popoka34
08.07.08,09:34
Dobrý deň, mám niekoľko otázkok:
1: rozviazať pracovný pomer dohodou može aj zamestnávateľ, alebo prvý podnet musí byť zo strany zamestnanca?
2: má v tomto prípade /§60/ zamestnanec nárok na odstupné?
3: plynie zamestnancovi výpodevná lehota 2 mesiace?
4: má niekto možnosť poskytnúť vzor takejto výpovede?

Vopred ďakuejm
MIRKA111
08.07.08,07:37
Dobrý deň, mám niekoľko otázkok:
1: rozviazať pracovný pomer dohodou može aj zamestnávateľ, alebo prvý podnet musí byť zo strany zamestnanca?
2: má v tomto prípade /§60/ zamestnanec nárok na odstupné?
3: plynie zamestnancovi výpodevná lehota 2 mesiace?
4: má niekto možnosť poskytnúť vzor takejto výpovede?

Vopred ďakuejm

1: Je to jedno, len musia súhlasiť obe strany

3: Nie, je to dohoda a nie výpoveď pracovný pomer končí k dohodnutému dátumu uvedenému v dohode.
popoka34
08.07.08,07:41
Ďakujem Mirka 111..:-)
Odpovie mi niekto aj na ďalšie otázky?
Stina
08.07.08,07:41
vzor : pozri link http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=626
odstupné patrí zamestnancovi pri skončení PP z dôvodov uvedených v § 63 ods.1 písm. a a b

§ 76 ZP :
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
ZuzanaP
08.07.08,07:44
Dobrý deň, mám niekoľko otázkok:
1: rozviazať pracovný pomer dohodou može aj zamestnávateľ, alebo prvý podnet musí byť zo strany zamestnanca?
2: má v tomto prípade /§60/ zamestnanec nárok na odstupné? nie nemá, pozri § 76 ZP
3: plynie zamestnancovi výpodevná lehota 2 mesiace?
4: má niekto možnosť poskytnúť vzor takejto výpovede?

Vopred ďakuejm


v texte:)
popoka34
08.07.08,07:49
Ďakujem veľmi pekne aj ZuzaneP, aj Stine..:-)
gven75
29.03.10,07:23
Ahojte, so zam-com sme sa dohodli na rozviazanie PP dohodou ešte k 28.2.2010. 19.2.2010 mal pracovný úraz. Ja som s ním normálne skončila PP k 28.2.2010 a od tohto dňa som poslala papiere marodky, odhlášku na sociálku. Je to OK? Prosím stačí ano a nie? Ďakujem :D
Tweety
29.03.10,07:25
Ahojte, so zam-com sme sa dohodli na rozviazanie PP dohodou ešte k 28.2.2010. 19.2.2010 mal pracovný úraz. Ja som s ním normálne skončila PP k 28.2.2010 a od tohto dňa som poslala papiere marodky, odhlášku na sociálku. Je to OK? Prosím stačí ano a nie? Ďakujem :D
Áno, PP skončil dátumom 28.2.
gven75
29.03.10,07:26
Ďakujem :D pekný deň prajem xi xi
Zuzy
02.08.10,15:04
Dobrý deň prajem, zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli skončiť prac. pomer dohodou ku dňu 31.8.2O10, a od 1.9. chce zamestnávateľ tým istým zamestnancom uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti. Je to v poriadku? Zamestnanec môže takto pokračovať v práci, alebo sa musí prihlásiť na úrad práce? Za odpovede ďakujem
drobeceva
02.08.10,15:24
Dobrý deň prajem, zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli skončiť prac. pomer dohodou ku dňu 31.8.2O10, a od 1.9. chce zamestnávateľ tým istým zamestnancom uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti. Je to v poriadku? Zamestnanec môže takto pokračovať v práci, alebo sa musí prihlásiť na úrad práce? Za odpovede ďakujem
Môže tak, ale je potrebné odhlášku na SP a ZP a prihlášku na SP -DoPČ.
Je na zamestnancovi, či sa prihlási na ÚP, ale pozor - tam sa sleduje odmena.
Ak sa prihlási na ÚP, ZP platí štát.
Je pre zamestnanca výhodne takého riešenie? Práca na DoPČ sa neráta do odpracovaných rokov, pri dohode sa nevystavuje ELDP.
armor1
03.08.10,07:30
Dobrý deň, mám niekoľko otázkok:
2: má v tomto prípade /§60/ zamestnanec nárok na odstupné?
Vopred ďakuejm
Môj názor je že áno. Podľa §76:
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku ich priemerného mesačného zárobku podľa § 134.
§63 hovorí:
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického
vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
veronikasad
03.08.10,07:32
armor1, odpovedáš na príspevok, ktorý bol zadaný pred viac ako 2 rokmi ...
ivka70
03.08.10,09:52
Dobrý deň prajem, zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli skončiť prac. pomer dohodou ku dňu 31.8.2O10, a od 1.9. chce zamestnávateľ tým istým zamestnancom uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti. Je to v poriadku? Zamestnanec môže takto pokračovať v práci, alebo sa musí prihlásiť na úrad práce? Za odpovede ďakujem

