zivan
08.07.08,06:41
Používam doma v byte 1 stolový PC s tlačiarňou pripojenou cez USB + jeden notebook. Na počítači mám internet. Pre zdieľanie internetu a tlačiarne, prípadne aj prenosného disku chcem zakúpiť wifi router s USB klientom.
1) Je vhodné pri výbere routeru orientovať sa už na routery so štandartom 802.11n alebo postčuje aj nižší?
2) Aký konkrétny wifi router by ste doporučili, aby umožňoval aj USB pripojenie sieťovej tlačiarne, prípadne tiež prenosného disku?
chlap
08.07.08,11:43
Najskôr zosumarizujem to, čo chceš dosiahnuť:

- chceš, aby si mohol aj s notebooku aj zo stolového PC používať internet, jednu tlačiareň a jeden prenosný disk bez toho, aby museli byť zapnuté PC aj notebook súčasne

Súhlasí ?

Ak áno, potom je ešte dôležité vedieť, ako sa teraz pripájaš k internetu - či USB modemom alebo routrom (ale predpokladám, že modemom a z toho budem aj vychádzať).

V tom prípade ťa sklamem - neexistuje router, ku ktorému by si mohol USB portom pripojiť tlačiareň alebo USB prenosný disk a mohol ich používať ako sieťové. Na to, aby si mohol tieto zariadenia pripojiť priamo do sieťe, potrebuješ tzv. printserver (http://www.shark.sk/Default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;11288), resp. iný typ prenosného disku - sieťový prenosný disk (ja používam tento (http://www.hej.sk/pocitace-pda/obchod/330033/western-digital/western-digital-my-book-world-ed-i-ext-500gb-8mb-usb-2-0-rj45/)).

Ak si ale tieto dve veci zaobstaráš, potom ti stačí kúpiť akýkoľvek modem/router s WiFi kartou a budeš mať to, čo som popísal vyššie.Napr. tento (http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=9029859).

Ak ale nechceš investovať do drahých sieťových zariadení, dá sa zdielanie tlačiarne, internetu a USB disku spraviť aj lacnejšie - pripojíš USB disk aj tlačiareň k stolovému PC a zapneš ich zdielanie v sieti. Nevýhoda je to, že ak ich chceš používať z notebooku, musí byť stolové PC zapnuté. - Router s modemom a WiFi budeš potrebovať tak či tak.
Katabaticky
08.07.08,19:49
chlap tentokrat ti nedam za pravdu bohuzial :)

nove routre su uz vsestranejsie :)
napr Asus WL-500 neviem ktora presne seria ale stoji do 2000 korun
sluzi ako pristupovy bod most klient a router ktory obsahuje print aj file server
(dokonca velmi peknu vychytavku na stahovanie kedy dokaze stahovat na exter disk aj bez zapnuteho pc :) )

cize
wifi router
4 port switch
2 krat usb ak sa nem*ylim :)
ile server
printserver
host
klient
pristupovy bod
... atd
v jednom :) aj linksys ponuka podobne riesenia ;)

a sa mi to celkom paci lebo za tu cenu ponuka dost muziky ;)
chlap
08.07.08,21:16
chlap tentokrat ti nedam za pravdu bohuzial :)

nove routre su uz vsestranejsie :)
napr Asus WL-500 neviem ktora presne seria ale stoji do 2000 korun
......

OK, máš pravdu - trochu som zaspal dobu a nevšimol som si, že môj obľúbený výrobca hardweru už vyrába aj takéto šikovné mašinky.

