4326
10.07.08,14:44
Ahojte vospolok,

potrebovala by som poradiť ohľadom kúpy nehnuteľnosti. Mám list vlastníctva z katasterportálu na nehnuteľnosť, ktorú chcem kúpiť. Na tom liste vlastníctva je ale uvedené, že parcela na ktorej dom stojí nie je zapísaná na liste vlastníctva.
Poradí niekto čo to znamená? Obávam sa, či ten pozemok nie je nevysporiadaný. Ako zistím či majiteľ domu je aj vlastníkom pozemku pod ním?
Ďakujem
4326
10.07.08,13:21
nikto nevie poradiť?
Marína
10.07.08,15:40
Skús pozrieť tu https://www.katasterportal.sk/kapor/faq.do
napr. :
Ako je možné, že sa mi vo výpise z listu vlastníctva (vo vytvorenej zostave) v časti A-majetková podstata neobjaví žiadny údaj, resp. v inej časti listu vlastníctva sa mi nezobrazia všetky údaje?

Čo je to ROEP?
olybaba
10.07.08,18:20
4326
11.07.08,05:30
Prezrela som ti témy aj otázky na kataster portály, ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Medzičasom som podľa čísla parcely zistila, že pozemok je nevysporiadaný a je na ňom plomba.
Takže z kúpy domu asi nebude nič.
troll
11.07.08,06:12
Je to dosť veľké riziko, veru sa na to radšej vykašli a pozri inde. Zaujímavé by bolo vedieť, ako to vlastne mieni terajší majiteľ predávať a čo vlastne ponúkal :)
4326
11.07.08,06:15
Predával dom. Bolo nám povedané, že všetko je vysporiadané, ale keď som pozrela na katasterportal tak som zistila niečo iné.
Je možné, že na katasterportály ešte nie sú aktuálne údaje?
Majiteľ totiž trdil, že nedávno mali dedičské konanie a že je všetko vysporiadané.
duves
11.07.08,06:16
Na LV k stavbe byva poznamka, že Lv k pozemku je pod číslom ...
Alebo si pozemok parc.č. ...... skus vyhladat, či existuje vlastnik a kto nim je. Na katastri portali.
4326
11.07.08,06:30
Na liste vlastníctva je uvedené, že pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva - ako som už písala.
A parcela - keď si ju vyhľadám je na nej plomba, nie je uvedené nikde číslo listu vlastníctva, lebo katasterportal mi vyhodil, len výpis z katastra nehnuteľností s poznámkou, že pozemok je nevysporiadaný.
duves
11.07.08,07:52
Tak je to jasne. Nekupuj to.
Povodny vlastnik mal dost času ist si spisat not.zapisnicu na vydržanie pozemku. Po 10 rokoch mohol mať istotu.
Ty do toho nechod.
4326
11.07.08,08:00
Ďakujem za odpovede. Majiteľ trdí, že všetko je vysporiadané a má list vlastníctva. Počkám si na ten jeho list vlastníctva a potom si to overím na katastri. Ďakujem
troll
11.07.08,08:25
jasné, to bude najlepšie,

mimochodom neviem ako teraz, ale zo začiatku sa katasterportal aktualizoval raz za dva týždne. Zo skúsenosti viem, že niekedy sú tam aj mesiac staré údaje (možno iba výnimka), ale v každom prípade to by malo byť v tomto prípade jedno, času už mal naozaj dosť, ako už bolo napísané.
vieroslava
11.07.08,18:17
Na liste vlastníctva je uvedené, že pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva - ako som už písala.
A parcela - keď si ju vyhľadám je na nej plomba, nie je uvedené nikde číslo listu vlastníctva, lebo katasterportal mi vyhodil, len výpis z katastra nehnuteľností s poznámkou, že pozemok je nevysporiadaný.

