xmatisova
08.07.08,12:08
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu:

teraz na firmu došla exekúcia na plat kvôli pohľadávke z DPMK z r. 2001. Ostala som úplne ohromená, pretože mne DOTERAZ neprišiel za tie roky ani jeden papier s upozornením a dokonca si nie som vedomá ani priestupku voči DPMK.

Platobný rozkaz vraj vyšiel v r. 2003. Vôbec tomu nerozumiem, že ma vôbec nekontaktovali a už je na to exekúcia. Keď vedeli zistiť zamestnávateľa, tak si myslím, že aj zmenu trvalého bydliska.

Dá sa s tým ešte niečo robiť?
mladymuz
08.07.08,10:36
už sa to tu spominalo viacej krat. Nesplnenie platobneho rozkazu je exekučnym titulom, ale pokial sa neprevezme upovedomenie o začati exekucie dlžníkom, dovtedy nie je možné vykonať exekúciu. Aj keby doručovanie upovedomenia trvalo niekoľko rokov. Po prevzati upovedomenia je možne podať namietky (musí to byť v poučení upovedomenia).
mamunka
08.07.08,11:35
to vsetko je sice pravda ale nie uplne, platobny rozkaz je exekucny titul zo skrateneho tzv,rozkazneho konania. exekucnym titulom sa stava ak neboli v danej lehote vznesene namietky. je mozne ze vam neboli dorucene listiny z exekutorskeho uradu, ak ste podnikatel-zivnostnik. V tom pripade si moze uplatnit exekutorsky urad tzv fikciu dorucenia alebo nahradne dorucenie. co znamena ze ak si danu lsitinu ani po oznamenina poste nepreberiete povazuje za dorucenu a moze pokracovat vo vykone exekucie. to nie je mozne iba ak ste iba FO. na to si treba davat pozor. najlepsie je kontaktovat dany exekutorsky urad.
xmatisova
11.07.08,06:14
Som iba FO, zamestnanec v danej firme. Pred kontaktovaním exekútorského úradu by som chcela mať ujasnené, čo môžem ešte podniknúť.

Aj tak si myslím, že by mal byť rozdiel ak si daný človek zásielku neprevezme a iné keď ani tú zásielku, resp. oznámenku nedostal, keď na danej adrese už roky nebýva. Ako si môžem niečo prevziať, resp. neprevziať, keď o tom ani neviem. Zmenu trvalého bydliska som riadne hlásila. Veď súd má možnosti na to, aby to bez problému zistil.

Je to strašne nespravodlivé, že už sa k tomu ani nemôžem vyjadriť. Veľmi rada by som si preštudovala ten môj spis, že ako to celé prebiehalo a kedy a ako sa mi to pokúšali doručiť. Či už predtým nejakú výzvu, predvolanie, rozhodnutie, ...

Takto sa pekne nabaľujú - DPMK, advokát, exekútor. Veď exekúciu uplatnili po 5,5 roku!!! Keby sa dalo rada by som sa k tej pohľadávke vyjadrila ešte na súde... vôbec s tou pohľadávkou totiž nesúhlasím.
mamunka
11.07.08,10:03
upovedomenie o zacati exekucie je listina ktora sa dorucuje DVR (do vlastnych ruk), exekutor ma vsak moznost este pred tym ako Vam upovedomenie doruci moznost a pravo zablokovat Vase ucty a takisto poziadat Vasho zamestanavatela aby zablokoval Vase prijmy (mzdu) a zhromazdoval ich az do vydania exekucneho prikazu. Exekucny prikaz moze exekutor vydat az ked Vam bolo upovedomenie dorucene a uplynula lehota na podanie namietok. Dovtedy Vas zamestanvatel Vasu mzdu na ucet exekutora neodvedie. Ak bol exekucny prikaz vydany bez toho aby vam bolo upovedomenie dorucene , postupoval exekutor neopravnene. Vy mate pravo navstivit exekutorsky urad a nhaliadnut do svojho spisu. Odporucam cim skor zalezitost riesit, lebo kym nezaplatite istinu dalej Vam rastu uroky.
mamunka
11.07.08,11:05
a mate pravdu, ak ste FO a mate nahlasenu zmenu Trvalebo bydliska, exekutor ma moznost si tuto informaciu vyziadat z centralnej evidencie pobytu obyvatelstva v BB. A musi Vam upovedomenie dorucovat aj donekonecna kym si ho neprevezmete.
willma
11.07.08,11:16
a dnes som v NČ postrehla informáciu, že DPMB vyhlásil exekútorské prázdniny, len neviem či aj na už bežiace exekúcie, alebo len na tie, čo sa ešte nezačali.
Jana Bělohoubková
30.07.08,12:18
Pozor :eek:

pri platobnom rozkaze neexistuje náhradné doručovanie ani fikcia doručenia!!! Jednoducho musí byť doručený povinnému do vlastných rúk, inak musí súd platobný rozkaz zrušiť!!! pozri § 173 Občianskeho súdneho poriadku!!!

Čo sa týka preštudovania spisu, bez problémov Vás k tomu musia pustiť, pretože sa Vás to týka... normálne choďte na súd a žiadajte nahliadnuť do spisu.

Držím palce.
mamunka
11.08.08,06:14
ale co sa tyka uz vykonu exekucie (nie dorucovania plataku- to este nie je vykon exekucie) tam nahradne dorucovanie je mozne
Jana Bělohoubková
11.08.08,10:12
ale co sa tyka uz vykonu exekucie (nie dorucovania plataku- to este nie je vykon exekucie) tam nahradne dorucovanie je mozne

to je síce pravda, ale treba si uvedomiť, že ak má byť platobný rozkaz raz právoplatný a teda aby sa dal použiť ako exekučný titul - musí byť doručený, pretože právoplatnosť a vykonateľnosť nastáva 8 dní od jeho doručenia. A až vtedy keď je právoplatný exekučný titul - v tvojom prípade platobný rozkaz - môže sa to dať exekútorovi, aby začal exekučné konanie (teda získal poverenie od súdu, vydal oznámenie o začatí ex. konania a príkaz na vykonanie exekúcie). To mi tam nesedí.

Asi by som sa kontaktovala s tými, čo bývajú na adrese bývalého trvalého pobytu - či "náhodou" o tom nevedia a mimochodom, kedy došlo k zmene trvalého pobytu?

resp. ešte ma napadlo, že platobný rozkaz musí byť doručený do vlastných rúk... a minimálne doporučene (ak nebol aj s doručenkou) - takže kľudne sa vybrať na poštu a posliediť, čo, kto, kedy a ako a to isté sa dá urobiť aj na súde... však doručenka by mala byť súčasťou súdneho spisu...