miko731
07.07.08,16:46
Všetkých pekne zdravím,...veľakrát mi "porada" pomohla s otázkami na ktoré som nevedel odpovede. Tentokrát prosím o váš názor (na ktorý majú ako sa hovorí 3právnici 4rôzne názory)k určeniu vlastníctva bytu po rozvode. Byt som nadobudol v r.2001 na základe Zmluvy o budúcej zmluve 1/2roka pred manželstvom, ako budúci výlučný vlastník nehnuteľnosti, kedy som v hotovosti vyplatil kúpnu cenu, čo je aj notársky potvrdené. Dôvod tejto formy bol jednoduchý, predávajúci totiž mali byt v OV, ktorý odkúpili od mesta len 1.rok a keďže sa chceli vyhnúť dani z príjmu z predaja bytu, bolo potrebné, aby boli mali trvalý pobyt aspoň 2roky, načo som ja nenamietal. Presne o rok sa vypracovala Kúpna zmluva, na ktorej vystupuje aj manželka (prečo?...neviem, možno z titulu toho, že to bol môj dôkaz, že som do manželstva vstupoval bez špekulácií a bočných úmyslov)a samozrejme je aj na LV. Teraz po rozvode, chce byt, alebo vyplatiť1/2, hoci na pojednávaní na otázku sudcu, akou sumou sa podieľate na kúpu bytu? odpovedala: žiadnou. Samozrejme chcem, aby byt prešiel do môjho výlučného vlastníctva a keďže dohoda s ňou nie je možná, budem musieť ísť cestou súdu a všetky poplatky s tým spojené hradiť sám. Viem, že mi to stojí za to, ale poraďte mi prosím,...aké mám šance. ĎAKUJEM:rolleyes:
Petra Nová
07.07.08,18:24
Všetkých pekne zdravím,...veľakrát mi "porada" pomohla s otázkami na ktoré som nevedel odpovede. Tentokrát prosím o váš názor (na ktorý majú ako sa hovorí 3právnici 4rôzne názory)k určeniu vlastníctva bytu po rozvode. Byt som nadobudol v r.2001 na základe Zmluvy o budúcej zmluve 1/2roka pred manželstvom, ako budúci výlučný vlastník nehnuteľnosti, kedy som v hotovosti vyplatil kúpnu cenu, čo je aj notársky potvrdené. Dôvod tejto formy bol jednoduchý, predávajúci totiž mali byt v OV, ktorý odkúpili od mesta len 1.rok a keďže sa chceli vyhnúť dani z príjmu z predaja bytu, bolo potrebné, aby boli mali trvalý pobyt aspoň 2roky, načo som ja nenamietal. Presne o rok sa vypracovala Kúpna zmluva, na ktorej vystupuje aj manželka (prečo?...neviem, možno z titulu toho, že to bol môj dôkaz, že som do manželstva vstupoval bez špekulácií a bočných úmyslov)a samozrejme je aj na LV. Teraz po rozvode, chce byt, alebo vyplatiť1/2, hoci na pojednávaní na otázku sudcu, akou sumou sa podieľate na kúpu bytu? odpovedala: žiadnou. Samozrejme chcem, aby byt prešiel do môjho výlučného vlastníctva a keďže dohoda s ňou nie je možná, budem musieť ísť cestou súdu a všetky poplatky s tým spojené hradiť sám. Viem, že mi to stojí za to, ale poraďte mi prosím,...aké mám šance. ĎAKUJEM:rolleyes:
Nerozumiem celkom Tvojmu zadaniu.
1. V akom to súdnom konaní jej sudca položil túto otázku?
2. A čo znamená to : budem musieť ísť cestou súdu?
V koľkých súdnych konaniach to chceš riešiť? Som z toho :confused:.
Mária27
07.07.08,18:27
Vychádza mi to tak, že by si mal dostať nielen späť svoje peniaze, ale z tvojej zásluhy by si mal mať aj prednosť v nadobudnutí bytu.

Obč. zákonník:
§ 150

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
miko731
08.07.08,11:32
...najprv ďakujem za vaše reakcie, teraz pre ozrejmenie p.Petre. Tú otázku ohľadom bytu dal sudca na 1.rozvodovom pojednávaní, na naliehanie advokáta, nakoľko manželka išla od začiatku po majetku. A tým ďalším krokom, t.j. súdnou cestou som mal na mysli, podať návrh o vysporiadaní BSM po rozvode manželstva, resp.hlavne sa tu jedná o byt, lebo Kataster nehnuteľností, mám informáciu urobí zmenu v LV, len na základe Súdneho rozhodnutia, alebo notárskej zápisnice. ...p.s. potešila ma info od Mária27.
...zatiaľ vám obom veľmi pekne Ď.