slavka1881
08.07.08,13:56
Ahojte poraďáci
Potrebujem poradiť. Mám objednávku z ukrajiny na dodanie stroja. Faktúra bude vystavená do Švajčiarska ale tovar bude dodaný do Čiech. Je to vývoz alebo intrakomunitárny obchod? Resp. mám to faktúrovať s DPH?
Je rozdiel pre DPH či dodacie podmienky sú EXW alebo FCA?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc lebo už som fakt v koncoch.
Vladimír Ozimý
08.07.08,13:03
Pre oslobodenie podľa § 43 musíte spĺňať:
a) vy ste platiteľ
b) odberateľ je platiteľ v inej krajine EU
c) tovar je fyzicky vyvezený do inej krajiny EU

Spĺňate bod a) a bod c) ale neviem či spĺňate bod b), t.j. či ta švajčiarská spoločnosť si to objednala pob IČDPH krajiny v EU. Ak ano oslobodíte dodanie podľa § 43 ak nie potom dodanie je podľa § 13 ods. 1 písm. a) tam kde je tovar pripravený na odoslanie, t.j tuzemsko a treba zaťažiť dodávku slovenskou DPH.
slavka1881
08.07.08,19:24
No práve, že sa neviem dopátrať či Švajčiarska firma je platiteľ DPH v ČR. Teda ak nie tak to zaťažím slovenskou DPH a to bez ohľadu na podmienku dodania (EXW,FCA)?
Vladimír Ozimý
09.07.08,05:45
No práve, že sa neviem dopátrať či Švajčiarska firma je platiteľ DPH v ČR. Teda ak nie tak to zaťažím slovenskou DPH a to bez ohľadu na podmienku dodania (EXW,FCA)?

bez ohľadu na dodacie podmienky ak odberateľ nie je registrovaný v inej krajine EU (nemusí byť len v ČR) nemôžte použiť oslobodenie podľa § 43 a treba to zaťažiť slovenskou dane. Dodacie podmienky slúžia skôr pri presnom určení dodania tovaru
slavka1881
09.07.08,06:10
Ďakujem veľmi pekne za pomoc:-)