katka28
09.07.08,10:04
dobrý deň,
zamestnancovi musíme vykonávať zrážky zo mzdy: bol mu vyplatený daňový bonus napriek tomu že už nemal nárok.
Musíme robiť zrážky, ale neviem ako na to:
- koľko tretín na to môžem použiť?
- na postihnutú 19 ročnú dcérku môžem odpočítať 25%? (poberá inv.dôchodok)
- môžem zrážky vykonávať na základe dohody o zr. zo mzdy medzi zamestnávateľom a zamestnancom? (pretože na chybu sme prišli my, nie daňový úrad, nemáme žiadne rozhodnutie)
Zoltán Kovács
09.07.08,08:15
dobrý deň,
zamestnancovi musíme vykonávať zrážky zo mzdy: bol mu vyplatený daňový bonus napriek tomu že už nemal nárok.
Musíme robiť zrážky, ale neviem ako na to:
- koľko tretín na to môžem použiť?
- na postihnutú 19 ročnú dcérku môžem odpočítať 25%? (poberá inv.dôchodok)
- môžem zrážky vykonávať na základe dohody o zr. zo mzdy medzi zamestnávateľom a zamestnancom? (pretože na chybu sme prišli my, nie daňový úrad, nemáme žiadne rozhodnutie)

Neprávom ste vyplácali tento rok, alebo predchádzajúce roky?

Ak tento rok, tak sa to vysporiadáva v rámci ročnéhho zúčtovania dane za rok 2008.

Ak predchádzajúce roky, potom zamestnanec musí podať dodatočné daňové priznanie v ktorom si to vysporiada, a vráti daňovému úradu. Nakoľko zrejme o toľko menej ste odvádzali vy ako zamestnávateľ na DÚ ako preddavok na daň zo závislej činnosti.

Nevysporiadáva sa to zrážkami, nakoľko tým ešte nemáš vysporiadané voči DÚ.
katka28
09.07.08,08:26
neviem, na DÚ mi povedali, že mám za vlaňajší aj za tento rok urobiť tak, že vykonávam zrážky a voči DÚ postupujem tak, že v prehľadoch zapíšem do riadku 3 tieto zrážky (daňové nedoplatky)
zamestnanec nepodal daňové priznanie vôbec, a nás nepožiadal o RZ
jankasm
09.07.08,08:55
neviem, na DÚ mi povedali, že mám za vlaňajší aj za tento rok urobiť tak, že vykonávam zrážky a voči DÚ postupujem tak, že v prehľadoch zapíšem do riadku 3 tieto zrážky (daňové nedoplatky)
zamestnanec nepodal daňové priznanie vôbec, a nás nepožiadal o RZ

No podľa mňa by bolo oveľa lepšie, keby si ten zamestnanec urobil dodatočne DP a tento neprávom vyplatený DB by týmto spôsobom vrátil DÚ.
katka28
09.07.08,09:03
môže podať aj keď riadne nepodal?
jankasm
09.07.08,09:04
môže podať aj keď riadne nepodal?

Samozrejme, ale bude to s pokutou. ;)
Keby riadne podal, tak by teraz podal opravné, a bolo by to bez pokuty.
Keďže žiadne nepodal, tak podá dodatočné a pokutu určite dostane.
katka28
09.07.08,09:56
pokuta je aká?
2000 Sk?
Zoltán Kovács
09.07.08,09:59
neviem, na DÚ mi povedali, že mám za vlaňajší aj za tento rok urobiť tak, že vykonávam zrážky a voči DÚ postupujem tak, že v prehľadoch zapíšem do riadku 3 tieto zrážky (daňové nedoplatky)
zamestnanec nepodal daňové priznanie vôbec, a nás nepožiadal o RZ


Označené bola chyba. Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie RZD, tak ja automaticky vyhotovujem potvrdenie o príjme, a odovzdám mu aby si vysporiadal dane.
katka28
09.07.08,10:29
"Označené bola chyba. Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie RZD, tak ja automaticky vyhotovujem potvrdenie o príjme, a odovzdám mu aby si vysporiadal dane."


Potvrdenie som mu samozrejme vydala (za 4 mesiace: 9-12 nemal nárok a mal DB zaplatený...) keby bol podal DP by sme taký problém teraz nemali...
katka28
09.07.08,10:31
naozaj neviem čo robiť, na DÚ mi poradili iné ako tu VY ale vaša verzia je sympatickejšia pre mňa.
jankasm
09.07.08,10:35
"Označené bola chyba. Ak zamestnanec nepožiada o vykonanie RZD, tak ja automaticky vyhotovujem potvrdenie o príjme, a odovzdám mu aby si vysporiadal dane."


