vama
07.07.08,14:03
Ahoj. Pri výmene riaditeľa na škole sa spisuje nejaká zápisnica o prevzatí a odovzdaní - majetku, pohl., záväzkov, účtov... ? Má niekto vzor, alebo tip kde hľadať?
Vopred ďakujem
ajoana
07.07.08,18:41
pri vymene sefa robime mimoriadnu uctovnu zavierku + inventarizaciu so supismi. Toto potom je ako priloha k protokolu o prevzati.
ajoana
07.07.08,18:45
podla mojho nazoru by sa mala urobit mimoriadna zavierka + inventarizacia a spolu so supismi je to prilohou k protokolu o prevzati.
blazonko
07.10.09,06:46
Viem, že pri výmene riaditeľa a tobôž pri výmene ekonómky sa robí mimoriadna závierka a inventarizácia. Viete mi však povedať, ktorý zákon a hlavne paragraf to ukladá?
Bývala ekonómka si stojí za tým, že to jej povinnosťou nie je a ja sa z problémov teraz neviem vyhrabať, lebo netuším čo je čo.
Sabadka
07.10.09,07:06
Viem, že pri výmene riaditeľa a tobôž pri výmene ekonómky sa robí mimoriadna závierka a inventarizácia. Viete mi však povedať, ktorý zákon a hlavne paragraf to ukladá?
Bývala ekonómka si stojí za tým, že to jej povinnosťou nie je a ja sa z problémov teraz neviem vyhrabať, lebo netuším čo je čo.

Ale je, nakoľko mala podpísanú hmotnú zodpovednosť, a ty ju podpisuješ tiež, takže ja by som to bez mimoriadnej inventarizácie nepodpisovala a hlavne keď sa menil aj šéf, bezpodmienečne by mala prebehnúť mimoriadna inventarizácia majetku, pohľadávok a záväzkov. Máš to v zákone o účtovníctve 431/2002 § 29 a samozrejme by to malo byť podchytené aj v internej smernici o účtovníctve v danej organizácii.
blazonko
07.10.09,07:20
Niečo také ani nehrozí. Budem rada ak ich prinútim tú inventarizáciu spraviť, aj keď dodatočne. Čo ti budem hovoriť, keď som jej volala, že od začiatku roka nemá spravené odpisy, povedala, že nemala čo odpisovať. Samozrejme, opak je pravdou.
A navyše, v tom paragrafe nie je slovíčko musí.
Sabadka
07.10.09,08:00
Niečo také ani nehrozí. Budem rada ak ich prinútim tú inventarizáciu spraviť, aj keď dodatočne. Čo ti budem hovoriť, keď som jej volala, že od začiatku roka nemá spravené odpisy, povedala, že nemala čo odpisovať. Samozrejme, opak je pravdou.
A navyše, v tom paragrafe nie je slovíčko musí.

slovíčko musí nie je ale mimoriadna sa robí pri zmene zamestnanca na danom úseku, malo by to byť aj v zákonníku práce, niekde kde sú dohody o hmotnej zodpovednosti, nestíham to teraz hľadať, mrkni si to. No a samozrejme v internej smernici. Len tak mimochodom, šéf by mal mať na tom záujem, aby sa takéto veci odovzdávali zápisnične, ak vyskočí nejaký problém napr. o rok, tak ako to dokážeš, že to nebolo za to obdobie ako si nastúpila, ale že schodok vznikol ešte pred tvojím nástupom_:eek:
Sabadka
07.10.09,08:05
A navyše, v tom paragrafe nie je slovíčko musí.

