magonr
09.07.08,11:36
Dobry den.
Prosim o radu.Som zastupca vlastnikov bytov v jednom bytovom dome v Nitre a chcem sa spytat ako je to presne so splnomocnenim na zastupovanie na schodzi vlastnikov bytov.V zakone sa pise : (5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
Musi mat splnomocnenec na kazdu schodzu nove splnomocnenie alebo mu staci jedno generalne splnomocnenie?Cital som tu v jednej teme, ze original splnomocnenia sa priklada k prezencnej listine, tak mi z toho vychadza, ze by musel mat zakazdym nove splnomocnenie-navyse v zakone sa pise aj o tom, ze obsahom splnomocnenia moze byt prikaz ako hlasovat a je tu napisane "aby ho na schodzi" nie na schodzach.Ako to vlastne je?

Dakujem.
Jozef I
09.07.08,09:44
Ak má vystavené splnomocnenie na neurčitú dobu alebo na zastupovanie na všetkých schôdzach až do odvolania... tak Odovzdá orig. spolnomocnenie na prvej schôdzi a na všetkých ďalších mu toto predsa bude platiť. Rada a aj predseda SVB, prípadne správca si to musia zapamätať (zapísať) a na ostatných schôdzach to nepožadovať a potom už nie je problém.
magonr
09.07.08,11:46
To si dost dobre neviem predstavit.Odovzda ho na prvej schodzi, zastupca ho spolu s prezencnou listinou odovzda spravcovi, po 2 rokoch bude novy zastupca, ktory ani len netusi, ze taketo splnomocnenie je zalozene spolu s prezencnou listinou v zlozke bytoveho domu, bude schodza a pri podpisovani prezencnej listiny(v zakone je jasne napisane:Splnomocnená osoba sa
originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi
vlastníkov.) bude ziadat zastupca vlastnikov splnomocnenie, ked sa mu nim nepreukaze. nebude akceptovat jeho hlas.

Konzultoval som to s viacerimi pravnikmi, a mali na to odlisny nazor.Jeden mi tvrdil, ze pokial je v zakone napisane "na schodzi" a nie na schodzach tak musi mat zakazdym nove splnomocnenie, kedze kazda schodza ma vzdy iny program a ako sa este v zakone pise "splnomocnenie moze obsahovat prikaz ako hlasovat" -ako moze vediet o com sa bude hlasovat na schodzi o napr. 2 roky?

Druhy mi zase povedal, ze plati aj taketo splnomocnenie.

Tak to naozaj neviem.

Prave mi napadla jedna vec.Ked sa dava splnomocnenie policajtom na prepis vozidla, tak sa vzdy dava len na jeden konkretny ukon a nemoze byt nejake generalne splmocnenie, ktore by bolo zalozene na dopravnom inspektorate.
Jozef I
09.07.08,12:09
To si dost dobre neviem predstavit.Odovzda ho na prvej schodzi, zastupca ho spolu s prezencnou listinou odovzda spravcovi, po 2 rokoch bude novy zastupca, ktory ani len netusi, ze taketo splnomocnenie je zalozene spolu s prezencnou listinou v zlozke bytoveho domu, bude schodza a pri podpisovani prezencnej listiny(v zakone je jasne napisane:Splnomocnená osoba sa
originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi
vlastníkov.) bude ziadat zastupca vlastnikov splnomocnenie, ked sa mu nim nepreukaze. nebude akceptovat jeho hlas.

Konzultoval som to s viacerimi pravnikmi, a mali na to odlisny nazor.Jeden mi tvrdil, ze pokial je v zakone napisane "na schodzi" a nie na schodzach tak musi mat zakazdym nove splnomocnenie, kedze kazda schodza ma vzdy iny program a ako sa este v zakone pise "splnomocnenie moze obsahovat prikaz ako hlasovat" -ako moze vediet o com sa bude hlasovat na schodzi o napr. 2 roky?

Druhy mi zase povedal, ze plati aj taketo splnomocnenie.

Tak to naozaj neviem.