Na katasterportály je napísaný dátum, k akému sú údaje aktuálne.
Tá plomba môže znamenať, že je podané na zápis dedičské rozhodnutie.
Napriek tomu doporučujem počkať na list vlastníctva, prípadne zájsť osobne na príslušný kataster a tam si údaje predávajúceho preveriť.
4326
14.07.08,11:36
Aktualizácia katastra bola 05.07.2008 - takže zatiaľ je tam len ta plomba a uvidím aký prinesú list vlastníctva.
Ďakujem za pomoc.
eduard1
17.07.08,18:52
mám podobný problém, chcem kúpiť 3 malé pozemky pri svojom pozemku a keď som to overil na katasterportali tak som zistil, že na uvedené pozemky nie je zaliožený list vlastníctva. Na obecnom úrade som zistil žer užívateľom v jednom prípade je jeden žijúci starý pán a v ďalších dvoch sú to dve zomrelé osoby. Ale ani oni na uvedený pozemok list vlastníctva nemajú. Je možné že nejaké parcela nikomu nepatrí?
olybaba
18.07.08,04:01
pozdravujem,
kazda parcela po ROEPe zapisana v katastri nehnutelnosti ma vlastnika, moze to byt :
- znamy vlastnik ( pozname jeho meno a adresu - je zastihnutelny)
- neznamy vlastnik (o takomto vlastnikovi nevieme nic, ani meno ani adresu) - zastupuje ho Slovensky pozemkovy fond
- znamy vlastnik na neznamom mieste, alebo nezisteny vlastnik (pozname len jeho meno, bez adresy, alebo neuplne udaje; alebo je to vlastnik, ktory uz nezije a neprebehlo po nom dedicske konanie) - zastupuje ho Slovensky pozemkovy fond

- v katastralnych uzemiach, kde nie je ukoncene konanie registra obnovenej evidencie pozemkov a ROEP nie je zapisany do katastra nehnutelnosti sa mozu vyskytnut pripady, ze vlastnictvo nie je uvedene v liste vlastnictva
- v takychto pripadoch vlastnik sa zistuje v pozemkovej knihe prislusnej spravy katastra, kde su k nahliadnutiu povodne doklady o vlastnictve, napr.pozemkovoknizne vlozky
- je potrebne rozlisovat vlastnicky vztah k parcele a uzivaci vztah k parcele, uzivatel nemusi byt aj vlastnikom
- doporucujem, aby ste na sprave katastra patrali po vlastnictve k parceliam ktore chcete kupit, mozno v obci este nie je ukonceny ROEP a preto nie su uvedene udaje na katastralnom portali
bhires
21.07.08,22:17
Netreba panikarit ale prezistit si vsetky zalezitosti.

Postup:
- vyziadat si od majitela, list vlastnictva k pozemku a k stavbe
- vyziadat si od majitela titul nadobudnutia (Kupna zmluva, Dedicske konanie, Darovacia zmluva...). Najlepsie original.
- eventualne prezistit osobne na katastri list vlastnictva a informovat sa
- v pripade nejasnosti poziadat realitnu kancelariu, notara, advokata o pomoc

Ak by som k ziadnemu pozitivnemu zaveru nedosiel ani po tychto krokoch az potom by som odstupoval zaujmu o kupu.

V kazdom pripade je nutne byt obozretny, opatrny a radsej si 2 x veci preverit avsak nie byt paranoidny.

PS: aj na katasterportal.sk sa moze vyskytnut chyba
Karas Milan
23.07.08,04:00
A nestačí vybrať si z katastra výpis z LV ????????

Ka Mil
Marína
23.07.08,05:13
Na liste vlastníctva je uvedené, že pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva - ako som už písala.
A parcela - keď si ju vyhľadám je na nej plomba, nie je uvedené nikde číslo listu vlastníctva, lebo katasterportal mi vyhodil, len výpis z katastra nehnuteľností s poznámkou, že pozemok je nevysporiadaný.
. .
mirpo
23.07.08,05:32
Prosím, vedeli by ste mi poradiť, ako vymazať z L.V. ťarchu - doživotné úžívanie nehnuteľnosti, ak obaja, čo mali toto právo, už zomreli? :confused::confused: Problém je, že žili v ČR a tam aj zomreli. Úmrtné listy nedostanem, lebo nie som najbližšia príbuzná. Rodinný vzťah, ak sa to tak dá nazvať - dedkova sesternica s manželom /deti nemali, zostal len zať a ten s nami nekomunikuje/... a môj dedko zomrel už dávno. Úmrtný list dostanem jedine súdnou cestou - tak mi bolo na úrade v ČR oznámené.:eek:
Máte s tým niekto skúsenosť? Viete mi poradiť, ako to vyriešiť jednoduchšie/rýchlejšie ako súdnou cestou?:confused:

PS: Dúfam, že nie som mimotemy, ale nechcela som zbytočne otvárať novú tému.
Zoltán Kovács
23.07.08,05:42
Prosím, vedeli by ste mi poradiť, ako vymazať z L.V. ťarchu - doživotné úžívanie nehnuteľnosti, ak obaja, čo mali toto právo, už zomreli? :confused::confused: Problém je, že žili v ČR a tam aj zomreli. Úmrtné listy nedostanem, lebo nie som najbližšia príbuzná. Rodinný vzťah, ak sa to tak dá nazvať - dedkova sesternica s manželom /deti nemali, zostal len zať a ten s nami nekomunikuje/... a môj dedko zomrel už dávno. Úmrtný list dostanem jedine súdnou cestou - tak mi bolo na úrade v ČR oznámené.:eek:
Máte s tým niekto skúsenosť? Viete mi poradiť, ako to vyriešiť jednoduchšie/rýchlejšie ako súdnou cestou?:confused:

PS: Dúfam, že nie som mimotemy, ale nechcela som zbytočne otvárať novú tému.

Bez úmrtnych listov ťarchu doživotného práva užívania nezrušíš.
mirpo
23.07.08,06:01
Bez úmrtnych listov ťarchu doživotného práva užívania nezrušíš.
To viem, len neviem, ako ich mám získať bez toho, aby som to dala na súd...
ZDENIELA
23.07.08,06:34
To viem, len neviem, ako ich mám získať bez toho, aby som to dala na súd...
Začať sa vtierať pozostalému zaťovi ...
A čo tak neaké potvrdenie z obecného úradu (ak niečo také existuje), kde sú pochovaní???
mirpo
23.07.08,08:53
Začať sa vtierať pozostalému zaťovi ...
A čo tak neaké potvrdenie z obecného úradu (ak niečo také existuje), kde sú pochovaní???
Zať s nami nekomunikuje a už nežije v ČR, ale niekde v EU - kontakt žiadny.
Obecný úrad v ČR nás odporučil na matriku, ale na príslušnej matrike nám odmietli pomôcť.
Po telefóne nám povedali, aby sme prišli osobne.... keď sme to prišli riešiť, odporučili nás na súd v SR, a ten to má postúpiť na ČR.....:confused:
Chceli sme to riešiť prostredníctvom katastra tak, že kataster požiada matriku v ČR o zaslanie kópií úmrtných listov na úradné účely s tým, že uhradíme všetky náklady s tým spojené. To by bolo najjednoduchšie riešenie, ale kataster nám v tomto nevyhovel...:mee::confused:
4326
23.07.08,12:14
Vrátim sa k mojej pôvodonej otázke. Išli sme na kataster s tým, že si overíme vlastníka pozemku v pozemkovej knihe. Pani na katastri nám ale povedala, že musíme mať staré parcelné číslo aby to vedela nájsť.
Ako sa mám dopracovať k starému parcelnému číslu, keď cez katasterportál mi vyhodí len terajšie číslo parcely?
Doplňam, že v obci ešte neprebehla ROEP.
Karas Milan
23.07.08,18:27
Myslím , že sa to volalo identifikácia parciel. Ka Mil
olybaba
23.07.08,18:29
pozdravujem,
- doporucujem, aby ste poprosili pracovnika v pozemkovej knihe prilusnej spravy katastra, aby vam ukazal staru mapu katastralneho uzemia kde hladate parcelu, ktorej graficke udaje by mali zodpovedat pisomnym udajom zapisanym v pozemkovokniznych vlozkach
- po zorientovani sa v tejto starej mape a najdeni hladanej parcely pracovnik pozemkovej knihy vylusti cislo parcely a v parcelnom protokole najde cislo pozemkovokniznej vlozky,
- ochotny pracovnik pozemkovej knihy potom vyberie z dokumentov pozemkovej knihy hladanu pozemkovokniznu vlozku a z nej vam vycita vlastnicke vztahy
- drzim palce, aby pracovnik na sprave katastra bol ochotny, mily a ustretovy, u nas mame taku super - pani juditku
olybaba
23.07.08,18:33
Myslím , že sa to volalo identifikácia parciel. Ka Mil
identifikacia parciel sa neda urobit ked stranka nepozna cislo parcely
vieroslava
23.07.08,18:46
Keď vpoznáte terajšie parcelné číslo pozemku, pôvodné parcelné číslo podľa pozemkovj knihy sa zistí spätnou identifikáciou. Niektoré katastre ju robia, niektoré z kapacitných dôvodov nie a odkážu vás na komerčného geodeta, ktorý vám to za odplatu zistí.
olybaba