V tom § slovíčko musí nie je ale je tam odvolávka na § 184 Zákonníka práce a ten vyzerá takto
§184 ods. 1 : inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu, alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.
blazonko
07.10.09,08:07
Veď ja to viem. Navyše, teraz mám na návšteve kontrolórku, ktorá mi to potvrdila. Takže sa s tou kráskou skúsim ešte raz slušne porozprávať, nech si to príde dať do poriadku, inak sa to bude riešiť inak. A vieš čo je iróniou? Že v novom zamestnaní bude mať tú istú kontrolórku ako ja. A to je poriadna sekera.:D
Vďaka za radu.
susann2
07.10.09,08:15
Ale je, nakoľko mala podpísanú hmotnú zodpovednosť, a ty ju podpisuješ tiež, takže ja by som to bez mimoriadnej inventarizácie nepodpisovala a hlavne keď sa menil aj šéf, bezpodmienečne by mala prebehnúť mimoriadna inventarizácia majetku, pohľadávok a záväzkov. Máš to v zákone o účtovníctve 431/2002 § 29 a samozrejme by to malo byť podchytené aj v internej smernici o účtovníctve v danej organizácii.
Ja teda neviem, či som v zákone niečo prehliadla, ale kedy sa robí mimoriadna účtovná zavierka sa píše v zákone o účtovníctve v § 17 a 18, a nie je tam uvedené, že sa tak deje pri zmene štatutára alebo účtovníčky. Takže tá neprichádza do úvahy. Ani v § 29 o inventarizácii sa o takomto dôvode inventarizácie nepíše. Kedy možno vykonať inventarizáciu hmotného majetku, podľa § 29 ods.3, by malo byť ošetrené v smernici, môže sa tak samozrejme udiať aj pri výmene riaditeľa alebo ekonómky alebo hmotne zodpovedných osôb. A čo sa týka tej hmotnej zodpovednosti, za čo by mala mať ekonómka hmotnú zodpovednosť ?
blazonko
07.10.09,08:30
Susann. Postav sa sama do situácie novej účtovníčky, ktorá nastúpila teraz 1.9. Ak ti neurobí predchádzajúca účtovníčka inventarizáciu, ako ty môžeš vedieť, či zostatky na účtoch sú správne a čo tam predtým účtovala? Tieto informácia sa dozvieš IBA z inventarizácie. Z ničoho iného.
A hmotnú zodpovednosť mala za pokladňu.
judita1971
07.10.09,09:05
Susann. Postav sa sama do situácie novej účtovníčky, ktorá nastúpila teraz 1.9. Ak ti neurobí predchádzajúca účtovníčka inventarizáciu, ako ty môžeš vedieť, či zostatky na účtoch sú správne a čo tam predtým účtovala? Tieto informácia sa dozvieš IBA z inventarizácie. Z ničoho iného.
A hmotnú zodpovednosť mala za pokladňu.

Chcem vyjadriť len svoj názor čo sa týka prevzatia účtovníctva. Malo by to tak byť, ale koľko krát to nie je tak. Ja som našla stôl s papiermi, účtovníčku som poznala, moja bývalá kolegyňa, ale odovzdať mi nikto nič neodovzdal. Pokladňu som mala nulovú - v pokladničnej knihe, v účtovníctve bola tiež nula, ale potom keď som kontrolovala obraty na účtovné doklady :eek::eek::eek: . Dodnes bývalá účtovníčka neprišla, aj keď sľubovala riaditeľovi, hory - doly. A viem, že nie som jediná, ktorá pátra v účtovníctve po predchodkyni, čo to vlastne bolo zaúčtované.....
susann2
07.10.09,09:37
Susann. Postav sa sama do situácie novej účtovníčky, ktorá nastúpila teraz 1.9. Ak ti neurobí predchádzajúca účtovníčka inventarizáciu, ako ty môžeš vedieť, či zostatky na účtoch sú správne a čo tam predtým účtovala? Tieto informácia sa dozvieš IBA z inventarizácie. Z ničoho iného.
A hmotnú zodpovednosť mala za pokladňu.

