Michaela76
09.07.08,18:04
Je možné v PÚ kombinovať účtovanie zásob spôsob A aj spôsobom B?
Kathryn
09.07.08,16:16
v rámci jedného účtovného obdobia - roka určite nie.
Michaela76
09.07.08,16:20
Hmmm.... a ak tak bolo účtované od 01.01. do 30.06.?
Kathryn
09.07.08,16:30
Hmmm.... a ak tak bolo účtované od 01.01. do 30.06.?

nie je to možné. Aký máte dôvod, že chcete meniť spôsob účtovania zásob vpriebehu roka ?
Michaela76
09.07.08,16:35
Ja žiadny. Nastúpila som vo firme a pani predo mnou účtovala niektorý tovar a materiál na sklad a niektorý rovno do spotreby. A ja by som to teraz mala dať do poriadku....
Michaela76
09.07.08,16:46
Keďže nemáme soft na spôsob A, je nutné od začiatku roka opraviť všetko z 132,112/321 na 504,501/321 alebo to čo máme k 30.06. na sklade previesť jedným interným dokladom na 504 a 501 a pokračovať v učtovaní spôsobom B?
KEJKA
09.07.08,16:55
Keďže nemáme soft na spôsob A, je nutné od začiatku roka opraviť všetko z 132,112/321 na 504,501/321 alebo to čo máme k 30.06. na sklade previesť jedným interným dokladom na 504 a 501 a pokračovať v učtovaní spôsobom B?
toto je podľa mňa nepochopenie systému účtovania A,B.
Aký soft nemáte?
Ved pani pred Tebou účtovala. Treba tak pokračovať. prípadne všetko doklad po doklade preúčtovať na 501,504.

Alebo nemáte soft na vedenie skladu? V takom prípade vôbec neodporúčam rozmýšľať o spôsobe B. Ved v prípade B sa kladie oveľa väčší dôraz na presnú skladovú evidenciu.
Kathryn
09.07.08,17:08
Ja žiadny. Nastúpila som vo firme a pani predo mnou účtovala niektorý tovar a materiál na sklad a niektorý rovno do spotreby. A ja by som to teraz mala dať do poriadku....

No budeš si musieť zvoliť jeden zo spôsobov a odteraz účtovať len jedným. V každom prípade bude vhodné urobiť inventúru skladu.
Potom sa zariadiš, ak zvolíš spôsob B - preúčtuješ všetko do spotreby a na sklad budeš účtovať až na konci roka - keď po inventúre budeš vedieť hodnotu skladu.

Ak máte väčší sklad - zvoľ si radšej spôsob A - je prehľadnejší. Potom podľa inventúry zaúčtuješ všetok materiál a tovar na sklad.
Michaela76
09.07.08,17:10
No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.
Michaela76
09.07.08,17:15
No budeš si musieť zvoliť jeden zo spôsobov a odteraz účtovať len jedným. V každom prípade bude vhodné urobiť inventúru skladu.
Potom sa zariadiš, ak zvolíš spôsob B - preúčtuješ všetko do spotreby a na sklad budeš účtovať až na konci roka - keď po inventúre budeš vedieť hodnotu skladu.

Ak máte väčší sklad - zvoľ si radšej spôsob A - je prehľadnejší. Potom podľa inventúry zaúčtuješ všetok materiál a tovar na sklad.

Sklad nie je veľký a roky pred tým to bolo účtované tiež spôsobom B. Len Jedno mi nie je jasné: čo s tým za minulý polrok? Mám to nechať ako to je a len zostatky na sklade preúčtovať alebo to musím opraviť od začiatku roka? to by som zrejme musela povymazávať aj nejaké interné doklady. Nebude vadiť ak mi budú chýbať?
Kathryn
09.07.08,17:18
No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.

Chápeš to správne, ak je to tak, zvoľ si to čo je pre teba jednoduchšie - spôsob B.
Kathryn
09.07.08,17:20
Sklad nie je veľký a roky pred tým to bolo účtované tiež spôsobom B. Len Jedno mi nie je jasné: čo s tým za minulý polrok? Mám to nechať ako to je a len zostatky na sklade preúčtovať alebo to musím opraviť od začiatku roka? to by som zrejme musela povymazávať aj nejaké interné doklady. Nebude vadiť ak mi budú chýbať?

