adradic
07.07.08,14:44
Dobrý deň,
akú zeleninu by ste odporučili vysiať/vysadiť do záhrady v júli? Niektorú zeleninku z prvej trate som už pozbieral a nechcel by som to nechať zbytočne k dispozícii burine. V minulom roku som skúšal plazivú tekvicu, ale pre ňu to už bolo neskoro, plody nestihly dozrieť. Zatiaľ som si zistil, že by sa mohlo dariť čakanke a feniklu, ale máte vyskúšané ešte niečo iné?
Ďakujem za inšpirácie.
tina1
07.07.08,17:08
Mozes zasiat fazulku na zeleno, hrach, listovy salat, ale aj ciernu redkovku. Tiez mozes este zasiat pekinsku kapustu.
V auguste sejem cibulku zo semena /nazov Augusta/ budes ju mat skoro na jar a zimny salat. Krasne prezimuje a mam skoro na jar salatik aj cibulku.:)
wagner
07.07.08,17:29
Tiež sa dá zasadiť zimný kel a karfiol, ktoré budú mať zavčasu na jar plody.:)
Miramare
08.07.08,09:16
vyborne je vysadit este teraz hrasok
legolas
08.07.08,10:59
Dobrý deň,
akú zeleninu by ste odporučili vysiať/vysadiť do záhrady v júli? Niektorú zeleninku z prvej trate som už pozbieral a nechcel by som to nechať zbytočne k dispozícii burine. V minulom roku som skúšal plazivú tekvicu, ale pre ňu to už bolo neskoro, plody nestihly dozrieť. Zatiaľ som si zistil, že by sa mohlo dariť čakanke a feniklu, ale máte vyskúšané ešte niečo iné?
Ďakujem za inšpirácie.

Môžeš zasiať nielen čiernu reďkovku, ale aj ostatné skoré odrody, cukety, ak máš ešte staré zemiaky aj tie ešte budú no a ešte uhorky.;)
adradic
08.07.08,11:20
dakujem vam velmi pekne za odpovede, hrasok urcite vyskusam, aj cuketu, ciernu redkovku, fazulku a jarnu cibulku. este by som sa chcel spytat, ci nemate skusenost s presadzanim korenovej zeleniny,konkretne mrkvy. tento rok som bud vysieval prilis neskoro (druha polovica maja), alebo to bolo sposobene semenom z minuleho roka, ale vzislo mi velmi malo mrkvi a petrzlenu. na jednom mieste, kde som mal dvojrocny petrzlen, sme vsak mali vysemene male rastlinky, ktore sme presadili normalne do riadkov a 95% sa ujalo. rovnako uvazujeme vyskusat presadit slabsie rastlinky mrkvi (po pretrhavke u mojej mami), len by som rad vedel, ci to nebude plytvanie casom. este raz dakujem
Antea
09.07.08,10:03
dakujem vam velmi pekne za odpovede, hrasok urcite vyskusam, aj cuketu, ciernu redkovku, fazulku a jarnu cibulku. este by som sa chcel spytat, ci nemate skusenost s presadzanim korenovej zeleniny,konkretne mrkvy. tento rok som bud vysieval prilis neskoro (druha polovica maja), alebo to bolo sposobene semenom z minuleho roka, ale vzislo mi velmi malo mrkvi a petrzlenu. na jednom mieste, kde som mal dvojrocny petrzlen, sme vsak mali vysemene male rastlinky, ktore sme presadili normalne do riadkov a 95% sa ujalo. rovnako uvazujeme vyskusat presadit slabsie rastlinky mrkvi (po pretrhavke u mojej mami), len by som rad vedel, ci to nebude plytvanie casom. este raz dakujem
Presádzať mrkvu, to asi nie, ale skús vysiať karotku, ešte krásne dorastie. V posledných rokoch sme neskorú mrkvu vôbec nesiali, len karotku asi 3x za rok, tá posledná sa dá v pohode skladovať/v závislosti od podmienok v pivnici/. Tiež asi v polovoci júna sme zasiali kaleráb Gigant a brokolicu. Tak na konci júla sme presádzali, kaleráb je vždy pekný a primerane veľký a tiež brokolica do októbra narastie.Najskôr z nej odrežeme vrchnú ružicu, potom ešte menšie vyrastú po bokoch. Ale keď je málo vlahy musíš polievať.
