**Gabika**
07.07.08,14:36
Poprosím vás o radu. Môj známy, ktorý je ZŤP a má chránenú dielňu nepoužíva registračnú pokladnicu. Podniká už od r.1997. Má alebo nemá povinnosť používať registračnú pokladnicu. Pri kontrole z DÚ ju od neho nevyžadovali, ale teraz mal kontrolu zo SOI a oni chcú od neho presný zákon, podľa ktorého je oslobodený od používania registračnej pokladnici. Prosím Vás pomôžte, ja to nemôžem nikde nájsť. Ďakujem.
Zoltán Kovács
07.07.08,12:39
V čom podniká? Bez toho ti nevieme pomôcť.
**Gabika**
07.07.08,19:37
Predáva noviny a rozličný tovar, ako sú trvanlivé potraviny, čistiace a hygienické potreby, malinovky, pivo, občas nejaký alkohol.
Zoltán Kovács
07.07.08,19:49
Predáva noviny a rozličný tovar, ako sú trvanlivé potraviny, čistiace a hygienické potreby, malinovky, pivo, občas nejaký alkohol.

Tak podľa mňa ide o klasickú maloobchodnú predajňu, kde ERP je potrebné.

Viď nižšie od Rozalky.
Rozalka
07.07.08,21:47
... teraz mal kontrolu zo SOI a oni chcú od neho presný zákon, podľa ktorého je oslobodený od používania registračnej pokladnici.
VYHLÁŠKA

Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 22. februára 1994
o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 59/1995 Z. z., vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 353/1996 Z. z., vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 735/2004 Z. z. a vyhlášky 679/2006 Z. z.
§ 2
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
m) poskytovaním služieb poskytovanie služieb, ktoré sa vykonávajú na základe oprávnenia na podnikateľskú činnosť,5) s výnimkou služieb poskytovaných
1. držiteľmi preukazu ZŤP a ZŤP-S,
t) predajom tovaru predaj, ktorý sa vykonáva na základe oprávnenia na podnikateľskú činnosť,5) s výnimkou predaja
6. tovaru držiteľmi preukazu ZŤP a ZŤP-S,
**Gabika**
08.07.08,06:09
Ďakujem pekne, ste super.
kraisz
21.09.10,21:37
Zdravím. Aj ja mám preukaz zťp-s a mám priznaný aj invalidný dôchodok. Chcem zriadiť chránenú dielňu - predajňu na autodiely, autopríslušenstvo. Tiež som sa dočítal v zákone že by som nemusel vlastniť ERP. Ale nikto mi to nevedel potvrdiť. Tak som zašiel na daňový úrad. Tam ked som položil moju otázku, že som držitel preukazu ZŤP a či naozaj nemám povinnosť používať ERP, pani na mňa pozerala akoby som priletel z marsu. Otvorila si nejakú knižku so zákonmi, a čudujúc sa čítala že je to tam naozaj, tak hned volala nejakej kolegyňe. Z ich rozhovoru sa mi zdalo že tá kolegyňa tiež nechce veriť, ona zase zobrala nejaký další a další zákon a tam to bolo tiež. Na záver mi bolo povedané "tak asi nemusíte mať". Ma vela vecí už zarazilo v tomto štáte, ale teraz to slovko "asi" to bola riadna ďalšia facka. Tak neviem od koho sa to mám opýtať keď to ani na daňovom neovládajú, mám zájsť za našou pani prezidentkou, alebo od koho sa to mám opýtať?! To je hrozný tento bordel v tomto štáte :mee:
Rozalka
22.09.10,17:50
"Nakupuj u odborníkov"
Vo vyhláške je to tak, ako je uvedené v príspevku 5, v novom zákone nie je žiadna výnimka.
dvd
30.01.13,15:08
ale je.....
Rozalka
30.01.13,18:30
ale je.....
napíš čo ......... a potom si pozri, na aký starý príspevok odpovedáš ...
dvd
07.02.13,13:32
myslel som to tak, ze v novom zakone je vynimka - ZTP nemusi pouzivat ERP pri predaji tovaru a poskytovani sluzieb...
§3, odst. 2, pism. a) bod 8 a pim. b) bod 1 (zkon 289/2008) Je to tak??
nika.sum
20.02.13,12:48
ahoj, nasla som, ze stale plati ze obcan s preukazom ZTP nemusi evidovat trzby za predaj tovaru a sluzby v ERP, cize ani uhradu faktur. Prosim len o potvrdenie. Dakujem
kopretinka
20.02.13,13:10
ahoj, nasla som, ze stale plati ze obcan s preukazom ZTP nemusi evidovat trzby za predaj tovaru a sluzby v ERP, cize ani uhradu faktur. Prosim len o potvrdenie. Dakujem
ZŤP nemusí mať ERP,(ale ak má obchod,a tam zamestnanca,tak tam musí mať pokladňu.)
nika.sum
20.02.13,15:02
velmi pekne dakujem, bolo to pre jednu znamu ani nie pre moju klientku.
lackovehracky30
20.05.13,20:49
Chcem sa opýtať, že tí čo boli zo SOI boli postihnutý. Pretože oni v prvom rade museli vedieť, že existujú dva zákony, ktoré oslobodzujú živnostníka- remeselníka, ktorý ponúka služby občanom je podľa paragrafu 55ods.2 písmena m a paragrafu 289ods. 2 oslobodený od tejto povinnosti mať registračnú pokladnicu. Chcel by som vedieť v čom podniká váš známi že by mi napísal na mail. Veľa živnostníkov o tomto nevie, respektívne sa ani o to nezaujímalo, z toho dôvodu zrušili aj svoju živnosť. Ešte by som chcel podotnkúť podľa obvodu ak nemá vysoký príjem štát za neho odvádza odvody.

S pozdravom Ladislav