robin78
07.07.08,08:26
Dobry den,

viete doporucit nejaky rozumny postup na odstranenie povodnej farby zo steny. Steny boli asi vymalovane nejakou "divnou" farbou a je dost problematicke ju zoskrabat, farbu nejde rozmocit vodou, i ked trochu to pomaha a odstranovanie tejto farby spachtlou treba realizovat potom vacsou silou za pouzitia oboch ruk. Vzhladom na velku plochu je tento postup dost zdlhavy a pracny.

Dostal som jednu radu ohladom pouzitia odstranovaca starych naterov, ale co som cital informacie, tak to nie je urcene na odstranovanie farby zo steny.

Napada ma nie je na to aj nejake elektricke zariadenie?

Ma niekto nejaky dobry napad ako nato? Dakujem.
wagner
07.07.08,14:43
Kedysi sa steny maľovali hlinkou a tá išla ťažko odstrániť. Neviem či je to ono, ale ak áno, tak to odstraňovali kefou s tvrdými štetinami na mokro - do vody dávali vtedy mazľavé mydlo, a k tomu oškrabávali špachlou. Vtedy to išlo ľahšie. Ak je to ono, tak Ti to nezávidím:(
robin78
08.07.08,07:18
no je to dost tenka vrstva, neviem posudit, ze ci je to ta hlinka alebo nie, je tu taka hypoteza, ze ci to nebolo malovane latexom, resp. latex ci nebol primiesany do farby :confused:
premiko
08.07.08,07:38
- no fuj ! :mad:

- nezavidim ti, nieco podobne sme riesili u svokry. Nebohy svokor pred mnohymi rokmi vymaloval steny, prikladam obrazok, a dolu sme to dali iba za pomoci drapakov skoro az po tehlu, nove natiahnutie stierky, vymalovanie... fakt hnusna robota, ta malba akejsi oblohy este sa tahala aj po strope...
AlaNR
08.07.08,08:13
Tiež sme mali na stenách nejaký ten podobný tvrdý nezoškrabateľný prepytujem bordel.
Vraj to bol nejaký náter proti tomu, aby do stien vnikal cigaretový dym. Neviem, čo je na tom pravdy.
Farba tam bola hnedá, takže len tak sa to premaľovať nedalo, pretože sa to miestami lepilo na valček a stŕhali sme starú farbu dole.

Nakoniec sme steny s maliarskou špachtľou ostrou hranou doslova počmárali, asi tak v 10 cm odstupoch, ako sa dalo... Potom sme to postrekovačom a teplou vodou striekali, nechali trošku zvlhnúť a prácne škrabali.
Vraj to netreba až do tehly oškrabať, ak na to ide nová stierka. Tá prekryje aj farbu a stará farba sa nevpíja do stierky.
Snáď sa Ti to nejako podarí, mňa to čaká ešte v troch izbách...:mee:
bz5
08.07.08,08:38
Tiež sme boli nedávno na tom podobne, naši prerábajú dom a bolo potrebné zoškrabať steny vo všetkých izbách. Za 4 hodiny sa mi horkotažko podarilo zoškrabať jednu stenu a ruky ma boleli ako nikdy a to ešte aj na druhý deň som mala svalovicu. Skúšali sme to aj vlhčiť a nepomáhalo. Bola som sa spýtať v obchode, či nevedia poradiť ako si uľahčiť prácu. Predávali odstraňovač starých náterov v plechovkách, kde ma upozornili, že je 1 plechovka síce môže pomôcť, ale len na malú plochu. A potom mi poradili, že ak chcem, tak ževraj starý "babský" recept je použiť na odstránenie brzdovú kvapalinu, či už použitú alebo novú.... Neviem, či to funguje, neskúšali sme. Nakoniec ma zachránil od tejto driny ocino, ktorý tak zabezpečil brigádu pre troch chalanov na 4 dni :).

Ešte ma napadlo, že vo všeobecnosti platí, že ak je stena natretá vápnom, tak by po navlhčení primalexom s vodou, by to malo isť lahšie. A platí to aj naopak, ak je stena natretá primalexom, treba ju navlhčiť vodou s vápnom.

Ak by nič nepomohlo, mohlo by pomôcť po stene urobiť aj ryhy, pozdlžne i priečne, čiže zdrsniť povrh....

