zdendo
19.04.05,13:20
Ahojte poradaci.
Ako by mali byt riadne cislovane fakturyv JU?
Musi to byt napr: OF2005001, za tym OF2005002.
Alebo to moze ist aj tak ze si zvolim rok mesiac a cislo faktury v danom mesiaci?OF20050301, OF20050302 atd.
Poradte aky je rozumny system?
zdeno
Danka Kosibová
19.04.05,11:30
je to absolutne jedno, ako je to Tebe najlepsie,dolezite je, aby si sa Ty v tom vyznal...ja napriklad oznacujem a číslujem...Vysle fa...VF 25001 a dosle faktury DF 25001.
no kludne mozes aj tak, rok-mesiac-cislo faktury
zdendo
19.04.05,11:37
Chcem to vediet preto, lebo som niekde cital, ze na fakture musi byt poradove cislo. To zrejme moze byt napisane aj dodatocne rukou?
Danka Kosibová
19.04.05,11:39
ale iste...nspríklad na dosle fa...si dopisujem moje cislovanie rukou....nad peciatku predkontácie si dam cislo...
veronica
19.04.05,11:46
Ahoj ,ja to robím nasledovne
vydané faktúry si VF a prijaté faktúry su PF
čo sa týka číslovania, ak vieš aspoň približne koľko budeš mať za rok faktúr, ja predpokladám, že viac ako 100 ich nebude takže číslovanie mám PF05001
O5=rok
001= číslo faktúrky

Mám však na to program takže tam sa to dá pekne nastaviť.
Máš účtovnícky program? a ak áno tak aký používaš?možno ti budem vedieť poradiť v nastavený číslovania dokladov
Zita5
19.04.05,11:51
Ahojte poradaci.
Ako by mali byt riadne cislovane fakturyv JU?
Musi to byt napr: OF2005001, za tym OF2005002.
Alebo to moze ist aj tak ze si zvolim rok mesiac a cislo faktury v danom mesiaci?OF20050301, OF20050302 atd.
Poradte aky je rozumny system?
zdeno

Já pracujem v ALFE , číslovanie mám nastavené na OF 2005001,2005002 atď ,
čo sa týka došlých Fa - DF 0001 ,0002, atď
Janna
19.04.05,12:16
Já pracujem v ALFE , číslovanie mám nastavené na OF 2005001,2005002 atď ,
čo sa týka došlých Fa - DF 0001 ,0002, atď

aj ja to robím presne takto
zdendo
19.04.05,18:02
Prave ze som sa chcel vyhnut chronologickemu cislovaniu lebo robim aj pre jednu firmu a nechcel som aby mali prehlad o tom kolko faktur mam vydanych.

Preto som to zacal cislovat tento rok takto OFrrrrmmpc
r-rok
m-mesiac
pc-poradove cislo ale v mesiaci
babenko1
19.04.05,18:07
Zdenko.. môžeš aj takto číslovať.. len si to potom zadaj v číslovaní...ono ti vždy pri zmene mesiaca automaticky začne číslovať od 1... tj 050101...február 050201...
andrej_rv
19.04.05,18:26
Prave ze som sa chcel vyhnut chronologickemu cislovaniu lebo robim aj pre jednu firmu a nechcel som aby mali prehlad o tom kolko faktur mam vydanych.

Preto som to zacal cislovat tento rok takto OFrrrrmmpc
r-rok
m-mesiac
pc-poradove cislo ale v mesiaciVačšina asi čísluje vystavené faktúry v ročnom chronologickom rade. Ak to chceš robiť mesačne, doporučoval by som Ti spôsob číslovania stanoviť v internej smernici. Určitý problém tu môže byť pri DPH - v § 71 ods. 2 písm. c) zákona o DPH sa uvádza, že medzi náležitosti faktúry patrí aj poradové číslo faktúry, a podľa mojich skúseností viem, že niektorí kontrolóri si "poradové číslo" vykladajú ako ročný časový rad. Interná smernica ich nemusí presvedčiť, ale aspoň vieš zdôvodniť, prečo to tak čísluješ a akú má číslovanie logiku.
babenko1
19.04.05,18:30
andrej... mala som kontrolu DPH...a firma mala presne takto číslované faktúry.. a vôbec im to nenapadli...ani internou smernicou to nemali riešené...
evina
19.04.05,18:48
andrej... mala som kontrolu DPH...a firma mala presne takto číslované faktúry.. a vôbec im to nenapadli...ani internou smernicou to nemali riešené...

