bui
08.07.08,14:35
Mam takyto problem. Mam vystavit fakturu za inzinierske a softverove prace na ozivovani nejakeho stroja. Mam k dispozicii len nasu ponuku a objednavku od firmy ktora si u nas prace objednala. Na objednavke je uvedeny pozadovany datum dodania. V tomto datume sa vsak stroj nedokoncil, fakturujem teda aj o mesiac neskor ako bol pozadovany datum dodania uvedeny na objednavke. Mne sa to ale velmi nepaci a stale pytam este nejaky podklad. Neexistuje vsak ziadny preberaci protokol ani vykaz prac, kde by bolo vidno kedy sa prace ukoncili.
Je teda mozne ze mi danova kontrla DPH moze vytknut nesulad datumu dan. povinnosti na fakture s pozad. datumom dodania na objednavke?Alebo je na nas kedy uvedieme na nasej fakture vzik dan. povinnosti?
A este jedna vec. Zistila som ze som poslednu fakturu vystavila na zlu..mensiu sumu ako mala byt. Volala som do danej firmy a vraj mam rozdiel dofakturovat. Ale s akym datumom dan. povinnosti? Dnes je 8.7. a na zlej fakture je 6.6. Dakujem vopred
bui
09.07.08,10:15
su prazdniny? nikto ziadny nazor....alebo vsetci maju dovolenky?:(
Vladimír Ozimý
09.07.08,12:42
no problém by som to videl ak ide o tuzemské plnenie podliehajúce DPH. Mali by ste na základe niečoho dokladovať vznik daňovej povinnosti t.j. to že bola služba poskytnutá. napr. preberacím protokolom servisnou správou atď. Cesťák tam nebol vykonaný? aj to by mohlo slúžiť ako podklad kedy bola služba vykonaná ale každopádne sú určité pravidlá, ktoré by sme mali dodržať a preukázať a jednou z nich je aj vznik daňovej povinnosti.
bui
09.07.08,21:33
Dakujem za odpoved. Este by ma zaujimalo co s tym douctovanim sumy, kedze sme az mesiac po zistili ze sme fakturovali menej ako bola dohodnuta cena.
Co s datumom pre DPH?
bui
14.07.08,05:39
musim poslat tu douctovaciu fakturu, aby bola DPH v tom istom mesiaci ako bola povodna faktura s omylom vystavenou nizsou sumou. Len stale neviem ci tio bude spravne.
Mozem Vas ak niekto ste aj pocas prazdnin na porade poprosit este raz o radu. Ide teda o to ze som vystavila fakturu na inzinierske prace, no omylom som uviedla nizsiu sumu ako bola na objednavke. Datum dodania sluzby bol 6.6.2008, Chybu som zistila nedavno a dana firma mi povedala ze mam ten rozdiel dofakturovat. Ja len neviem aky mozem dat datum dodania, kedze uz nemozem dat 6.6., pretoze faktura sa ma vystavit do 15.dni, a uz je to viac.
Co robit?
Zoltán Kovács
14.07.08,05:44
Vystaviť ťarchopis, s aktuálnym dátumom. Do textu dať odvolávku na pôvodnú faktúru.
Vladimír Ozimý
14.07.08,05:48
musim poslat tu douctovaciu fakturu, aby bola DPH v tom istom mesiaci ako bola povodna faktura s omylom vystavenou nizsou sumou. Len stale neviem ci tio bude spravne.
Mozem Vas ak niekto ste aj pocas prazdnin na porade poprosit este raz o radu. Ide teda o to ze som vystavila fakturu na inzinierske prace, no omylom som uviedla nizsiu sumu ako bola na objednavke. Datum dodania sluzby bol 6.6.2008, Chybu som zistila nedavno a dana firma mi povedala ze mam ten rozdiel dofakturovat. Ja len neviem aky mozem dat datum dodania, kedze uz nemozem dat 6.6., pretoze faktura sa ma vystavit do 15.dni, a uz je to viac.
Co robit?

Sú tri možnosti:
a) po dohode s firmou považovať zmenu ceny za zvýšenie základu dane a tým pádom vystaviť opravný doklad faktúru, ktorou dôjde k zvýšeniu daňového základu a odvodu DPH. Potom daňová povinnosť vznikne dňom vystavenia opravného dokladu (podotýkam musí to vyplývať z nejakých podmienok splnených poprípade zo zmluvy nedá sa to len tak...preto treba aj dohodu druhej strany aby to vstupovalo do základu dane ako opravný doklad a nie ako pochybenie zo strany odberateľa)
b) vystornovať pôvodnú faktúru a na jej miesto vystaviť novú faktúru v správnej výške a s pôvodnými dátumami
c) doúčtovať rozdiel uviesť tam dátum daňovej povinnosti kedy mala byť v správnej výške odvedená daň pričom nie je možné to považovať za opravný doklad podľa § 25 ale za chybu a dátum daňovej povinnosti bude totožný s pôvodným nesprávnym plnením.
bui
14.07.08,06:26
Ja som povodne chcela pouzit sposob b), tada vystornovat fakturu a vystavit novu, no oni vraj uz fakturu uhradili a ze mam len douctovat rozdiel, dofakturovat.
Ja pouzivam Omegu, u mna by sa dal vojst do faktury , opravit ju a poslat opravenu. No u nich to zrejme nejde.
Ked pouzijem sposob treti,a dofaturujem rozdiel a pouzijem rovnaky datum danovej povinnosti ako bol na povodnej zlej fakture, tak porusim tiez zakon, a to tym ze vystavim fakturu..douctovaciu..po 15 dnoch od vzik dan. povinnosti. To nevadi?
bui
14.07.08,06:48
Vystaviť ťarchopis, s aktuálnym dátumom. Do textu dať odvolávku na pôvodnú faktúru.
Tarchopis je dobropis?
Cize bude spravne ak vystavim Dobropis s textom dobropisujeme Vam z dovodu nespravne uvedenej ceny na fakture tej a tej ,to a to? A potom vystavim novu fakturu so spravnou cenou?
A dam aktualne datumy aj na dobropis aj na fakturu s dnesnym datumom dan. povinnosti?
Alebo bude lepsie ked dam datum 30.6., aby to bolo tom istom mesiaci? Aj ked oprava moze byt s aktualnym datumom...