Držím palec :)
robin78
08.07.08,11:18
vdaka za nazory a podporu :)

som este na zaciatku cesty, v jednej miestnosti som v menej ako polovici a okrem toho ma caka este ale z 5 miestnosti, takze o zabavu mam postarane :rolleyes:, len dufam, ze ostatne miestnosti budu na tom lepsie

odstranovac starych naterov mi niekym bol poradeny a dalsou osobou zamietnuty, ze vraj tym odstranovac si umastim stenu, mastnota vsiakne do omietky a nebude mi chytat farba, potom budem musiet obit omietku ktora je dobra ...

vidim ze nie som sam co ma taky problematicky "sajrajt" na stenach :D

tak zatial to stale vyzera len na mocenie mydlovou vodou pripadne sa skusim poobzerat po nejakom elektrickom rieseni...
Karas Milan
08.07.08,17:38
Ahoj.

Ponúkam drahšie , ale pohodlné riešenie , vhodné aj ak zospodu (z maľovky alebo podkladu preráža iná farba). Ak máš suchú stenu (kašli na dýchanie) a drží pôvodná maľovka : nalakuj stenu (emailom) a až potom namaľuj (vápno , Prima a iné ). U švagrinej boli tapety nalepené (glejom) nie celkom suchým hnedým sajrajtom.Jeden (nedoškrabal) človek = 1 m2 za hodinu dve.
Maliari to po asi 4 premaľovaní skoro vzdali. Potom dali technológiu (email / maľovka) a je to tam cez 15 rokov.

Ahoj
Ka Mil
senčan
09.07.08,04:54
Tak to by som rád videl, ako na e-maili drží vápno alebo PRIMALEX. Nie je to niečo iné?
robin78
09.07.08,09:29
Ahoj.

Ponúkam drahšie , ale pohodlné riešenie , vhodné aj ak zospodu (z maľovky alebo podkladu preráža iná farba). Ak máš suchú stenu (kašli na dýchanie) a drží pôvodná maľovka : nalakuj stenu (emailom) a až potom namaľuj (vápno , Prima a iné ). U švagrinej boli tapety nalepené (glejom) nie celkom suchým hnedým sajrajtom.Jeden (nedoškrabal) človek = 1 m2 za hodinu dve.
Maliari to po asi 4 premaľovaní skoro vzdali. Potom dali technológiu (email / maľovka) a je to tam cez 15 rokov.

Ahoj
Ka Mil

Dik za tip. Budem o tom uvazovat...
lepka
09.07.08,10:20
Zvolili sme opačný postup,neodstraňovali sme farbu,ale zafixovali sme ju,aby ju nebolo už nikdy viac vidieť a nepresvitala,kúpili sme TELSAL, rozrába sa to s vodou presne podľa návodu,pri aplikácii na veľké plochy to dosť smrdí,ale je to vyvetrateľné,realizovali sme to všade tam,kde nám niečo mohlo presvitať(zamastené miesta na stene,veľmi znečistené miesta okolo vypínačov a v spálni u rodičov to boli asi 4 vrstvy rôznych farieb),svetlo modrá so strieborným valčekom, ktorý vystupoval aj po 3 farbách, posledná vrstva oranžová.Natreli Telsalom nechali zaschnúť a zistili sme,že tá farba čo bola asi hlinka sama od seba začala prášiť a odpadávať so stien ako množstvo prachu,pozametali sme to zo stien,natreli ešte raz Telsalom, nechali uschnúť, pozametali so stien,poupratovali,prach bol v miestnosti absolútne všade. Urobili nutné vysprávky steny,namaľovali Primalexom,ale ja mám odskúšaný ten oteruvzdorný, tak používam iba ten,lebo sa mi to páči,keď sa po ošuchnutí neobjavia stopy na šatách,a je to krásne biele bez nejakých strieborných valčkoch,všetko zostalo zafixované a nič nepresvitá, už asi 14 mesiacov.Použili sme Telsal aj na vonkajšie plochy na fasáde,kde boli potečené mapy od vody,pri reakcii s touto usadenou vodou(žlté mapy a fľaky) to mierne šumelo,nechali sme zaschnúť,zamaľovali fasádnou farbou, ani sme nenatreli penetračným náterom,a je to O.K.(14 mesiacov). Takže treba skúsiť na malej ploche toto,možno to je to čo potrebujete.Ten Telsal nie je drahý stojí to asi 70-80 Sk/ 1 kg,čo je spotreba na jednu priemernú izbu.
robin78
09.07.08,10:33
Zvolili sme opačný postup,neodstraňovali sme farbu,ale zafixovali sme ju,aby ju nebolo už nikdy viac vidieť a nepresvitala,kúpili sme TELSAL, rozrába sa to s vodou presne podľa návodu,pri aplikácii na veľké plochy to dosť smrdí,ale je to vyvetrateľné,realizovali sme to všade tam,kde nám niečo mohlo presvitať(zamastené miesta na stene,veľmi znečistené miesta okolo vypínačov a v spálni u rodičov to boli asi 4 vrstvy rôznych farieb),svetlo modrá so strieborným valčekom, ktorý vystupoval aj po 3 farbách, posledná vrstva oranžová.Natreli Telsalom nechali zaschnúť a zistili sme,že tá farba čo bola asi hlinka sama od seba začala prášiť a odpadávať so stien ako množstvo prachu,pozametali sme to zo stien,natreli ešte raz Telsalom, nechali uschnúť, pozametali so stien,poupratovali,prach bol v miestnosti absolútne všade. Urobili nutné vysprávky steny,namaľovali Primalexom,ale ja mám odskúšaný ten oteruvzdorný, tak používam iba ten,lebo sa mi to páči,keď sa po ošuchnutí neobjavia stopy na šatách,a je to krásne biele bez nejakých strieborných valčkoch,všetko zostalo zafixované a nič nepresvitá, už asi 14 mesiacov.Použili sme Telsal aj na vonkajšie plochy na fasáde,kde boli potečené mapy od vody,pri reakcii s touto usadenou vodou(žlté mapy a fľaky) to mierne šumelo,nechali sme zaschnúť,zamaľovali fasádnou farbou, ani sme nenatreli penetračným náterom,a je to O.K.(14 mesiacov). Takže treba skúsiť na malej ploche toto,možno to je to čo potrebujete.Ten Telsal nie je drahý stojí to asi 70-80 Sk/ 1 kg,čo je spotreba na jednu priemernú izbu.

