cocker.ba
08.07.08,23:18
Zdravim, potrebujem predat auto,ktore som kupil na leasing a kotre je uz vyplatene a to tak, aby som neplatil dan z prijmu( lebo je chore, ze lizovane auto musim mat 8 rokov (teda 3 pocas leasingu a 5 vlastnit), aby som neplatil dan.Uz pri leasingu som preplatil 40 000.
Mam dve moznosti:
1) prepisat auto zo mojej zivnosti na moju osobu obcana
2) prepisat auto na rodinneho prislusnika, resp. predat mu za minimalnu cenu.
Ktora moznost je z dan.hladiska lepsia?
Zoltán Kovács
09.07.08,05:04
Zdravim, potrebujem predat auto,ktore som kupil na leasing a kotre je uz vyplatene a to tak, aby som neplatil dan z prijmu( lebo je chore, ze lizovane auto musim mat 8 rokov (teda 3 pocas leasingu a 5 vlastnit), aby som neplatil dan.Uz pri leasingu som preplatil 40 000.
Mam dve moznosti:
1) prepisat auto zo mojej zivnosti na moju osobu obcana
2) prepisat auto na rodinneho prislusnika, resp. predat mu za minimalnu cenu.
Ktora moznost je z dan.hladiska lepsia?

Prvá možnosť ťa neoslobodí od dane z príjmu pri predaji. Je to stále tá istá osoba, ktorá by auto predávala.
Pri druhej možnosti v prípade daň.kontroly môžu skúmať opodstatnenosť nízkej ceny. A môže sa stať, že dodania rozdiel medzi "nízkou" predajnou cenou a cenou obvyklou.
cocker.ba
09.07.08,07:10
takze ostava druha moznost.lebo pri nizkej predajnej cene je u mna rozdiel ci predavam cudzej osobe, alebo priamemu rodinnemu prislusnikovi...tam si to obhajim aj keby som to auto mal predat za 100 Sk.za kolko ho mam rod.prislusnikovi predat, mi predsa dan.urad nemoze prikazat.mimochodom, kto mi vlastne moze zakazat, aby som auto po splateni leasingu predal za zostatkovu hodnotu?
Zoltán Kovács
09.07.08,16:09
takze ostava druha moznost.lebo pri nizkej predajnej cene je u mna rozdiel ci predavam cudzej osobe, alebo priamemu rodinnemu prislusnikovi...tam si to obhajim aj keby som to auto mal predat za 100 Sk.za kolko ho mam rod.prislusnikovi predat, mi predsa dan.urad nemoze prikazat.mimochodom, kto mi vlastne moze zakazat, aby som auto po splateni leasingu predal za zostatkovu hodnotu?

No keď si splatil leasing, potom zostatková cena je 0,- Sk. A ak tá cena bude podozrivo nízka, a kontrola DÚ sa bude domnievať, a prerdpokladať, že si s tou nizkou cenou chcel vyhnúť platenia dane, tak ti pomocou pomôcok určí cenu obvyklú a rozdiel dodaní.
evina
09.07.08,16:56
Pre objektivitu -pri posudzovaní lizingu si si neuvedomil ešte jednu vec. Počas 36 mesiacov si uplatnil cenu lizingu v nákladoch, čím si si znížil daňový základ, platil o to nižšiu daň, preto je obmedzený časovo jeho predaj- takže choré to až tak nie je - pri skoršom predaji by si jednoducho musel časť dane vrátiť štátu.
cocker.ba
10.07.08,08:03
Opakujem, predaj auta cudzej osobe a blizkemu rodinnemu prislusnikovi, su dve rozne veci. A ak DU zacne s nejakymi spekulaciami, tak tento nazor, ze auto lacno bez problemov mozem predat rodine (kludne by som ho mohol aj darovat), si obhajim aj pred sudom.
cocker.ba
10.07.08,08:10
A este jedna vec: je totalne debilne, ze pri kupe auta musim matt auto 5 rokov a pri leasingu 8 rokov, teda 5 rokov odo dna, kedy som sa stal jeho majitelom.A nehovoriac o tom, ze stat neberie do uvahy aj to, ze pri leasingu clovek za auto uz preplaca par desiatok tisic...takze v konecnom dosledku stat zaraba na tych, co maju auto na leasing a chcu ho predat skor, nez za 8 rokov...ako sa hovori, stat je najvacssi zlodej...
evina
10.07.08,09:07
Opakujem, predaj auta cudzej osobe a blizkemu rodinnemu prislusnikovi, su dve rozne veci. A ak DU zacne s nejakymi spekulaciami, tak tento nazor, ze auto lacno bez problemov mozem predat rodine (kludne by som ho mohol aj darovat), si obhajim aj pred sudom.

