aj za 2 centimetre.
ciners
03.01.10,11:39
No nechcel som to takto napisat,ale asi presne tak ako pises :D
lapejko
03.01.10,19:38
Ej ta v Topoľčanoch iní siláci:D
140 cm dvaja s lešenia v pohode dvihnú, na 2,5 m používame dielenský mechanicko hydraulický žeriav, ktorý si požičiavame a prevážame dodávkou. Môj názor a prax je taká-nemiešať rozličné materiály do obvodového muriva. S dlhodobého hľadiska pod tenkou vrstvou lepidle či omietky môže rozličná tvrdosť, pórovitosť a tepelná rozťažnosť podkladu ovplyvniť životnosť fasády. Preto sa snažíme používať originálne preklady( mám 2 ks 5-ročné vonku a sú v pohode) alebo Ytong U-tvárnice do ktorých preklad odlejete.
radek666
05.01.10,19:21
O.K.a akou tehlou ideš? Mne hlavne islo o to ktorá skladba múru je lepšia. Ten majiteľ firmy ma presviedčal pre Ytong koli tomu že sa s nim lahšie robí / napr. rozvody/, má lepšie tep.izolačné vlastnosti . Ja som ale tiež zástanca tehly, Ytongu + EPS sa bojím:mee: jak myš mačky:D

Ja idem 40 tehlou + 10cm vlna. Chcel som ísť wienerom ale ako tu čítam hlavne príspevky 220870 tak pojdem Heluzom. uvidím podľa ponuk na jar ale čo som si nechával robit predbežné ponuky tak to vychádzalo na rovnako. Heluz vs. Wiener aspoň u nás.
ciners
06.01.10,10:03
Mal by si si na Wiener urobit hlavne vlastny nazor. Poznam kopu ludi,co to vychvaluju do neba, niekto na to nadava, nerobil by som zavery podla porady. Jedna vec je,ze Wiener je drahy jak slak a roky bez konkurencie nas tu pekne zmychali,ale to nesuvisi z fyzikalnymi vlastnostami. U nas maju ako jediny vyrobca odmerane pevnosti muriva, nie pevnosti tehal,to ma kazdy,ale vyslednu pevnost muriva ma u nas len Wienerberger.
radek666
06.01.10,10:57
Mal by si si na Wiener urobit hlavne vlastny nazor. Poznam kopu ludi,co to vychvaluju do neba, niekto na to nadava, nerobil by som zavery podla porady. Jedna vec je,ze Wiener je drahy jak slak a roky bez konkurencie nas tu pekne zmychali,ale to nesuvisi z fyzikalnymi vlastnostami. U nas maju ako jediny vyrobca odmerane pevnosti muriva, nie pevnosti tehal,to ma kazdy,ale vyslednu pevnost muriva ma u nas len Wienerberger.

niesom ešte rozhodnutý presne pre značku ale nakolko chcem ist na tenkovrstvú maltu tak možem len rozhodovat medzi týmito dvomi. alebo ešte nejaké iné tehly idú na lepidlo??? leto 2008 staval kamarát z wieneru a išlo to vcelku dobre. ale boli drahé ako šlak. teraz sú o 50% lacnejšie a ako som písal v porovnaní z heluzom cenovo na rovnakej úrovni. neviem neviem asi rozhodne cena.
220870
06.01.10,12:05
Mal by si si na Wiener urobit hlavne vlastny nazor. Poznam kopu ludi,co to vychvaluju do neba, niekto na to nadava, nerobil by som zavery podla porady. Jedna vec je,ze Wiener je drahy jak slak a roky bez konkurencie nas tu pekne zmychali,ale to nesuvisi z fyzikalnymi vlastnostami. U nas maju ako jediny vyrobca odmerane pevnosti muriva, nie pevnosti tehal,to ma kazdy,ale vyslednu pevnost muriva ma u nas len Wienerberger.
Ale tie ich výsledné merania a hodnoty platia len u tej jednej tehly čo dali merať( ak si to nemerali sami,naše zákony a normy to povolujú).A aj tú jednu asi vypálili v Rakúsku.Ak používa rakúska firma Slovenské certifikáty tak potom je to o čom?O jednej prašivej korupcii.Pri murovaní z Wierbergeráckimi tehlami je bezpodmienečne používať pri práci pracovnú obuv zo železnými špicami.To mi potvrdí každý murár ktorý Wienerberger tehlami robil. Rozpadávajú sa v rukách!!!:mee:
Nie je to tým , že by som mal ukrutnú silu v rukách.:)
Kto mi neverí nech si overí.Stačí sa prejsť po stavbách.Wienerberger spoznáte podľa toho ,že tehly od nich sú všade popraskané a každá má inú farbu.)Pália to asi na dvojplotenke).(Už) minulý rok sme postavili dva domy z Heluz-u.Nespomínam si, že by sa niektorá tvárnica bola rozbitá ,alebo bola prasknutá na palete.Odrezať z W...2-3 cm kúsok tak aby zostal celý je takmer nemožné ,u Heluz normála vec.Heluz je z čistej hliny.W....r musí do hliny pridávať drobný štrk inak by sa asi tie ich tvárnice rozpadoli počas prepravy na stavbu.:mee:

Stojí za prečítanie.http://www.stavime-bydlime.cz/article.php?ID=23881