Doklady nemaž, len zostatky na sklade preúčtuj na 501 a 504.
KEJKA
09.07.08,17:22
No moment. Ak sa mýlim, tak ma oprav. Ale predsa, pokiaľ účtuješ spôsobom B, všetko dávaš na 501 alebo 504 a na konci roka urobíš fyzickú inventúru a to čo Ti zostane preúčtuješ na 132 alebo 112. A pokiaľ účtuješ spôsobom A, účtuješ všetko na sklad (132, 112), eviduješ každý príjem a výdaj zo skladu, ku každej fa musíš priložiť výdajku alebo príjemku. My nemáme soft na účtovanie spôsobom A.

účtovne ide obstaranie do nákladov, a na konci roka sa účtujú zásoby tak ako píšeš.
Ale skladová evidencia musí byť vedená. Teda príjemkovaniu a výdajkam sa nevyhneš.
Michaela76
09.07.08,17:23
Veľmi pekne ďakujem Kathryn. Na 90% som si myslela, že to nie je správne tak, ako to bolo doteraz robené a nevedela som čo s tým ďalej. Ešte raz dík a pekný večer.
Kathryn
09.07.08,17:27
Vďačne a tiež ti želám pekný večer. :)
Michaela76
09.07.08,17:28
účtovne ide obstaranie do nákladov, a na konci roka sa účtujú zásoby tak ako píšeš.
Ale skladová evidencia musí byť vedená. Teda príjemkovaniu a výdajkam sa nevyhneš.

Takže príjemky a výdajky sú nutné zlo :mad: dúfam, že to náš soft zvládne alebo skôr, že ho zvládnem skôr ja ako on mňa... Ďakujem :)
Silvia123
23.09.08,10:11
Kto vie nech poradí: Ide o dopravnú firmu, ktorá má veľké množstvo aut, takže keď nám príde faktúra napríklad nejaké súčiastky, tá faktúra má aj 30 strán a ani tým niektorým skratkám pri súčiastkách nerozumiem. To mám fakt viesť takú podrobnú evidenciu a každý jednu súčiasktu tam zapísať??? Hovorím o spôsobe A. Najjednoduchšie by bolo viesť spôsob B a hodiť to hneď do spotreby, pretože ja vlastne ani neviem kedy sa tie súčiastky pomíňajú, vlastne keď príde faktúra už sú v podstate minuté, lenže sa plánuje prehodiť na túto s.r.o-čku aj pneuservis a tam by bolo lepšie viesť skladovú evidenciu a účtovať spôsob A, pôjde o predaj a to sa dá ustrážiť len prísnou skladovou evidenciou. Vie mi niekto poradiť či tie blbé súčiastky musím rozspisovať?, alebo ako to mám vlastne urobiť?
KEJKA
23.09.08,21:08
Kto vie nech poradí: Ide o dopravnú firmu, ktorá má veľké množstvo aut, takže keď nám príde faktúra napríklad nejaké súčiastky, tá faktúra má aj 30 strán a ani tým niektorým skratkám pri súčiastkách nerozumiem. To mám fakt viesť takú podrobnú evidenciu a každý jednu súčiasktu tam zapísať??? Hovorím o spôsobe A. Najjednoduchšie by bolo viesť spôsob B a hodiť to hneď do spotreby, pretože ja vlastne ani neviem kedy sa tie súčiastky pomíňajú, vlastne keď príde faktúra už sú v podstate minuté, lenže sa plánuje prehodiť na túto s.r.o-čku aj pneuservis a tam by bolo lepšie viesť skladovú evidenciu a účtovať spôsob A, pôjde o predaj a to sa dá ustrážiť len prísnou skladovou evidenciou. Vie mi niekto poradiť či tie blbé súčiastky musím rozspisovať?, alebo ako to mám vlastne urobiť?
Pre zodpovedanie treba poznať obeh dokladov, organizačnú štruktúru.
Zhruba povedané...........
Sklad - musí byť skladník a ten vedie podrobnú evidenciu príjmu aj výdaja.
príjemku zaúčtuje účtovníčka jednou sumou.
Ak nie je sklad ani skladník, tak niekto fyzicky tie súčiastky preberie a rozdelí.
Faktúra môže byť zaúčtovaná priamo do spotreby na 501, resp.511 podľa rozhodnutia spoločnosti (podľa internej smernice). V tomto prípade by vecné odsúhlasenie faktúry malo spotrebu špecifikovať, minimálne tam uviesť EČ aut, na ktoré sa súčiastky spotrebovali, alebo v krátkej dobe spotrebujú.
Dnes si máloktorá firma dovolí kupovať "na sklad".
Pneuservis - samozrejme bez dôkladnej skladovej evidencie sa vám bude tovar/materiál ôstrácať jedna radosť.
kačkapoliačka
24.09.08,05:18
Ahojte, mám otázku. Účtujeme spôsobom B. Každý nákup ide do spotreby. Keď kúpim kancelársky materiál, všetko rozdám po kanceláriách, kúpim čistiace - dám upratovačkám, OOPP tiež hneď dám ľuďom. Na konci roka som spravila "inventúru" tj. nemala som akú urobiť, lebo nemáme sklady (fyzicky), všetko je stav 0 za 0,- Sk. Len na papieri. Je to v poriadku? Neviem to ináč urobiť. díky za reakcie. kp
Danila
24.09.08,06:19
Ahojte, mám otázku. Účtujeme spôsobom B. Každý nákup ide do spotreby. Keď kúpim kancelársky materiál, všetko rozdám po kanceláriách, kúpim čistiace - dám upratovačkám, OOPP tiež hneď dám ľuďom. Na konci roka som spravila "inventúru" tj. nemala som akú urobiť, lebo nemáme sklady (fyzicky), všetko je stav 0 za 0,- Sk. Len na papieri. Je to v poriadku? Neviem to ináč urobiť. díky za reakcie. kpÚčtuješ spôsobom B, teda všetko na 501. Zároveň sa jedná o spotrebný materiál, ktorý si vydala oproti podpisu zodpovedným osobám. V tomto prípade Ti ani nemalo čo ku koncu roka vykázať zostatok. Inventúra je O, 112 neupravuješ a teda máš všetko v poriadku.
kačkapoliačka
25.09.08,06:11
Danila, veľmi pekne ďakujem, upokojila si ma. Všetko dobré kp
R.evita
20.10.08,19:25
Dobrý deň,

