andyd
10.07.08,13:19
Dobrý deň! Pred svadbou som kúpil byt (LV písaný na mňa), moja vtedy snúbenica, teraz milovaná manželka, financovala zo stavebného sporenia jeho rekonštrukciu. Momentálne hľadáme čo možno najjednoduchší, ale bezpečný spôsob ako tento byt vlastniť spoločne, resp. zahrnúť do BSM. Bezpečný v tom zmysle, že sa chceme vyhnúť hypotetickej situácii, keď jeden z (ex)manželov bez vedomia druhej strany bude môcť predať svoj podiel/celú nehnuteľnosť tretej strane.
Zatiaľ som našiel dva spôsoby:

1. Darovacia zmluva na podiel na nehnuteľnosti + zápis spoluvlastníctva do katastra, ale so zavkladovaným bremenom predkupného práva druhým spolumajiteľom.
2. Rozšírenie BSM notárskou zápisnicou. Ak mám správne informácie, pri BSM je na predaj nehnuteľnosti nutný súhlas obidvoch manželov.

Ako schodnejší (a rýchlejší) sa mi zdá druhý spôsob, ale nepoznám všetky dôsledky z neho vyplývajúce.
Preto by som rád poznal odborné názory a odporúčania, príp. osobné skúsenosti ľudí, ktorí sa s podobnou otázkou stretli.
Vopred ďakujem za všetky zmysluplné rady.
Zoltán Kovács
10.07.08,11:21
Dobrý deň! Pred svadbou som kúpil byt (LV písaný na mňa), moja vtedy snúbenica, teraz milovaná manželka, financovala zo stavebného sporenia jeho rekonštrukciu. Momentálne hľadáme čo možno najjednoduchší, ale bezpečný spôsob ako tento byt vlastniť spoločne, resp. zahrnúť do BSM. Bezpečný v tom zmysle, že sa chceme vyhnúť hypotetickej situácii, keď jeden z (ex)manželov bez vedomia druhej strany bude môcť predať svoj podiel/celú nehnuteľnosť tretej strane.
Zatiaľ som našiel dva spôsoby:

1. Darovacia zmluva na podiel na nehnuteľnosti + zápis spoluvlastníctva do katastra, ale so zavkladovaným bremenom predkupného práva druhým spolumajiteľom.
2. Rozšírenie BSM notárskou zápisnicou. Ak mám správne informácie, pri BSM je na predaj nehnuteľnosti nutný súhlas obidvoch manželov.

Ako schodnejší (a rýchlejší) sa mi zdá druhý spôsob, ale nepoznám všetky dôsledky z neho vyplývajúce.
Preto by som rád poznal odborné názory a odporúčania, príp. osobné skúsenosti ľudí, ktorí sa s podobnou otázkou stretli.
Vopred ďakujem za všetky zmysluplné rady.

Bez vedomia spoluvlastníka nie je možné predať podiel. Nakoľko spoluvlastník zo zákona má predkupné právo. Jedine ak nevyužije toto právo, potom sa dá predať tretej osobe.
andyd
10.07.08,11:38
Nie som školený v paragrafoch, ale stretol som sa na nete prípadom fingovaného "ústneho vzdania sa predkupného práva". Poškodenému sa v obývačke začal rozvaľovať cudzí človek, nový legálny majiteľ 50% podielu na byte a nešťastník sa mal v občiansko právnom spore súdiť s pôvodným spolumajiteľom o nedodržaní zmluvy (predk. právo nebolo v LV, len v zmluve).
Aj preto ma skôr zaujíma možnosť rozšírenia BSM
Petra Nová
10.07.08,12:51
Zatiaľ som našiel dva spôsoby:

1. Darovacia zmluva na podiel na nehnuteľnosti + zápis spoluvlastníctva do katastra, ale so zavkladovaným bremenom predkupného práva druhým spolumajiteľom.
2. Rozšírenie BSM notárskou zápisnicou. Ak mám správne informácie, pri BSM je na predaj nehnuteľnosti nutný súhlas obidvoch manželov.

