anee
10.07.08,07:55
Dobrý deň
Ja by som potrebovala poradit ohlade spotrebnej dane z elektriny a uhlia.
Elektriny:
Sme registrovaní na colnom úrade ako daňový dlžník. Mi by sme mali dostávať elektrinu bez spotr. dane ale mi dávame dalej so SD(spotr. daň). Takto mi odvázame SD a podávame daňové priznanie mesačne na SD z elektiny. Je to pravda?
Plyn:
Sme konečný spotrebytel a na faktúre opakovanej dodávky zemného plynu je uvedená SD. To znamená že musíme podávať daňové priznie a tým pádom si to vypítame naspat? Máme aj v tomto prípade vieť nejakú evidenciu?
lucinda22
11.07.08,05:17
naša spoločnosť je oprávnený spotrebiteľ - zemný plyn s uplatnením vrátenia dane mesačne prostredníctvom daňového priznania, ak je toto aj váš prípad pri plyne, je nutné postupovať ako som vyššie uviedla
pri elektrine nemáme registráciu ale zdá sa mi, že postup, ktorý ste uviedli je správny, spotrebná daň vám bude zaplatená odberateľmi a preto ju musíte v daň. priznaní mesačne priznať a odviesť
neviem, či máte k dispozícii ale predsa uvediem, že vo Finančnom spravodajcovi č. 6/2008 je uvedené poučenie na vyplnenie takýchto daňových priznaní
anee
11.07.08,09:52
Dakujem za rýchlu odpoveď

Ja by som sa ešte chcela opýtať že pri evidencii musím viesť na predurčený formulár alebo si možen vytvoriť na to vlastnú tabulku?

a este by som sa chela opýtať aký je rozdiel medzi oprávnením spotrebytelom a danovým dlzníkom
lucinda22
14.07.08,04:47
rozdiel medzi oprávneným spotrebiteľom a daňovým dlžníkom je definovaný v zákone č. 609/2007, rovnako sú tam ustanovenia aj o spôsobe vedenia evidencií, myslím, že predpísaná forma tam nie je, podľa mňa stačí aj vlastná prehľadná tabuľka, ktorá bude podľa mňa potrebná najmä pre účely daňovej kontroly
ANNAP
14.07.08,09:06
potrebovala by som poradiť ohľadom spotr.dani z elek.energie, sme zaregistrovaný ako daňový dlžník aj oprávnený spotrebiteľ ( máme malú vodnú elektráreň a predávame el.energiu SSE )
vôbec nemám šajnu ako to budem robiť, mám vystavovať faktúry za odobratú el.energiu SSE so spotrebnou daňou ?
nám bude SSE fakturovať so spotr.daňou a my si to budeme nárokovať ? akým spôsobom? ak niekto vie nech mi poradí, je to pre mňa niečo úplne nové...........
ANNAP
14.07.08,10:53
posúvam...........
blcha
25.07.08,07:07
Áno, ANNAP, fakturujete aj so spotrebnou daňou (jedine že by ste to chceli za svojich odberateľov zaplatiť sami - ha- ha -ha).
Ja sa zase pokúšam zistiť, či táto spotrebná daň podlieha ďalšej dani a to DPH. Je to podobné ako pri dani z liehu?
ANNAP
25.07.08,09:03
Áno, ANNAP, fakturujete aj so spotrebnou daňou (jedine že by ste to chceli za svojich odberateľov zaplatiť sami - ha- ha -ha).
Ja sa zase pokúšam zistiť, či táto spotrebná daň podlieha ďalšej dani a to DPH. Je to podobné ako pri dani z liehu?