Ja s tebou súhlasím, chcela som tým len povedať, že neviem o § ktorý by to prikazoval, keď to predchádzajúca účtovníčka neurobí dobrovolne, neviem si predstaviť ako ju k tomu donútite.
Sojka 007
07.10.09,09:52
Ja teda neviem, či som v zákone niečo prehliadla, ale kedy sa robí mimoriadna účtovná zavierka sa píše v zákone o účtovníctve v § 17 a 18, a nie je tam uvedené, že sa tak deje pri zmene štatutára alebo účtovníčky. Takže tá neprichádza do úvahy. Ani v § 29 o inventarizácii sa o takomto dôvode inventarizácie nepíše. Kedy možno vykonať inventarizáciu hmotného majetku, podľa § 29 ods.3, by malo byť ošetrené v smernici, môže sa tak samozrejme udiať aj pri výmene riaditeľa alebo ekonómky alebo hmotne zodpovedných osôb. A čo sa týka tej hmotnej zodpovednosti, za čo by mala mať ekonómka hmotnú zodpovednosť ?
Ja mám hmotnú za pokladňu a internetbanking. Mala som v hmotnej zodpovednosti aj účtovníctvo no kontrolórka krútila nad tým hlavou.Inak viem tak, že ak si nastupujúci zamestnanec neurobí inventúru s odchádzajúcim zamestnancom a podpíše hmotnú zodpovednosť preberá všetky prípadné problémy na seba. Nie je to žiadna sranda.
Sojka 007
07.10.09,09:56
Ja s tebou súhlasím, chcela som tým len povedať, že neviem o § ktorý by to prikazoval, keď to predchádzajúca účtovníčka neurobí dobrovolne, neviem si predstaviť ako ju k tomu donútite.
Dovtedy nedostane výstupné papiere, pokiaľ si všetko nedá do poriadku. Myslím , že každý odchádzajúci zamestnanec potrebuje zápočet rokov.
susann2
07.10.09,10:20
Dovtedy nedostane výstupné papiere, pokiaľ si všetko nedá do poriadku. Myslím , že každý odchádzajúci zamestnanec potrebuje zápočet rokov.
Tak takéto niečo riešil právnik v mojom predchádzajúcom zamestnaní a dospel k záveru, že takéto riešenie z právneho hľadiska nie je možné. Zamestnávateľ musel dať potvrdenie o zápočte a problémy so zamestnancom riešiť inak.
judita1971
07.10.09,10:23
Dovtedy nedostane výstupné papiere, pokiaľ si všetko nedá do poriadku. Myslím , že každý odchádzajúci zamestnanec potrebuje zápočet rokov.

:cool: Moja si ich urobila sama, lebo robila všetko tak ako ja. Keď som prišla mala rozviazaný PP.
blazonko
07.10.09,11:12
Neviem, no kontrolórka mi povedala, že o to skôr to musí urobiť, keďže sa spolu s ňou menilo aj vedenie. Poradila mi, že ak to neurobí dobrovoľne, mám dať podnet na obecný úrad, ktorý dá príkaz na vykonanie mimoriadnej inventúry bývalej riaditeľke. Tú v prípade odmietnutia môže aj pokutovať. Hneď si rozmyslí, či tú svoju slávnu kamarátku ekonómku prinúti to urobiť, alebo bude za ňu cvakať.
Sabadka
07.10.09,15:48
Neviem, no kontrolórka mi povedala, že o to skôr to musí urobiť, keďže sa spolu s ňou menilo aj vedenie. Poradila mi, že ak to neurobí dobrovoľne, mám dať podnet na obecný úrad, ktorý dá príkaz na vykonanie mimoriadnej inventúry bývalej riaditeľke. Tú v prípade odmietnutia môže aj pokutovať. Hneď si rozmyslí, či tú svoju slávnu kamarátku ekonómku prinúti to urobiť, alebo bude za ňu cvakať.

