sonka1
09.07.08,14:29
dobrý deň, tak by som potrebovala znova poradiť, ohladom vrubopisu.
firma má zmluvu, že za rok od dodávateľa kúpi tovar za určitú sumu.
ak túto sumu nedosiahne, dodávateľ účtuje rozdiel medzi touto sumou a nakúpeným tovarom vrubopisom, vo výške 18% z rozdielu.
na faktúre je to aj takto napísané.....
....ale, kam to zaúčtovať??
Tweety
09.07.08,12:38
dobrý deň, tak by som potrebovala znova poradiť, ohladom vrubopisu.
firma má zmluvu, že za rok od dodávateľa kúpi tovar za určitú sumu.
ak túto sumu nedosiahne, dodávateľ účtuje rozdiel medzi touto sumou a nakúpeným tovarom vrubopisom, vo výške 18% z rozdielu.
na faktúre je to aj takto napísané.....
....ale, kam to zaúčtovať??
Vrubopis- taký archaizmus.:) Určite je to akási náhrada škody, pokuta za neodber.
sonka1
09.07.08,12:57
No, v podstate mi to z toho vyplýva, ale o pokute akotakej neni reč.
Takže to bude na účet zmluvné pokuty čo idú do N-ov?
samozrejme, aj DPH tam je, takže tú si uplatním
Tweety
09.07.08,13:11
No, v podstate mi to z toho vyplýva, ale o pokute akotakej neni reč.
Takže to bude na účet zmluvné pokuty čo idú do N-ov?
samozrejme, aj DPH tam je, takže tú si uplatním
Ak nedošlo k dodaniu( nebol tovar dodaný) je to len akási pokuta, nie je to predmetom dane, faktúra je vzhotovená nesprávne.
Jana Acsová
10.07.08,08:41
Ak nedošlo k dodaniu( nebol tovar dodaný) je to len akási pokuta, nie je to predmetom dane, faktúra je vzhotovená nesprávne.Bol ... v cene, ktorú by dodávateľ garantoval, keby bol odber tovaru vyšší. Odberateľ nesplnil odberové množstvo. Pri stanovenom odbere platí iná cena, preto zrejme "vrubopis" (čechizmus) a teda "ťarchopis" termín známy z predchádzajúcej daňovej terminológie a v praxi zaužívaný.

Zo zadania je možné predpokladať, že sa jedná o dodatočnú úpravu ceny z dôvodu nižšieho odberu. § 25 myslí aj na tento prípad:

§ 25
Oprava základu dane
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že dodávateľ postupoval správne ak aplikoval vyššie ustanovenie § 25 ods. 1 písm. c) zákona o DPH.

Odporúčam preveriť zmluvné podmienky. Je možné predpokladať, že sa jedná o tento prípad.
Jana Acsová
10.07.08,09:39
K vrubopisu aj tu:
http://business.center.cz/business/pojmy/pojem.aspx?PojemID=426

Nájdeme tam:
daňový vrubopis

daňový doklad, kterým se opravuje výše daně z přidané hodnoty při při zvýšení základu daně, ke kterému dojde po datu uskutečnění zdanitelného plnění Redakčně upraveno. Pramen
§ 42 odst. 2 a § 43 odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d6.aspx#par43)

Viz také

daňový dobropis (http://business.center.cz/business/pojmy/p424-danovy-dobropis.aspx)Synonyma

vrubopis
sonka1
14.07.08,08:54
Bol ... v cene, ktorú by dodávateľ garantoval, keby bol odber tovaru vyšší. Odberateľ nesplnil odberové množstvo. Pri stanovenom odbere platí iná cena, preto zrejme "vrubopis" (čechizmus) a teda "ťarchopis" termín známy z predchádzajúcej daňovej terminológie a v praxi zaužívaný.

Zo zadania je možné predpokladať, že sa jedná o dodatočnú úpravu ceny z dôvodu nižšieho odberu. § 25 myslí aj na tento prípad:

§ 25
Oprava základu dane
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že dodávateľ postupoval správne ak aplikoval vyššie ustanovenie § 25 ods. 1 písm. c) zákona o DPH.

Odporúčam preveriť zmluvné podmienky. Je možné predpokladať, že sa jedná o tento prípad.





Ďakujem.... dúfam, že to takto bude, som už z toho celá domotaná. Ale, nejedná sa o mínusovú faktúru, ako pri dobropise. Faktúra je vystavená tak akoby som ten tovar nakúpila, ale v podstate nekúpila:). Lebo mám iba fa, ktorú musím zaplatiť.

takže zaúčtujem 504? , 343 / 321

Ďakujem Vám za odpovede.