Nataša
19.04.05,15:43
Ahojky,

viac mám prehľad v mzdách ako v účte tak mám takú banálnu otázočku. Podľa čoho sa určuje, či je podnikateľ mesačný platca DPH alebo štvrťročný a či je vôbec platca DPH alebo nie je platca.
Čo by ste mi odporúčali viesť ak by som chcela spracovávať mzdy.

Ďakujem.
porfin
19.04.05,13:57
NO to či si , alebo nie si plátca DPH sa riadi podľa zákona o DPH a výške obratu za posledných 12 na sebe bezprostredne nasledujúcich mesiacov
Inak môžeš požiadať DÚ aby si bola plátcom DPH a DÚ už rozhodne či ti to dá. Ale ak chceš spracovávať mzdy ,tak asi ti to nedajú len tak. Ak sa rozhoduješ aké účto viesť, tak môžeš ako neplátca DPH viesť JU alebo PU, alebo si svoje výdaje uplatniť percentom príjmu , čo by bolo pri predmete tvojho podnikania 25% z príjmov. Podľa mňa však by ti bolo najlepšie JU aby si si mohla dať do nákladov skutočné výdaje, ktoré možno by sa dali nahnať nad tých 25%.
Inak pozri si zákon o DPH a aj iné ako daň z príjmu, zákon o účtovnícve a pod.
ondrejvla
19.04.05,14:06
NO to či si , alebo nie si plátca DPH sa riadi podľa zákona o DPH a výške obratu za posledných 12 na sebe bezprostredne nasledujúcich mesiacov
Inak môžeš požiadať DÚ aby si bola plátcom DPH a DÚ už rozhodne či ti to dá. Ale ak chceš spracovávať mzdy ,tak asi ti to nedajú len tak. Ak sa rozhoduješ aké účto viesť, tak môžeš ako neplátca DPH viesť JU alebo PU, alebo si svoje výdaje uplatniť percentom príjmu , čo by bolo pri predmete tvojho podnikania 25% z príjmov. Podľa mňa však by ti bolo najlepšie JU aby si si mohla dať do nákladov skutočné výdaje, ktoré možno by sa dali nahnať nad tých 25%.
Inak pozri si zákon o DPH a aj iné ako daň z príjmu, zákon o účtovnícve a pod.
Tak teraz som z vás dvoch domotaná!
Čo je tým myslené, čo by ste mi odporučili viesť, ak by som chcela spracovávať mzdy?! A prečo tam navrhuješ 25% ak má zamestnanca? To predsa nič neznamená ak bude plátca DPH, tak musí viesť účtovníctvo a nie paušálne výdavky!
Kedy si štvrťročným plátcom a kedy mesačným-pozri si zákon o DPH, tam nájdeš aj dôvod prečo musíš viesť účtovníctvo pri plátcovi DPH.
Vlasta
porfin
19.04.05,14:49
Ondrejvla
Myslým, že som odpovedala na otázku...čo rozhoduje či je vôbec platca DPH alebo nie je platca a aké účto má viesť.
Ja som To pochopila tak, že ešte len začína podnikať, nemá zamestnanca/ bude sama robiť ako SZČO-mzdy/ a rozhoduje sa či je pre ňu lepšie viesť JU alebo PU a či musí alebo nemusí alebo môže byť plátcom DPH. Ak som to zle pochopila tak sorry.
ondrejvla
19.04.05,14:51
Ondrejvla
Myslým, že som odpovedala na otázku...čo rozhoduje či je vôbec platca DPH alebo nie je platca a aké účto má viesť.
Ja som To pochopila tak, že ešte len začína podnikať, nemá zamestnanca/ bude sama robiť ako SZČO-mzdy/ a rozhoduje sa či je pre ňu lepšie viesť JU alebo PU a či musí alebo nemusí alebo môže byť plátcom DPH. Ak som to zle pochopila tak sorry.
No ale teraz ja myslím, že som to zle pochopila, lebo neviem, čo vlastne Nataša chce?! Uvidíme!!!!! Ak bude potrebovať našu radu, tak sa vari ozve.
Nataša
21.04.05,10:37
Porfin to veľmi dobre pochopil. Pracujem ako mzdárka a popri zamestnaní by som chcela spracovávať mzdy na živnosť.
S podvojným účtom mám skúsenosti. Z jednoduchého som jeleň. Nevedeli by ste mi poradiť nejakú knižočku pre samoštúdium?
Nataša
21.04.05,10:37
Prepáč, v tej rýchlosti som si neuvedomila, že si žena.