Ta dohoda nasledujuca po PP je v poriadku, az na to, ze zamestnanec hodne straca. Z dohody sa neplatia odvody, takze nie je dochodkovo poisteny, neplati sa mu poistenie v nezamestnanosti ani nemocenske poistenie ,takze nema narok na platenu PN napr.Nema narok na dovolenku, na nic.

Zaroven musi byt zdravotne poisteny.
Kedze zamestnavatel ho uz od septembra neprihlasi do ZP, musi sa nud zaregistrovat na UP (ale ak zarobi na dohodu viac ako 136 EUR v hrubom zamesiac, hned ho vyradia) alebo sa musi prihlasit v ZP ako samoplatca.
lienka492
27.03.13,06:34
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Keď zamestnanec 18.3. dovrsil dochodkovy vek, tak pracovny pomer sa s nim da skoncit iba dohodou, paragrafom 60. Musi suhlasit, ak nesuhlasi, ostava pracovat. Ma narok na odstupne? Vypovedna lehota? A ked pride rozhodnutie zo Socialnej poistovne o priznani starobneho dochodku, dam mu odchodne vo vyske jedneho priemerneho mesacneho zarobku. Spravne?
Tweety
27.03.13,06:35
Dôchodkový vek nie je dôvod na odchod zo zamestnania. Na skončenie dohodou potrebujete súhlas zamestnanca. AK je nadbytočný, ostáva len výpoveď s nárokom na odstupné a odchodné.
lienka492
27.03.13,06:37
Ano, ved to ja viem. Len som chcela vediet, ked sa dohodnu na skonceni PP, ci bude mat narok na odstupne.
Tweety
27.03.13,06:38
Ano, ved to ja viem. Len som chcela vediet, ked sa dohodnu na skonceni PP, ci bude mat narok na odstupne.
Pri odstupnom záleží od toho, ako dlho u vás pracuje. Ak to bude dohoda z dôvodu §63, nárok vznikne. Ak len klasická dohoda, nárok nie je.
veronikasad
27.03.13,06:39
Ano, ved to ja viem. Len som chcela vediet, ked sa dohodnu na skonceni PP, ci bude mat narok na odstupne.
Na odstupné bude mať nárok iba v prípade, ak pracovný pomer bude skončený dohodou z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b) ZP (nadbytočnosť). Ak bude žiadať o skončenie prac.pomeru dohodou sám - bez predch. výpovede zamestnávatela - nárok na odstupné nemá.
lienka492
27.03.13,06:42
takze ked sa dohodnu na skonceni PP dohodou, tak bude proste k tomu dnu skonci a nic nedostane?
veronikasad
27.03.13,06:44
takze ked sa dohodnu na skonceni PP dohodou, tak bude proste k tomu dnu skonci a nic nedostane?
Ak nebude mať v dohode ako dôvod skončenia prac.pomeru § 63 odst. 1 písm. b) - tak je to tak ako píšeš.
lienka492
27.03.13,07:02
nie, bude mat paragraf 60. nedostane odstupne, iba jednoducho skonci v den, ked sa dohodnu a dostane odchodne.
veronikasad
27.03.13,07:04
nie, bude mat paragraf 60. nedostane odstupne, iba jednoducho skonci v den, ked sa dohodnu a dostane odchodne.
Čo potom riešiš ? Na odchodné má nárok.
lienka492
27.03.13,07:05
a tu dohodu moze napisat zamestnavatel alebo zamestnanec napise ziadost o skoncenie PP a zamestnavatel mu odpise, ze suhlasi?
veronikasad
27.03.13,07:14
a tu dohodu moze napisat zamestnavatel alebo zamestnanec napise ziadost o skoncenie PP a zamestnavatel mu odpise, ze suhlasi?
Zamestnanec napíše žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou. Zamestnávatel spíše Dohodu o skončení prac.pomeru v zmysle § 60 ZP (je na to tlačivo aj v mzdovom SW), ktorú zamestnanec aj zamestnávatel na znak súhlasu podpíšu.
