petomalik
09.07.08,21:26
Ako zamestnanec som kazdy mesiac zarobil nad odvodove maximum. Ako SZCO som zarobil nad 100 000 SK. Pri RZZP mi vychadza nedoplatok, comu nerozumiem, ked som uz zaplatil zo stropu. Nevedia mi to vysvetlit ani na poistovni, vraj sa mam stazovat na ministerstve. Podobne mi vyratali preddavky v SP. Pokial viem doteraz platilo, ze ak som ako zamestnanec platil zo stropu, tak som platil len preddavky rezervneho fondu. Vysla nejaka novela, ktora to zmenila? Alebo neexistuje strop?
Jozef Mihál
09.07.08,19:43
Pokiaľ ide o RZZP, výpočet je pravdepodobne v poriadku - presné čísla - vymeriavacie základy, zaplatené preddavky neuvádzate, takže preto "pravdepodobne". Je to preto, lebo v RZZP sa spočítajú VZ zo zamestnania a z podnikania, ak je súčet vyšší ako maximálny možný VZ, čo bolo 621864 Sk, tak sa alikvótne krátia oba VZ (zamestnanie, SZČO) tak, aby krátenie bolo spravodlivé a výsledný súčet krátených základov dal sumu 621864 Sk - pozrite si v tlačive riadok S23 - koeficient Kmax atď.

Dôsledkom je, že v RZZP sa vypočíta aj poistné z činnosti SZČO a ak ste ako SZČO preddavky neplatili, tak napriek tomu, že Vám vznikne preplatok z činnosti zamestnanca, výsledkom je v takýchto prípadoch obvykle celkový nedoplatok.

K sociálnemu - na základe výpisu z DP Vám vychádza platenie poistného ale v praxi sa postupuje tak, že ak už z činnosti zamestnanca dosiahnete v nejakom mesiaci strop VZ, tak ako SZČO platíte len do rezervného fonu - § 138 ods. 19 zákona 461/2003.
petomalik
09.07.08,20:49
Dakujem za odpoved. Myslim ze rozumiem principu. Len nerozumiem spravidlivosti. Ak som za rok 2007 zaplatil na zdravotne odvody 87 700 Sk, preco je spravodlive este nadplatit cca 2000 Sk. To je divny strop.
Jozef Mihál
10.07.08,10:13
Lebo by bolo nespravodlivé, keby ste neplatili z príjmu SZČO a platili len z príjmu zamestnanca. Znie to čudne, ale treba si uvedomiť, že z príjmu zamestnanca platí zamestnanec - ALE I ZAMESTNÁVATEĽ - a ten mal vo Vašom prípade zaslúžený preplatok.