Takže je to model ASUS WL-500G Deluxe (http://www.digirevue.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=24772). A dá sa kúpiť ..... všade, kde ho majú .... :o

Normálne rozmýšľam, že si ho zbehnem kúpiť :D.
Katabaticky
09.07.08,00:38
ja som ale pisal o dostupnejsej verzi premium ktora naozaj stoji do 2 tisic ;)

tuto je on :) (http://www.alza.sk/bezdratovy-wifi-router-asus-wl-500g-premium-afterburner-bittorrent-d64091.htm)

ale videl som ho aj za lacnejsie
a este aj obycajna 500 vka sa da s neoficialnym FW prerobit na takuto masinku a cena je este o nejakyck 5 az 7 stoviek nizsia :)

700 ma tiez podobnu verziu ale to uz s cenou nejak nevycihali takze to uz je nerealne :)


///\\\
no a nepredava sa to iba v ageme ccc takuto reklamu robit :P

a zaspal si len take 2 roky myslim ze uz vtedy boli prve kusy podobneho razu :) este b ckove 500 ale na tu dobu nesmierne predrazene :)
Fero11
09.07.08,05:01
Najskôr zosumarizujem to, čo chceš dosiahnuť:

- chceš, aby si mohol aj s notebooku aj zo stolového PC používať internet, jednu tlačiareň a jeden prenosný disk bez toho, aby museli byť zapnuté PC aj notebook súčasne

Súhlasí ?

Ak áno, potom je ešte dôležité vedieť, ako sa teraz pripájaš k internetu - či USB modemom alebo routrom (ale predpokladám, že modemom a z toho budem aj vychádzať).

V tom prípade ťa sklamem - neexistuje router, ku ktorému by si mohol USB portom pripojiť tlačiareň alebo USB prenosný disk a mohol ich používať ako sieťové. Na to, aby si mohol tieto zariadenia pripojiť priamo do sieťe, potrebuješ tzv. printserver (http://www.shark.sk/Default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;11288), resp. iný typ prenosného disku - sieťový prenosný disk (ja používam tento (http://www.hej.sk/pocitace-pda/obchod/330033/western-digital/western-digital-my-book-world-ed-i-ext-500gb-8mb-usb-2-0-rj45/)).

Ak si ale tieto dve veci zaobstaráš, potom ti stačí kúpiť akýkoľvek modem/router s WiFi kartou a budeš mať to, čo som popísal vyššie.Napr. tento (http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=9029859).

Ak ale nechceš investovať do drahých sieťových zariadení, dá sa zdielanie tlačiarne, internetu a USB disku spraviť aj lacnejšie - pripojíš USB disk aj tlačiareň k stolovému PC a zapneš ich zdielanie v sieti. Nevýhoda je to, že ak ich chceš používať z notebooku, musí byť stolové PC zapnuté. - Router s modemom a WiFi budeš potrebovať tak či tak.
Este je dolezite aj jaky typ pripojenia mas, pretoze Katabaticky ti dal link na wan router a chlap na ADSL. A ty to vo svojej otazke neudavas
Jozef I
09.07.08,05:47
Este je dolezite aj jaky typ pripojenia mas, pretoze Katabaticky ti dal link na wan router a chlap na ADSL. A ty to vo svojej otazke neudavas
Ja som v tomto trochu mimo. Môžeš mi prosím objasniť aký je medzi nimi rozdiel? Keď mám štandartné pripojenie káblom od nášho ružového operátora ADSL tak si musím dávať pozor aký router kúpim.. nemusí mi fungovať ? Ide mi o niešo podobné... spraviť doma trochu väčší komfort pripojenia pre viac ľudí.
Fero11
09.07.08,09:32
No samozrejme, ze je rozdiel, ked som dobre pochopil tak ruzovy provider je t-com a ked mas net od nich, tak musis kupit ADSL router (pises, ze mas ADSL) ten link, co ti dal Katabaticky na asus, tak s tym by ti to nefungovalo, pretoze ten sa pouziva v lokalnych sietach, prip, v metropolitnych a pod...
Takze zhanaj ADSL2+ pertoze ak v buducnosti budes chceit rychlost viac nez 8mbps tak to 2+ ti treba
zivan
09.07.08,12:03
Čo značí v súvislosti s wifi routerom výraz "BitTorrent klient" uvádzaný v jeho špecifikácii?
Katabaticky
09.07.08,13:03
fero?
neviem sice ci nevedomost alebo kolko
ale preco by mu nemal ist router typu wan?
ved ako je teraz pripojeny na net? cez nejaky modem alebo adsl router cize zanho moze bezproblemov zapojit wan router a nemusim priplacat zbytocne za nieco co uz doma ma...