Alebo druha moznost douctujem len rozdiel s tym ze uvediem datum dan. povinnosti 6.6. ako bolo na povodnej fakture s tym ze vystavenie faktury bude neskorsie ako do 15 dni, cim porusim zakon....
Zoltán Kovács
14.07.08,06:56
Tarchopis je dobropis?
Cize bude spravne ak vystavim Dobropis s textom dobropisujeme Vam z dovodu nespravne uvedenej ceny na fakture tej a tej ,to a to? A potom vystavim novu fakturu so spravnou cenou?
A dam aktualne datumy aj na dobropis aj na fakturu s dnesnym datumom dan. povinnosti?
Alebo bude lepsie ked dam datum 30.6., aby to bolo tom istom mesiaci? Aj ked oprava moze byt s aktualnym datumom...

Alebo druha moznost douctujem len rozdiel s tym ze uvediem datum dan. povinnosti 6.6. ako bolo na povodnej fakture s tym ze vystavenie faktury bude neskorsie ako do 15 dni, cim porusim zakon....

Ťarchopis je doúčtovanie rozdielu ceny. Čiže požaduješ platbu.
Milan Benka
14.07.08,07:07
Tarchopis je dobropis?
Cize bude spravne ak vystavim Dobropis s textom dobropisujeme Vam z dovodu nespravne uvedenej ceny na fakture tej a tej ,to a to? A potom vystavim novu fakturu so spravnou cenou?
A dam aktualne datumy aj na dobropis aj na fakturu s dnesnym datumom dan. povinnosti?
Alebo bude lepsie ked dam datum 30.6., aby to bolo tom istom mesiaci? Aj ked oprava moze byt s aktualnym datumom...

Alebo druha moznost douctujem len rozdiel s tym ze uvediem datum dan. povinnosti 6.6. ako bolo na povodnej fakture s tym ze vystavenie faktury bude neskorsie ako do 15 dni, cim porusim zakon....

Druhá možnosť je správna. A 15 dňovú lehotu ste neporušili. Pôvodnú fa máte vystavenú v tejto lehote.
bui
14.07.08,09:22
hej, ale toto douctovanie je tiez faktura ale vystavena dnes a datum dan. povinnosti 6.6.....cize tato faktura nie je vystavena do 15 dni....a aj program mi vypisuje chybu ...ze ja porusena 15 dnova lehota...
Jana Acsová
14.07.08,09:44
hej, ale toto douctovanie je tiez faktura ale vystavena dnes a datum dan. povinnosti 6.6.....cize tato faktura nie je vystavena do 15 dni....a aj program mi vypisuje chybu ...ze ja porusena 15 dnova lehota...V prvom rade ste nesprávnosť urobili už pri vyhotovení pôvodnej faktúry. Uviedli ste nesprávnu cenu. To znamená, že správne uvádzate na ťarchopise dátum pôvodného dodania. Dodanie sa nezmenilo, opravujete chybu. Preto Vás program upozorňuje. Z daňového hľadiska chybu opravíte podaním dodatočného daňového priznania, lebo sa nejedná o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH.
bui
14.07.08,09:57
ale na dodatocnej fakture je datum dan. povinnosti taky isty ako na zlej fakture, cize danove priznanie dodatocne nemusim robit, kedze za jun este danove priznanie nebolo....
Jana Acsová
14.07.08,10:16
ale na dodatocnej fakture je datum dan. povinnosti taky isty ako na zlej fakture, cize danove priznanie dodatocne nemusim robit, kedze za jun este danove priznanie nebolo....Zhrňte si fakty ... termíny viete Vy. Ak sa jedná o zlú faktúru za 06/2008 a DP ste ešte nepodali, tak samozrejme nepodáte ani opravné ani DDP ... lebo vyhotovíte ťarchopis a dorovnáte tak Vašu daňovú povinnosť na správnu výšku a v správnom zdaňovacom období. Nedoplatky nevzniknú. Ťarchopis vzhľadom k tomu, že došlo k chybe bude vyhotovený s čiastočným oneskorením.

P.S.:
Niekedy si odpovedajúci všímajú viac podstatu ako konkrétne sumy, či termíny.
bui
14.07.08,11:05
dakujem velmi pekne za cenne rady...:)