Pracovný pomer končí dohodnutým dňom.
Vyplatené odchodné (nie sumu) je treba poznačiť do zápočtového listu zamestnanca
Tweety
27.03.13,07:14
nie, bude mat paragraf 60. nedostane odstupne, iba jednoducho skonci v den, ked sa dohodnu a dostane odchodne.
A prečo ho chcete obabrať na odstupnom? Ak mu vzniká zákonný nárok, prečo mu nedáte dohodu z organiz, dôvodov? Z príspevok to vyzerá tak, že vy na neho tlačíte aby odišiel, a to nie je celkom kóšer.
veronikasad
27.03.13,07:17
Zrejme žiadne org.dôvody nie sú, na jeho miesto nastupuje niekto iný.
lienka492
27.03.13,07:26
Netlacime na neho. Normalne si sadli a dohodli sa. Ved ale nemusi zamestnanec pisat tu ziadost, ci musi? Staci ked napise zamestnavatel dohodu o skonceni PP.
lienka492
27.03.13,07:27
NIe, nenastupi nikto iny. Este potom bude mat do konca sezony PP na skrateny uvazok a potom sa uvidi.
Tweety
27.03.13,07:28
Netlacime na neho. Normalne si sadli a dohodli sa. Ved ale nemusi zamestnanec pisat tu ziadost, ci musi? Staci ked napise zamestnavatel dohodu o skonceni PP.
Ak sa dohodli, je to už v podstate jedno, kto ju napíše. Len je na nej potrebný súhlas aj druhej strany. PS a Vie ten zamestnanec o čo prichádza?
veronikasad
27.03.13,07:28
Netlacime na neho. Normalne si sadli a dohodli sa. Ved ale nemusi zamestnanec pisat tu ziadost, ci musi? Staci ked napise zamestnavatel dohodu o skonceni PP.
Ak nevyplácate odstupné "iniciatíva" na skončenie prac.pomeru by mala byť od zamestnanca - teda písomná žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou
lienka492
27.03.13,08:06
Este sa spytam takto. Teraz ked podpisal dohodu o skonceni PP k 31.3. A od 1.4. ho zoberieme na skrateny PP na 4 hodiny na dobu urcitu do 30.9. ako dochodcu. Je to spravne?
Tweety
27.03.13,08:09
Este sa spytam takto. Teraz ked podpisal dohodu o skonceni PP k 31.3. A od 1.4. ho zoberieme na skrateny PP na 4 hodiny na dobu urcitu do 30.9. ako dochodcu. Je to spravne?
A aký to má význam skončiť PP a hneď začať nový? Veď ten pôvodný ste mohli len zmeniť dodatkom. Na čo takto komplikovane? Takže nehovor nič o tom, že ide o nepeknú praktiku zamestnávateľa ako obabrať zamestnanca. Určite zamestnanec ani netuší o tom, že ide proti sebe.
lienka492
27.03.13,08:13
no nejde o nepeknu praktiku zamestnavatela. Ide o to, ze teraz poziada o dochodok, dam mu odchodne a potom bude robit uz len 4 hodiny denne do septembra a potom uz bude koniec. A ty by si to ako urobila? ved to je v podstate jedno, ci mu spravim dodatok a dohodu o skonceni podpise v septembri alebo sa to stalo teraz, nie?
Tweety
27.03.13,08:19
no nejde o nepeknu praktiku zamestnavatela. Ide o to, ze teraz poziada o dochodok, dam mu odchodne a potom bude robit uz len 4 hodiny denne do septembra a potom uz bude koniec. A ty by si to ako urobila? ved to je v podstate jedno, ci mu spravim dodatok a dohodu o skonceni podpise v septembri alebo sa to stalo teraz, nie?
Nie, nič nie je jedno, pretože ho pripravíte o odstupné. Ja by som nijakú dohodu nedávala podpisovať, PP by po prípadnej zmene podľa §54 pokračoval ďalej.
maartin
31.03.13,16:50
Ahojte,
ja by som potreboval trosku poradit, trochu som si uz tuto problematiku studoval, ale rad si necham poradit.