Ti zase platí staré známe - záleží od toho, kto príde. Ja mám skúsenosť, že požadujú tak ako píše Andrej.
babenko1
19.04.05,18:51
naozaj je to pravda.. každý kontrolór je iný.. ale išli im hlavne na vstupy...či boli oprávnené...
andrej_rv
19.04.05,18:53
Ja tiež mám klientov, ktorí to takto číslujú, ale väčšinou sú to neplatci DPH. Ale kolegyňa mala s kontrolórkou na DPH dosť veľké problémy. A práve preto, že aj kontrolóri sú všelijakí, len som chcel upozorniť aj na možnosť, že sa do toho zadrapia. Vždy je lepšie s nejakými ťažkosťami počítať vopred, ako na nich naraziť pri kontrole (veď aj Kutuzov vravel "Ťažko v príprave, ľahko v boji !" :) :) :) ).
babenko1
19.04.05,18:56
ja som ich na to upozornila, že by si to tak mali poriešiť... či tak urobili, neviem...
evina
19.04.05,18:59
Ja tiež mám klientov, ktorí to takto číslujú, ale väčšinou sú to neplatci DPH. Ale kolegyňa mala s kontrolórkou na DPH dosť veľké problémy. A práve preto, že aj kontrolóri sú všelijakí, len som chcel upozorniť aj na možnosť, že sa do toho zadrapia. Vždy je lepšie s nejakými ťažkosťami počítať vopred, ako na nich naraziť pri kontrole (veď aj Kutuzov vravel "Ťažko v príprave, ľahko v boji !" :) :) :) ).
Máš pravdu Andrej, ja mám skúsenosti, že im to skôr prekáža pri kontrole dane z príjmu /či náhodou neboli stopené nejké tri, štyri faktúry-keďže nejde v ďalšom mesiaci chronológia/ a chceli vo firme dokonca dodaniť. Potom upustili aj od dodanenia aj od pokuty.

Ja ináč číslujem tak, že napr. každý rad má svoje číslo- tj. pokladňa 1, banka 2. FAO 3, FAD 4, mzdy 5, interné doklady 6 a potom nasleduje rok mesiac a poradové číslo chronologicky po celý rok. Tak viem hneď podľa čísla vždy všetko okamžite nájsť.
Luna
20.04.05,06:41
Ja som nikdy neporušila číslovanie,vždy som dávala ako mi program ponúkol-chronologický.Teraz majiteľ chcel aby som mu číslovala rok,mesiac a poradové číslo fa.
Potom to vyzerá asi takto VF050401,VF050402 ale poviem Vám mám s tým ja problém,trochu mi trvá zorientovať sa v tom.A to vôbec neviem či to pri kontrole prejde.
lenkak
20.04.05,06:44
Je to v poriadku, ja mám tiež rôzne číslovanie pri VF, v jednej firme mám zvlášť Zberné faktúry, skladové faktúry aj Odoslané VF. V druhej mám zase každý mesiac zvlášť a s kontrolou nebol problém, len som musela poradové číslovanie vždy povedať, oni si to zaznačili a bolo to OK.
Danka Kosibová
20.04.05,07:08
Prave ze som sa chcel vyhnut chronologickemu cislovaniu lebo robim aj pre jednu firmu a nechcel som aby mali prehlad o tom kolko faktur mam vydanych.