Prave mi napadla jedna vec.Ked sa dava splnomocnenie policajtom na prepis vozidla, tak sa vzdy dava len na jeden konkretny ukon a nemoze byt nejake generalne splmocnenie, ktore by bolo zalozene na dopravnom inspektorate.
Nebudem sa hádať ani nijak dokazovať svoju pravdu. To ako si správca založí resp. ako bude evidovať to že má trvalú plnú moc je čisto na nom a mňa ako vlastníka to nezaujíma. To že má nejako dotyčný hlasovať asi nebude obsahovať dlhodobá ("generálna") plná moc, lebo presne by sa týkala jednej schôdze a konkrétneho problému. Nie je predsa problém overiť plnú moc na matrike a overenú odovzdať správcovi a orig. si nechať na preukazovanie pri každej schôdzi. Správca si len spraví kópiu z overenej ktorú dostane a tú založí k zápisnici s odkazom, kde je uložená overená kópia. Systém a organizáciu práce si predsa môže každý spraviť akú chce.
Aká plná moc sa použije pri prepise vozidla je na dotyčnom človeku a môže vyzerať ľubovoľne. Ja osobne mám skúsenosť s jednou samostatnou plnou mocou na všetky právne úkony. A s touto plnou mocou som videl predať dom , kúpiť dom, a prihlásiť vozidlo a dokonca aj vybavenie určitých dokumentov aj u policajtov. A nebol problém. Takže tak. ;)
Mária27
09.07.08,18:46
Splnomocnenie sa riadi občianskym zákonníkom. Splnomocnením sa preukáže, ale nemusí ho odovzdať - stačí ho overiť do zápisnice. Môže sa zastupovať na každej schôdzi, ak je neobmedzený alebo aj obmedzený čas splnomocnenia:

§ 23
Zastúpenie vzniká na základe zákona alebo rozhodnutia štátneho orgánu (zákonné zastúpenie) alebo na základe dohody a plnomocenstve.

Zastúpenie na základe plnomocenstva
§ 31
(1) Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.
(4) Ak je potrebné, aby sa právny úkon urobil v písomnej forme, musí sa plnomocenstvo udeliť písomne. Písomne sa musí plnomocenstvo udeliť aj vtedy, ak sa netýka len určitého právneho úkonu.

§ 33b
(1) Plnomocenstvo zanikne
a) vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,
b) ak ho splnomocniteľ odvolal,
c) ak ho vypovedal splnomocnenec,
d) ak splnomocnenec zomrie.
(4) Dokiaľ odvolanie plnomocenstva nie je splnomocnencovi známe, majú jeho právne úkony účinky, ako keby plnomocenstvo ešte trvalo. Na toto ustanovenie sa však nemôže odvolávať ten, kto o odvolaní plnomocenstva vedel alebo musel vedieť.
(5) Ak splnomocniteľ oznámil inej osobe, že udelil plnomocenstvo splnomocnencovi na určité úkony, môže sa voči nemu dovolávať odvolania plnomocenstva, len ak jej toto odvolanie oznámil pred konaním splnomocnenca, alebo keď táto osoba v čase konania splnomocnenca o tomto odvolaní vedela.
LOTNIM
17.07.08,07:45
Tento problém nie je podľa mňa doriešený.Som z Nitry Starého mesta a správcovská organizácia, čo nás spravuje si to vysvetľuje, ako chce.Lebo to malo zákonom byť presne uvedené, ako to má byť, a nie ako si to vysvetľuje hocikto.Predsa by tento doklad mal byť len k nahliadnutiu, veď aj na iné miesta treba takýto doklad.Mám matku s Alsh. chorobou a takto by som potreboval takýchto splnomocnení na rôzne miesta možno 5 až 6 a to niečo aj stojí.Alebo overené kópie ?
Bola by potrebná odpoveď, napríklad notára.Ďakujem za priestor.
lubica_02
17.07.08,08:45
Vo všetkých zákonoch je všeličo nedotiahnuté, najlepšie sa v tom vyzná právnik a aj tí majú na veci odlišné názory.Ja som zo zákona pochopila, že na každú schôdzu je potrebné nové splnomocnenie a najlepšie je ak obsahuje aj stanovisko k jednotlivým bodom schôdze.
Orim
17.07.08,10:15
Podobný problém mal aj môj strýko ten ma splnomocnil (notárskym zápisom) v jeho mene prejednávať všetky otázky ktoré sa týkali elektrární, plynární, bytu, pošte, skrátka na všetkých inštitúciách. Nikde som nemal problém, vždy som im ukázal notársky zápis, oni si to prefotili porovnali moje rodné číslo a číslo OP a nemal som nijaký problém.

