Volvox
19.04.05,11:32
Ahojte, chcel by som vedieť takúto vec:
Máme vo firme jedného dôchodcu na DoVP. Problém je v tom že on je občanom ČR a aj prácu pre nás vykonáva v ČR. (za účelom budúceho rozšírenia pôsobnosti do ČR).
Viem že pokiaľ mám nejakého pracovníka na DoVP, tak ako zamestnávateľ za neho odvádzam iba úrazové poistenie. Ale keď on je z iného štátu a aj tú prácu vykonáva v inom štáte tak mám túto povinnosť aj pri ňom alebo nie.
A ako je to so ZP ak má tento ČR dôchodca príjem na túto dohodu vyšší ako 7000,-Sk.
Dík
Volvox
19.04.05,10:28
No som sa pýtal v SP a tam mi povedali že pokiaľ by tú prácu vykonával v SR tak ho beriem ako každého iného dohodára u nás (čiže iba úrazové poistenie).
A pokiaľ to vykonáva v ČR tak sa máme riadiť zákonmi ČR a basta. (a tie neovládam).
Any ideas?
A to ZP budem zisťovať neskôr.
urs
19.04.05,10:35
Máš čo zisťovať.

Ale predsa tvoja firma ho zamestnáva na Slovensku nie? Nemáte žiadne pracovisko v Čechách. Tak prečo by nemal len pre tohto pracovníka platiť náš zákon? Viem, že firmy napr. stavebné, ktoré najú zákazky v iných štatoch sa riadia našimi zákonmi. Veľa šťastia . . .
tibor
19.04.05,10:37
neviem - ale urobil by som asi nasledovne. dohodu by som napísal pre to, čo robí a vykonal by to síce v ČR (prieskum trhu či čo) - ale prezentoval to u Vás.
zrazil by som mu 19% daň a 0,8% úrazového - zdravotné ako nerezident neplatí a nevzťahuje sa tu ani kvóta prekročenia 6,500 (aby si on sám platil zdravotné).

nedám za to ruku do ohňa ale...
Volvox
19.04.05,10:37
Dík aj ja som nad tým rozmýšľal že takto by to asi bolo najjednoduchšie. No veď uvidím že čo povedia ZP.
Bionda
19.04.05,10:57
Ja by som tiež súhlasila s Tiborom, aj čo sa týka dane a to ZP, on ak má trvalé bydlisko v ČR by s tým nemal mať nič spoločné.Skôr on by mal mať v Čechách uzatvorené poistenie (ako keď idete na dov, pracovať do zahraničia atď.)
Naile
19.04.05,13:39
Z DOVP sa zrazí preddavok dane z príjmov fyzických osôb. Zamestnávateľ odvedie 0,8 % z výšky odmeny na urazové poistenie, v tomto zákon o sociálnom poistení je jednoznačný. Pre účely zákona o zdravotnom poistení dohodári nie sú zamestnancami, pretože DOVP je mimo pracovný pomer. Poistenec, ktorý nie je zamestnancom, musí zaplatiť zdravotné poistné ak jeho príjem za rok je viac ako 12*MM. Avšak on nie je poistenec na uzemí SR. Takže, IMHO, nemusí platiť ZP.