Dakujem za radu. No vyzera to zaujimavo, toto by som mohol skusit, ze co to povie :)
220870
09.07.08,17:59
Farba sa dá zo steny odstrániť brúskou na betón,( má ju v ponuke BOSCH). Väčinou sa dá požičať v požičovniach stavebného náradia.Aj s vysávačom a diamantovým kotučom stojí cca
40 000 Skk.Požičovné na deň cca 1200 Skk.Dá sa s ňou za deň obrúsiť asi 100-150 m2 stien a stropov.
toska
09.07.08,20:23
staru malovku sme my zoskrabovali spachtlou po navlhceni a potom pripadne este stenu umyli ked to bolo potrebne, niekde sme len umyvali stenu, stara vrstva natreta vapnom a priamo na omietku ta teda dole nepojde, ale ani to nie je potrebne pokial stena neopraskava a nelupe sa dalej, pri umyvani sme ale nesetrili vodou a najlepsia na rozmytie farby je maliarska stetka a potom docistit spongiou.
robin78
10.07.08,13:36
staru malovku sme my zoskrabovali spachtlou po navlhceni a potom pripadne este stenu umyli ked to bolo potrebne, niekde sme len umyvali stenu, stara vrstva natreta vapnom a priamo na omietku ta teda dole nepojde, ale ani to nie je potrebne pokial stena neopraskava a nelupe sa dalej, pri umyvani sme ale nesetrili vodou a najlepsia na rozmytie farby je maliarska stetka a potom docistit spongiou.

obycajne dobre namocenie steny pomaha nakolko sa farba rozmoci a ide to vcelku dobre, ale tu to bolo proste ine, priamo s velkou striekackou sa vo velkom nanasala voda, takze voda az stekala na zem, lenze tu to nejak moc nepomaha...
Milan.Žiška
10.07.08,16:08
Keď som sa nasťahoval do bytu po fajčiaroch, nehorázne smrdel. Stará maľovka mi povolila až po opakovaných náteroch 2X voda s mazľavým mydlom ( miestami to opráskalo po zatiahnutí samo), inak starý plech na pečenie a špachtľa. Miestnosť cca 5 x 6m dve vedrá oškrabanej farby. Potom som to umyl/ premaľoval vodou s pridaním malého množstav pracieho prášku ( len toľko aby to voňalo a veľmi nepenilo). Nechal den vyschnúť a vyzrieť. Do suchého 1x prednáter riedený ( pačok) strop a steny. 2x náter v odporúčanej konzistencii ( použil som maliarsku farbu oteruvzdornú a skoro tú najbelšiu čo bola 85% belosti - bola ešte aj belšia ale cena mi nevyhovovala - stačilo to OK) steny a strop stačil len 1X. Steny sú biele, byt vonia novotou a manželka je spokojná - a to je hlavné.