a fklude ti pojde aj ten odomna (lacnejsi) jedina nevyhoda ze budes mat o jednu krabicku doma viac (co za 3 tisicky rozdielu neviem ci je taky problem)

tak lovu zdar :)
lino1234
16.07.08,12:00
Suhlas s katabatickym.
Doma mam ADSL router Glitel, ktory mam 15-centimetrovym drotikom prepojeny do ASUSu WL 500. Ten je prepnuty v rezime AP. Notebooky aj desktopy maju wifi sietovky, jednu tlaciaren mam na LAN, druhu na LPT a tretiu cez USB, vsetko fachci jak gula. Je zbytocne mat ASUS v rezime domacej brany, lebo vsetky sluzby zabezpeci ADSL router, vratane firewallu a DHCP servera. Akurat ten asus ma pevnu adresu a LAN tlaciaren ma pevnu.
Jednoduche, efektivne.
Na ten asus mozete dokonca napichnut USB rozbocovac a mat tam nahodeny externy USB disk, ako centralne ulozisko dat.
lasr
24.07.08,03:12
Pozdravujem majiteľov routra WL 500. Asi týždeň patrím medzi vás. Mám veľký problém spojazdniť LAN sieť na tom routri.
Internet mám cez WIFI pripojenú do WAN a dva počítače cez LAN a jeden notebook cez WIFI routra.
Som v sieťových odvetviach nie veľmi zdatný a tak tu je každá rada drahá. Nedostanem sa ani na tlačiareň v routri ani na externý disk.
Vďaka za každú radu.
Fero11
24.07.08,04:30
lasr
24.07.08,06:28
Dik za manual. Problem je vo win, nie v routri.
Achy
24.07.08,10:30
Pozdravujem majiteľov routra WL 500. Asi týždeň patrím medzi vás. Mám veľký problém spojazdniť LAN sieť na tom routri.
Internet mám cez WIFI pripojenú do WAN a dva počítače cez LAN a jeden notebook cez WIFI routra.
Som v sieťových odvetviach nie veľmi zdatný a tak tu je každá rada drahá. Nedostanem sa ani na tlačiareň v routri ani na externý disk.
Vďaka za každú radu.


Pri kupe tlaciarne a HDD si prvo prestuduj, ktore dany router podporuje. Mam tiez tento router a nie vsetky tlaciarne dokaze u nas rozoznat.
lasr
25.07.08,07:45
Tlačiareň som už spojazdnil. Je to neskutočne super ak môžem tlačiť z notebooku bez zapnutého iného PC a ešte i vzduchom. Super. HDD som ešte nerozchodil. V nastavení routra ho vidím, len ma nechce k nemu pustiť. Vraj nemám právo. Kde si ho vydobyjem ?
Achy
25.07.08,08:39
Tlačiareň som už spojazdnil. Je to neskutočne super ak môžem tlačiť z notebooku bez zapnutého iného PC a ešte i vzduchom. Super. HDD som ešte nerozchodil. V nastavení routra ho vidím, len ma nechce k nemu pustiť. Vraj nemám právo. Kde si ho vydobyjem ?

A ako sa pripajas na ten disk? Ja som momentalne v praci, neviem sa konkretne na to pozriet, ale co viem, tak ono by to malo mat v sebe FTP klienta, ktory toto pripojenie umoznuje. Niesom si vsak isty...pozriem to doma. Ak sa vsak nemylim, tak sa skus na to ftp pripojit.
lino1234
25.07.08,09:05
Tlačiareň som už spojazdnil. Je to neskutočne super ak môžem tlačiť z notebooku bez zapnutého iného PC a ešte i vzduchom. Super. HDD som ešte nerozchodil. V nastavení routra ho vidím, len ma nechce k nemu pustiť. Vraj nemám právo. Kde si ho vydobyjem ?

Mne ide v pohode aj Samba, FTP sa mi zdá byť dosť kostnané. Disk mám naformátovaný na FAT32. Skúšal som aj EXT, ale práve tam mám problém s právami. Fatka má tú výhodu, že disk kedykoľvek môžem odpojiť a použiť na hociakom počítači.