Neviem či možem dať to do tejto témy. Ale chcem sa opýtať - my učtujeme spôsobom A - kedze máme povinný audit - ako zaučtovať halierové /aj korunové/ rozdiely medzi fakturov a prijemkou? Pretože nam ked dojde faktúra napriklad na farbu tak tam je napr. 1 ks /500 g/ - 600 skk - ale my to musíme prijat do skladu nie v ks - ale v g - preto to prepočítavame - a v tom prípade nam vznikajú rozdiely pri zaokruhlení na prijemke oproti DF. Ako to zaučtovať????
vjejka
20.10.08,19:34
Raz som účtovala A-čkom a zdá sa mi, že toto sa účtovalo na oceňovacie rodziely, mala som k tomu 131AE/321 a na základe nich podľa nejakého vzorca, kt.teraz určite nenájdem sa počítali oceňovacie rozdiely, ktoré sa preúčtovali vždy na konci mesiaca tuším na 132 AE.
cloe
20.10.08,19:39
Dobrý deň,

Neviem či možem dať to do tejto témy. Ale chcem sa opýtať - my učtujeme spôsobom A - kedze máme povinný audit - ako zaučtovať halierové /aj korunové/ rozdiely medzi fakturov a prijemkou? Pretože nam ked dojde faktúra napriklad na farbu tak tam je napr. 1 ks /500 g/ - 600 skk - ale my to musíme prijat do skladu nie v ks - ale v g - preto to prepočítavame - a v tom prípade nam vznikajú rozdiely pri zaokruhlení na prijemke oproti DF. Ako to zaučtovať????

Urob si analytiku k účtom 548, 648 - halierové vyrovnanie a tu účtuj prípadné rozdiely oproti účtu 132. Jedná sa o nedaňové náklady/výnosy/.
KvetkaK
21.10.08,08:28
Ahojte, chcem sa len opýtať, lebo nikdy som neúčtovala zásoby spôsobom A a teraz účtujem jednu akciovku a tam je to povinnosť. Aj keď nemáme fyzicky sklad ale všetok tovar hneď ako sa nakúpi od dodávateľa, je aj ním alebo inou prepravnou spoločnosťou dopravený odberateľovi, musím to účtovať cez účty 131 a 132, treba robiť príjemky, výdajky?
JanaKop
21.10.08,09:12
U nás vo firme tiež ide tovar od dodávateľa priamo k odberateľovi a vystavujem príjemky aj výdajky.

