Legu
19.04.05,12:47
Mozte mi prosim poradit ?
Som SZCO vediem JU a od 1.4.05 som registrovany platca DPH.
Ked vystavim teraz fakturu za sluzby realizovane v priebehu marca mam si v nej uplatnit DPH alebo este nie ?
porfin
19.04.05,13:42
Čisto môj názor.......... služba/ teda aj cena bola dodaná v marci. Takže fa by asi bola bez dph. Inak prečo si tú fa vystavil až teraz?
Nebolo by jednoduchšie ju vystaviť v mesiaci marec /hoc aj posledného dňa?/
ondrejvla
19.04.05,14:13
Súhlasím s Porfinom, podľa zákona si povinný vystaviť faktúru do 15 dní odo dňa dodania služby alebo tovaru. Takže dodržuj predpisy a nemusíš sa ničoho báť!

A inak, vieš, že si môžeš odpočítať na vstupe aj dodania tovaru a služieb pred tým, než si sa stal platiteľom? Pozri si svoje náklady, alebo nákup majetku a máš pokrytý aj vstup.
Vlasta
Muška
19.04.05,15:16
Legu, Vlastička má pravdu, ale nezabudni, že ak si budeš odpočítavať DPH aj z nákladov minulého roku, tak si musíš o tú sumu ponížiť odpočítateľné výdavky, nakoľko si tú "DPH" uplatnila v nákladoch minulého roka.
Monča
19.04.05,16:37
Čo tým Muška myslel(a), že si musíš ponížiť odpočítateľné položky, lebo si tú DPH uplatňoval v minulom roku? Ponížiť o uplatnenú DPH (odpočet pri registrácii) zostatkovú cenu odpisovaného HIM a čo ešte?
ondrejvla
19.04.05,16:37
Legu, Vlastička má pravdu, ale nezabudni, že ak si budeš odpočítavať DPH aj z nákladov minulého roku, tak si musíš o tú sumu ponížiť odpočítateľné výdavky, nakoľko si tú "DPH" uplatnila v nákladoch minulého roka.No dúfam, že to berie ako samozrejmé! Veď najskôr si musí preštudovať zákon o DPH a potom riešiť odpočty použiteľné pre vstup!
Muška
19.04.05,17:32
Vlastička, zo skúseností viem, že aj niektoré "účtovníčky" na to zabudli :eek:
Monika, máš napr. tovar, urobíš inventúru - v tomto prípade k 31.3. - vypočítaš DPH. Napr. na sklade je tovaru za 119000,- /v tom je DPH 19000,-/ máš nárok na odpočet v tom štvrťroku v ktorom si sa stala platiteľom DPH. Ale Ty si si tých 19000,- dala už raz do odpočítateľných výdavkov /možno v roku 2004 a aj 2005/, tzn. že musíš výdavky ponížiť o 19000,- Sk, t.j. o tú sumu, ktoré si teraz vyžiadaš ako DPH.
bredikova
19.04.05,17:44
Ďakujem, perfektne to pomohlo aj mne . Ale mám otázku. Ktorý je zo paragraf v zákone ( našla som tam len §55 , tam sa spomína odpisovaný majetok - to značí aj tovar na sklade?).
ondrejvla
19.04.05,18:59
Ďakujem, perfektne to pomohlo aj mne . Ale mám otázku. Ktorý je zo paragraf v zákone ( našla som tam len §55 , tam sa spomína odpisovaný majetok - to značí aj tovar na sklade?).
§55 ods.1/ osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, kedy sa stala platiteľom...
Zásoby sú tiež majetok-takže urobiť inventúru zásob a uznať DPH, a majetok odpisovaný, samozrejme, ak už bol odpísaný, a aj zaradený v min.roku s DPH, tam bohužiaľ-lebo si odpisovala celú čiastku. Či možno aj zo zostatkovej sumy zaradeného majetku, to som zatiaľ neskúmala, ja som uznala z majetku, ktorý ešte nebol zaradený, nakoľko sa jedná o stavbu.
Vlasta
Monikacz
20.04.05,14:30
Dobry vecer,
pripájam sa s podobným problémom:
SZČO dostal faktúru - nájomné za 1.štvrťrok od platcu DPH, ale on je platcom len od 1.marca 2005. Môže si celu sumu DPH odpočítať v DP DPH alebo len 1/3 (za marec) ???
Datum dodania na fakture je 31.3.2005 aj ju dostal do ruky v ten deň.