Potvrdenie som mu samozrejme vydala (za 4 mesiace: 9-12 nemal nárok a mal DB zaplatený...) keby bol podal DP by sme taký problém teraz nemali...

Ja v tom žiadny problém z Vašej strany nevidím. Nepožiadal o RZD, tak ste mu vydali potvrdenie o príjme, a tým ste si svoju povinnosť splnili. On si mal podať na základe potvrdenia DP a DB si vyrovnať. Keďže tak neurobil, urobí tak dodatočne, podá dodatočné DP a DB si vysporiada s DÚ sám.

Som trošku prekvapená aj z toho, že Vám takýto postup neodporučili na DÚ. Však načo nejaké zrážky a zmätky v prehľadoch keď ten zamestnanec nemá vysporiadanú daň, čo je dôvodom nevysporiadaného DB. A podľa mňa to takýmto spôsobom ani nie je možné vysporiadať pokiaľ sa to týka už ukončeného roka. :cool:

Ak ste mu DB vyplácali aj tento rok, tak ten môžete alebo riešiť nejakými zrážkami, možno tak ako poradili na DÚ, alebo jednoducho DB prestať vyplácať, a rovnako sa to dá vysporiadať pri RZD alebo v DP, ktoré sa bude robiť za rok 2008. :o
jankasm
09.07.08,10:36
naozaj neviem čo robiť, na DÚ mi poradili iné ako tu VY ale vaša verzia je sympatickejšia pre mňa.

Urob tak, ako píšeme my. Rok 2007 sa musí vysporiadať alebo cez RZD, čo už nie je možné, alebo podaním DP. Inak to nejde.
Rok 2008 je možné sa dohodnúť tak, ako som písala v predchádzajúcom príspevku. :)
Tá pokuta za neskoré DP vy mala byť 2000,-.
katka28
09.07.08,10:43
jankasm, smith: ďakujem.
V piatok ešte raz pôjdem na DÚ, spýtam sa na túto verziu.

V prvom kole som tiež myslala to isté čo vy píšete, že zamestnanec musí to vysporiadať s DÚ, ale moja vedúca mala iné názory, podľa nej DB ide cez firmu, musíme opraviť my (ako napr. odvody do poisť.)
jankasm
09.07.08,11:19
jankasm, smith: ďakujem.
V piatok ešte raz pôjdem na DÚ, spýtam sa na túto verziu.

V prvom kole som tiež myslala to isté čo vy píšete, že zamestnanec musí to vysporiadať s DÚ, ale moja vedúca mala iné názory, podľa nej DB ide cez firmu, musíme opraviť my (ako napr. odvody do poisť.)

No áno, to môžete, pokiaľ sa to týka tohoto roka.
Ale čo sa týka minulého, vy už ste predsa podali aj hlásenie a máte všetko ukončené, takže jediným riešením je podanie DP zamestnancom.
Aj keď DB ide síce cez firmu, ale DB je vecou každého jedného zamestnanca, on si zodpovedá za to, čo Vám vo vyhlásení uvedie a podpíše, vy sa len podľa toho riadite. A keďže Vám vo vyhlásení nezmenil, že už na DB nárok nemá, vy ste nič nepokazili. Je vecou zamestnanca dať si to spätne do poriadku.
Zamestnanec Vám vo vyhlásení podpísal uplatňovanie DB, zmenu, že na DB už nemá nárok, Vám však oznámil až teraz, čo si vo vyhlásení dajte pekne aj podpísať. Takže keby to niekedy v budúcnosti kontrola zistila, a on by to nemal v poriadku, stíhali by jeho a nie zamestnávateľa. Takto to môžeš vedúcej vysvetliť. :o
To je podobne ako s odpočítateľnou položkou na daňovníka. Keď u Vás niekto podpíše vyhlásenie, že si ju chce uplatňovať, tak vy mu ju uplatníte, pretože Vám to vo vyhlásení napísal. No a čo ak si ju náhodou uplatní v rovnakom mesiaci aj u niekoho iného? To vy predsa nemôžete vedieť, je to jeho chyba keby k niečomu takému došlo a s DÚ by si to rovnako musel vysporiadať.
Katy a R
10.07.08,20:29
pre katka
...On asi nenahlásil nič (možno o tom nevedel)... prišla si na to sama ...viď téma http://www.porada.sk/t85270-dan-bonus-nepriaz-stav-dietata.html
... ak je to tak, upozorni ho ešte na povinnosť nahlásiť to na UPSVaR .. ak poberá prídavok na dieťa - tiež nemá nárok