horalka46
07.07.08,12:31
Sme cerstvo povinne registrovani platci DPH,predavame ojazdene osobne auta dovezene z Nemecka.Kupime osobne ojazdene auto v Nemecku,kde na doklade nie je napisane,ci je predajca placa DPH(niekedy je predajca len obcan)a teda tam nie je vycislena nemecka DPH. Auta predavame len v SR-tovar.A tu nastava problem -DPH! Zistili sme,ze mozme ist podla § 66-kde platime DPH len z marze,teda ak je zisk z predaja 20 000,-Sk,tak ho ocistime od 19 % 3 193 a to je zaklad dane.16 807x 19% 3 193=20 000. Na fakturu pri predaji vsak DPH rozpisat nesmieme a musime tam dat poznamku,ze ide o § 66 DPH.
Potialto je nam to celkom jasne, no kde tieto udaje zapiseme (konkretne riadky) na tlacivo DPH,to nam jasne nieje. Je potrebne viest osobitnu evidenciu o nakupnych a predajnych cenach a teda o marze z predaja aut.Volali sme aj na DU -sluzby pre verejnost,no tam maju v tychto veciach tiez chaos, neposkytli nam relevantne odpovede.Preto ,ze suri termin DPH za 2.Q 08,prosim poradte ,co s tymto problemom.Uz sme prebehli celu Poradu na tuto temu,no niesme z toho mudri.Kto robi s touto problematikou a vyzna sa, prosim podte.Dakujeme!!!
horalka46
08.07.08,06:47
Ozaj nikto v Porade nerobi DPH podla § 66-dovoz a predaj ojazdenych aut? Ak ano, prosim ,poradte prakticke veci okolo toho.
Dakujeme!
Vladimír Ozimý
08.07.08,06:52
základná podmienka uplatnenia tohto ustanovenia je splnenie podmienok § 66 ods. 2 t.j. musíte kupovať ojazdené automobily od neplatiteľov (stručne povedané). V takomto prípade ste povinní postupovať podľa § 66 a tento par. uvádzate aj na faktúru, na ktorej nevyčislujete daň len sadzbu. Presne ako uvádzate vediete zvlášť evidenciu o nakupovaných tovaroch ktoré idú osobitným režimom. Tento režim nepoužijete pri tovaroch pri ktorých ste si uplatnili daň na vstupe.
horalka46
08.07.08,06:58
OK,dakujem za vasu reakciu, a co s tlacivom DPH. Kde to tam vpisujeme,myslim tu dan ,ktoru si takto zvlastne vypocitame z marze? Nejako predsa musime DU oznamit, kolko im ideme uhradit.
SAIVI
08.07.08,07:05
ja som si viedla takú tabuľku v ktorej som presne evidovala každé auto-dátum obstarania, číslo dokladu(zmluvy), naše interné číslo, sumu v EUR,obstarávaciu sumu v SKK. Ked došlo k predaju, zaevidovala som si tam číslo odberateľskej faktúry, dátum predaja a sumu. V ďaľšom stlpci som mala vyčíslený rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a z toho sme odvádzali 19% DPH. ...ale len z kladného rozdielu.
Táto tabuľka mi zároveň slúžila aj ako podklad na DPH.
Vladimír Ozimý
08.07.08,07:06
OK,dakujem za vasu reakciu, a co s tlacivom DPH. Kde to tam vpisujeme,myslim tu dan ,ktoru si takto zvlastne vypocitame z marze? Nejako predsa musime DU oznamit, kolko im ideme uhradit.

bude to vstupovať do klasických riadkov 3,4 pri 19% dane pričom tam uvediete len základ dane a daň vypočítanú z marže.

Príklad:
a) predaj auta za 259500 Sk, nákup auta od neplatiteľa je 200000 Sk
spoločnosť je povinná postupovať podľa § 66 a uviesť do evidencie vypočet dane. T.j. marža je 59500 Sk vrátane DPH, základ dane 50000 Sk daň 9500 Sk a to uvedie aj do daňového priznania do riadku 3 50000 Sk a do riadku 4 9500 Sk.
horalka46
08.07.08,07:12
Perfektna robota!
Dakujem vam obom za pomoc,aj Vladkovi a Saivi! Vedela som, ze tu sa dovolam pomoci skor ako v statnej sprave.
Zelam vsetko dobre!!!