dejvidsv
08.07.08,10:15
dobry den, som tu nový a chcel by som sa informovať ohľadom založneho práva na byt, a to či musí byť uvedená suma dlhu na zaklade ktorej vzniklo založne pravo, ak bola splatená viac ako polovica dlžnej sumy ktorej sa založne pravo týka, či je potrebne založne právo stiahnut, a či dlžník musí dostať vyrozumenie o tom že na jeho byt v jeho osobnom vlastnictve vzniklo založne právo. A pri akej výške dlhu je potrebne a sa použilo založne právo.
Za Vašu odpoved vopred ďakujem.:)
mladymuz
08.07.08,08:23
skús bližšie špecifikovať pripad na ktory chceš odpoved. Doležita je zmluva o zriadeni založneho prava. Ak má kataster zmluvu v rukách a posúdi, že je po právnej stránke v poriadku, zriadi záložné právo. Všetky dalšie náležitosti o zrušení resp. trvaní záložného práva sú popísané v zmluve (mame tak kvoli uveru). je beznou praxou, ze zalozne prava milionovych hodnot sa zriaduju pri nebankovych spolocnostiach ale aj pri bankovych kvoli par sto tisicom, aj kvoli par desiatkam. (ked som kupoval pozemok, tak tam bolo za 10 tis). Kataster svoje rozhodnutie posiela vsetkym zucastnenym stranam.
dejvidsv
08.07.08,08:41
No konkretne sme tymi dlžnikmi mi lebo v roku 2005 bol oco napadnuty a musel ležeť v nemocnic a boli prietahy na socialnej poisťovni kvôli PN. Počas tých prieťahov nič nedostaval a nadalo sa platiť najomne tak vznikol dlh. Od roku 2007 sme žiaden dlhu už nemali a nájomne sa platilo riaden, akurat ostal ten dlhu sa minule roky. V minulom roku SVB už dalo založne pravo na byt, a to sme zistili tak, že na stranke katastra som vyhľadal zo zvedavosti list vlastnictva na naš byť, a bolo to tam. Mi sme žiadne vyrozumenie od katastra nedostali. Ked sme sa to dozvedeli tak sme sme splatili 30 000 z 54 000 dlhu. No založne právo je tam nadalej. Ked sa mama pýtala predsedu SVB na to aka dlžna suma je na založnom prave povedal jej že tam nemusi byť žiadna suma. No a tak sa naťahujeme. Naťahujeme sa aj kvoli dlhu lebo podľa SVB je to 64000 a podľa nás 54 000, lebo mame podozrenie že došlo k chybe pri učtovaní, za minuleho predstavenstva SVB. No je to dosť na dlhe rozprávanie tých prípadoch mame dosť a nie len v tejto oblasti.
peton
08.07.08,10:03
Ak je v liste vlastníctva záložné právo na byt, tak v prípade SVB je to priamo zo zákona. Tam sa nič nevyhádaš. Neviem či tomu rozumieš, ale to, že je v liste vlastníctva uvedené záložné právo neznamená, že Ti idú byt predať. Takže sa netreba plašiť, je to zo zákona.
Čo sa týka starého dlhu, vydokladujte si to. Ak doklady o úhradách nemáte, tak neostáva nič iné len požiadať predsedu o nahliadnutie do dokladov o úhradách a zistiť bližšie okolnosti okolo platenia či neplatenia. Hlavne bez emócií, proste chcete zistiť skutočný stav dlhu.
mladymuz
08.07.08,10:29
záložné právo môže stiahnuť iba ten, kto ho tam dal, čiže SVB. Nie som si teraz isty, ale SVB maju ako štandard v časti C zapisane ťarchy. Je to určite kvoli dlhu? Pretože tie ťarchy su tam zapisane aj ked dlhy na byte nie su, len je to poistka, že čo ak.
dejvidsv
09.07.08,07:09
No mi sme sa už kvoli tomu dlhu rozpravli z učtovničkou čo robi našmu spoločenstvu učtovníctvo a ona povedala, že su určite chyby vo vypočte dlhu preto lebo jej to tak počitačový program vyhodil kvoli tomu, že najom bol platený po dobe splatnosti, že v skutočnosti určita suma dlhu je zaplatena, ale počitač to vyhodil ako dlh. A čo sa týka splatenia časti dlhu na založne právo tak povedala predsedovi, že založne právo treba už stiahnuť lebo sa zmenila výška dlhu no o to tak doposial neurobil lebo tvrdí, že suma dlhu nie je pri tom dôležitá. A čo si tika listu vlastníctva tak tam nič take uvedené nie je lebo mi od spoločenstva nemame žiadne zmluvy k dispozicii ani zmuluvu o spoločenstve či zmenach, ktoré sa v nej udiali.
peton
09.07.08,08:31
No, vidím, že si nepochopil. Takže po lopate. Záložné právo je inštitút, ktorým majú byť chránení všetci ostatní vlastníci v SVB v prípade, že sa vyskytne medzi nimi napr. neplatič alebo neprispôsobivý vlastník. Čo to v praxi znamená.
Dajme tomu, že ideš kúpiť byt v osobnom vlastníctve v bytovom dome, ktoré sa spravuje samé cez SVB. Pri kúpe pristupuješ zo zákona k zmluve o spoločenstve a zo zákona je pri vklade do katastra zapísaná ťarcha na liste vlastníctva - záložné právo v prospech SVB. To znamená, že zápis na záložné právo do LV nie je viazané na to, či byt má alebo nemá dlh. Je to proste tak a máme to tak všetci, teda väčšina. Ide o to, že v prípade, že sa napr. z Teba stane chronický neplatič, dlh sa Ti navyšuje, dohody o splácaní sú nedodržiavané môže SVB pristúpiť k uplatneniu tohto záložného práva a navrhnúť predaj bytu. To znamená, že v prípade predaja bytu má prednostné právo na uspokojenie svojich pohľadávok, teda pohľadávok všetkých ostatných vlastníkov, ktorých SVB zastupuje. Až po ňom prichádzajú (mali by) na rad ostatní veritelia napr. rôzne splátkové spoločnosti, nebankové subjekty a pod. Samozrejme netreba sa obávať, že niekto si zmyslí predať Tvoj byt a uplatní si záložné právo. Takto to nefunguje. Predchádzajú tomu rôzne výzvy a myslím, že aj súhlas vlastníkov, ale každopádne odporúčam si svoje podlžnosti vždy čo najskôr vysporiadať, aby k niečomu podobnému nedošlo ani náhodou. Snáď to bolo teraz vysvetlené zrozumiteľne a pointu si pochopil.

