Januška
07.07.08,18:39
Pracovník ( 40-hod.prac.týždeň) odpracoval 19.6.- 2 hodiny. potom išiel k lekárovi a zostal na PN. PN je vystavená od tohto dňa a dodnes trvá. Aký je postup v takomto prípade? Ako mám vyrátať mzdu a náhradu príjmu pri DPN.
Vďaka za pomoc.
Januška
08.07.08,06:38
Mzdárky, mzdáročky, prosím pomôžte mi. Musím dnes dokončiť výplaty...Ďakujem.
drobeceva
08.07.08,06:46
Pracovník ( 40-hod.prac.týždeň) odpracoval 19.6.- 2 hodiny. potom išiel k lekárovi a zostal na PN. PN je vystavená od tohto dňa a dodnes trvá. Aký je postup v takomto prípade? Ako mám vyrátať mzdu a náhradu príjmu pri DPN.
Vďaka za pomoc.
Od 19.6. mu platíš 10 dní náhradu príjmu, od 11. dňa SP. Tie dve hodiny mu daj v tom mesiaci ako cezčas. Myslím, že tak by to mohlo byť.
Aňuška
08.07.08,07:15
Ja to robím tak, že mu 2 hodiny zaplatím ako odpracované a 6 hodín zaplatím ako náhradu príjmu pri DPN. (DVZ si prepočítam na hodiny).
japis
08.07.08,07:28
Myslím si, že PN v tomto prípade sa počíta celý deň, aj keď dve hodiny odpracoval. Za tie dve hodiny by mohol eventualne dostať odmenu, resp. možno by sa to dalo riešiť nadčasmi ako už bolo v predchádzajúcom príspevku spomenuté.
Aňuška
08.07.08,08:08
Myslím si, že PN v tomto prípade sa počíta celý deň, aj keď dve hodiny odpracoval. Za tie dve hodiny by mohol eventualne dostať odmenu, resp. možno by sa to dalo riešiť nadčasmi ako už bolo v predchádzajúcom príspevku spomenuté.

Myslím si, že treba brať do úvahy aj dochádzkovú evidenciu.
Pri pracovnom úraze sa tiež nepreplatí PN celý deň.
Januška
08.07.08,08:59
Ďakujem za odpovede. Ja som to urobila tak, že tie 2 hodiny som dala do odpracovanej doby ( SW mi to umožnil) ale PN môžem spracovať len na celé kalendárne dni.
jankasm
08.07.08,09:11
Ďakujem za odpovede. Ja som to urobila tak, že tie 2 hodiny som dala do odpracovanej doby ( SW mi to umožnil) ale PN môžem spracovať len na celé kalendárne dni.

Ako sa v tomto prípade má postupovať poradiť neviem, ale kolegyňa z práce, ktorá teraz robí mzdy, mala minulý mesiac podobný prípad, zamestnanec odpracoval 1,5 hod a stal sa mu úraz. Od toho dňa mu lekárka vystavila PN a teda mu od toho dňa v práci vyplatili náhradu príjmu. SP však zamestnancovi vyplácala nejaký úrazový príplatok, ktorý sa vypláca za dni PN, no a za ten prvý deň mu ho nepriznala, vraj v ten prvý deň, keď 1,5 hod odpracoval, nemôže mať náhradu príjmu. :o
Nakoniec mu teda preplatili celý ten deň ako odpracovaný, lebo ako ty píšeš, náhradu príjmu sa nedá počítať na hodiny. Ale či je to správne naozaj neviem, možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. :cool:
Martin Mocko
08.07.08,09:19
Nepoznám soft, ktorý by dokázal PNku rátať na hodiny. Aj preto, lebo je určený denný vymeriavací základ. Určite by som odpracovaný čas pokladal za "nadčas" a PNku vyplácať od prvého dňa.

