kata88
08.07.08,12:08
Môj problém spočíva vtom, že k 1.6.2008 som dostala výpoveď z organizačných dôvodov s trojmesačným odstupným. Výpoveď som prevzala osobne koncom mája. Vo výpovednej dobe som zistila, že som tehotná, začiatok tehotenstva pripadá na posledný týždeň pred prevzatím výpovede. Ak moje tehotenstvo písomne oznámim zamestnávateľovi, má zo zákona povinnosť stornovať moju výpoveď? Odpoveď potrebujem súrne, nakoľko ubiehajú posledné "dni" môjho pobytu v zamestnaní... Ďakujem za odpovede.
ruci
08.07.08,10:15
zamestnavatel nema povinnost stornovat Vasu vypoved
zakaz vypovede sa vztahuje len na situaciu, ak by uz bol pisomne informovany o Vasom tehotenstve a potom by ste dostali resp. prevzali vypoved
brčko
08.07.08,12:55
Povinnosť stornovať výpoved nemá, ak však ešte pred ukončením výpovednej lehoty oznámiš a aj doložíš lekárskym potvrdením svoje tehotenstvo (v znení § 40 ods.6 Zákonníka práce), tak si v ochrannej dobe (§ 64 ods.1 písm. c) a tvoj PP sa nekončí uplynutím výpovednej doby ale posledným dnom ochrannej doby (§ 64 ods.2 ZP). V tvojom prípade budeš v ochrannej dobe počas tehotenstva, nadväzne MD a RD. Takže tvoj PP by končil posledným dňom RD, okrem prípadu, že na trvaní PP nebudeš trvať.

§ 40
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

§ 64 Zákaz výpovede
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi
a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
.................