adad
19.04.05,14:13
Zamestnávateľ nám pravidelne kupuje minerálnu vodu pre dodržiavanie pitného režimu. Neviem či môžem dať všetky nákupy vody do nákladov a uplatniť si na to DPH.
Yvvetta
19.04.05,12:41
Musí byť vypracovaná smernica kto má nárok na minerálku.

Ja tak viem, že do daňových výdav. - náklad. môžu ísť vtedy minerálky ak je na pracovisku horúčava ako napr. v železiarniach, pekáni a pod. Alebo ak na pracovisku nemajú dostupnú pitnú vodu, napr. pracovníci v lese a pod. V bežných kanceláriach asi nie. Možno ešte v lete by sa aj dalo.

To je môj názor.
bea
19.04.05,12:49
Ja mám taký istý názor ako Yvvetta, ale viem, že firmy si robia smernice a poskytujú zamestnancom minerálky, čaj i kávu. Ale zatiaľ neviem o tom, že by mali kontrolu.
anka1
19.04.05,12:53
Výdavky na nealkoholické nápoje poskytnuté zamestnancom na spotrebu na pracovisku sú daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 zákona 595/2003 o dani z príjmu len za podmienky, že táto povinnosť vyplýva zamestnávateľovi z osobitných právnych predpisov, predovšetkým zo zákona č. 330/1996 Z.z. o ochrane bezpečnosti a ochrane zdravia.
porfin
19.04.05,13:38
Náš zamestnávateľ nám minerálky poskytuje v horúčavách zo soc.fondu. Vo firme ja na to aj smernica.
Inak súhlasím s ankou1.
Ak by zamestnávateľ chcel "len tak z dobrej vôle" kúpiť čaj, kávu... tak jedine ako nedaňové - repre.
Nataša
19.04.05,13:40
My kupujeme pitnú vodu v bandaskách do tých stojanov na studenú a horúcu vodu. Účtujem to suma spolu na náklady na reprezentáciu a suma spolu na dodávateľoch. DPH si teda neuplatňujem.
Naile
19.04.05,14:11
Tam, kde je uzavretá KZ, dajte toto plnenie do KZ, vtedy to budé daňovým výdavkom zamestnávateľa podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 ZDP.
ilona
20.04.05,03:56
Ja si pri nákupe uplatním odpočet DPH,ale pri spotrebe DPH odvediem,neviem či je to dobre,ale takto to robím.
Ivenka
20.04.05,04:45
Tiež si neuplatňujem DPH a dávam to na repre. Teoretický by sa dal ako jeden nápoj poskytnúˇť k obedu ale kto to bude sledovať.
McMarti
20.04.05,05:25
Náš zamestnávateľ nám minerálky poskytuje v horúčavách zo soc.fondu. Vo firme ja na to aj smernica.
Inak súhlasím s ankou1.
Ak by zamestnávateľ chcel "len tak z dobrej vôle" kúpiť čaj, kávu... tak jedine ako nedaňové - repre.
Profin nemožeš pripnbúť smernicu?
muri
24.07.07,10:47
Zákon 330/1996 stratil platnosť 30.06.2006. Od 01.07.2006 platí zákon124/2006 v znení neskorších predpisov.
Na zaistenia pitného režimu stačí, ak je dostupná pitná voda z vodovodu.
stylus
14.11.07,08:08
Naš zamestnávateľ nám zakazuje aké koľvek tekutiny na pracovisku.A to na žiadosť našho zakaznika.Ma nato pravo?
Chobot
14.11.07,10:01
Naš zamestnávateľ nám zakazuje aké koľvek tekutiny na pracovisku.A to na žiadosť našho zakaznika.Ma nato pravo?

:eek::eek::eek::eek:
Keby to boli alkoholické nápoje, tak pochopím. Ale zakázať čokoľvek piť niekoľko hodín, veď to je proti zdravému rozumu aj proti BOZP! Treba upozorniť zamestnávateľa, že to nie je správne, ak to nepomôže, treba ísť na to cez IP.

