dusan200
09.07.08,18:22
Chcem sa opýtať, chcem založiť jednoosobovú s. r. o. koho sa mi oplatí spraviť konateľom ? poprípade aby bol aj jediným spoločníkom?

1. Prvá osoba je zamestnanec vysokej školy. Aké odvody za neho budem platiť ak za neho škola platí už ZP a SP ?

2. Druhá osoba je dlhodobo nezamestnaný človek ktorý nepoberá žiadnu podporu, iba za neho platia ZP a SP.

3.aké odvody sa platia za konateľav vo všeobecnosti resp. akou formou je najlepšie spraviť konateľa aby sa človek vyhol odvodom? Myslím tým či dať konatelovi min. plat ale formou odmeny, poradte dakujem.

4.Ak by som spravil konateľom toho nezamestnaneho a platil za neho nejaké odvody bolo by to pre neho lepšie ako byť na urade?

Dakujem za poradenie.
m.hladka
09.07.08,20:03
Ak si chcem založiť jednoosbu s.r.o., tak v prvom rade nerozmýšľam tak, že koho sa mi oplatí dať za konateľa. Nechceš byť zodpovedný za svoju s.r.o.? Čoho sa bojíš?
Jozef Mihál
09.07.08,20:09
Ak konateľ nemá žiadnu odmenu (a mať ju nemusí), tak neplatí ako konateľ žiadne odvody.
dusan200
10.07.08,04:00
Ak si chcem založiť jednoosbu s.r.o., tak v prvom rade nerozmýšľam tak, že koho sa mi oplatí dať za konateľa. Nechceš byť zodpovedný za svoju s.r.o.? Čoho sa bojíš?
nebojím sa, strach a peniaze som nemal nikdy:), ale moje meno nemôže figurovať ako konatel, tymto osobám verím takže zodpovednosť nie je problém.
dusan200
10.07.08,04:02
nebojím sa, strach a peniaze som nemal nikdy, ale moje meno nemôže figurovať ako konatel, tymto osobám verím takže zodpovednosť nie je problém.
dusan200
10.07.08,04:14
Ak konateľ nemá žiadnu odmenu (a mať ju nemusí), tak neplatí ako konateľ žiadne odvody.

ok takže nemusím platiť za konateľa žiadne odvody kedže sa dohodne že nebude poberať plat a ani odmenu, akou formou sa to dohodne? môže byť napríklad tak že bude robiť na dohodu?

A ešte sa chcem opýtať, akým najlepším spôsobom sa dá stiahnuť zisk z s.r.o. tak aby sa platila čo najmenšia DPH? dá sa to spraviť nejako tak že by bol konateľ aj jediným spoločníkom a nejako cez to? Alebo sa to musí tak že ked konateľ nepoberá žiadnu mzdu a ni odmenu tak sa celý zisk zdaní a je to volné?

Dakujem za odpoveď.
optimistka
10.07.08,04:52
ako si naložíš so ziskom po zdanení je len tvoja vec, povinnosť je le dotvoriť rezervný fond do výšky 10 % ZI, ak si ho nevytvoril pri vzniku sro
retko
15.07.08,06:27
nemylis si DPH s danou zo zisku ?
Zuzana Kašická
20.07.08,11:46
Ahojte milí poraďáci.

Priateľ chce pozastaviť živnosť ako SZČO, pretože založil s.r.o. Chcem sa spýtať, čo sa týka odvodov, musí sa odhlásiť v Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni ako platca SZČO, však? A čo potom? Má sa zamestnať ako zamestnanec a poberateľ minimálnej mzdy a tak platiť odvody alebo môže byť dobrovoľný platca v poisťovniach? Čo je pre neho výhodnejšie? Dúfam, že som to dosť zrozumiteľne napísala. Ďakujem za každú radu. Zuzana
m.hladka
20.07.08,14:44
Len ak si pozastaví živnosť, musí sa odhlásiť v SP a ZP a následne sa prihlásiť: buď ako zamestnanec v s.r.o., alebo ako doborovoľný platca. Výhodnejšie pre neho je, podľa mňa, ako zamestnanec s.r.o.
Zuzana Kašická
21.07.08,06:23
Len ak si pozastaví živnosť, musí sa odhlásiť v SP a ZP a následne sa prihlásiť: buď ako zamestnanec v s.r.o., alebo ako doborovoľný platca. Výhodnejšie pre neho je, podľa mňa, ako zamestnanec s.r.o.