Skús nastaviť práva v routri na HIDDEN READ/WRITE
lino1234
25.07.08,09:09
Pri kupe tlaciarne a HDD si prvo prestuduj, ktore dany router podporuje. Mam tiez tento router a nie vsetky tlaciarne dokaze u nas rozoznat.

Cauko, cez tento router nemozes tlacit akurat na tych najtupsich GDI tlaciarnach na zemeguli, ktore potrebuju pred tlacovou ulohou poslat do seba aj svoj vlastny firmware, myslim.

Kto ma zaujem, nech si prestuduje fora na www (bodka) koppel.cz/cdmawifi
lasr
25.07.08,15:43
Tlač je super bez problému aj cez wifi z notebooku. Oveľa lepšie ako sprístupniť v sieti.
Disk vidím, no nedovolí mi s ním nič robiť. Musím nastaviť tie prístupové práva. Neviem ako, no pozriem manuál :-)
lasr
25.07.08,15:47
Ešte jeden problém. Keď nastavím v routri ochranu wifi siete, tak mi ju na notebooku nenájde. Iste, je to triviálna vec, no ja sa v tom nevyznám. Ako mu na notebooku vnútim túto sieť a aké údaje (heslá kódy a pod. potrebujem poznať) ?
tre-ska
27.07.08,09:02
ja mam D-Link DIR-615 a uplna spokojnost nainstaluje to aj uplny zaciatocnik....
lino1234
27.07.08,17:42
Ešte jeden problém. Keď nastavím v routri ochranu wifi siete, tak mi ju na notebooku nenájde. Iste, je to triviálna vec, no ja sa v tom nevyznám. Ako mu na notebooku vnútim túto sieť a aké údaje (heslá kódy a pod. potrebujem poznať) ?

záleží akú ochranu, Keď tam narveš WPA2 enterprise, tak to ti veru nenájde. Osobne odporúčam WPA personal. Každá trochu novšia WiFi sieťovka s tým dokáže pracovať. Staršie modely samozrejme len WEP, ale ten je ľahko hacknuteľný. Ochrana MAC a IP adresami je úplne nanič. Tie mi vypíše bársjaký lacný sniffer za pár sekúnd.
No, tak som sa vykecal, a teraz som si ešte raz prečítal tvoj post. Nájde, ale neprihlási. Keď ju nenájde, neznamená to náhodou že si ju nastavil na skryté SSID?
lasr
27.07.08,18:22
No len ako ju napojim ak to skryte SSID mam ?
lino1234
29.07.08,16:05
No len ako ju napojim ak to skryte SSID mam ?
ak mas na routeri skryte SSID, najjednoduchsie je asi ho odkryt :D
druha moznost, fakt pakovina, na PC vytvor WiFi sietove pripojenie, kde zadas nazov tvojej potazmo "skrytej" siete, heslo atd. Ale to sa uz dostavame fakt do Kocurkova...
lasr
29.07.08,17:42
To fakt nevie niekto rozumne poradiť ? Keď som sa s jedným bavil o zabezpečení siete, povedal aby som si ako prvé skryl meno siete a tak sa mi tam nikto neprihlási. Ako sa prihlásim ja ? keď mi sieť NB nenájde. Zadám meno a heslo ale kam ? Keď to neviem mám sa tváriť že to viem ? Normálne som v tomto úplný začiatočník. Keby niekto rozumný napísal: Tam a tam zadaj meno a heslo siete a ono sa pripojí i keď je skrytá. Bodka.
Fero11
29.07.08,18:48
nemam wifi, nemam s tym skusenost, ale v konfiguracii si najdi SSID a povol ho aby si siet nasiel, alebo musis SSID kluc poznat ak sa chces pripojit a ten isty zadas aj na klientskom adaptery
A nemysli si, ze ked mas SSID skryty, tak sa ti nemoze nikto napojit na siet (MAC, WEP ti tiez nepomoze az WPA2)
lino1234
30.07.08,06:30
nemam wifi, nemam s tym skusenost, ale v konfiguracii si najdi SSID a povol ho aby si siet nasiel, alebo musis SSID kluc poznat ak sa chces pripojit a ten isty zadas aj na klientskom adaptery
A nemysli si, ze ked mas SSID skryty, tak sa ti nemoze nikto napojit na siet (MAC, WEP ti tiez nepomoze az WPA2)

