monok
08.07.08,18:10
Potrebovala by som poradit - momentalne som na rodicovskej dovolenke, od polovice augusta by som chcela znovu nastupit do prace. Avsak nie do tej povodnej, v ktorej mi pracovny pomer trva ale do novej. Je aj v tomto pripade nejaka vypovedna lehota, kedze bude potrebne rozviazat pracovny pomer, alebo staci im oznamit, ze sa tam po RD uz nevratim?
Modroocko
08.07.08,16:29
Najjednoduchšie bude dohodnúť sa s terajším zamestávateľom. Keďže momentálne nepracuješ, buď za teba majú náhradu, alebo si to už nejak zariadili, aby to bez teba dokázali ukočírovať. Problém by mohol nastať len vtedy, ak by si im sľúbila, že sa v nejakom konkrétnom čase vrátiš a oni by vtedy za teba nemali adekvátnu náhradu. To by si asi musela dať výpoveď so štandardnou výpovednou lehotou.
Modroocko
08.07.08,16:33
Štandardná výpovedná doba je minimálne 2 mesiace, v prípade, že si odpracovala vo firme najmenej 5 rokov, potom 3 mesiace. Výpovedná doba začína plynúť až nasledujúci mesiac po doručení výpovede zamestnávateľovi.
brčko
08.07.08,16:48
len trochu poopravím

Výpovedná doba podla zákonníka práce (ak nie je v prac.zmluve dohodnutá dlhšia), ak dá výpoved zamestnanec, je 2mesiace bez ohladu na trvanie prac.pomeru.

§ 62 Zákonníka práce Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
brčko
08.07.08,17:03
S výpovedou prvému zamestnávatelovi by bolo podla mna rozumné počkať do skončenia skušobnej doby v novom zamestnaní. Aby si neostala bez práce, lebo neviem, či budeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti (musíš splniť aspon 3 roky poistenia v nezam. v posledných 4-och, a počas doterajšieho čerpania RD za teba zamestnávatel neplatí poist.v nezam., len počas čerpania MD si poist.v nezam.)
Pracovať u prvého zamestnávatela môžeš súbežne s čerpaním rodičovskej dovolenky u druhého zamestnávatela.

Ukončenie pôvodného PP treba potom podla mna riešiť v predstihu cca 3-4 mesiacov pred koncom rodič.dovolenky=dnom dovršenia 3-och rokov dieťaťa (ak by zamestnávatel nesúhlasil s dohodou o ukonč.PP podla § 60 ZP) z dôvodu plynutia dvojmesačnej VL, určitému času na doručenie a tiež kvôli serioznosti k pôvodnému zamestnávatelovi.
monok
08.07.08,17:54
Vdaka za odpovede, vypoved asi budem musiet dat, kedze druha praca spociva v podstate v tom, ze budem kontrolovat povodneho zamestnavatela a budem aj fyzicky sidlit v jeho budove.
A moze sa rozviazat prac. pomer aj bez tej vypovednej lehoty, ak by s tym zamestnavatel suhlasil?
Tweety
08.07.08,17:57
Vdaka za odpovede, vypoved asi budem musiet dat, kedze druha praca spociva v podstate v tom, ze budem kontrolovat povodneho zamestnavatela a budem aj fyzicky sidlit v jeho budove.
A moze sa rozviazat prac. pomer aj bez tej vypovednej lehoty, ak by s tym zamestnavatel suhlasil?
Môžeš, môžeš PP ukončiť aj dohodou podľa §60 ZP, ak s tým zamestnáv. bude súhlasiť.
nikulik
18.11.08,18:01
Ahojte, mala by som otazočku. Chcela by ku nam nastupit zamestnankyna ktorej 23. decembra konči rodičovská dovolenka. Sef mi dal otazku ze co s nou teraz kedze tam nastupuju vianoce a dovolenku budeme mat vo firme do 3.1. Ako to potom spravit? Kedze nebude mat narok na dovolenku ked nastupi tak potom ked vsetci budu na dovolenke jej tam sa da dat nieco ine na tie dni? Alebo musi nastupit az 3.1.?
Tweety
18.11.08,18:06
Ahojte, mala by som otazočku. Chcela by ku nam nastupit zamestnankyna ktorej 23. decembra konči rodičovská dovolenka. Sef mi dal otazku ze co s nou teraz kedze tam nastupuju vianoce a dovolenku budeme mat vo firme do 3.1. Ako to potom spravit? Kedze nebude mat narok na dovolenku ked nastupi tak potom ked vsetci budu na dovolenke jej tam sa da dat nieco ine na tie dni? Alebo musi nastupit az 3.1.?
Je to na vás, ale ak nastúpi v decembri, môže so súhlasom zamestnáv. čerpať D na ktorú jej ešte nárok ani nevznikol.

§ 113 ZP

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
nikulik
18.11.08,18:11
Aha, a to treba nejak pisomne podlložiť vsak?
nikulik
18.11.08,18:25
Endrju teraz vobec nerozumiem, prepac, to znamena, ze neodporucas aby nastupila 23.12.2008? Takze je lepsie ak nastupi 5.1.2008? Toho 3.1. som ani nepozrela do kalendara takze sa ospravedlnujem.
Tweety
18.11.08,18:27
Nastupit musi v den, ktory je dohodnuty ako den nastupu v pracovnej zmluve.
Zamestnavatel si musi rozmysliet pred podpisom pracovnej zmluvy, ktory den mu najlepsie vyhovuje, aby zamestnanec nastupil. Zakony sa predpisovanim postupu v takychto pripadoch nezaoberaju.

No, toto ustanovenie je asi v pripade nastupu od 23.12.2008 (alebo az 24.12.2008? :rolleyes: ) nepouzitelne.
Cely december 2008 vratane sviatkov ma 23 dni, ktore je mozne povazovat za pracovne pre ucely vypoctu naroku na dovolenku a tak nastup by musel byt najneskor 3.12.2008, aby sa dalo toto ustanovenie aspon ciastocne pouzit. Ale ani v takom pripade narok na dovolenku nepokryje cele obdobie firemnej dovolenky pripadajucej na obdobie od 24. do 31.12.2008.
P.S.:
Upozornujem, ze 3.1.2009 bude sobota. Neviem, ci je to skutocne aj pracovny den v konkretnej firme. ;)
Vrátim sa k tvojmu tvrdeniu, že nemôže čerpať D.
Spomínaný§ hovorí:

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
Podľa môjho názoru teda môže čerpať D na ktorú nevznikne nárok.
Tweety
18.11.08,18:32
Da sa cerpat v roku 2008 dovolenka za rok 2008 ak na dovolenku za rok 2008 nevznikne narok?
Joj, prepáč, vôbec som si neuvedomila, že ide o december. Samozrejme máš pravdu.:):eek:
nikulik
19.11.08,19:01
Super endrju, beriem ze sa nevyjadrujes ku konkretnemu datumu, z toho mi vyplyva ze nie je vhodne aby nastupila hned po dni kedy jej konci RD, cize 23.12.2008. Kedze potom je dovolenka so sviatkami vo firme tak najlepsie bude ak nastupi az v januari. Dakujem, ja som len chcela vediet ci neexistuje nejake volno ktore jej mozeme dat za ten cas ked ostatní budu na dovolenke kedze na dovolenku este narok nebude mat.