teraz som celkom pomýlená, získala som informáciu, že ja to budem fakturovať bez spotrebnej dane / žiadala som o oslobodenie / a mne budú fakturovať na túto prevádzku / to isté odberné miesto / bez spotrebnej dane - tiež je oslobodené.
Dostanem len faktúru na iné odberné miesto / bez oslobodenia / so spotrebnou dańou a potom budem robiť výkaz........
a teraz čo včUľ..... iná verzia........
AKým spôsobom sa fakturuje so spotr.daňou, pridáva sa do ceny alebo je to zvlášť položka?
Excise Duty
27.07.08,19:50
Áno, ANNAP, fakturujete aj so spotrebnou daňou (jedine že by ste to chceli za svojich odberateľov zaplatiť sami - ha- ha -ha).
Ja sa zase pokúšam zistiť, či táto spotrebná daň podlieha ďalšej dani a to DPH. Je to podobné ako pri dani z liehu?
Nie je to podobné ako pri dani z liehu, je to všeobecné pravidlo, ktoré platí pre všetky spotrebné dane. Treba si pozrieť ustanovenie § 22 ods. 1 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
Excise Duty
27.07.08,19:53
potrebovala by som poradiť ohľadom spotr.dani z elek.energie, sme zaregistrovaný ako daňový dlžník aj oprávnený spotrebiteľ ( máme malú vodnú elektráreň a predávame el.energiu SSE )
vôbec nemám šajnu ako to budem robiť, mám vystavovať faktúry za odobratú el.energiu SSE so spotrebnou daňou ?
nám bude SSE fakturovať so spotr.daňou a my si to budeme nárokovať ? akým spôsobom? ak niekto vie nech mi poradí, je to pre mňa niečo úplne nové...........
Hádam by bolo najlepšie najprv si poriadne naštudovať zákon, aby sme si neplietli jednotlivé pojmy a aby sme vedeli, kto je kto a aké má postavenie z hľadiska zákona. Takže pokiaľ ide o malú vodnú elektráreň, elektrina vyrobená v malej vodnej elektrárni je podľa ustanovenia § 7 ods. 1 písm. e) bodu 4. oslobodená od dane pri predpoklade, že je dodaná priamo konečnému spotrebiteľovi elektriny alebo spotrebovaná právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá ju vyrobila. Keďže taký prípad nenastal (elektrinu predávate SSE), teoreticky by bolo potrebné v zmysle zákona fakturovať so spotrebnou daňou. Avšak SSE sú podľa ustanovenia § 2 ods. 1 písm. p) elektroenergetickým podnikom, ktorý je podľa ustanovenia § 8 oprávneným spotrebiteľom a podľa § 10 ods. 1 súčasne aj daňovým dlžníkom. SSE sú teda oprávnené nakupovať elektrinu oslobodenú od dane. Ďalej je potrebné povšimnúť si ustanovenie § 8 ods. 10, podľa ktorého oprávnený spotrebiteľ elektriny okrem koncového odberateľa elektriny v domácnosti je povinný predložiť dodávateľovi elektriny povolenie na oslobodenú elektrinu najneskôr pri prvom odbere elektriny oslobodenej od dane ako aj to, že dodávateľ elektriny nesmie dodať elektrinu oslobodenú od dane právnickej osobe alebo fyzickej osobe bez predloženia povolenia na oslobodenú elektrinu. Ak sú tieto podmienky splnené, fakturujete elektrinu dodanú pre SSE bez dane, toto ustanovenie platí aj pri fakturácii elektriny vašim ďalším odberateľom. Spotrebná daň sa započítava do ceny a je základom pre výpočet DPH.
lucinda22
29.07.08,04:44
V súvislosti so spotrebnou daňou na zemný plyn by som sa rada spýtala na jej účtovanie, ako som vyššie spomenula sme oprávnený spotrebiteľ na zemný plyn s uplatňovaním vrátenia dane mesačne § 37 zákona č. 609/2007 Z.z., na tú časť, ktorá je oslobodená, môže byť jej účtovanie nasledovné?:

faktúra od SPP
· plyn: 1000 Sk 502/321, 343/321
· spotrebná daň na plyn: 30 Sk 502AE/345, 343/345