Na záver pár odporučaní. Ber ich nezávisle od vyššie uvedeného. Ber to ako dobre mienenú radu. Čím skôr zistiť správnu výšku dlhu, vzájomne si ju odsúhlasiť a dojednať jeho pravidelné splácanie. Druhá rada - pýtať si zmluvu o spoločenstve so všetkými dodatkami, prípadne ak jestvujú aj stanovy spoločenstva. V týchto dokumentoch sú spravidla riešené všetky práva a povinnosti vzťahujúce sa na váš bytový dom a pre Teba ako vlastníka. Tretia a posledná - pravidelne sa zúčastňovať zvolaných schôdzí či zhromaždení. Howgh. :-) Pekný deň.
peton
11.07.08,03:16
A aby si to mal aj podchytené príslušným paragrafom, tak tu je (zákon 182/1993).

§ 15

(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca.

(2) Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome možno zriadiť aj v prospech tretej osoby.
------------------------------------------------------------------
16) § 151b Občianskeho zákonníka.
17) § 34 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Freyja
26.08.08,07:45
Kupujem byt cez hypoteku.. par bytov som uz videla a tiez som ich par sama pre seba preverovala cez internetovy portal katasra, ci naozaj hovorim so skutocnymi vlastnikmi bytu a nepredava mi ho nejaky podvodnik.

Vsetky byty (12 panelakovych bytov) tam PRESNE toto zalozne pravo mali, nie je to dovod sa plasit. Ani banky s tym nemaju problem pri zalozeni nehnutelnosti na uver, ci hypoteku.

Takze o toto zalozne pravo sa neboj. Dlh je ina vec.. to treba cim skor vyriesit. Drzim palce.