Neviem, či sa nás niečo pýtaš, alebo nás chceš presvedčiť len o svojom názore. Rodinný príslušník je zo zákona pojem tzv."závislá osoba "-"závisla osoba sa rozumie osoba blízka alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba" a práve takéto obchody sú ešte viac sledované ako obchody osobám cudzím. Takže o tom, že sú to dve rôzne veci vie práve aj daňový úrad.
Rodinnému príslušníkovi auto darovať môžeš, tam nie je problém. Ak si si istý každým postupom, ktorý obhájiš aj pred súdom - asi Ti my nedokážeme poradiť:rolleyes:

Ak kúpiš auto odpisuješ ho štyri roky - to znamená počas štyroch rokov si znižuješ daňový základ a platíš menšiu daň. Ak ho predáš v časovom obmedzení 5 rokov po vyradení z majetku , t.j. do 9 rokov spolu od kúpy platíš daň z príjmu - normálne, že štát Ti "dal" na Tvoj majetok daňovú úľavu formou odpisov a ak chceš skôr predať, tak chce časť tej dane naspäť..
Ak odpisuješ lizing, odpisuješ ho o rok menej /nie viac/, a to aj tú zvýšenú lizingovú časť ako pri kúpe auta, teda Tvoje výpočty nie sú presné. Je to presne naopak....

To že auto pri lizingu preplácaš /lizingovke, nie štátu/ je len Tvoja osobná vec, či už z nedostatku celej sumy na auto a pod.Auto si môžeš aj kúpiť, ale o výhodách lizingu a kúpy sa nebudem rozširovať.

Nie som zástancom štátnej byrokracie, ale vyjadrujem sa preto, že v tomto prípade sú Tvoje tvrdenia mimo reality. Vypočítaj si /nie je to problém/ koľko si počas 36 mesiacov trvania lizingu platil menej daní tým, že uplatňovaním príslušných výdavkov si mal nižší daňový základ.