pavol54
11.07.08,18:38
mrkva pri svojom raste vytvára kolovitý koreň najmä v dobre hlboko prekyprenej pôde ak ju vytrhnete a presadíte ( čo je ekonomický nezmysel) tak koreň prerušíte a dostanete" krásnu " viackoreňovu mrkvu takže nanič
pri cene osiva mrkvy sa oplatí vysiať hustejšie a potom pretrhať, teraz v lete po výseve zakryť netkanou textíliou
adradic
15.07.08,07:22
antea a pavol54, ďakujem, skúsim radšej vysiať karotku, ako presádzať mrkvu. Uvidím, aký koreň bude mať ten presadený petržlen, teraz ste mi nasadili chrobáka (pavol54).
DanielaSL
15.07.08,07:27
Prvý hrach mi niečo napadlo , sú po ňom akoby pavučinky a v nich mušky...nič z neho, zbytky idem vyhodiť, keď prestane pršať. Myslíte, že by som u nás na severe mohla vysiať hrach ešte raz?
tina1
15.07.08,11:41
Prvý hrach mi niečo napadlo , sú po ňom akoby pavučinky a v nich mušky...nič z neho, zbytky idem vyhodiť, keď prestane pršať. Myslíte, že by som u nás na severe mohla vysiať hrach ešte raz?
Hrach sadim, aj ked nedozreje, vtedy to pouzivam ako zelene hnojivo, zaryluje sa do zeme. Ked vysadis este teraz cukrovy hrach tak ten je dobry cely struk. Vyskusaj. :D
DanielaSL
15.07.08,12:18
Hrach sadim, aj ked nedozreje, vtedy to pouzivam ako zelene hnojivo, zaryluje sa do zeme. Ked vysadis este teraz cukrovy hrach tak ten je dobry cely struk. Vyskusaj. :D

Skúsim...ďakujem..mám cukrový...dúfam, že mi ho zase nezlikvidujú tie pliagy.
pavol54
15.07.08,19:47
vyrábam osivá hrachu cukrového, pri jeho zbere začiatkom júla ostáva výdrv, ktorý ihneď zapracujeme do zeme, zistil som že spravidla odrody najskorších hráškov dozrejú lenže z osobnej skúsenosti viem že nie sú tak sladké ako z jarných výsevov, takže si zbytočne nepokazím chuť, ale ich zaorávame ako zelené hnojivo. aj v SĽ by ste mohli teraz vysiať šalát hlávkový kým vzíde tak sa ochladí a nepôjde ihneď do semena
DanielaSL
16.07.08,06:31
Ďakujem za radu....
Antea
19.07.08,09:15
Ďakujem za radu....
Dodávam, že aj ľadový šalát, ten môžeš vysiať a potom pretrhať, je chutnejší ako obyčajný.
dobsony
19.07.08,13:57
ešte aj cviklu môžeš vysiať.
papi101
20.07.08,14:27
doporučujem uhorky nakladačky alebo zemiaky ,budete mať na jeseň skoré
Ivuchak
06.09.09,07:48
Brokolica mi začala kvitnúť, dá sa s tým niečo robiť?Je ešte malá na zber.
paťuška
07.09.09,07:51
Ak už rozkvitla, tak nič. Na konzumný zber ju musíš vystihnúť kým nerozkvitne.
Veľmi záleží od odrody, niekedy sú hlávky ako v obchode, inokedy iba malé ružičky. V konečnom dôsledku na veľkosti ani veľmi nezáleží, veď tak či tak ju varíme rozobratú na menšie ružičky
Ivuchak
07.09.09,08:09
A dá sa rozkvitnutiu zabrániť?Počula som, že sa majú hlávky nejak zakryť, ale to sa mi nezdá. Ináč včera som si všimla, že si na nej pochutnávajú húseničky, no čo, aj to chce jesť:(. Keď sa pekne vykrmia, spapajú ich vtáčiky, no a tie vtáčiky spapajú moje ríbezle:D