úhrada fa od SPP: 1030 Sk 345/221, 321/221

predpis vrátenia dane od CÚ na základe výkazu (ID): 25 Sk 345/502AE

vrátenie dane od CÚ (BV): 25 Sk 221/345

ďakujem za pripomienky J
lugami
30.07.08,18:27
Aj ja by som potrebovala vedieť, či môže byť také účtovanie. Dala som dotaz aj auditorom, keď budem niečo vedieť, tak sa dozviem.
lugami
30.07.08,18:28
Chcela som napísať, že sa ozvem.
slonika
05.08.08,17:38
K teme pridavam informaciu o Zákone č.283/2008 Z. z., ktorý mení aj časť predpisu 609/2007 Z.z., konkrétne od 1. augusta 2008, a to nasledovne v Čl. III:

Zákon č. 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a o zmene a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:

1. V § 8 ods. 2 sa na konci vety bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ak tento zákon neustanovuje inak.".

2. § 8 sa dopĺňa odsekom 17, ktorý znie:
"(17) V odôvodnených prípadoch, ak právnická osoba alebo fyzická osoba preukáže, že spotreba elektriny oslobodenej od dane podľa § 7 ods. 1 písm. b) až h) predstavuje najmenej 95 % z celkového množstva spotrebovanej elektriny dodanej na samostatné odberné miesto, môže colný úrad na základe písomnej žiadosti tejto právnickej osoby alebo fyzickej osoby vydať povolenie na oslobodenú elektrinu. Ustanovenie § 9 ods. 2 písm. b) tým nie je dotknuté. Spôsob výpočtu a preukazovania spotreby elektriny na iné účely ako oslobodené od dane podľa § 7 ods. 1 písm. b) až h) dohodne colný úrad s oprávneným spotrebiteľom elektriny.".

3. V § 32 ods. 2 sa na konci vety bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: "ak tento zákon neustanovuje inak.".

4. § 32 sa dopĺňa odsekom 17, ktorý znie:
"(17) V odôvodnených prípadoch, ak právnická osoba alebo fyzická osoba preukáže, že spotreba zemného plynu oslobodeného od dane podľa § 31 ods. 1 písm. a) až e), i) a j) predstavuje najmenej 95 % z celkového množstva spotrebovaného zemného plynu dodaného na samostatné odberné miesto, môže colný úrad na základe písomnej žiadosti tejto právnickej osoby alebo fyzickej osoby vydať povolenie na oslobodený zemný plyn. Ustanovenie § 33 ods. 2 písm. b) tým nie je dotknuté. Spôsob výpočtu a preukazovania spotreby zemného plynu na iné účely ako oslobodené od dane podľa § 31 ods. 1 písm. a) až e), i) a j) dohodne colný úrad s oprávneným spotrebiteľom zemného plynu.".

5. V § 43 odsek 3 znie:
"(3) Podnikateľovi, ktorý spotreboval elektrinu oslobodenú od dane na iný účel, ako je uvedený v § 7, alebo ktorý spotreboval uhlie oslobodené od dane na iný účel, ako je uvedený v § 19, alebo ktorý spotreboval zemný plyn oslobodený od dane na iný účel, ako je uvedený v § 31, s výnimkou podnikateľa, ktorému colný úrad vydal povolenie na oslobodenú elektrinu podľa § 8 ods. 17 alebo ktorému colný úrad vydal povolenie na oslobodený zemný plyn podľa § 32 ods. 17, colný úrad uloží pokutu vo výške 50 % dane pripadajúcej na množstvo spotrebovanej elektriny, množstvo spotrebovaného uhlia alebo množstvo spotrebovaného zemného plynu. Ak výška pokuty nepresiahne 500 Sk, pokuta sa neuloží.".
lugami
06.08.08,15:10
účtovanie spotrebnej dane
faktúra od SPP vo výške 1 220,- Sk DAL 321
plyn 1000,,- Sk MD 502
SD 25,- Sk MD 378
DPH 195,- Sk MD 343

úhrada fa MD 321/ DAL 221

predpis vrátenia SD od CÚ na základe výkazu/interný doklad/
MD 345/DAL 378
vrátenie SD od CÚ MD 221/DAL 345
do DP k DPH 5,- SK na DAL 343 /DPH zo SD
bubino
07.08.08,06:17
Ahojte, mňa by zaujímalo účtovanie spotrebnej dane z elektriny. My sme registrovaní ako daňový dlžník. Elektrinu fakturujeme ďalej odberateľom kde je vyčíslená spotrebná daň. Ako sa to účtuje na vstupe a na výstupe? Ďakujem moc.
ANNAP
19.08.08,04:47
Už ste robili daňové priznanie na spotrebnú daň z elektriny?
ANNAP
21.08.08,04:51
Už ste robili daňové priznanie na spotrebnú daň z elektriny?