presne tak. Ak ti ten "odborník" poradil skryť SSID, a berie to ako ultimo bezpečnosti, tak od neho by som nechcel ani aby mi zapol počítač. :mad:
Ak máš paranoju, tak si kľudne môžeš sieť nastaviť na skryté SSID v kombinácii s MAC a IP blokovaním, vrátane WPA2. Pre normálne použitie ti stačí WPA a nič viac. Už vidím ako sa pred váš barák sťahuje polovica hackerov zo severnej pologule s tonami vybavenia, aby sa mohli zadarmo pripojiť na tvoj net a aby ti ukradli pár fotiek, čo máš v kompe.
lino1234
30.07.08,06:32
resetni ten poondiaty router, nastav tam WPA a NIČ NERIEŠ!!!
lasr
30.07.08,08:22
No vidíte. Stačilo normálne vysvetliť a ja (aspoň dúfam) pochopím. Ty mi tu tvrdíš svoj názor, ten chalan mi povedal svoj a ja to tak musím brať že je to jeho alebo tvoj názor. Chýbajú mi tie skúsenosti so sieťami.
On mi nepovedal že zakrytím mena som nepolapitelný. Doslova povedal že ako prvé si skry meno siete a potom nastav úroveň ďalšej ochrany. Ide mi o bežné domáce zabezpečenie siete. Tak ako si napísal, dám si WPA a mne to bude stačiť.

Vďaka vám všetkým a hlavne lino1234, lebo som mu pravdepodobne skrátil život o pár minút :-)))
jelalim
24.08.08,19:07
Chcel by som sa opytat jednu vec.

Potrebujem presne to iste co autor tejto temy, najviac spominany router Asus 500 sa mi maximalne paci.

Ale potreboval by som este telefonovat cez internet s vypnutym PC. Asus 500 toto ale asi nedokaze.

Pozeral som nejake zariadenia na stranke http://shop.viphone.sk/analogove-brany/ stym sa da telefonovat s vypnutym PC, pripoji sa tam obycajny telefon na pevne linky. Ale zase stym nepripojim notebook cez Wifi, tlaciaren.

Doma mam stolove PC pripojene sietovym kablom (Internet od netlabu).
notebook by sa pripojil cez wifi.

Da sa zohnat router ktory by toto umoznoval? Alebo mam kupit router Asus 500 a ktomu tu "analogovu branu zo stranky http://shop.viphone.sk/analogove-brany/

Vdaka za odpoved.
jelalim
07.09.08,19:05
Chcel by som sa opytat jednu vec.

Potrebujem presne to iste co autor tejto temy, najviac spominany router Asus 500 sa mi maximalne paci.

Ale potreboval by som este telefonovat cez internet s vypnutym PC. Asus 500 toto ale asi nedokaze.

Pozeral som nejake zariadenia na stranke http://shop.viphone.sk/analogove-brany/ stym sa da telefonovat s vypnutym PC, pripoji sa tam obycajny telefon na pevne linky. Ale zase stym nepripojim notebook cez Wifi, tlaciaren.

Doma mam stolove PC pripojene sietovym kablom (Internet od netlabu).
notebook by sa pripojil cez wifi.

Da sa zohnat router ktory by toto umoznoval? Alebo mam kupit router Asus 500 a ktomu tu "analogovu branu zo stranky http://shop.viphone.sk/analogove-brany/

Vdaka za odpoved.

nikto nevie? :confused:
Achy
08.09.08,03:13
Pozeral som sa uz na to skor, celkom ma zaujala ta moznost VOIP, ale nevenoval som tomu vacsiu pozornost.
Skus pozriet http://www.joyce.cz/c/wifi-zarizeni/well-gate3512-wifi-voip-ap-klient-gateway-router.htm
barney
18.01.10,11:24
zdravim potrebujem poradit s vyberom WIFI routeru,

internet mam cez ethernet, doteraz som fungoval na klasickom switch-i ale ten uz dosluzil, chcelo by to wifinu ktora sa pouzit aj ako klasicky switch, asi tak ze vypnem WIFI a frcim kablom