Vopred ďakujem za všetky zmysluplné rady.

1. Darovacia zmluva na podiel na nehnuteľnosti + zápis spoluvlastníctva do katastra, ale so zavkladovaným bremenom predkupného práva druhým spolumajiteľom
Zlá alternatíva. Takéto vecné bremeno Ti kataster nezapíše. Bez vecného bremena je to možné.

2. Rozšírenie BSM notárskou zápisnicou. Ak mám správne informácie, pri BSM je na predaj nehnuteľnosti nutný súhlas obidvoch manželov.
Najlepšie riešenie z hľadiska obidvoch manželov.
vieroslava
11.07.08,17:55
Na niečo, čo už vlastníš, nemôžeš rozšíriť BSM.
V tvojom prípade je jediná možnosť darovať manželke určitý podiel. Nemusí to byť presne 1/2, môže to byť podiel, na akom sa dohodnete, prípadne podľa pomeru vložených jednotlivých finančných prostriedkov a odvedenej práce.
Petra Nová
11.07.08,19:27
2. Rozšírenie BSM notárskou zápisnicou. Ak mám správne informácie, pri BSM je na predaj nehnuteľnosti nutný súhlas obidvoch manželov.
Najlepšie riešenie z hľadiska obidvoch manželov.
Tak toto nie je určite najlepšie riešenie a veľmi ma to neteší.:rolleyes: Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som pomýlila.


Na niečo, čo už vlastníš, nemôžeš rozšíriť BSM.

Áno, toto je správny názor.
intessimo
14.07.08,14:10
Presne tak BSM sa uz neda rozsirit. Darovacia zmluva mozna s vkladom do KN, ktory ma konstitutivne ucinky.
jkrizanova
26.08.08,12:48
Ahoj, mohla by som sa spýtať takto osobne - ktorý zo spôsobov ste zvolili?
Náš prípad je úplne identický a ešte nie je doriešený. Len v prípade darovania polovice nehnuteľnosti je potom problém v dedení majetku ( ak existuje dieťa aj z prvého manželstva niektorého z manželov a tiež spoločné dieťa ), pretože darovanie sa nezapočítava automaticky do BSM, preto zrejme je namieste aj rozšírenie BSM. Mňa osobne by zaujímali aj finančné rozdiely pri vybavovaní v prípadoch - či je nutná forma notárskej zápisnice, alebo postačuje na vklad obyčajná darovacia zmluva.....
vieroslava
30.08.08,06:44
V prípade dedenia je úplne jedno, či vlastníš polovicu nehnuteľnosti ako podielový spoluvlastník, alebo ako manželka z tgitulu BSM. Keď sa bojíš daru (deti z prvého manželstva), urobte to kúpnou zmluvou.
Tak, ako som už písala, rozšíriť BSM sa v takomto prípade nedá.
Kvaka
19.10.12,07:12
Je možné v darovacej zmluve vyjadriť zmluvnú vôľu, aby darovaná nehnuteľnosť bola zapísaná v BSM? Ak kataster túto vôľu neprijme, bude treba novú zmluvu?
doktor23
19.10.12,10:20
Je možné v darovacej zmluve vyjadriť zmluvnú vôľu, aby darovaná nehnuteľnosť bola zapísaná v BSM? Ak kataster túto vôľu neprijme, bude treba novú zmluvu?

Vôľu vyjadriť môžeš. Ale ak nemáš rozšírené BSM notárskou zápisnicou, tak Ti to kataster nezapíše do BSM. Postup teda je - rozšíriť BSM notárskou zápisnicou o nehnuteľnosti zapísané na LV ..... atď., podpísať darovaciu zmluvu a darovaciu zmluvu spoločne s návrhom a notárskou zápisnicou doložiť na kataster.