bety4
08.07.08,12:11
vie mi niekto poradit ako sa robia cesty v JÚ za rok 2007 ked je auto v podnikani? tiež sa to robí pomocou toho koeficientu 5,5 a počíta sa priemerna spotreba? dakujem vopred za pomoc. ak je možné napíšte mi nejaký vzor ako to počítate.
Zoltán Kovács
08.07.08,10:13
vie mi niekto poradit ako sa robia cesty v JÚ za rok 2007 ked je auto v podnikani? tiež sa to robí pomocou toho koeficientu 5,5 a počíta sa priemerna spotreba? dakujem vopred za pomoc

Čo znamená "auto v podnikaní"? Je zahrnutý do majetku, a odpisuje sa obstarávacia cena? Ak áno, v tom prípade si nemúžeš uplatňovať paušálnu náhradu, ale len skutočnú spotrebu PHL (teda účtovať bločky o tankovaní).

P.S. A v r. 2007 náhrada bola ešte 6,20 Sk.
bety4
08.07.08,10:20
ano je zaradené do majetku a odpisuje sa. takze musím urobiť skutočnú spotrebu
karpis
08.07.08,10:22
áno skutočnú spotrebu, viesť knihu jázd a kontrolovať spotrebu podľa TP
bety4
08.07.08,10:24
hmm takze to musim najskor urobit knihu jazd podla toho co mi napísali kam chodili a píše sa aj stav tachometra? ked budem mat tu knihu tak potom niečo este počítam
Zoltán Kovács
08.07.08,10:25
hmm takze to musim najskor urobit knihu jazd podla toho co mi napísali kam chodili a píše sa aj stav tachometra? ked budem mat tu knihu tak potom niečo este počítam

Kniha jázd by mala korešpondovať s bločkami o nákupe PHL.
bety4
08.07.08,10:26
no nieco skusim z toho spravit ved mam na tie cesty aj program tak to nahadzem do PC lebo ja viem robit len cesty ked auto nie je v podnikani taketo som este nerobila
liba2
08.07.08,10:27
Kniha jázd by mala korešpondovať s bločkami o nákupe PHL.
......... a so skutočným stavom km na tachometri vozidla.
bety4
08.07.08,10:30
moc ti dakujem :O) ste tu super
dominika
08.07.08,10:38
Od 1.6.08 je náhrada pre zamestnancov znížená na 5,50 Sk.
liba2
08.07.08,10:42
Od 1.6.08 je náhrada pre zamestnancov znížená na 5,50 Sk.
:rolleyes: no netýka sa to iba zamestnancov, ale každého, kto má nárok účtovať túto základnú náhradu :)
bety4
08.07.08,10:43
nie nahodou od 13.5? ale ja idem robit za minuly rok cesty a tam nebudem pocitat priemernu spotrebu
Zoltán Kovács
08.07.08,10:45
nie nahodou od 13.5? ale ja idem robit za minuly rok cesty a tam nebudem pocitat priemernu spotrebu

Nie, od 1.6. je zmena.
bety4
08.07.08,10:48
kazdy mi hovori inak tak potom neviem co je pravda ale kukla som si to na nete a mas pravdu od 1.6, tu knihu jazd sa da robit aj v programe MRP alebo vo formstudio?
Zoltán Kovács
08.07.08,10:50
kazdy mi hovori inak tak potom neviem co je pravda ale kukla som si to na nete a mas pravdu od 1.6, tu knihu jazd sa da robit aj v programe MRP alebo vo formstudio?

Myslím si, že aj aj.
bety4
08.07.08,10:53
este keby tak viete ci musi viest maloobchod s hrackami skladové karty tovaru lebo nikto mi nevie povedat
Zoltán Kovács
08.07.08,10:58
este keby tak viete ci musi viest maloobchod s hrackami skladové karty tovaru lebo nikto mi nevie povedat

Vie ti to povedať zákon o účtovníctve, a postupy účtovania v JÚ:

Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.


Postupy účtovania v JÚ

§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov
(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.


P.S. Ale to sme už mimotemy , teda pôvodnej.
kalkulka
10.07.08,10:10
Nie, od 1.6. je zmena.
V zbierke zákonov je písané dňom vyhlásenia, takže keď som to konzultovala s daňovou poradkyňou tiež mi vravela, že nie od 1.6..
Povedz, kde si to našiel, že to má byť od 1.6.?
liba2
10.07.08,10:18
adi11
10.07.08,10:40
V zbierke zákonov je písané dňom vyhlásenia, takže keď som to konzultovala s daňovou poradkyňou tiež mi vravela, že nie od 1.6..
Povedz, kde si to našiel, že to má byť od 1.6.?
§ 8 presnejšie
liba2
10.07.08,13:38
áno, § 8 zákona o cestovných náhradách :) , je to aj v tom linku uvedené.
kalkulka
11.07.08,05:35
Díky všetkým. Vedela som, že je to niekde napísané, len som nemala čas špŕtať sa v tom. Ušetrili ste mi ho. Asi to niekomu pekne vytmavím. Normálne ma zaviedla. Ale to viete, človek nikdy nevie. Verila som, že sa niečo zmenilo v zákone a neoverila som si.
Ď ď ď