Ninna
07.07.08,15:40
Prosím Vás o radu
vystavila som proformu faktúru na preddavok na buducu dodávku s montážou do Rakúska. Odberateľ je platca DPH aj my sme platcovia DPH. Ako mám vysporiadať prijatý preddavok na účte. Montáž ešte neprebehla ani dodávka a záloha došla na konci 6/08. ako mám vystaviť daňový doklad?
Vladimír Ozimý
08.07.08,05:41
Máte to zadefinované v § 73, ktorá rieši vystavenie faktúry na službu dodanej do iného členského štátu. Tovar dodaný s montážou je na účely DPH služba a to jest riadime sa týmto ustanovením. V § 73 ods. 1 posledná veta je uvedené že platiteľ t.j. vy vystavíte faktúru do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby. To znamená vystavíte faktúru na prijatú zálohu do 15 dní pričom ju nebudete zaťažovať DPH keďže predmet dane je u odberateľa. Do daňového priznania to nevstúpi, pôjde to len do evidencie podľa § 70. Na faktúru uvediete aj odvolávku že osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
Ninna
08.07.08,06:03
Máte to zadefinované v § 73, ktorá rieši vystavenie faktúry na službu dodanej do iného členského štátu. Tovar dodaný s montážou je na účely DPH služba a to jest riadime sa týmto ustanovením. V § 73 ods. 1 posledná veta je uvedené že platiteľ t.j. vy vystavíte faktúru do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby. To znamená vystavíte faktúru na prijatú zálohu do 15 dní pričom ju nebudete zaťažovať DPH keďže predmet dane je u odberateľa. Do daňového priznania to nevstúpi, pôjde to len do evidencie podľa § 70. Na faktúru uvediete aj odvolávku že osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
Len si overím či som správne pochopila:
Platba - záloha došla na konci 06/08 teda do 15 dní vystavím faktúru bez DPH, pričom sa odvolám že osobou povinnou platiť daň je príjemca keďže je platca a aj my sme. V prípade že dojde k dodávke tovaru /aj s inštaláciou/ vystavím faktúru opäť bez DPH kde spomínanú zálohu odpočítam.