Preto som to zacal cislovat tento rok takto OFrrrrmmpc
r-rok
m-mesiac
pc-poradove cislo ale v mesiaci
Zdeno, mozem Ta upokojit presne takto a kvoli tomuto to robi jeden moj znamy uz 7 rokov :-) a vsetko je ok...ked mu to nahadzujem u mna do uctovníctva, tak ja si to ocislujem chronologicky....a je to......no problem
Zita5
20.04.05,07:09
Myslím si , že dôležité je aby medzi OF nechýbali čísla , aby bola prehľadná evidencia odoslaných /resp.odberateľských /faktúr a nevzbudzovalo to podozrenie z úniku príjmov . Na tom či to bude OF a VF nezáleží , treba mať zachovaný číselný sled a je to OK .
zdendo
20.04.05,12:29
Vsetkym vam dakujem.
Pravdu mate asi vsetci a je na mne co si vyberiem.
Nie som platca DPH a pocitam, ze tych vysatavenych faktur bude asi 20 za rok.
Doteraz ich mam vystavenych 6 takze ich mozem prepisat a poprosit v tych dvoch firmach aby si to prehodili:-)
Dik
Mickya
13.06.05,07:47
Ľudia, ako je to, prosím, vo väčších firmách - (aké by ste, prosím, zvolili číslovanie) - ak faktúry vystavujú 2 osoby?
Máme totiž problém, že ak chceme 2 osoby vystaviť 2 rône faktúry na 2 PC a zadám do programu v 1 PC novú faktúru a skúsim zadať na inom počítači tiež novú faktúru, zobrazí sa mi to isté číslo.
Myslím, že nie je možné číslovať dvomi radmi faktúr - jednu pre jednu osobu a druhý rad pre druhú osobu, že? Ako by ste to, prosím, riešili? Zmeniť program? Prosím, poteší ma hocijaký návrh.
Ďakujem
lenkak
13.06.05,07:51
Nemáš prepojené PC? Na oboch máš program, ale nie sieťovú verziu.
Ináč keby si mala sieťovú verziu, a napojený program cez sieť, šlo by Ti číslovanie a na tvojom PC by sa zaznamenali zmeny čo sa spravilo na druhom PC.Keď nie je sieť zakaždým si stiahnuť jej faktúry - Export/Import faktúr a potom by si tiež vedela čo posledne spravila a stačilo by si nastaviť číselný rad po poslednej exportovanej faktúre.
Mickya
13.06.05,07:58
Nemáš prepojené PC? Na oboch máš program, ale nie sieťovú verziu.
Ináč keby si mala sieťovú verziu, a napojený program cez sieť, šlo by Ti číslovanie a na tvojom PC by sa zaznamenali zmeny čo sa spravilo na druhom PC.Keď nie je sieť zakaždým si stiahnuť jej faktúry - Export/Import faktúr a potom by si tiež vedela čo posledne spravila a stačilo by si nastaviť číselný rad po poslednej exportovanej faktúre.Práveže mám sieť. Len ono to pozostáva z dvoch úkonov. Dám nový a až potom vyberiem možnosť faktúra. Takže je keď vyberiem len tú prvú možnosť a dám len ten nový na jednom aj druhom PC, tak sa mi zobrazí to isté č.
Zuzka
13.06.05,07:58
Zrejme nemáte sieťovú verziu, takže by som to riešila dvomi číselnými radmi, a každá by vystavovala za seba a bez problémov.
lenkak
13.06.05,08:01
Ak vieš že na tom druhom PC robili fa, sprav si ten export, a potom si už len podľa toho nastav číselný rad, alebo ak vieš posledné číslo tej faktúry z druhého PC, hneď si nastav číselný rad.
M0NIKA
13.06.05,09:59
Práveže mám sieť. Len ono to pozostáva z dvoch úkonov. Dám nový a až potom vyberiem možnosť faktúra. Takže je keď vyberiem len tú prvú možnosť a dám len ten nový na jednom aj druhom PC, tak sa mi zobrazí to isté č.Mali sme vo firme podobný problém, hoci počítače boli zosieťované. Nakoniec to dopadlo tak, že sme nemohli vystavovať faktúry obidve naraz. Keď jedna dorobila, fa nahrala, zaradila do poradia a potom to bolo OK. Keď sme chceli robiť paralelne, tiež nám obom soft pridelil to isté číslo fa.
Darina1234
22.04.08,17:00
Prosim o pomoc, neviem kde sa nadstavuje čislovanie OF v Alfe alebo akým spôsobom
ZuzanaP
23.04.08,04:36
Prosim o pomoc, neviem kde sa nadstavuje čislovanie OF v Alfe alebo akým spôsobom

V evidencii pohľadávok, dáš si pridať novú pohľadávku a pri okienku číslo daňového dokladu je F7, klikneš naň, vyberieš si spôsob číslovania užívateľský, klikneš na oprav a už si formát číselného radu opravíš podľa seba.:)
nikulik
20.09.11,17:22
Poprosim vas o radu, zakladam faktury DFA, a ukladaju sa do sanona podla datumu vystavenia, splatnosti alebo datumu uhrady?
katka 23
20.09.11,17:29
podľa dátumu vystavenia resp.dát.doručenia.
nikulik
20.09.11,17:37
dakujem :)