misurka
08.07.08,07:48
Pekný deň prajem,

je možné vystaviť zálohovú faktúru na spotrebu elektr. energie, spotrebu vody, odvoz odpadu atď. za 2.kvartál 2008 - všetko čo súvisí s prenájmom budovy? Ide mi o to, že tieto spotreby potrebujem vyfaktúrovať podnikateľovi, kde je len malá pravdepodobnosť, že za toto zaplatí, pretože sme sa dostali do konfliktu a priestory už opustil. Nechcela by som odviesť DPH z niečoho, kde nám hrozí nezaplatenie, je to vôbec možné vystaviť len zálohovú faktúru?
Vladimír Ozimý
08.07.08,05:56
jednoznačne treba ísť do zmluvy. Daňová povinnosť pri opakovaných alebo čiastkových plneniach vzniká najneskôr posledným dňom za ktorú požadujete platbu. T.j. za druhý kvartál vám skončilo dodanie 30.6. a ste povinní vystaviť faktúru do 15 dní a odviesť daň. Zákon neprihliada na to aké mate obchodné vzťahy.
JanaKop
28.07.09,09:01
Pekný deň.
Potrebovala by som poradiť či je môj postup správny.
Naša spoločnosť je vlastníkom budovy a prenajímame priestory 3 ďalším firmám. V nájomnej zmluve je dohodnuté, že "Nájomca sa zaväzuje platiť nájomné v mesačných splátkach vo výške ...€ dopredu, vždy na základe príslušnej faktúry vystavenej prenajímateľom. Prenajímateľ vystaví a faktúru nájomcovi doručí vždy najneskôr do 15. dňa mesiaca predchádzajúceho mesiacu, za ktorý sa nájomné fakturuje. ..." vďalšom odseku je uvedené "Na základe dohody zmluvných strán bude mesačné platby za služby spojené s nájmom (t.j. elektrina, voda, plyn, ale aj upratovanie a údržba budovy, ktorá je dohodnutá v určitej výške) nájomca uhrádzať na základe zálohových platieb vystavených prenajímateľom. Prenajímateľ vystaví a zálohovú faktúru nájomcovi doručí vždy najneskôr do 15 dňa mesiaca predchádzajúceho mesiacu, za ktorý sa záloha za služby fakturuje.
Na základe toho vystavujem:
Faktúru za nájom vo výške ...€ s DPH
a ďalšiu
Zálohovú faktúru za služby v dohodnutej výške aj s DPH.

V zmluve je dohodnuté že 2x do roka bude vystavená vyúčtovacia faktúra za služby na základe podružného merania elektriny a vody, a ostatné platby pomerom k prenajímanej ploche.
Prosím Vás je to tak správne alebo pri uhradení platby ZF musím ešte vystavovať ostrú faktúru, že bola zaplatená?
Lianka
28.07.09,09:13
Na základe toho vystavujem:
Faktúru za nájom vo výške ...€ s DPH
a ďalšiu
Zálohovú faktúru za služby v dohodnutej výške aj s DPH.
...
Prosím Vás je to tak správne alebo pri uhradení platby ZF musím ešte vystavovať ostrú faktúru, že bola zaplatená?

Ak ste platitelom DPH a "zalohova faktura" je bez DPH, musite po obdrzani uhrady vystavit fakturu s DPH (danovy doklad).

Ja by som to urobila tak, ze "zalohova faktura" bude riadna faktura, v riadnom ciselnom rade s DPH. Len v texte bude, ze fakturujete zalohu za sluzby.
JanaKop
28.07.09,09:32
Ak ste platitelom DPH a "zalohova faktura" je bez DPH, musite po obdrzani uhrady vystavit fakturu s DPH (danovy doklad).

Ja by som to urobila tak, ze "zalohova faktura" bude riadna faktura, v riadnom ciselnom rade s DPH. Len v texte bude, ze fakturujete zalohu za sluzby.
Čiže ak je Zálohová faktúra aj s DPH tak stačí keď 2x do roka vystavím tu vyúčtovaciu faktúru a bude to v poriadku?
Lianka
28.07.09,09:37
Ak zalohova faktura splna vsetky nalezitosti danoveho dokladu, povazovala by som ju za riadnu fakturu.

§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku, http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#75

Ano, pri vyuctovani vystavis vyuctovaciu a odpocitas zalohy.