Momentalne sa zamestnavam vo vlastnej sro, a rad by som ten pracovny pomer skoncil. Ako by mi to bolo najvyhodnejsie? Nie je mi velmi pochuti vyplacat si odstupne ani vyckavat na vypovednu dobu. Radcej by som si peniaze nechal vo firme.

A aky scenar potom nasleduje? PRedpokladam, ze sa budem musiet ist zahladit na urad prace,

Dakujem,

​PS, inak prajem krasne sviatky.
JankaO
31.03.13,17:28
Skončiť pracovný pomer dohodou - žiadne odstupné, žiadna výpovedná doba (toto je len pri výpovedi, nie pri skončení dohodou). Ak si spoločník, ÚP ťa nezaeviduje.
maartin
31.03.13,17:59
dakujem krasne Janka!
maartin
02.04.13,09:57
Ešte by som potreboval vedieť, čo okrem odhlášok do ZP a SP potrebujem zariadit, pri skonceni pracovneho pomeru.
veronikasad
02.04.13,10:50
Ešte by som potreboval vedieť, čo okrem odhlášok do ZP a SP potrebujem zariadit, pri skonceni pracovneho pomeru.
- ELDP
- zápočtový list
- potvrdenie o zdanitelnom príjme
- potvrdenie o príjme pre učely dávky v nezamestnanosti
maartin
02.04.13,11:35
este by si mohla prosim poradit, co kde posielam? dik
Tweety
02.04.13,11:37
este by si mohla prosim poradit, co kde posielam? dik
ELDP-na SP
ostatné dávaš priamo zamestnancovi.
maartin
02.04.13,11:41
dik,,, nakolko uz nemam zamestnanca, potrebujem odhlasit spolocnost aj z poistovni aj z danoveho uradu (dan zo zavislej cinnosti) ,,,zE?
Tweety
02.04.13,11:43
dik,,, nakolko uz nemam zamestnanca, potrebujem odhlasit spolocnost aj z poistovni aj z danoveho uradu (dan zo zavislej cinnosti) ,,,zE?
ÁNo, ak nebudeš už zamestnávať, treba zrušiť registráciu pre túto daň.
ninaclaudius
08.04.13,17:36
dobry den, mam teoreticky priklad, ktory sa zrejme stane skutocnostou:
zamestnavatel prijal noveho zamestnanca, ktory by mal nahradit moju pracovnu "stolicku", aj mi to nepriamo naznacil, ze po zauceni so mnou nepocita, pracujem tam 17 rokov, v pripade ze mi predlozi nejaku DOHODU o ukonceni pracovneho pomeru a bude ju chciet podpisat napriklad 29.juna s tym, ze pomer konci dohodou 30.juna, tj zo dna na den, co by malo byt v dohode uvedene, aby som neprisla o odstupne a odchodne - teda subeh? a kolko miezd by mi mal vyplatit? odist z firmy nechcem, ale zrejme z toho uz lepsie nevykorculujem, v pripade, ze mi ukonci pracovny pomer VYPOVEDOU, aku vypovednu lehotu uvedie a aky paragraf ma obsahovat, aby som dostala vsetko podla zakona? dakujem pekne za odpoved Zuzana
ninaclaudius
10.04.13,15:50
prosim skuste poradit, dakujem :-)
wirgi
10.04.13,17:18
To je ťažko radiť, keď nevieš podľa akého § ti dajú výpoveď? A spomínaš odchodné máš už dôchodkový vek, lebo odchodné sa vypláca pri prvom odchode na dôchodok. No podľa odprac. rokov pri výpovedi podľa § 63 by si mala nárok na 3 mesačnú výpovednú dobu a 3 mesačné odstupné. Ak ti zamestnávateľ ako píšeš dá podpísať dohodu , mala by si trvať na tom aby tam uviedol , že ti bude vyplatené 3 mesačné odstupné.

skús pozrieť Zákonník práce (http://www.porada.sk/f96-zakonnik-prace.html)
Tweety
10.04.13,17:29
Pri výpovedi podľa § 63 ZP je odstupné:
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
plus VD b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
pri skončení dohodou z rovnakého dôvodu:
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
kika70
26.04.13,09:04
Ak sa ukonci prac.pomer dohodou, mozu sa obe strany v tej dohode dohodnut,ze nebude vyplatene odstupne?
Tweety
26.04.13,13:01
Ak sa ukonci prac.pomer dohodou, mozu sa obe strany v tej dohode dohodnut,ze nebude vyplatene odstupne?
AK je PP skončený klasickou dohodou podľa §60 ZP, nárok na odstupné zo zákona nie je. Na to aby bol, musí v nej byť uvedené, že je to dohoda z organiz. dôvodov-§63.
kika70
26.04.13,14:07
Ale zamestnanec odstupne nechce mat vyplatene a odchadza dohodou k urcitemu datumu. Ci sa teda mozu dohodnut,ze odchadza bez odstupneho.
Tweety
26.04.13,14:10
Ale zamestnanec odstupne nechce mat vyplatene a odchadza dohodou k urcitemu datumu. Ci sa teda mozu dohodnut,ze odchadza bez odstupneho.
Veď som napísala, že pri dohode podľa §60 bez uvedenia dôvodu, zo zákona nárok na odstupné nie je.
ekofan
17.06.13,08:04
Moja otázka: Zamestnanec odchádza dohodou podľa §60 k dnešnému dňu. Dám mu dohodu o skončení pracovného pomeru.
A čo ostatné doklady? Evidenčný list, zápočet a potvrdenie pre dávku v nezamestnanosti mu vystavým až keď urobím výplaty za 6. mesiac okolo 8.7.?
wirgi
17.06.13,13:22
dohodu a zápočet , ostatné až keď budú výplaty hotové.