Ak sa menil v škole aj riaditeľ musí odovzdanie školy vykonať zápisnične, je na to originál tlačivo zo ŠEVT-u číslo teraz z neviem doložiť, ale v niektorom príspevku som už o tom písala, je to tlačivo na 4 stranách A4 kde je podrobne rozpísané, čo všetko odovzdáva a do tejto zápisnice sa píše aj majetok školy a odovzdať majetok školy bez inventarizácie je nepredstaviteľné, teda aspoň ja by som to nepreberala bez vykonania inventarizácie a myslím si, že nikto. Vykonať inventarizáciu je v záujme oboch strán, aj tej čo odovzdáva a aj tej čo preberá.
Sabadka
07.10.09,15:55
Ja teda neviem, či som v zákone niečo prehliadla, ale kedy sa robí mimoriadna účtovná zavierka sa píše v zákone o účtovníctve v § 17 a 18, a nie je tam uvedené, že sa tak deje pri zmene štatutára alebo účtovníčky. Takže tá neprichádza do úvahy. Ani v § 29 o inventarizácii sa o takomto dôvode inventarizácie nepíše. Kedy možno vykonať inventarizáciu hmotného majetku, podľa § 29 ods.3, by malo byť ošetrené v smernici, môže sa tak samozrejme udiať aj pri výmene riaditeľa alebo ekonómky alebo hmotne zodpovedných osôb. A čo sa týka tej hmotnej zodpovednosti, za čo by mala mať ekonómka hmotnú zodpovednosť ?

Ak si prečítaš pozorne § 29 máš tam uvedenú malú poznámku pod číslom 45 a v tam nájdeš odvolávku na § 184 ZP, kde máš doslova napísané, kedy inventarizácia musí byť vykonaná. A bavíme sa o výmene štatutára, ktorý nesie hmotnú zodpovednosť za celú danú organizáciu, takže jednoznačne tá inventarizácia musí byť vykonaná.
susann2
08.10.09,04:49
Ak si prečítaš pozorne § 29 máš tam uvedenú malú poznámku pod číslom 45 a v tam nájdeš odvolávku na § 184 ZP, kde máš doslova napísané, kedy inventarizácia musí byť vykonaná. A bavíme sa o výmene štatutára, ktorý nesie hmotnú zodpovednosť za celú danú organizáciu, takže jednoznačne tá inventarizácia musí byť vykonaná.
Ja som prišla do školstva zo zdravotníctva. Keď som si prvýkrát pozerala riaditeľov osobný spis neverila som vlastným očiam, bola v ňom hmotná zodpovednosť za hmotný majetok celej školy a uvedená suma. Nepamätám si, že by čosi také zákon vyžadoval ani kedysi ani dnes. V § 182 zákonníka práce je uvedené že hmotná zodpovednosť môže byť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktorý je povinný vyúčtovať. Ja som porušila na škole všetky hmotné zodpovednosti za hmotný majetok a dala zamestnancov také poverenie na starostlivosť o inventár. Predsa nemôže riaditeľ byť hmotne zodpovedný za majetok, ktorý je prístupný všetkým. V zdravotníctve keď odchádzal riaditeľ, odovzal len to, čo mal zverené do starostlivosti, väčšinou to bola len riaditeľňa a predmety na osobnej karte, nič viac. To si ani neviem predstaviť, že by sa bola musela robiť nventarizácia celej nemocnice. Mne to pripadá, že v školstve chcel byť niekto pápežskejší ako pápež. Samozrejme, že som po tom pátrala čo je správne, a po skonzultovaní s viacerými školiteľmi i audítorkou, ktorá robí audit obci, mi potvrdili, že hmotná zodpovednosť za hmotný majetok, nemá aj tak právny účinok. V prípade straty predmetov, treba postupovať podľa iných zákonov.
Sojka 007
09.10.09,09:57
Tiež neodporúčam podpisovať hmot. zodpov. za inventár. Ak sa totiž niečo staré stratí zamestnanec musí zaplatiť nadobúdaciu cenu. Darmo že to po čase stratilo na hodnote. Aspoň tak nám to vysvetlila školiteľka.Inventúru pri odovzdávaní majetku však robíme aby sa nikto nemohol vyhovoriť v prípade problémov. Preberá sa však len to, za čo je ten človek zodpovedný.