zamestnanec
07.07.08,09:54
Ahojte,
ak viete poradit, budem vdacny. Mam vo vlastnictve jednu jedinu malu akciu, ktoru sa mi nepodarilo predat. Problem bol v tom ze jej hodnota je tak mala, ze poplatky za predaj by boli vyssie nez jej predajna cena. Tato moja akcia je vedena na ucte v Stredisku CP, alebo v Centralnom depozitarovi CP (neviem presne ako sa to teraz nazyva. A teraz k otazkam:
1. neviem ci s danym uctom su spojene nejake poplatky, obavam sa, ze ak necham tu akciu len tak, pride mi o par rokov vypis s upomienkou, ze mam zaplatit nakumulovane nejake poplatky a este uroky z urokov. Ale co s tym ked je tato akcia nepredajna?
2. Viete o inej moznosti ako sa tejto akcie zbavit, alebo ju predat bez poplatkov?

Dakujem.
gazza215
26.01.09,12:46
Nikto sa Vam na tuto temu neozval, ale chcem sa opytat, ci ste to nejako vyriesili. Moja mama ma ten isty problem. Ma jednu akciu MULTICREDIT REAL, s ktorou sa uz neobchoduje. Ma ju vedenu na ucte v SLSP a za dany ucet musi platit kazdy rok 500 SK za jeho vedenie a bolo jej povedane, ze dany ucet nie je mozne zrusit, kym tam je ta akcia a ta akcia zas neide predat. Nasiel by sa niekto, kto by vedel poradit ako sa zbavit tohoto problemu?
Dakujem.
januš1
25.03.09,13:02
Centrálny depozitár vedie účet majiteľa pri jednej akcii zadarmo. Škoda, že si ho Tvoja mama nezaložila tam, ale v SLSP. V súčasnosti stojí založenie účtu majiteľa v CD 66,39 € + DPH, vedenie účtu je však zadarmo. Koľko by platila za presun akcie zo SLSP do CD to neviem, ale pokiaľ jej tá akcia zostane dlhšie ako 4 roky, tak by sa jej oplatilo presunúť ju do CD.
V súčasnosti sa veľa hovorí aj o tom, že už čoskoro by mala existovať zákonná možnosť prevodu bezcenných akcií z kupónky vedených na účtoch v CD na FNM. Nepoznám podrobnosti a nepoznám ani skutočnú hodnotu tej akcie, ale keď to bude aktuálne, v novinách sa určite objaví, akcií ktorých spoločností sa to bude týkať.
Tvoja mama by tiež mohla skúsiť osloviť niektorého z akcionárov spoločnosti , či nemajú záujem akciu od nej kúpiť. Akcionári sa dajú zistiť z výročnej správy uloženej v zbierke listín, príp. priamo od vedenia spoločnosti.
januš1
25.03.09,13:05
Ahojte,
ak viete poradit, budem vdacny. Mam vo vlastnictve jednu jedinu malu akciu, ktoru sa mi nepodarilo predat. Problem bol v tom ze jej hodnota je tak mala, ze poplatky za predaj by boli vyssie nez jej predajna cena. Tato moja akcia je vedena na ucte v Stredisku CP, alebo v Centralnom depozitarovi CP (neviem presne ako sa to teraz nazyva. A teraz k otazkam:
1. neviem ci s danym uctom su spojene nejake poplatky, obavam sa, ze ak necham tu akciu len tak, pride mi o par rokov vypis s upomienkou, ze mam zaplatit nakumulovane nejake poplatky a este uroky z urokov. Ale co s tym ked je tato akcia nepredajna?
2. Viete o inej moznosti ako sa tejto akcie zbavit, alebo ju predat bez poplatkov?

Dakujem.
Keď si pozrieš aktuálny cenník Centrálneho depozitára, časť VI. ods. 1 (majú ho na svojej internetovej stránke), tak sa dozvieš, že za vedenie účtu majiteľa platíš až vtedy, keď súčin menovitých hodnôt Tvojich akcií a ich počet presiahne čiastku 6 634,01 € (resp. 200 001,- Sk). To znamená, že v Tvojom prípade je vedenie účtu majiteľa zadarmo. K druhej otázke pozri odpoveď adresovanú gazza215.
eva.dd
26.03.09,22:37
ako viem teraz sa da akcii kde neches platit poplatok za spravu zbavit. treba ist do depozitara.Pocula som o tom v spravach, skus sa informovat telefonicky o tom u nich.
januš1
11.05.09,07:25
Doplnenie k téme: 5. mája vyšiel v zbierke zákonov zákon č. 160/2009, ktorým sa novelizoval zákon o cenných papieroch a niektoré ďalšie súvisiace zákony. Každý, kto sa chce zbaviť svojich bezcenných akcií, môže ich bezplatne previesť na FNM. Spolu s akciami môže Fond prevziať aj záväzky z nezaplatených poplatkov Centrálnemu depozitáru za roky 2009 a 2008.