saglucka
08.07.08,09:44
Ahojte,
prosím Vás, potrebujem radu.
Bola vyplatená ročná odmena, dosť vysoká a následne na ďalší mesiac vybratá dovolenka. Mzdová firma vyratála náhradu za dovolenku veľmi vysokú.
Moja otázka znie, ako sa prerátava priemerka dovolenky. Za posledné tri mesiace priemer pokiaľ viem, ale ako sa tam zaráta táto odmena??? Celá alebo sa rozráta a priráta sa len prislúchajúca časť, t.j. za 3 mesiace???
Ak áno, prosím Vás, kde v zákone to nájdeme, ktorý paragraf???
Ďakujeme moc.
Pekný deň
Stina
08.07.08,07:47
§ 134 ZP :
Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
JanoL
08.07.08,08:53
Vlaďa a andrej krásne vypracovali:

Výpočet priemerného zárobku na pracovnoprávne účely (http://www.porada.sk/t24069-vypocet-priemerneho-zarobku-na-pracovnopravne-ucely.html?highlight=V%FDpo%E8et+priemern%E9ho+z%E 1robku+pracovnopr%E1vne+%FA%E8ely)


A treba aj hľadať.....niekedy je to rýchlejšie ako SÚRNE s n výkričníkmi.

Jano
maca88
17.07.08,10:33
V marci bola vyplatena odmena jednorazova za mesiac marec. Nie som si ista ci sa mala zaratat do priemeru za mesiace 4-6, alebo len za 4.mesiac.

Dakujem
Chobot
17.07.08,10:57
V marci bola vyplatena odmena jednorazova za mesiac marec. Nie som si ista ci sa mala zaratat do priemeru za mesiace 4-6, alebo len za 4.mesiac.

Dakujem

DO priemeru za II. kvartál, t.j. 4-6.
maca88
17.07.08,11:01
takze rozumiem tomu dobre? ked ide o jednorazovu odmenu tak sa zapocita cela do stvrtrocneho priemeru, ak je rocna tak sa pomerovo rozpocita do vsetkych 4 priemerov....?
Chobot
17.07.08,11:05
takze rozumiem tomu dobre? ked ide o jednorazovu odmenu tak sa zapocita cela do stvrtrocneho priemeru, ak je rocna tak sa pomerovo rozpocita do vsetkych 4 priemerov....?

Keď si dôkladne prečítaš citáciu zákona v 2. príspevku, tak to pochopíš. Je to hneď v prvej vete:

Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok.


Takže ak je to ročná odmena, tak sa vydelí 4-mi a každý kvartál sa do priemeru započíta štvrtina. AK je to polročná odmena, tak sa vydelí 2-mi a v nasledujúcich dvoch kvartáloch sa započíta do priemeru vždy polovica odmeny. Ak je to nejaká jednorazová, mimoriadna odmena, tak sa započíta len do najbližšieho kvartálu.
maca88
17.07.08,11:25
Dakujem za objasnenie :)