Ďakujem za radu. :)
ritchie12
28.07.08,13:34
Tato tema zaujala aj mna a rad by som si este upresnil niektore veci:

1.) Ak konatel nebude poberat ziadnu odmenu, musi sa ist prihlasit na SP a ZP ak bol doteraz dobrovolne poisteny?

2.) Ak konatel je zaroven aj jeden zo spolocnikov a ako konatel nepobera odmenu, ale ako spolocnik si vyplati podiel na zisku. Tak zo zisku sa neplatia socialne odvody a zdravotne odvody sa zuctuju v prislusnom RZZP?

Dakujem,
R.
Zoltán Kovács
28.07.08,13:37
Tato tema zaujala aj mna a rad by som si este upresnil niektore veci:

1.) Ak konatel nebude poberat ziadnu odmenu, musi sa ist prihlasit na SP a ZP ak bol doteraz dobrovolne poisteny? Ak bol aj doteraz dobrovoľne poistený nemá žiadnu povinnosť voči ZP a SP.

2.) Ak konatel je zaroven aj jeden zo spolocnikov a ako konatel nepobera odmenu, ale ako spolocnik si vyplati podiel na zisku. Tak zo zisku sa neplatia socialne odvody a zdravotne odvody sa zuctuju v prislusnom RZZP? Podiel na zisku spoločníka nevstupuje do vymeriavacieho základu pre úrčenie výšky preddavku na zdravotné poistenie.

Dakujem,
R.


V citáte.
ritchie12
28.07.08,13:52
DAKUJEM!
Jozef Mihál
28.07.08,14:22
Ahojte milí poraďáci.

Priateľ chce pozastaviť živnosť ako SZČO, pretože založil s.r.o. Chcem sa spýtať, čo sa týka odvodov, musí sa odhlásiť v Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni ako platca SZČO, však? A čo potom? Má sa zamestnať ako zamestnanec a poberateľ minimálnej mzdy a tak platiť odvody alebo môže byť dobrovoľný platca v poisťovniach? Čo je pre neho výhodnejšie? Dúfam, že som to dosť zrozumiteľne napísala. Ďakujem za každú radu. Zuzana
Ak pozastavil živnosť, odhlasuje sa ako SZČO zo SP a ZP.

Ďalej má tri základné možnosti:

1. Nebrať zo s.r.o. žiadnu odmenu spoločníka/konateľa, ani sa nezamestnať.

V SP tým pádom poistený povinne nebude, ak chce, môže sa poistiť dobrovoľne. Do ZP sa musí prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba - samoplatiteľ.

2. Nebrať zo s.r.o. žiadnu odmenu spoločníka/konateľa, a zamestnať sa v s.r.o.

V SP i ZP bude povinne poistený ako zamestnanec. Odvody platí on i s.r.o. ako za každého iného zamestnanca.

3. Brať zo s.r.o. odmenu spoločníka/konateľa, a nezamestnať sa v s.r.o.

V SP tým pádom poistený povinne nebude, ak chce, môže sa poistiť dobrovoľne. Do ZP ho s.r.o. musí prihlásiť ako zamestnanca (na účely zákona o zdr. poistení sa považuje za zamestnanca) a z odmeny platí preddavky ako zamestnanec.

Alternatíva pri ktorej sa zaplatí najmenej odvodov je 3.-tia, pri odmene spoločníka/konateľa 1 Sk mesačne sú preddavky na ZP 1+1 Sk mesačne.