Ale mohol by si trochu bližšie uviesť, čo je to za pracovisko a prečo to prikazuje zákazník? Akosi mi to neide do hlavy :rolleyes::rolleyes:, že by zákazník mohol mať takú veľkú moc (aj keď Mária Terézia mala nielen veľkú moc, ale vraj aj moc veľkú:D), aby také niečo zakázal vášmu zamestnávateľovi.
pracovisko
14.11.07,11:14
Skutočne by bolo zaujímavé, čo je to za pracovisko, kde zákazníka poslúchnu a zakážu piť zamestnancom akékoľvek nápoje na pracovisku. Povinnosť zabezpečiť zamestnávateľom na pracovisku pitnú vodu (stačí aj pitná voda z vodovodu) určuje Nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. o minimálnych a zdravotných požiadavkách na pracovisko. Voda je základom života, denná spotreba pitnej vody je cca 3 litre, pri záťaži teplom pri práci aj viac a je nemysliteľné nepiť pitnú vodu na pracovisku počas práce , dokonca je zdravšie piť vodu v kratších intervaloch a v menších dávkach, ako naraz viac.
pracovisko
14.11.07,11:16
Skutočne by bolo zaujímavé, čo je to za pracovisko, kde zákazníka poslúchnu a zakážu piť zamestnancom akékoľvek nápoje na pracovisku. Povinnosť zabezpečiť zamestnávateľom na pracovisku pitnú vodu (stačí aj pitná voda z vodovodu) určuje Nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. o minimálnych a zdravotných požiadavkách na pracovisko. Voda je základom života, denná spotreba pitnej vody je cca 3 litre, pri záťaži teplom pri práci aj viac a je nemysliteľné nepiť pitnú vodu na pracovisku počas práce , dokonca je zdravšie piť vodu v kratších intervaloch a v menších dávkach, ako naraz viac.
stylus
16.11.07,09:23
No je to slavna firma:D na samom vychode slovenska a jedna sa o vyrobu kabelovych zvezkou do aut.No ale trochu sa to pohlo tak že tekutiny budeme mať ale na určitom mieste ktore je ešte neurčite:D.
Vladimír Ozimý
16.11.07,09:56
ak to vyplýva z povahy práce zabezpečiť pitný režim musí ho zabezpečiť hovorí o tom zákon 124/2006 BOZP a to v par. 6 ods. 2 písm b). Z pohľadu dane z príjmov ide o daňový výdavok podľa par. 19 ods 2 písm c) a z pohľadu dph ide o nárok na uplatnenie si dph na vstupe.
Haira
15.05.12,11:05
my máme pracovné prostredie - kancelárie....
dvakrát v tomto roku som účtovala o pitnom režime, brala som to ako normálnu vec
od mája máme dokonca prenajatý dávkovač na vodu, ktorý som tiež mienila účtovať do pitného režimu...
v predchádzajúcej firme som to mala tak naučené.
Zdá sa ale, že to nie je celkom v poriadku. Viete mi poradiť, resp poskytnúť nejaký vzor smernice, ktorým si toto viem spätne od začiatku roku ošetriť? alebo sa to už nijak nedá? ďakujem
Haira
17.05.12,13:02
myslim si, ze to bolo skor tak, ze nemozete pit na danom mieste vykonu prace, napr. pri pracovnom pase
jasne, ze tekutiny musia byt, ale niekedy proste ani bezpecnostne podmienky podniku nedovolia, a preto sa pre zamestnancov vyhradzuju priestory a rovnako tak cas, kedy maju narok na "malu" prestavku a klasicku obednu prestavku.
moja mamina pracovala v tescu, tam to mali podobne, ved si predstavte, ze pri pokladni si pokladnicka bude pochlipkavat kavu alebo jednou rukou z flase pit vodu, kym vas bude blokovat, blby priklad ale tak to je