Ja by som sa chcela opýtať, keď mi došla FA ktorej súčasťou je DL a potrebujem prijať tovar na sklad ale na tej FA je aj zľava 10% no cena za kus je pôvodná teda bez zľavy až cena spolu s DPH je so zľavou tak mám prepočítať cenu tovaru na kus so zľavou alebo to prijať s pôvodnými cenami ale to mi nebude sedieť suma na príjemke a FA.
KvetkaK
21.10.08,10:37
Ahojte, chcem sa len opýtať, lebo nikdy som neúčtovala zásoby spôsobom A a teraz účtujem jednu akciovku a tam je to povinnosť. Aj keď nemáme fyzicky sklad ale všetok tovar hneď ako sa nakúpi od dodávateľa, je aj ním alebo inou prepravnou spoločnosťou dopravený odberateľovi, musím to účtovať cez účty 131 a 132, treba robiť príjemky, výdajky?
Vyjadrí sa mi prosím k tomu ešte niekto? Mne ide hlavne o to, či musím vystaviť skladovú kartu a taktiež potom príjemku a výdajku na tovar, ktorrý sme ani fyzicky nevideli ale rovno bol prepravený odberateľovi. :rolleyes:
Rozalka
21.10.08,16:53
Kvetka, treba.
KvetkaK
22.10.08,05:29
Kvetka, treba.
Ďakujem Rozalka za utvrdenie. ;)
zula
07.12.08,17:42
dobry den,
viem ze sa tu uz vela hovorilo o uctovani sposobom A a B, ale mam jednu otazku.
V pripade, ze firma nema povinnost viest skladovu evidenciu sposobom A, moze uctovat nasledovne?
nakup 132/321
predaj 311/604
a raz za mesiac prevedie skladove prijmy z inej evidencie na 504/132?
uctovnictvo a skladovu evidenciu vedie v odlisnych softveroch.

Dakujem

Zula
S.Ch.
28.10.09,13:53
Vyjadrí sa mi prosím k tomu ešte niekto? Mne ide hlavne o to, či musím vystaviť skladovú kartu a taktiež potom príjemku a výdajku na tovar, ktorrý sme ani fyzicky nevideli ale rovno bol prepravený odberateľovi. :rolleyes:

Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či je naopak chyba, keď v tomto prípade (keď tovar ide priamo odberateľovi a nejde na sklad) je vystavené príjemka a hneď aj výdajka. Ide o to, že niekedy tovar dovezieme na sklad, ale niekedy nie a ide rovno odberateľovi. Spôsob evidencie a účtovania mám ale v smernici nastavený tak, že všetko ide cez príjemky a výdajky a následne si vystavím skladovú kartu. Dlho nad tým rozmýšľam, tak ak mi poviete svoj názor budem rada. Ďakujem.
Danila
28.10.09,14:24
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či je naopak chyba, keď v tomto prípade (keď tovar ide priamo odberateľovi a nejde na sklad) je vystavené príjemka a hneď aj výdajka. Ide o to, že niekedy tovar dovezieme na sklad, ale niekedy nie a ide rovno odberateľovi. Spôsob evidencie a účtovania mám ale v smernici nastavený tak, že všetko ide cez príjemky a výdajky a následne si vystavím skladovú kartu. Dlho nad tým rozmýšľam, tak ak mi poviete svoj názor budem rada. Ďakujem.Takže usudzujem po dôkladnej analýze Tvojho textu, že účtuješ zásoby spôsobom A. Usudzujem správne? Lebo to je dôležitá informácia v internej smernici. Tá ako základná tu na Porade postačí. Ostatné je len pokec.:) Teda ak je to tak, potom z hľadiska efektívnosti prepravnej vzdialenosti, z hľadiska efektívnosti práce, teda aj zvyšovania produktivity práce urobíš, ako si písala a bude to správne.;) Teda nedude to chyba. Ak vystavíš príjemku a výdajku a tovar sklad obíde.
S.Ch.
29.10.09,05:24
Ano, účtujem spôsobom A. Ďakujem za odpoveď, som rada.
gita
02.11.09,09:31
Minulého roku som účtovala v 2 s.r.o spôsobom A, tento rok som prešla na spôsob B - príjem tovaru účtujem na 504. Teraz chce konateľ HV k 3. Q, pričom nemám žiadny údaj zo skladu /skladová evidencia sa vedie zvlášť/. Stačí mi údaj zo skladu - stav skladu k 30. 9. , ktorý zaúčtujem 132/504?
Vameti
03.11.09,08:48
Ahojte,
chcela by som sa spýtať doteraz sme mali len tovar a účtovali sme spôsobom A,ale od 10/09 začíname tlačit naše výrobky a bolo by pre nás výhodnejšie účtovať spôsobom B,
je možné účtovať tovar spôsobom A a zároveň výrobky spôsobom B?
Alebo všetko musím len A alebo len B spôsobom?

ďakujem
Vameti
03.11.09,09:09
prosím nikto mi nevie poradiť, študujem postupy účtovania ale nikde sa to neviem dočítať ???