Čo sa prac. úrazu týka - práve som to konzultoval s osobou znalou v týchto veciach - a momentálne by mal lekár vystaviť PNku až s dátumom nasledujúcim po vzniku prac. úrazu. T.z. - prac.úraz vznikol 1.2. - na PNke by mal byť dátum začiatku PN 2.2.
Čo s tým má urobiť zamestnávateľ (s neodpracovaným časom 1.2.) - to mi nikto vysvetliť nevedel.
Aňuška
08.07.08,09:57
V programe Olymp sa dá označiť konkrétny deň PN a potom
cez pravé tlačítko opraviť v ten deň hodiny. Program
prepočíta Sk.
Martin Mocko
08.07.08,09:59
V programe Olymp sa dá označiť konkrétny deň PN a potom
cez pravé tlačítko opraviť v ten deň hodiny. Program
prepočíta Sk.

Je možné, že programátori zabudli na túto možnosť. Za starého výpočtu PN sa počítali dávky na hodiny. Ale s dnešným výpočtom denného základu je možnosť počítať iba na celé dni.
Aňuška
08.07.08,10:03
Je možné, že programátori zabudli na túto možnosť. Za starého výpočtu PN sa počítali dávky na hodiny. Ale s dnešným výpočtom denného základu je možnosť počítať iba na celé dni.

Nedá sa u tohto konkrétneho prvého dňa podeliť DVZ 8hod. a vynásobiť
6 hod. ? Deň bude označený ako PN, ale Sk za tento deň budú
opravené? Bráni tomu nejaký §?
jankasm
09.07.08,10:09
Nedá sa u tohto konkrétneho prvého dňa podeliť DVZ 8hod. a vynásobiť
6 hod. ? Deň bude označený ako PN, ale Sk za tento deň budú
opravené? Bráni tomu nejaký §?

No neviem, ale u nás na SP proste povedali, že 1. deň PN, keďže mu ho lekárka vystavila odo dňa, kedy sa úraz stal, a v ten deň odpracoval 2 hod, nemôže dostať náhradu príjmu.
Januška
10.07.08,08:08
Prikladám ešte záver konzultácie s jednou odborníčkou na mzdy a myslím, že má pravdu: Ak zamest-c odrobil len časť pracovnej doby a časť má PN, potom sa mu platí odpracovaná doba, ale za ten deň mu nepatrí náhrada príjmu - viď zákon č.462/2003 o náhrade príjmu pri dočasnej PN § 4 . Náhrada príjmu pri PN je za celé kalendárne dni. Potom môj konkrétny prípad mal byť správne takýto: 19.6. deň nástupu na PN=1. deň PN = nepatrí náhrada príjmu 25%. Pracovník dostane len zaplatenú odpracovanú dobu. Dni 20.6.a 21.6. platím 25% denného VZ a zvyšných 7 dní 55% denného VZ. 11-ty deň postúpim PN do SP.
jankasm
10.07.08,08:47
Myslím, že tak by to malo byť správne. No ale čo s tým prvým dňom, s tými zvyšnými hodinami, ktoré neodpracoval? Odpracuje napr. 2 hod, dostane ich zaplatené, no ale čo zvyšných 5,5 hod. Počula som taký názor, že na ten prvý deň by bolo najlepšie vystaviť od lekárky § za návštevu lekára a až od nalsedujúceho dňa PN. Tým spôsobom by nebol ani zamestnanec ukrátený a ani žiadne hodiny by mu nechýbali. :o
Ilka
10.07.08,13:34
Myslím, že tak by to malo byť správne. No ale čo s tým prvým dňom, s tými zvyšnými hodinami, ktoré neodpracoval? Odpracuje napr. 2 hod, dostane ich zaplatené, no ale čo zvyšných 5,5 hod. Počula som taký názor, že na ten prvý deň by bolo najlepšie vystaviť od lekárky § za návštevu lekára a až od nalsedujúceho dňa PN. Tým spôsobom by nebol ani zamestnanec ukrátený a ani žiadne hodiny by mu nechýbali. :o


1.Čo sa týka zvyšných 5,5 hodín, tie má pokryté (a ospravedlnené) PN-kou.
2.Iste by bolo výhodnejšie vystaviť na zvyšné hodiny potvrdenie o návšteve lekára, a PN dať až od následujúceho dňa, ale lekár už PN-ku vystavil, a tá je nemenná. Ak by bola pacientka mzdárka, ktorá ráta s dôsledkami, určite by presadila alternatívu s vystavením potvrdenia o návšteve lekára, a PN-ku by "poprosila" až od nasledujúceho dňa....