POSÚVAM...........:eek:
renka12
22.08.08,20:17
Skúsim odpovedať Vám obom, bubino a ANNAP

Sme daňový dlžník - EE.
Na vstupe (myslím prijaté faktúry) neúčtujeme spotrebnú daň (SD), pretože nám ju ani nemôžu faktúrovať, nakoľko nie sme koneční spotrebitelia (EE ďalej predávame).
Na výstupe (vo faktúrach, ktoré sme vydali) účtujeme výnosy + SD a k tomu celému DPH.
Daňová povinnosť k SD z EE vzniká u nás len z dvoch dôvodov: dodaním podľa par.9 ods. 1 a spotrebou podľa par. 9 ods.1 písm.b zákona 609/2007.
T.j. v daň. priznaní vypĺňame riadky:
2 - 0,02Sk sadzba dane
3 - suma všetkých kWh, ktoré sme dodali (čerpám údaj z vydaných faktúr)
6 - súčtový, líši sa od r. 3, ak je náplň pre riadky 4a-5
7 - vypočítame ako rozdiel: kWh na vstupe - kWh na výstupe
10 - súčtový
12, 13 - podľa pokynu v daň.priznaní
Tak sme to spravili my.

Mám tiež otázku.
Na D345 zaúčtujem SD, ku ktorej vznikla povinnosť dodaním.
Pri platbe zaúčtujem na MD.
Ale aby som v účtovníctve mala na 345 to isté, čo v daň. priznaní, musím cez interný doklad zaúčtovať SD, ku ktorej vznikla povinnosť spotrebou - t.j. na rozdielovú veličinu (kWh vstup-kWh výstup)x0,02Sk. Bude to na 345 tiež na strane D.

Na aký účet zaúčtovať MD??
Je to daňový náklad?
fizzy
03.09.08,07:46
Zdravim,
prave mi dosla faktura od nasho dodavatela elektrickej energie s vycislenim SD k 7.mesiacu. My sme konecnym spotrebitelom EE, nepouzivame ju k vyrobe ani nijako inac nespracuvavame. Iba svietime a tukame do PC :D

Mozem to takto zauctovat?
518/321 - FA za EE
345/321 - SD
343/321 - DPH

My ako PO (konecny spotrebitel) niesme oslobodeny od SD takze ju normalne platime. Musim podavat nejaky vykaz alebo kde sa mi potom odzrkadli tato spotrebna dan? Moze mi niekto troska tuto problematiku objasnit?
Dakujem Vam.
fizzy
04.09.08,08:28
...posuvam...
Excise Duty
08.09.08,05:30
Zdravim,
prave mi dosla faktura od nasho dodavatela elektrickej energie s vycislenim SD k 7.mesiacu. My sme konecnym spotrebitelom EE, nepouzivame ju k vyrobe ani nijako inac nespracuvavame. Iba svietime a tukame do PC :D