23.07.08,19:35
este mi neda, aby som opat nenapisala ako to robime u nas -
najjednoduchsie a bez poplatku sa pozemkovoknizne cislo parcely zisti v pozemkovej mape, len parcelu treba v tejto mape najst - kde nie je ROEP bezne to robime
4326
24.07.08,05:32
Pôvodné číslo parcely už mám zistené - jednoducho som napísala na katasterportal, vysvetlila som aký problém mám a veľmi príjemná pani mi poslala staršiu katastrálnu mapu a dokonca mi podľa terajšieho číslo vyznačila, ktorá parcela to je pôvodne.
Som veľmi prekvapená ako rýchlo som sa k týmto údajom dopracovala a to len prostredníctvom mailu. Takže teraz už len navštíviť opäť príslušný kataster a zistiť vlastníka.
Ďakujem za rady.
olybaba
24.07.08,07:48
pozdravujem a blahozelam,
skoda ze ste nenatrafili na "tu" prijemnu pani pri prvej navsteve prislusneho katastra, mohla sa vasa vec uz vtedy doriesit
eduard1
27.07.08,18:04
aj ja som zistil pôvodné číslo parcely a zistil som aj že majiteľom je nejaká pani ktorá zomrela a má dce deti, pričom vo veci tejto parcely nebolo dedičské konanie. ASko sa dá odkúpiť takýto pozemok a či je potrebné to dedičské konanie najskôr urobiť a potk pozemok odkúpiť a či to nie je možné urobiť vydražtním, nakoľko tento pozemok užíva jedno z detí viacej ako 15 rokov.
olybaba
27.07.08,18:28
pozdravujem,
- jednoznacne doplnkove dedicske konanie
- parcelu zdedia deti a potom si ju mozete od nich kupit
- ked mate zaujem o kupu parcely treba konat, nakolko "mrtvy vlastnik"
nie je vlastnik ktory by mohol konat, v zmysle zak.c.180/95 Z.z. ho zastupuje Slovensky pozemovy fond
Adula
16.12.09,10:13
Chcem sa spýtať, známy kupuje od obecného úradu čo mal pod domom nevysporiadané 11m2, obecný úrad súhlasí, aj mu to poslal listom uviedol aj parcelu. Dal si vyhotoviť geometrický plán na základe ktorého má presne nakreslenú parcelu aj s novým číslom. Na katastre je napísané, že na to nieje LV. O tej parcele viem akurát číslo a metre, aký doklad musím mať ešte z katastra, aby sa mohla napísať kúpno-predajná zmluva. Tých 11m2 je podľa geom. plánu evidovaných ako doterajší cesta, nový stav zast.plocha. Ďakujem. Aďa
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.12.09,11:13
Chcem sa spýtať, známy kupuje od obecného úradu čo mal pod domom nevysporiadané 11m2, obecný úrad súhlasí, aj mu to poslal listom uviedol aj parcelu. Dal si vyhotoviť geometrický plán na základe ktorého má presne nakreslenú parcelu aj s novým číslom. Na katastre je napísané, že na to nieje LV. O tej parcele viem akurát číslo a metre, aký doklad musím mať ešte z katastra, aby sa mohla napísať kúpno-predajná zmluva. Tých 11m2 je podľa geom. plánu evidovaných ako doterajší cesta, nový stav zast.plocha. Ďakujem. Aďa

Spravením GP sa predbehla jedna vec.
Ak je nejaký problém s odkupovaným pozemkom, tak treba osloviť takú geodetickú kanceláriu, ktorá spraví aj ostatné úkony potrebné k odkúpeniu. (robia aj zmluvy a pod.)
Nechápem, ako môhol geodet spraviť GP, vedieť na čo ho treba a neupozorniť na možné ďalšie problémy.

Doporučujem :

Osloviť geodeta, ktorý to robil, aby spolupôsobil pri vybavení veci, keď neupozornil na možné púroblémy. Samozrejme treba sa dohodnúť.
Na budúce by som takého geodeta neslovil.

CIMOM
hubatá
09.08.11,10:53
Je možné dediť v dedičskom konaní pozemky zapísané v katastri nehnuteľností v registri "C" na nájomcov, ktorí dostali pozemky od bývalých ŠM ako náhradné pozemky? Nájomcovia teraz zomreli a keďže prebieha dedičské konanie mám obavy aby tieto pozemky nezdedili deti.

Na vysvetlenie uvádzam že v registri "E" som uvedená ako vlastníčka.
hubatá
10.08.11,04:56
Halóoo, nikto nevie, alebo málo kričím?