http://www.porada.sk/t48767-prevod-auta-do-osobneho-vlastnictva.html
http://www.porada.sk/t80291-darovanie-predaj-vozidla.html
cocker.ba
10.07.08,20:38
Tu uz fakt ide o nazor.Ja predsa mozem blizkej osobe auto aj darovat, aj predat za zoatatkovu hodnotu po vyplateni leasingu, teda s hodnotou 0, alebo aj lacno predat.Danovemu uradu bude vadit vsetko...Ale predaj blizkej osobe si aspon obhajim-na rozdiel predaja cudziemu...Nic viac, nic menej
cocker.ba
10.07.08,21:15
a este jeden maly detajl-nie je to nahodou tak, ze pri priamej kupe auta ho musim mat 5 rokov a pri leasingu az 8?! ved to je chory nezmysel a diskriminacia zivnostnikov.
Petra29
10.07.08,21:26
a este jeden maly detajl-nie je to nahodou tak, ze pri priamej kupe auta ho musim mat 5 rokov a pri leasingu az 8?! ved to je chory nezmysel a diskriminacia zivnostnikov.
Nie je.
Myslím, že Evina to detailne vysvetlila, tak budem opakovať: Oslobodenie sa vzťahuje na auto 5 rokov po vyradení z obch.majetku.
To znamená pri priamej kúpe /ak uvažujem, že si auto plne odpísal a dostal do daň.výdavkov/ - 4 roky odpisovania, vyradenie + 5 rokov = 9 rokov.
Leasing: 3 roky odpisovania, vyradenie + 5 rokov = 8 rokov.
evina
11.07.08,07:32
A čítaš, čo Ti píšeme?
cocker.ba
11.07.08,08:29
A hadam sa snad s vami? Predsa som napisal, ze ti, co kupia auto na leasing su totalne diskriminovani voci tym, co za hotove a co po 5 rokoch chcu auto predat.Mimochodom, pokial viem, tak pri priamej kupe auta musim ho vlastnit
5 rokov-ja ked ho kupim dnes, tak dnes sa stava mojim majetkom-trak preco ho mam vlastnit 9 rokov?
A co sa tyka predaja auta rod. prislusnikovi-existuje v tomto state predpis, ktory predpisuje za kolko? Opakujem, rodinnemu prislusnikovi, nie cudzej osobe.
evina
11.07.08,10:08
A hadam sa snad s vami? Predsa som napisal, ze ti, co kupia auto na leasing su totalne diskriminovani voci tym, co za hotove a co po 5 rokoch chcu auto predat.Mimochodom, pokial viem, tak pri priamej kupe auta musim ho vlastnit
5 rokov-ja ked ho kupim dnes, tak dnes sa stava mojim majetkom-trak preco ho mam vlastnit 9 rokov?
A co sa tyka predaja auta rod. prislusnikovi-existuje v tomto state predpis, ktory predpisuje za kolko? Opakujem, rodinnemu prislusnikovi, nie cudzej osobe.

netvrdíme, že sa hádaš, ale my sa Ti snažíme vysvetliť na príkladoch, že nemáš pravdu, a to čo tvrdíš nie je tak:)

Tí, čo kúpia auto na lizing, nie sú v žiadnom prípade diskriminovaní. Kúpia auto na lizing a majú ho zaradené vo svojom účtovníctve 36 mesiacov, čo je tri roky a počas tejto doby si uplatňujú príslušné výdavky a znižujú tým daň. Po skončení lizingu prechádza auto do ich majetku a môžu si ďalej uplatňovať výdavky spojené s autom alebo preradiť do osobného vlastníctva. Po 5-tich rokoch od vyradenia je auto oslobodené od dane z príjmu.-spolu 8 rokov

Kúpia auto a majú ho zaradené v majetku 4 roky /o rok viac ako lizing/- uplatňujú si odpisy a znižujú tým daň, a potom ho majú ďalej vo svojom majetku, alebo po preradení do osobného užívania ho majú po piatich rokoch oslobodené od dane z príjmu-spolu 9 rokov.
tak aká diskriminácia?

Auto však kúpené na lizing alebo priamou kúpou nemusíš vlastniť ani 1 rok, ani 3 roky, ani 8 rokov ani 9 rokov, môžeš ho predať kedykoľvek /aj to kúpené na lizing/ a samozrejme musíš počítať s daňovou úpravou.

V tomto štáte existuje predpis, kde vlastne je cena vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim, či cudzím alebo rodinným príslušníkom. Ja som sa Ťa snažila upozorniť, že práve predaj rodinnému príslušníkovi je skôr "tŕňom" v oku Dú. Teda, predpokladám, že auto nepredáš nikomu ani za 1 SK ani za 5 SK, ale povedzme 5 000 a dokážeš to obhájiť, tak tých 5 000 SK podlieha dani z príjmu, ak ho predáš skôr ako 5 rokov po vyradení....