Aj ma tak napadlo že sa to dá ľahko zneužiť. Keď nič iné nechceli.
majkii
19.07.08,19:46
Tento problém nie je podľa mňa doriešený.Som z Nitry Starého mesta a správcovská organizácia, čo nás spravuje si to vysvetľuje, ako chce.Lebo to malo zákonom byť presne uvedené, ako to má byť, a nie ako si to vysvetľuje hocikto.Predsa by tento doklad mal byť len k nahliadnutiu, veď aj na iné miesta treba takýto doklad.Mám matku s Alsh. chorobou a takto by som potreboval takýchto splnomocnení na rôzne miesta možno 5 až 6 a to niečo aj stojí.Alebo overené kópie ?
Bola by potrebná odpoveď, napríklad notára.Ďakujem za priestor.

Myslím že, Maria25 v príspevku #5 výborne vystihla problematiku splnomocnenia na schôdzi a úplne s ňou súhlasím. Ja by som to trochu ešte okomentoval a rozviedol

Plnomocenstvo je prejavom dvovery zastúpeného k zástupcovi, ktorým dáva tretej osobe (či už fyzickej alebo právnickej) najavo v akom rozsahu je jeho zástupca opravnený ho zastupovať. v §31 ods.1 Obč. zák. je povedané, že plnomocenstvo musí obsahovať rozsah splnomocnencovho oprávnenia. Rozsah oprávnenia môže byť (lebo zákon to nevylučuje) všeobecný napr. na bližšie neurčené a viaceré právne úkony ide o tzv. generálnu plnú moc. Generálna plná moc musí byť vždy písomná (§31 ods. 4 posledná veta). Na schôdzu vlastníkov zákon vyžaduje aj osobité náležitosti plnomocenstva a to v overení podpisu splnomocniteľa. Keďže zákon nepredpisuje formu, akú má plnomocenstvo mať, môže byť na schôdzi použitá aj všeobecná - generálna plná moc, avšak musí byť overený podpis splnomocniteľa. V §14 ods.5 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa v poslednej vete uvádza, že splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov. Keďže zákon explicitne neuvádza, že sa originál plnomocenstva odovzdá a tvorí prílohu k zápisnici, uvedie sa táto skutočnosť do zápisnice, ktorá bude riadne overená overovateľom. V prezenčnej listine sa ešte uvedie meno a podpis zástupcu.

Takže, správca by ti mal umožnť hlasovanie na základe takéhoto plnomocenstva, inak poruší práva splnomocniteľa - vlastníka hlasovať o spoločnom majetku a vystavuje sa riziku, že schodza bude neplatná za čo može niesť dôsledky.
Orim
22.07.08,21:26
Vychádzajúc zo zákona, kde sa píše "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov." ten (tí) čo to kontrolujú vidia čo je tam napísané, vidia, či ten dotyčný môže hlasovať alebo nie. Ak je to nejaké trvalé tak môže hlasovať stále. Podľa mňa je len treba o tom urobiť zápis.
Mária27
24.07.08,19:28
majkii,
ja som trochu väčšie číslo ... ale nevadí, ja ťa zase stále považujem za ženu:)
majkii
25.07.08,07:32
oops! mea culpa...
...to by ma nenapadlo :)
ingicka
04.08.08,18:49
čo v takom prípade, ak je vlastník bytu 10-12ročné dieťa?
lubica_02
04.08.08,18:59
Má právneho zástupcu, ktorý je v jeho mene oprávnený jednať - väčšinou rodičia.
majkii
04.08.08,19:45
čo v takom prípade, ak je vlastník bytu 10-12ročné dieťa?
maloleté dieťa nie je spôsobilé na právne úkony a tada ja na hlasovanie preto má zákonného zástupcu
ennee
26.11.08,12:24
Mam podobny problem. Byt som darovala svojmu otcovi, ktory byva a ma trvaly pobyt na inej adrese. V byte ostavam byvat ja. Ako ma vyzerat take splnomocnenie alebo notarsky zapis, ktory ma bude opravnovat na vsetky ukony suvisiace s bytom (preberanie novych zalohovych predpisov, posta, vyuctovania za plyn, elektrinu, ucast na bytovych schôdzach..) Dakujem za rady.