deyzi
08.07.08,12:35
Ahojte, potrebovala by som poradiť....Počula som viac názorov, ale ja nemám v tom jasno....
Živnostník - nie je platcom DPH - ktorý má zmluvu s našou firmou, použil vlastný osobný automobil na cestu do Holandska, kde je podľa zmluvy miesto výkonu práce...V objednávke od firmy, ktorá si od nás objednávala pracovníkov na prácu do Holandska, je uvedené, že preplatia cestovné náklady...Živnostník nám cestu vyfaktúroval....
Ako mám postupovať pri fakturácii ja? Mám postupovať podľa § 46 a faktúrovať túto cestu bez DPH?

Podľa názoru daňového poradcu mám vystaviť fa s DPH, nakoľko naša firma nemá v predmete činnosti prepravu osôb a § 46 sa vraj na to nevzťahuje....

:confused:

Aký je váš názor?
Vladimír Ozimý
08.07.08,12:00
ja by som išiel do zmluvy. Nie sú náhodou tie cestovné náklady súvisiace náklady a nemali by vstupovať do jedného základu dane spolu s hlavnou službou??? § 22 ods. 2 písm. b)? Treba bližšie analyzovať.
deyzi
08.07.08,12:21
Nie, v zmluve je uvedené, že cestovné náklady preplatia vo výške 7,- Sk/km, a žiadajú od nás zvlášť faktúru. Služba je faktúrovaná tak, že je tam uvedená sadzba za Nh za zvárača, a sadzba za Nh za zámočníka...takže to musím faktúrovať zvlášť...
Daňový poradca nám povedal, že pokiaľ si službu objednával odberateľ s SK IČ DPH, mali by sme mu faktúrovať túto službu s DPH - vyfaktúrovali sme a firma nám faktúru vrátila na prerobenie...
Je to práca na stavbe v Holandsku - zváračské a zámočnícke práce, faktúrujem to teraz bez dane podľa § 15 ods. 2...
Milan Benka
08.07.08,12:45
Preprava osôb z tuzemska do zahraničia .............. § 46.

Viď násl. prísp.
Vladimír Ozimý
08.07.08,13:01
no my sme mali zmluvy na rôzne servisné práce v zahraničí keď som robil v servisnej firme a takisto sme mali v zmluve zadefinované práca za servis a práca na cestovné náklady...ale celkovo to bola cena služby, ktorú sme im poskytli. Každopadne či sa budete riadiť mnou alebo Benkom pôjde o službu ktorá nebude zaťažená DPH. V prípade mojom bude prenos DPH na odberateľa ako súčasť služby stavebných prác. ak sa budete riadiť par. 46 potom pôjde o oslobodené plnenie bez DPH.
Milan Benka
08.07.08,13:05
Súhlasím s Vladom, že tieto "cestovné náhrady" by mali byť súčasťou ceny za službu.
deyzi
09.07.08,05:21
Vladko, Benka ...ďakujem Vám veľmi pekne, asi s takýmto prípadom máte svoje skúsenosti... len mi nejde do hlavy, prečo ten daňový poradca trval na DPH...