Tu máš zaujmavý link a dala som si námahu s vyhľadaním § tam uvedeného zaujímavého paragrafu ...:) /pozri si ho celý/
http://www.porada.sk/t46360-p2-predajna-cena-odpisaneho-majetku.html

zákon 511/1992 o správe daní a poplatkov

6) Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
jess
11.07.08,10:17
Ak sa predá osobné motor.vozidlo po lizingu, dávam pri predaji do faktúry aj dph, keďže ja som si dph neuplatňovala ?
Tweety
11.07.08,10:18
Nie. Platí § 42 Zákona o dph:
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
cocker.ba
11.07.08,14:18
Ja zas nechcem DU drazdit tak nizkou cenou, ako napr. 1000, 5000 Sk. Ale 40000,- Sk si uz podla mna lahko obhajim.
Vramci rodiny to bude kludne predaj za spomenutu sumu, bez nejakych doplatkov. A to by som vramci rodiny auto mohol aj darovat, s tym by DU asi tazko mohol nieco urobit.
Opakujem ,nebudem auto predavat ani za 1000, ani za 5000. Ako sa hovori, nedrazdit hada bosou nohou...
evina
11.07.08,15:38
Ja zas nechcem DU drazdit tak nizkou cenou, ako napr. 1000, 5000 Sk. Ale 40000,- Sk si uz podla mna lahko obhajim.
Vramci rodiny to bude kludne predaj za spomenutu sumu, bez nejakych doplatkov. A to by som vramci rodiny auto mohol aj darovat, s tym by DU asi tazko mohol nieco urobit.
Opakujem ,nebudem auto predavat ani za 1000, ani za 5000. Ako sa hovori, nedrazdit hada bosou nohou...
Darovat auto priamemu rodinnému príslušníkovi môžeš bez problémov.
Predať auto môžeš a u ceny nerozhoduje, či rodinnému príslušníkovi alebo nie....nie je obhájiteľné, že práve rodinnému príslušníkovi predáš za menej. Predať môžeš za "obhájiteľnú" cenu komukoľvek....
cocker.ba
11.07.08,21:17
Takze DU nebude frflat, ze som auto daroval blizkemu rodinnemu prislusnikovi?
Potom je to najidealnejsie riesenie.
Pru
14.07.08,10:42
Ahojte, už dlho čítam príspevky o predaji auta na lízing. môžete mi poradiť, keďže som prebrala účto po účtovníčke v polovičke lízingu? auto kúpené na lízing v r. 2005, osobné, bez možnosti odpočtu dph. neviem ako ho zaraďovala, ja som si vystavila protokol o zaradení majetku, vypísala, neviem, či v peň. denníku ho niekde uvádzam, už teraz je odpísané, kúpna cena bola zaúčtovaná min.rok do réžie, 1000,-. Teraz ho SZČO predal súkromnej osobe, keďže možnosť odpočtu pri kúpe nebola, takže kúpnopredajnú zmluvu napíše na sumu tiež bez dph? vystavím protokol o vyradení a čo s tým ešte účtovne? ďakujem
evina
14.07.08,20:14
Ahojte, už dlho čítam príspevky o predaji auta na lízing. môžete mi poradiť, keďže som prebrala účto po účtovníčke v polovičke lízingu? auto kúpené na lízing v r. 2005, osobné, bez možnosti odpočtu dph. neviem ako ho zaraďovala, ja som si vystavila protokol o zaradení majetku, vypísala, neviem, či v peň. denníku ho niekde uvádzam, už teraz je odpísané, kúpna cena bola zaúčtovaná min.rok do réžie, 1000,-. Teraz ho SZČO predal súkromnej osobe, keďže možnosť odpočtu pri kúpe nebola, takže kúpnopredajnú zmluvu napíše na sumu tiež bez dph? vystavím protokol o vyradení a čo s tým ešte účtovne? ďakujem

Predaj sa uskutoční bez DPH a príjem z predaja je zdaniteľným príjmom.
Pru
15.07.08,07:36
v peňaž.denníku medzi príjmy ostatné?