Dakujem za radu!
accad
20.04.05,16:21
Podľa § 38 zákona o DPH odsek 3 - Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou ...
a odsek 5 hovorí, že platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť , že nájom bude oslobodený od dane.
Z odseku 5 vyplýva, že ak platiteľ dane faktúruje nájomné neplatiteľovi, tento nájom je oslobodený podľa odseku 3 a s DPH môže faktúrovať podľa odseku 5 len platiteľovi dane a to na základe vlastného rozhodnutia.
Ak je v zmluve, že bude faktúrovať na začiatku štvrťroka, t.j. v 1/2005 za I.Q.2005, tak faktúra mala byť bez DPH.
Ak je v zmluve, že bude faktúrovať po vždy po ukončení štvrťroka (dátum dodania služby je 31.3.2005) a vy ste mu oznámili, že ste sa stali plátcom DPH od 1.3.2005, tak sa mohol rozhodnúť, či bude faktúrovať s DPH alebo bez DPH podľa odseku 5 § 38.
Monikacz
20.04.05,16:34
"Ak je v zmluve, že bude faktúrovať po vždy po ukončení štvrťroka (dátum dodania služby je 31.3.2005) a vy ste mu oznámili, že ste sa stali plátcom DPH od 1.3.2005, tak sa mohol rozhodnúť, či bude faktúrovať s DPH alebo bez DPH podľa odseku 5 § 38."
Ďakujem! Môžete mi ešte prosím napísať, či sa táto posledná veta vzťahuje aj na štvrťročné faktúry na iné služby - napr.sprostredkovanie alebo spracovanie účtovníctva?
accad
20.04.05,16:38
Môj názor je, že ak je v zmluve dátum dodania služby vždy posledný deň v danom štvrťroku a vy ste plátca DPH k danému dátumu, tak ano.
Monikacz
20.04.05,16:43
Super, o toľko menej DPH na zaplatenie... Ďakujem :)
accad
20.04.05,16:45
Ale to je iba môj názor.
Monikacz
20.04.05,16:54
Nevadi, zajtra pre istotu zavolam na DÚ (už ma tam maju "radi" kvoli pravidelnemu otravovaniu) a zistim, potom to sem napisem. Vdaka!!
Monča
21.04.05,12:53
Prepáčte, ešte raz sa vrátim k tomu odpočtu DPH pri registrácii. Ja som to pochopila takto: Od 1.1.2005 som sa stala platcom DPH. V evidencii mám napr. počítač, ktorý už bol odpisovaný v r. 2002, 2003, v roku 2004 uplatním odpis k 31.12.2004, zo zostatkovej ceny odpočítam DPH, ktorá ešte nebola prenesená do odpisov (podľa fa o nadobudnutí) a túto si môžem uplatniť na odpočet pri registrácii. Zostatkovú cenu potom znížim o túto DPH a v roku 2005 už budem odpisovať zo zníženej o uplatnenú DPH? A k tým zásobám, tomu nerozumiem. Urobila som inventúru, vyčíslila DPH zo zásob materiálu, ktorú si chcem uplatniť na odpočet a teraz mám o túto sumu znížiť výdavky. Za ktoré obdobie? Daňové priznanie za rok 2004 je už podané. To mám podať opravné? Alebo sa na tú DPH vykašľať a neuplatniť si ju. Čas súri. Vďaka za každú odpoveď. Na školení na DÚ pre nových platcov nám nič také nepovedali.
Monikacz
21.04.05,16:16
Pekny večer všetkým!
Takze som zavolala na "náš" DÚ, kde mi nevedeli poradiť, vraj k tomu musia vidieť tú faktúru - či by som ju nedoniesla ukázať. Keďže som trošku naliehala, že bývam mimo ich sídla tak predsa radili, aby sme "pre istotu" odrátali DPH len za marec.
Katarina
21.04.05,16:42
Monča, DPH ktoré si nárokuješ pri registrácii za platcu DPH zo zásob na konci roka cez uzávierkové operácie zaúčtuješ ako ostatný zdaniteľný príjem, alebo ako nákup tovaru so znamienkom mínus. Ako doklad doložíš DPH priznanie za obdobie v ktorom si to DPH nárokuješ.
Monča
21.04.05,16:43
Vlastička, zo skúseností viem, že aj niektoré "účtovníčky" na to zabudli :eek:
Monika, máš napr. tovar, urobíš inventúru - v tomto prípade k 31.3. - vypočítaš DPH. Napr. na sklade je tovaru za 119000,- /v tom je DPH 19000,-/ máš nárok na odpočet v tom štvrťroku v ktorom si sa stala platiteľom DPH. Ale Ty si si tých 19000,- dala už raz do odpočítateľných výdavkov /možno v roku 2004 a aj 2005/, tzn. že musíš výdavky ponížiť o 19000,- Sk, t.j. o tú sumu, ktoré si teraz vyžiadaš ako DPH.

Na druhej strane tejto témy som položila otázku, zatiaľ však nikto neodpovedal, našla som však tento príspevok zo 14.3.2005 od Ivy:

Re: Registracia za platcu DHP-odpocet dane z majetku

--------------------------------------------------------------------------------

Ohľadom tovaru a vrátenia DPH z inventúry tovaru zo dňa predchádzajúceho dňu, kedy sa podnikateľ stal platcom DPH - dnes som to znova zisťovala a malo by to byť nasledovne :

Napr.podnikateľ sa stane platcom DPH 1.1.05. K 31.12.04 jeho stav skladu (inventúra) je : 100.000,-, z toho DPH 11.000 (nenakúpil všetko od platcov DPH). Túto sumu môže žiadať späť v prvom výkaze DPH. Túto sumu (11.000) musí zaúčtovať v roku 2005 ako ostatný zdaniteľný príjem.
V roku 2003 a preddtým (teda podľa starého zákona) by tento podnikateľ o sumu 11.000 znížil hodnotu tovaru.

Prosím Ivu, či to platí alebo zistila niečo nové, veľmi by mi to pomohlo. Vďaka.
Monča
21.04.05,16:45
[Vďaka, Katarína, si rýchlejšia, predbehla si ma. Veľká vďaka.