PS: Staré smradľavé nátery nedoporučujem nikomu pretierať. Nový náter je nový náter, aj keď treba troch viac máknuť a aj čosi viac vysprvovať ale stojí to za to.:)
robin78
22.07.08,09:48
Zatial to vyzera tak, ze casti stien ktore su problematicky odstranitelne boli natrete farbou, do ktorej bol primiesany Latex, takze asi aj z toho dovodu je to problem vodou rozmocit.

Skusal som to riesenie pouzitim pripravku Telsal, ale moc to nepomohlo, sem tam to trochu zreagovalo s tou farbou, ale v konecnom dosledku nijak vyznamne robotu neulahcilo.

Riesenie emailom som nakoniec tiez zavrhol, kedze na niektorych miestach nachadzam pod farbou plesne (hlavne v rohoch), tak je to najlepsie podla mna komplet dat dole. Uz aj odstranovanim farby ide skor omietka dole, ako ta farba, tak vzniklo aj vela nerovnosti, cize to bude potrebovat aj vystierkovat.
robin78
29.07.08,12:13
No posledne som vyskusal uz riesenie s elektrickym naradim, ale nedopadlo to moc dobre. Pri pouziti brusky, ktora mala kotuc s brusnym papierom sa vyrabalo moc nerovnosti. Ked sa pouzila nastavec s drotenou kefou, tak to islo ako do masla, tiez neschodne riesenie. Obavam sa ze pri pouziti brusky na beton ako bolo spominane vyssie by to dopadlo rovnako, islo by to ako noz do masla :rolleyes:

Nakoniec som kupil vibracnu brusku, kedze v pozicovni naradia akurat nemali na pozicanie. Nasadil drsny brusny papier a vcelku to slo, mozno by to chcelo este lepsi brusny papier a v podstate to nema chybu. Lenze to dopadlo katastrofalne, uplne nova bruska skoncila za necelych 15 minut :eek:, uz sa len ledva vliekla. Nakolko pri tom bruseni bolo strasne vela prachu, ze sa v miestnosti nedalo ani vidiet, tak to bruska nasala do rotora a koniec. Ten prach zo steny je velmi jemny a podla vsetkeho tie vibracne brusky na to nie su stavane. Som zvedavy co povie servis na reklamaciu. :rolleyes:

Nejake dalsie navrhy na riesenie ako oskrabat tu latexovu farbu? :)
Jara
29.07.08,12:19
No, neviem či tu reklamáciu uznajú. Bola určená na takúto prácu?mimotemy

Inak ale myslím, že celkom to asi dole nedaš. Nebolo lepšie porozmýšľať nad nejakým sadrokartónom? Nejako to obložiť a dať stierku...
robin78
29.07.08,12:26
No, neviem či tu reklamáciu uznajú. Bola určená na takúto prácu?mimotemy

Inak ale myslím, že celkom to asi dole nedaš. Nebolo lepšie porozmýšľať nad nejakým sadrokartónom? Nejako to obložiť a dať stierku...

No v navode to zakazane nebolo, ze sa to na to nemoze pouzit :D. Ale aj tak moc necakam, ze mi nebude uznana reklamacie, ale dufam, ze to aspon opravia, snad sa to neskor este na nieco zide.

So sadrokartnom neuvazujem vobec, pod tym sa lahko mozu vytvorit plesne a nebudem vediet ani kde a ani kedy.

Do dat som to uz dal dole, ale len v jednej miestnosti, ktoru kde som uz s oskrabavanim skoncil. Ale vzniklo mi dost nerovnosti, nakolko isla aj omietka trochu dole, takze stierkovanie bude nevyhnutnostou.
220870
29.07.08,18:03
Brúska na betón alebo aj sanačná brúska. Má viacero druhov brúsnych kotúčov.Ja ju používam v mojej firme niekoľko rokov a neviem si ju vynachváliť.

http://www.euronaradie.sk/product_info.php?manufacturers_id=37&products_id=1320&osCsid=n1e7cnqpng7luj6t5njn3r0143

http://www.narex.sk/protool/index.php?id=1&kategoria=129&produkt=817
220870
29.07.08,18:06
mirpo
30.07.08,04:51
Nakoniec som kupil vibracnu brusku, kedze v pozicovni naradia akurat nemali na pozicanie. Nasadil drsny brusny papier a vcelku to slo, mozno by to chcelo este lepsi brusny papier a v podstate to nema chybu. Lenze to dopadlo katastrofalne, uplne nova bruska skoncila za necelych 15 minut :eek:, uz sa len ledva vliekla. Nakolko pri tom bruseni bolo strasne vela prachu, ze sa v miestnosti nedalo ani vidiet, tak to bruska nasala do rotora a koniec. Ten prach zo steny je velmi jemny a podla vsetkeho tie vibracne brusky na to nie su stavane. Som zvedavy co povie servis na reklamaciu. :rolleyes:

Nejake dalsie navrhy na riesenie ako oskrabat tu latexovu farbu? :)
My sme pred 2 rokmi tiež prerábali celý dom. Všetky miestnosti boli natreté dákou farbou, do ktorej primiešavali vajíčka a ďalšie prímesy. Navlhčenie nepomáhalo, zoškrabávať to bolo ťažké ale podarilo sa - steny aj strop sme zoškrabali komplet špachtlou a vibračnou brúskou. Brúska vydržala do konca bez problémov, ale toho prachu.... Inak nepoužívali sme len brúsny papier, ale aj sieťku do tej vibr. brúsky. A bez ochr. masky sa jednoducho nedalo... Dolu to šlo pekne. :)
duves
30.07.08,05:08
Pred 3 rokmi som daval dolu 3 vrstvy olejovky. Plamenom. Nikdy viac. Spotreboval som asi 4 kartuše PB plynu do PB redlampy na ploche cca 6 m2 v kuchyni. Nastastie to bola iba jedna stena. Ale keby som chytil do ruk toho paka, čo tu farbu tam daval, tak s nim zatočím.:D
robin78
30.07.08,07:06
Brúska na betón alebo aj sanačná brúska. Má viacero druhov brúsnych kotúčov.Ja ju používam v mojej firme niekoľko rokov a neviem si ju vynachváliť.

http://www.euronaradie.sk/product_info.php?manufacturers_id=37&products_id=1320&osCsid=n1e7cnqpng7luj6t5njn3r0143

http://www.narex.sk/protool/index.php?id=1&kategoria=129&produkt=817

No vyzera to zaujimavo (o cene ani nehovorim :D), len sa obavam ze to tam vojde do omietky ako do masla a s farbou pojde dolu aj hruba vrstva omietky. Mam moznost si pozicat plosnu diamantovu brusku Hilti DG150, myslis, ze by to bolo tiez pouzitelne? Pri takychto cena brusiek tohto typu mi ostava len pozicanie a v dostupnych pozicovniach som objavil len tuto.
robin78
30.07.08,07:09
My sme pred 2 rokmi tiež prerábali celý dom. Všetky miestnosti boli natreté dákou farbou, do ktorej primiešavali vajíčka a ďalšie prímesy. Navlhčenie nepomáhalo, zoškrabávať to bolo ťažké ale podarilo sa - steny aj strop sme zoškrabali komplet špachtlou a vibračnou brúskou. Brúska vydržala do konca bez problémov, ale toho prachu.... Inak nepoužívali sme len brúsny papier, ale aj sieťku do tej vibr. brúsky. A bez ochr. masky sa jednoducho nedalo... Dolu to šlo pekne. :)

S tym prachom to mas absolutnu pravdu, respirator, ochranne okuliare a stuple do usi, plus tricko cez tvar bola absolutna nevyhnutnost, po chvilku brusenia bola viditelnost v miestnosti asi tak 30 cm.

Co myslis tou sietkou do vibracnej brusky?
robin78
30.07.08,07:13
Pred 3 rokmi som daval dolu 3 vrstvy olejovky. Plamenom. Nikdy viac. Spotreboval som asi 4 kartuše PB plynu do PB redlampy na ploche cca 6 m2 v kuchyni. Nastastie to bola iba jedna stena. Ale keby som chytil do ruk toho paka, čo tu farbu tam daval, tak s nim zatočím.:D

No stastny to clovek ze len 6 m2 ale co ja s niekolkymi stovkami m2, presne to pocitat radsej nechcem, lepsie nevediet :rolleyes:. Ten smrad ste asi museli doma vetrat tyzdne ...
mirpo
30.07.08,08:51
S tym prachom to mas absolutnu pravdu, respirator, ochranne okuliare a stuple do usi, plus tricko cez tvar bola absolutna nevyhnutnost, po chvilku brusenia bola viditelnost v miestnosti asi tak 30 cm.

Co myslis tou sietkou do vibracnej brusky?
No miesto brúsneho papiera predávajú aj také biele "brúsne" sieťky. Neviem či je to presný výraz, ale mne to v drogérii ponúkli pod týmto názvom.
robin78
30.07.08,09:38
No miesto brúsneho papiera predávajú aj také biele "brúsne" sieťky. Neviem či je to presný výraz, ale mne to v drogérii ponúkli pod týmto názvom.