Mozem to takto zauctovat?
518/321 - FA za EE
345/321 - SD
343/321 - DPH

My ako PO (konecny spotrebitel) niesme oslobodeny od SD takze ju normalne platime. Musim podavat nejaky vykaz alebo kde sa mi potom odzrkadli tato spotrebna dan? Moze mi niekto troska tuto problematiku objasnit?
Dakujem Vam.
Podľa toho, čo uvádzate, v zmysle ustanovenia § 2 písm. b) bodu 25 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov ste odberateľom elektriny mimo domácnosti, teda fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje elektrinu, ktorá nie je využívaná na vlastnú spotrebu odberateľa elektriny v domácnosti.
Z tohto hľadiska vám nevyplývajú nijaké povinnosti, daňová povinnosť vznikla dodávateľovi, ten mal povinnosť daň priznať a zaplatiť, vašou povinnosťou je teda uhradiť dodávateľovi cenu elektrickej energie vrátane spotrebnej dane, o spotrebnej dani vôbec neúčtujete.
ivet
21.10.08,09:11
Ja mám podobný prípad, odoberáme EE od ZSE bez SD na účely ďalšieho predaja, ale aj pre vlastnú spotrebu. SD pre vlastnú spotrebu účtujem cez ID: MD 502, D 345. Je to daňový náklad (treba sa na to pozerať tak, že keby ste neboli registrovaný daňový dlžník, SD by vám účtoval dodávateľ - ZSE. V tomto prípade by bola celá hodnota dodanej EE vrátane SD účtovaná na MD 502 ako daňový náklad).
Prajem pekný deň
ivet
21.10.08,09:13
Ja mám podobný prípad, odoberáme EE od ZSE bez SD na účely ďalšieho predaja, ale aj pre vlastnú spotrebu. SD pre vlastnú spotrebu účtujem cez ID: MD 502, D 345. Je to daňový náklad (treba sa na to pozerať tak, že keby ste neboli registrovaný daňový dlžník, SD by vám účtoval dodávateľ - ZSE. V tomto prípade by bola celá hodnota dodanej EE vrátane SD účtovaná na MD 502 ako daňový náklad).
Prajem pekný deň
POZNÁMKA: Príspevok bol určený pre: renka12
ivet
21.10.08,09:34
Milí Poraďáci, viete, že podľa §19 Zákona o energetike (656/2004) sú výrobcovia elektriny, plynu, prevádzkovatelia prenosových a distribučných sústav a sietí, dodávatelia elektriny a plynu.... povinní viesť oddelenú evidenciu skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, oddelenú evidenciu o nákladoch a výnosoch, aktívach a pasívach, určiť pravidlá na odpisovanie,... za každú jednu z činností (výroba, prenos, distribúcia, dodávka...) a aj z inej podnikateľskej činnosti.
Tieto osoby (výrobcovia, dodávatelia,...) sú povinné vyhotoviť za každú činnosť samostatný výkaz ziskov a strát a samostatný prehľad aktív a pasív a predložiť ich na ÚRSO do 30. júna kalendárneho roka. Ďalej sú tieto osoby povinné predložiť úradu na schválenie pravidlá pre rozvrhovanie aktív a pasív, nákladov a výnosov a pravidlá pre odpisovanie do 31. augusta kalendárneho roka. Úradom schválené pravidlá uplatnia od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka.
...atď...
Viete o tom niečo???
fizzy
18.02.09,08:21
Podľa toho, čo uvádzate, v zmysle ustanovenia § 2 písm. b) bodu 25 zákona č. 656/2004 Z. z. o energetike a o zmene niektorých zákonov ste odberateľom elektriny mimo domácnosti, teda fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje elektrinu, ktorá nie je využívaná na vlastnú spotrebu odberateľa elektriny v domácnosti.
Z tohto hľadiska vám nevyplývajú nijaké povinnosti, daňová povinnosť vznikla dodávateľovi, ten mal povinnosť daň priznať a zaplatiť, vašou povinnosťou je teda uhradiť dodávateľovi cenu elektrickej energie vrátane spotrebnej dane, o spotrebnej dani vôbec neúčtujete.