PC + Notebook wifi g

mam taku predstavu aby tam bolo aj klonovanie MAC lebo u providera mam iba 2 MAC a ked niekto pride na navstevu s NB tak ma holt smolu.

zatial sa mi pozdava tento typ

ASUS WL-520gu


mate s nim niekto skusenosti?

dakujem :)
mecky
18.01.10,11:46
vyzera celkom chopne ten asus
z osobnej skusenosti mozem este doporucit LINKSYS WRT54GL, ma bezproblemovy chod a vyborne pokrytie
http://www.alza.sk/linksys-wrt54gl-wireless-access-d57902.htm
Fero11
18.01.10,12:12
zdravim potrebujem poradit s vyberom WIFI routeru,

internet mam cez ethernet, doteraz som fungoval na klasickom switch-i ale ten uz dosluzil, chcelo by to wifinu ktora sa pouzit aj ako klasicky switch, asi tak ze vypnem WIFI a frcim kablom

PC + Notebook wifi g

mam taku predstavu aby tam bolo aj klonovanie MAC lebo u providera mam iba 2 MAC a ked niekto pride na navstevu s NB tak ma holt smolu.

zatial sa mi pozdava tento typ

ASUS WL-520gu


mate s nim niekto skusenosti?

dakujem :)
Mozes kludne frcat aj kablom aj wifi sucastne

U providera ti staci kludne len jedna MAC, ty mozes mat za NAT PC kolko chces aj 200

Asusy su celkom dobre, aj ja mam asus
barney
19.01.10,04:58
a viete mi povedat co znamenaju tie pismeka za typom Routra je tam U, niektore maju C, E...
hipi
19.01.10,05:55
ak kupovat wifi router, tak uz jedine so standartom 802.11n. Su rychlejsie a pokrytie je lepsie. Gcko je uz zastarale...
_petrík
19.01.10,15:52
Používam doma v byte 1 stolový PC s tlačiarňou pripojenou cez USB + jeden notebook. Na počítači mám internet. Pre zdieľanie internetu a tlačiarne, prípadne aj prenosného disku chcem zakúpiť wifi router s USB klientom.
1) Je vhodné pri výbere routeru orientovať sa už na routery so štandartom 802.11n alebo postčuje aj nižší?
2) Aký konkrétny wifi router by ste doporučili, aby umožňoval aj USB pripojenie sieťovej tlačiarne, prípadne tiež prenosného disku?
caf,

staci aj router so standardom "g". Ja mam "g-eckovy" umiestneny v izbe ktora je smerom na ulicu, a signal chytam az vzadu za domom pri bazene. Cize cez CELY dom az von do zahrady. A pozeraj taky co ma USB2.0 vstupy
Fero11
19.01.10,17:42
No v norme "n" nepojednava o kvalite a sile signalu, ale o prenosovej rychlosti
skorec1
25.01.10,19:57
kazda norma ma inu citlivost a ine pokrytie(vela robi chipset zariadenia), podla mna Gcko neje zastarale...
salvosko
28.01.10,20:37
Uplne ti staci SMC WBR14 G2 54Mbps Wireless Router s AP ... mal by sa dat kupit za 25€.
Marek Horecny
31.07.12,12:07
Ja osobne by som nesiel cestou jedneho zariadenia na vsetko. Aj ked priam neznasam kopec krabiciek s adaptermi mam zlu skusenost ak je vsetko v jednom....
Radsej by som si kupil kvalitnejsi WIFI router napriklad Mikrotik (http://routerboard.com/RB751G-2HnD). K nemu nejaky VOIP telefon (http://www.svetvoip.sk/voip-telefony) a k tomu fileserver ktory zvladne napriklad aj tlaciaren aj externy disk(myslim ze iomega take robi).
mecky
31.07.12,12:13
uff chlape, 2,5 roka stary topic vytahujes?