No nic mi to nehovori a este, ze take nieco predavaju v drogerii, tak tam by som to asi nehladal :D. A z coho su tie sietky, z nejakeho plastu? Vdaka.
mirpo
30.07.08,09:58
No nic mi to nehovori a este, ze take nieco predavaju v drogerii, tak tam by som to asi nehladal :D. A z coho su tie sietky, z nejakeho plastu? Vdaka.
U nás v niektorej drogérii majú spolu kozmetiku, ale aj farby /na steny/, brúsny papier, kochlíky,..... to je ale mimotemy
Sieťky sú aj z plastu.... podľa toho kde a akú si vyberieš
Milan.Žiška
30.07.08,12:20
Neviem presne či hovoríme o tej istej veci, ale zrejme ide o materiál na zapracovanie rôznych hmôt do podláh. Volajú ich "mriežky" ,sú v niekolkých hrúbkach ako brúsny papier a zapracováva sa nimi lak, vytvrdzujúci olej do drevenej podlahy prípadne podobné veci.
robin78
30.07.08,13:50
vdaka za info
220870
30.07.08,18:38
Neviem odkade kto je ale v Topoľčanoch sa dá požičať na 24 hod za 850 SKK+ 450 vysávač za deň sa dá obrúsiť 200 m2 čo je asi dvoj izbový byt.
robin78
01.08.08,06:12
Neviem odkade kto je ale v Topoľčanoch sa dá požičať na 24 hod za 850 SKK+ 450 vysávač za deň sa dá obrúsiť 200 m2 čo je asi dvoj izbový byt.