OK, cize ju zauctujem klasicky takto:
502x/321 - fakturacia za elektrinu
518x/321 - fakturacia za distribuciu
502x/321 - fakturacia spotrebnej dane
343/321 - DPH
Neuctujem o spotrebnej dani.
Moze mi to niekto potvrdit?
dakujem
fizzy
20.02.09,13:23
posuvam...
lucinda22
20.07.09,10:38
znenie toho § poznám, lebo som si myslela, že sa to bude týkať aj našej spoločnosti, ale nemáme tú povinnosť aj keď sme regulovaným subjektom, pre lepší výklad zákona môžem odporučiť asi len stránku regulačného úradu, prípadne priamo kontaktovať Odbor strategických analýz v Martine
AdaMtiM
23.07.09,07:07
Prosím , je tu niekto čo robí priznanie k spotrebnej dani z uhlia?
Poskytujeme uhlie aj ako reklamný balíček - vzorku a to bezplatne, musím aj toto množstvo uvádzať v priznaní a odviesť potrebnú daň? Pýtala som sa aj na colnici, no nevedeli mi dať jadnoznačnú odpoveď a ja to dnes musím odovzdať. Ďakujem......
zltalienka
13.08.09,07:45
Ahojte, chcem sa spýtať, keď sa spoločnosť zaregistrovala na platenie spotrebnej dane z uhlia na colnom úrade, má nejakú z toho vyplývajúcu povinnosť aj voči daňovému úradu?
Pýtam sa preto, lebo na prihláške k registrácii daňovníka na daň z príjmov som si všimla, že je tam možnosť zaškrtnúť nielen daň z príjmov ale aj SPOTREBNÁ DAŇ.
zltalienka
17.08.09,05:28
... posúvam ...
branislav235
13.01.11,19:58
Ja si myslím, že ščítanie daní je konsekutívne. Teda ak pripočítate k holej cene spotrebnú daň tak potom na to celé musíte prirátať DPH.
mimusa
15.02.12,08:49
Nakupili sme ako PO uhlie od FO aj PO na vykurovanie. Na fakture je rozpisane zvlast uhlie+DPH a zvlast spotrebna dan+DPH. Je to spravne, nema byt spotrebna dan nauctovana v uhli jednou polozkou ?
Excise Duty
15.02.12,09:50
Nakupili sme ako PO uhlie od FO aj PO na vykurovanie. Na fakture je rozpisane zvlast uhlie+DPH a zvlast spotrebna dan+DPH. Je to spravne, nema byt spotrebna dan nauctovana v uhli jednou polozkou ?
Matematicky to vyjde rovnako, metodicky to však nie je správne. Spotrebná daň nie je predmetom dane z pridanej hodnoty ale vstupuje do jej základu.
topper1
23.02.12,05:53
Ak mám doma malú vodnú elektráreň a elektrinou zásobujem len svoju domácnosť a tiež dodávam elektrinu do VSE, som registrovaný ako daňový dlžník....mám povinnosť podávať daňové priznanie? Elektrina dodávana do VSE je fakturovana bez dane pretože VSE sú oprávnený spotrebiteľ. Elektrinu dodávanú do VSE uvádzam na riadku 8 alebo riadku 18 daňového priznania? (od 1.1.2012) Elektriná ktorú spotrebúvam sám uvádzam v daňovom priznaní? napr. na riadku 20? - teda ide v tomto prípade o spotrebu elektriny na daň. území elektroenergetickým podnikom §9 ods. 1 b)? - ak to uvediem na riadku 20 tak mi vychádza, že mám platiť daň, je to tak?Ďakujem
miska31
08.11.12,08:35
Dobrý deň. Sme oprávnený spotrebitelia plynu. Vyrábame z neho teplo aj pre bytové priestory. Do mája 2012 sme boli oprávnený zaplatenú spotrebnú daň (oslobodenú - pre domácnosti) žiadať od colného úradu späť. Na základe žiadosti o vrátenie dane nám tak vrátili SD za roky 2009, 2010, 2011. Mám problém s tým, že na účte 345 - kam som SD účtovala mi teraz v každom roku ostal nejaký zostatok. Vzniklo to tým, že CÚ mi určil podľa akého vzorca mám SD vypočítať. Ako mám prosím Vás teraz ten zostatok na účte 345 vysporiadať? Môžem to cez ID zúčtovať na 548 - nedaňový náklad?? Ďakujem.
miska31
13.11.12,05:44
Prosím Vás ako mám vyriešiť ten zostatok na účte 345??