p. Mala
09.07.08,17:38
Dobrý deň,

chcela by som poradiť, môj manžel je na čiastočnom ivalidnom dôchodku (zamestnaný ako strážnik v SBS). Od 14.7.2007 - 30.6.2008 bol PN. 1.7.2008 mal nastúpiť do práce, ale zamestnávateľ mu chce dať výpoveď na základe lekárskeho potvrdenia, kde mu lekárka napísala, že je spôsobilý vykonávať služby SBS, ale je nespôsobilý robiť pochôdzkovú činnosť. Teraz od 1.7.2008 čerpá dovolenku za rok 2007 (údajne je to 15 dní, pretože 10 už vyčerpal). Tu neviem, prečo mu zamestnávateľ nekrátil dovolenku za obdobie, čo bol PN (14.7.2007 - 31.12.2007).

Chcela by som sa spýtať, či je lepšie ešte teraz, keď je zamestnaný a čerpá dovolenku, ísť zase na PN, pretože čaká na posudkovú komisiu na prehodnotenie invalidného dôchodku (v týchto dňoch má lekárka poslať žiadosť o plný invalidný dôchodok, tak to môže trvať aj 2-3 mesiace) alebo sa po vyčerpaní dovolenky zaregistrovať na úrade práce?

Neviem ale, zdá sa mi, že ak by bol na úrade práce, nepočítajú sa mu odpracované dni do dôchodku.

Ešte prosím jednu otázku: Keď ešte teraz počas dovolenky pôjde opäť na PN, kto bude za neho platiť zdravotné poistenie (lebo teraz po roku PN už nemá nárok na nemocenské dávky)?

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.