No ja som hladal pozicovne v NR a v BA. A nasiel som len tu Hilti DG150, zato som sa pytal, ze ci to bude vhodne, tiez je to bruska na beton a pozicovne je dokonca len nejakych 130Sk a pripadne vysavac 330Sk na den, co su myslim, slusne ceny. Pripinam sem popis ohladom tej brusky.
Llívia
16.01.10,16:11
mimotemy Stena bala maľovaná 3x vápnom, 2x išla do neho tekutá farba a do posledného náteru išla prášková farba. Kúpila som si termoizolačnú stierku. V návode je napísané, že sa nanáša na upravený, odmastený a napenetrovaný povrch a musia sa odstrániť staré nátery. Tak som tie farebné nátery začala zoškrabovať brúsnym kameňom. Posledná farba (tá prášková) ide v pohode dole, tie zvyšné dve ťažšie a už sa mi podarilo do steny urobiť ryhy. Mama mi tvrdí, že to vôbec nemusím škrabať, alebo aby som zoškrabala len ten posledný náter. Má pravdu? Nebudem pri nanášaní tej stierky stŕhať aj farbu? A čo sa týka toho odmastenia, mám na to použiť napr. vodu s prostriedkom na umývanie riadu, alebo je zbytočné stenu umývať (je to stena v spálni)?
220870
16.01.10,16:32
Ak mám poradiť tak napíšte názov meno tej termostierky.Dôležitý je aj názov pôvodnej farby .Kedže to ide dobre dole predpokladám ,že to bude Primalex.
Trochu vám poradím.Namočte stenu maľlovku najlepšie veľkou špongiou.Potom zmyte farbu ,ktorá sa dá zmyť ( umývajte maľby len tie ktoré sa dajú zmyť mokrou špongiou).tie ktoré sa nedajú by mali po dvojitej penetrácii v pohode udržať stierku( bez záruky).Primalex a podobné napodobeniny farieb treba určite odstrániť.Odmastňovať treba len mastné fľaky ,ak sú.
Llívia
16.01.10,17:00
Ďakujem za radu. Je to Q Therm. Stena bola maľovaná len vápnom, žiadny Primalex ani nič iné. Neviem, aké farby sa dávali do vápna. Dobre ide dolu len to vápno s práškovou farbou, tie prvé dva nátery idú ťažko a navyše stena nie je rovná, takže niekde som už na a v omietke, niekde ešte len na prvom alebo druhom nátere. Zabudla som napísať, že na prvom nátere bol aj valček (neviem akou farbou). V niektorom z predchádzajúcich príspevkov je napísané, že náter vápnom sa ani nedá zoškrabať, lebo sa vpije priamo do omietky.
Takže to urobím tak, že zoškrabem len ten posledný náter práškovou farbou, potom umyjem stenu vodou, nechám vyschnúť, dám penetrák atď.
220870
16.01.10,20:07
Tak ako som písal.Poumývajte čo ide umývať.Povyrovnávajte "perfektne".Napenetrujte.A naneste stierku.
lapejko
16.01.10,22:55
Ak mám poradiť tak napíšte názov meno tej termostierky.Dôležitý je aj názov pôvodnej farby .Kedže to ide dobre dole predpokladám ,že to bude Primalex.
Trochu vám poradím.Namočte stenu maľlovku najlepšie veľkou špongiou.Potom zmyte farbu ,ktorá sa dá zmyť ( umývajte maľby len tie ktoré sa dajú zmyť mokrou špongiou).tie ktoré sa nedajú by mali po dvojitej penetrácii v pohode udržať stierku( bez záruky).Primalex a podobné napodobeniny farieb treba určite odstrániť.Odmastňovať treba len mastné fľaky ,ak sú.
Musím obrániť primalex, za socializmu to bola s Remalom najkvalitnejšia farba! Teraz používam hlavne Polar, donedávna bol k dispozícii vynikajúci Primalex Profi ale "slovenský vlastenecký zákazník" nechce slovenskú kvalitu radšej cudzí šmejd tak ho prestali asi vyrábať. Tieto materiály opakovane používam na staré podklady a hlavne na nové sadrové omietky a nedám na nich dopustiť. Sú vysoko oteruvzdorné a paropriepustné, na novej sadrovej omietke bola kombinácia bielej maľby Primalexom a farebnéj Spektry. Suseda zavrela radiátor a farebné plochy presne ohraničene strašne splesneli, museli sme to zodrať aj s omietkou. Podobné skúsenosti na našich bežných podkladoch mám aj s inými na akrylovej bázi a čpavkovo smrdiacimi farbami. Urobiť pekný trvácny náter na zateplenom dome alebo sadrokartońe nie je problém pre hocijaký chemický guláš s peknou etiketou, horšie je to s obnovitelnosťou zdravej maľby na tepelnými mostami a vlhkosťou namáhanom tradičnom podklade. Ale k veci---najjednoduchšie je si kúpiť tvrdé špachtle York, podklad opakovane vlhčiť teplou vodou a zaostrené špachtle natupo zabrúsiť na flexibrúske-čo pár minút je väčšinou prax. Dole je treba dať rozmočitelné vrstvy po tú prvú, čo je obyčajne vápenný pačok, ten ak je vpitý do omietky a je v tenkej vrstve, po napenetrovaní slabším Duvilaxom môže byť stierkovaný a omietaný napr. sadrovou zmesou. POZOR nikdy nie cementovými omietkami alebo lepidlami!
220870
17.01.10,09:51
