katuska27
07.07.08,13:01
Mám otázku, v októbri končím rodičovskú dovolenku, v septembri mi nastupuje dcéra do škôlky. Pred nástupom na materskú aj počas materskej som bola zamestnaná, len plánujem dať výpoveď, ako dcéra nastúpi do škôlky a hľadať si novú prácu, tá predošlá mi nevyhovuje pri dieťati, no kým si prácu nájdem či mám nárok na podporu v nezamestnanosti a ak áno tak koľko.
Pred nástupom na PN a potom na MD som tam pracovala 4 roky. Ďakujem za odpoveď, Katuska
brčko
07.07.08,11:14
Ak si si počas rodič.dovolenky neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tak nesplníš podmienku minim. 3-och rokov poistenia v nezamestnanosti v posledných 4-och rokoch pred registráciou na UP (predpokladám tvoj PP je na dobu neurčitú). Od začiatku čerpania RD ťa totiž zamestnávatel odhlásil aj z poist.v nezamestnanosti a bola si poistená v nezamestn. len počas čerpania MD= poberania materskej.

V tom prípade nárok na podporu mať nebudeš.
brčko
07.07.08,11:21
Tiež ak nastúpi dieťa do škôlky hned 2.9.08, tak v oktobri by si už nemala nárok na rodič.príspevok (ak ti dajú do potvrdenia/rozhodnutia, ktoré si bude vyžadovať UPSVaR, že nastúpila 1.9.08, tak dokonca ani za 9/08).
katuska27
07.07.08,11:32
Áno tohto som sa obávala, tak sa to potvrdilo, pravdaže som si dobrovolné poistenie neplatila, však z tých smiešnych 5000?
A rátala som s tým že už ani v septembri nebudem mať nárok na rod. príspevok, keďže ide dcéra do škôlky.Takže ďakujem a kedy by som mala ísť nahlásiť na Soc. poisťovňu že malá nastúpila do škôlky a mne tým zaniká nárok na rod. príspevok? Či v deň keď nastúpi od škôlky?
brčko
07.07.08,11:52
Áno tohto som sa obávala, tak sa to potvrdilo, pravdaže som si dobrovolné poistenie neplatila, však z tých smiešnych 5000?
A rátala som s tým že už ani v septembri nebudem mať nárok na rod. príspevok, keďže ide dcéra do škôlky.Takže ďakujem a kedy by som mala ísť nahlásiť na Soc. poisťovňu že malá nastúpila do škôlky a mne tým zaniká nárok na rod. príspevok? Či v deň keď nastúpi od škôlky?

ak je nárok na rodič.príspevok splnená aspon časť mesiaca (teda aspon 1den), tak vyplatia RP v plnej výške. čo sa týka potvrdenia, oznámenia na UPSVaR (rod.príspevok nevypláca SP), tak si to radšej zistite priamo v UPSVa
R. No zo škôlky ste dostala rozhodnutie o prijatí, no zda sa mi,že sme predkladali 2papiere.

No a už ked ste spomenula tú SP, tak vlastne ste počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla defínície zákona o rodič.príspevku poistencom štátu na dôchodkové poistenie. Ked dáte dieťa do škôlky, tak túto podmienku prestanete splnať. No za vás dal predpokladám prihlášku do SP ešte zamestnávatel (ak ste nastúpila na MD do 31.7.06), takže čo s tým ak ide len o niečo vyše mesiaca ?