zvedavec
19.04.05,10:30
poskytujeme konzultantov v oblasti implementacie software
a ti vykonavaju tuto cinnost v nemecku u zakaznika.

podla zakona o DPH

§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

nasa cinnost nie je plredmetom DPH.

tyka sa nas stale

Registračná povinnosť
§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

???

dik
ecuch
27.04.05,05:57
Celkom tak jednoduché to asi nebude. Treba skúmať miesto dodania služby, a to je podľa § 15 ods 1 miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo... služba, ktorú vy poskytujete však môže spadať pod § 15 ods8 písm b a potom miesto dodania bude príslušný členský štát. v tom prípade je potrebné skúmať legislatívu príslušného štátu (nemecko) Pravdepodobne pôjde o prípad samozdanenia nemcami.
Muška
27.04.05,06:09
Podľa § 4 odst. 9 - Do obratu sa započítavá aj dodanie služby do iného štátu. Aj keď preniesli daňovú povinnosť na odberateľa. Do obratu sa nezapočítajú len tovar a služby, ktoré sú podľa zákona o DPH "OSLOBODENÉ".
Vaše služby nie sú oslobodené od dane, Vy iba prenášate daňovú povinnosť na odberateľa a tento príjem treba započítavať do obratu
zvedavec
27.04.05,14:36
Co je to preboha samozdanenie ?
petra:-)
27.04.05,19:15
kuk zvedavec :D
sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8424
:)
zvedavec
27.04.05,20:01
Mno kukal som. Tam sa ale samozdanuju ti co nieco nakupuju. ja ale predavam/poskytujem sluzbu.

Ale inak aj tak som to nepochopil. To akoze nakupim za 1000Sk, a tu depku, co mi nezauctovali dam statu, ci jako ?
petra:-)
27.04.05,20:13
Keď predávaš, tak nemáš čo "samozdaniť". Buď fakturuješ s DPH, alebo bez.

Ak kupuješ tovar z EÚ, službu alebo tovar s inštaláciou z EÚ a tretích krajín, vtedy postupuješ podľa § 69 a urobíš tzv. samozdanenie - teda DPH si sám vypočítaš a odvedieš. Ak si plátca DPH, tak po splnení podmienok v § 49 a 51 môžeš uplatniť odpočet tejto DPH. Ak nie si plátca, je táto DPH súčasťou ceny tovaru alebo služby.

Lepšie? :)
Vevey
27.04.05,20:22
My sme platitelmi DPH, ci musime, po precitani tychto prispevkov, neviem, lebo sa mi zacina zdat, ze to ozaj nie je predmetom DPH. Vykonavame podobnu sluzbu do Rakuska. Mame z toho, ze sme platitelmi, same vyhody, kazdy mesiac nadmerny odpocet, lebo vsetko na vstupe si uplatnime, dokonca bez koeficientu. Co sa tyka samozdanenia, znamena to len tolko, ze fakturujeme bez DPH (musi byt splneny predpoklad, ze na ich objednavke a nasej fakture je ich IC DPH zacinajuce pismenami ATU), oni si to vysporiadaju, t.j. za nas odvedu v Rakusku MwSt. aj si ju narokuju v rovnakej vyske naspat. Cize efekt z toho maju 0.
ecuch
28.04.05,10:45
Aj tie zdaniteľné obchody, ktoré sú oslobodené od DPH sú predmetom dane a započítavajú sa do obratu (s výnimkou § 28 až 36 40až 42). Teda povinnosť registrovať sa, pokiaľ obrat presiahol 1 500 000 v dobe 12 po sebe nasledujúcich mesiacov tu je aj keď ide o dodanie tovaru a služby oslobodenej od dane. Druhá vec je, v ktorom štáte bude daň odvedená a preto sa skúma miesto zdaniteľného plnenia. Tretia vec je, kto odvádza daň. V danom vyššie citovanom prípade sa táto povinnosť asi prenáša na Nemca .
fortunka
13.07.05,11:31
Nie je to ovplyvnene aj tym za kolko Sk sa sluzby do tej-ktorej krajiny poskytuju? Na daňovom urade mi odporucili nejakeho referenta na danovom riaditelstve (ci co...nemam pri sebe tu adresu), kde si mam vypytat ich pisomne vyjadreniea oni mi napisu do 30 dni postup. Lebo vraj napriklad Madarsko ma nejake obmedzenie (asi-preto si mam pytat vyjadrenie), ze pri dovoze/dodani sluzieb v sume viac ako á 420 000,-Sk sme povinný sa tam zaregistrovat ako podniatelia. No nerozumiem tomu vobec, co mi tam povedala, ale taketo nieco...
Ak to je inak tak ma prosim opravte, a ako to vobec nepatri k DPH tak tiez :o
JanaSys
13.07.05,12:33
Ja len viem, že my ako platcovia našťastie dodávame softvér do ČR osobe identifikovanej pre daň a preklápame daň (reverse charge) (teda FA bez DPH s odvolávkou na §, a oni si to samozdania s nárokom na odpočet) . Niečo podobné ako vyššie písala Vevey. Keby to však bol neplatca, tak by sme museli požiadať o české ICDPH, lebo podľwa ich zákona poskytujeme službu u nich v ich tuzemsku.