Súhlasím s tým že Primalex bola kedysi kvalitná farba ,si tipnem že mali 80-90% trhu.Ale ,túto značku kúpili tuším Belgičania.A sprznili ju na tak ,že momentálne to nie je hodné ani do maštale.Nulová oteruvzdornosť,prídržnosť 5-6 vrstiev.Maľovať druhý krát na primalex po troch rokoch valcom je skôr nezmysel ,ako odvaha.Daľšia vec je tá že primalex je extrémne nasiakavá farba.Správa sa ako špongia.Problém nastáva vždy keď ho natriete na staršie vrstvy farby ,ktoré boli menej nasiakavé.Nasaje do seba vodu ,ktorú podklad nieje schopný odvádzať do omietok a muriva.Potom to celé vlhne a plesnivie.Zo skúsenosti viem, že asi 80% splesnivených domov po výmene okien má na svedomí Primalex a podobné Tesco farby.Týmto sa zaoberám všímam si to dosť dlho na to aby som kľudne mohol tvrdiť ,že to tak je.
Primalex- polarom mám niektoré izby vymaľované aj ja ,ale to bol primalex ešte farbou cca pred 6 rokmi.
lapejko
17.01.10,19:09
Súhlasím s tým že Primalex bola kedysi kvalitná farba ,si tipnem že mali 80-90% trhu.Ale ,túto značku kúpili tuším Belgičania.A sprznili ju na tak ,že momentálne to nie je hodné ani do maštale.Nulová oteruvzdornosť,prídržnosť 5-6 vrstiev.Maľovať druhý krát na primalex po troch rokoch valcom je skôr nezmysel ,ako odvaha.Daľšia vec je tá že primalex je extrémne nasiakavá farba.Správa sa ako špongia.Problém nastáva vždy keď ho natriete na staršie vrstvy farby ,ktoré boli menej nasiakavé.Nasaje do seba vodu ,ktorú podklad nieje schopný odvádzať do omietok a muriva.Potom to celé vlhne a plesnivie.Zo skúsenosti viem, že asi 80% splesnivených domov po výmene okien má na svedomí Primalex a podobné Tesco farby.Týmto sa zaoberám všímam si to dosť dlho na to aby som kľudne mohol tvrdiť ,že to tak je.
Primalex- polarom mám niektoré izby vymaľované aj ja ,ale to bol primalex ešte farbou cca pred 6 rokmi.
fakt nepoznám fúzie spoločností ale kľudne poraď čo preferuješ. Polar je pomerne málo nasiakavá farba a podľa maliarskych postupov nesmieš na starú maľbu ísť hneď valcom bez predchádzajúceho náteru riedkou farbou alebo penetráciou a to štetkou. V našom regióne je veľa plechových striech. ktoré sa pravidelne natierajú a ak niekto na špinavú strechu dal valcový náter, farba sa zákonite zlúpala. Ak niekto používa na interiérové nátery primalex standard, príp. plus , nemôže očakávať úžasnú kvalitu keď už vo vedre to vyzerá ako blato. Ak však otvorím vedro s drahou farbou, ktorú výrobca nedovoľuje riediť a musím ju naniesť na stenu odrazu v hrúbke troch polarových náterov aby kryla, naša snaha urobiť pekný povrch novej omietky vychádza nazmar. Robil som pre nášho predajcu farieb súkromný vzorovník natretých pásov bielej farby od piatich výrobcov na rube sadrokartónu a to v rovnakom nariedení. Väčšina disperzných farieb steká a pri 8% nariedení už kryje slabo. Na polystyrénových fabiónoch je takmer taká biela a kryje štetcom po troch náteroch bez plastických stôp. Posledná várka polaru bola slabšia a ak sa to ešte pokazí nemám adekvátnu náhradu, keďže väčšina farieb nezalieva stopy po štetci...
220870
17.01.10,19:13
Odvtedy čo dotentotovali Primalex tak len Esmal a JUB.
Llívia
17.01.10,19:25
mimotemyU nás sa vždy maľovalo vápnom. Až tento rok som sa "vzoprela" :-) a izbu som si vymaľovala Jupolom od firmy JUB (kvôli plesni som na preklad nad oknami použila Algicid, ktorý tuším tiež vyrábajú). Predchádzajúce nátery som nezoškrabovala, nepoužila som žiadny penetrák. Farbu som nanášala valčekom (malým penovým, lebo veľký "vlasatý" mi bol ťažký :-) v 2 vrstvách (jedna redšia, jedna hustejšia) a drží aj vypadá to perfektne (žiadne šmuhy). Dobre sa s ňou robilo. Dokonca chytila aj na plastový kryt, ktorý je na rúrach od kúrenia a na drevenú skriňu, ktorá bola natretá latexom - len som dala 3 - 4 nátery. Iné farby som neskúšala, ale keďže toto sa mi osvedčilo, budem Jupol používať aj naďalej.
pipula
28.02.13,12:47
Chcela by som sa spýtať na odstraňovanie starej, niekoľko vrstvovej maľovky, parným čističom. Len tak ma napadlo či aj to nie je možné. Čaká ma tiež maľovanie a odstraňovanie starej maľovky. Bývame v rodinnom dome a začala sa nám odlupovať maľovka v niekoľkých vrstvách.
Ak viete poraďte. Ďakujem.:confused:
Tinytiny
29.01.15,08:41
Ja som na malý zlepšovák prišla ako slepé kura k zrnu. Kúpila som primalex, namočila valček a idem maľovať stenu.... a na ten primalex sa mi nalepila úplne všetka stará maľovka. Kukala som na to ako cvok, lebo tam nebolo toľko vrstiev starej maľovky, aby mi to opadávalo. Potom som sa od jedného maliara dozvedela, že stena musela byť predtým vymaľovaná esmalom - vraj sa esmal a primalex neznášajú a tak jedno odstraňuje druhé... Takže teraz si len pamätať, čím som maľovala naposledy. Ak nechcem odstrániť starú maľovku, treba použiť tú istú farbu. Ak ju odstrániť chcem, tak použijem tú druhú... drahé riešenie, ale fakt mi takto zliezla všetka stará maľovka a odolávajúce ostrovčeky starej maľovky som mala špachtľou očistené do pol hodiny.