Pepe.d
08.02.13,08:08
Deane 7, napisal si "Problémy si často narobíme my sami" nie je to az taka pravda co sa tyka minikiwi... Ako som uz pisal problem by nevznikol pokial by mi "obchodnik" vysvetlil vsetko ako ma byt a nekecal blbosti... Myslim si ze "minikivi" nerozumel lebo mal zasadenych dvoch samcov vedla seba pri terase cize tiez nemal z nich plody.
Odporucam vsetkym ktorí maju seriozny zaujem o pestovanie aby si urobili vylet k Vaskovi B aj ked je to az pri Liberci.
Ta navsteva s vysvetlenim co a ako stoji za to a ak ma Vasek namnozene nejake arguty popripade kolomikty urcite aj nejake venuje.
deane7
08.02.13,13:42
Ja som ale kúpil od obchodníka ktorý mal jasne napísané že k takému kiwi je treba takého samca atď. Takže asi preto sme mali odlišný názor na ten problém. Ak kúpi človek od niekoho kto chce iba predať a nezáleží mu na tom, či Ti to aj bude rodiť, tak to je zle. Ja si obvykle pred objednáním pohľadám viac predávajúcich, keď si porovnávam ponuky tak získam aj nejaké informácie. Preto ma nejaká potreba samca nezaskočí. Jasne že sa môžem aj ja ošáliť ale straty sú predsa všade povolené.
wabi
11.02.13,20:26
Teraz zas musim dat za pravdu aj deane7.
A s tymi stratami je to tiez naozaj tak. Zial vela zahradkarov uz zabudlo na to generalovo vyhlasenie o povolenych stratach.
Nastastie v tomto kontexte nehovorime o ludskych zivotoch...
Veru ani clovek nezije na veky, co potom mozno ocakavat od kiwi. Na druhej strane na slovensku som videl asi 40 rocnu actinidu chinensis kazdorocne bohato zarodenu samosprasnu aj som s nou bol v TV.
Tiez actinidiu argutu som videl takmer 100 rocnu v botanickej Brno v plnom zdravi, zatial co ten co ju sadil uz peknych par rokov kostuje akurat tak jej korene spod zeme. Je to ale samec... Po I.svetovej ju tam priniesol niekto z Ruska...
Veru uz je to skoro 100 rokov co od tial prisli aj moji pradedovia. Za tych poslednych 100 rokov sa to tu v tej starej Europe pekne skurvilo... Pardon za vyraz, ale nic vystiznejsie ma nenapada, a pouzit este vecsie vulgarizmy sa nepatri...:)
ela77
08.04.13,18:21
dnes 8.4.2013 som neodolala už bolo pekné slnečné počasie, tak som kiwi odbalila. Doteraz boli celú zimu zabalené v netkanej textilii a prihnuté k zemi. Vidno na nich pekné puky, takže nevymrzli. Sú teraz tretí rok v zemi. Vlani omrzli. Neviem či je to skoro na voľné nechanie. Popriväzovala som výhonky znovu k podperiam, ale rozmýšľam či ich ešte predsa nie je treba ochrániť pred počasím, ktoré je túto jar nevyspytateľné. Sú v záhrade otočenej severozápadne a za záhradou je voľné pole, takže sú dosť vystavené nečasu. Žiaľ lepšie miesto pre ne nenajdem.
avonboy
08.04.13,20:37
aj ja mam za zahradou velke pole a to moje kivi odbalim az po zamrznutych, minuly rok mi omrzlo, nechcem riskovat opat
J500j
09.04.13,05:44
dnes 8.4.2013 som neodolala už bolo pekné slnečné počasie, tak som kiwi odbalila. Doteraz boli celú zimu zabalené v netkanej textilii a prihnuté k zemi. Vidno na nich pekné puky, takže nevymrzli. Sú teraz tretí rok v zemi. Vlani omrzli. Neviem či je to skoro na voľné nechanie. Popriväzovala som výhonky znovu k podperiam, ale rozmýšľam či ich ešte predsa nie je treba ochrániť pred počasím, ktoré je túto jar nevyspytateľné. Sú v záhrade otočenej severozápadne a za záhradou je voľné pole, takže sú dosť vystavené nečasu. Žiaľ lepšie miesto pre ne nenajdem.


Môj názor je,

asi, tak sa mi zdá že ich veľmi híčkaš. No ale záleží to aj od nadmorskej výšky – teplotnej oblasti. Nepíšeš v ktorej časti Slovenska. Ja mám záhradu tak isto položenú mam arguty len druhý rok ale vôbec som ich cez zimu nechránil. Jedna je síce od klesajúceho snehu nalomená ale inak v poriadku takže to určite prežije a rozchodí. Možno jej to aj pomôže a pri novom odrazení lepšie spevnie. Pretože neboli zabalené ich puky odrážaju ešte len pomaly. Tvoje zabalené boli moc v teple. Ja by som už nezabaľoval. Nechal by som tak. Oni možno odbalené trocha pribrzdia ale nemalo by to byť na škodu. Ak nepomrznú neskôr, keď budú mať už nové výhonky, a nastúpia zmrzláci, tak teraz ešte pri malých pukoch nie.

Jano
ela77
09.04.13,13:14
Bývam pri Senci, takže podmienky majú ako tvoje-J500j-, len sa mi zdali na jeseň ešte slabé tie prútiky, preto som ich aj zabalila spolu s figami a ostatnými čo potrebovali trocha obliecť na zimu. Len teraz mám ešte problém, čo s nimi ďalej sú vyrastené niektoré aj vyše metra , ale slabé prútiky, ktoré musia byť pripevnené, lebo by ich vietor polámal a toho tu máme dosť často. Neviem či niektoré zastrihnúť, či ich nechať ešte spevnieť. Nemám v úmysle ich mať ako stromček, radšej asi ako vinič, len neviem či ich poskracovať, alebo nechávať tak. Darmo som pozerala včera českú stránku----kiwiland--- moc múdrejšia nie som, lebo tam ich mali v rôznych podobách, ale akosi nik nepísal čo s nimi robí. Mám z každej strany po dva korene a v strede samčiu rastlinu.
J500j
10.04.13,04:45
Teraz je už neskoro. Počkaj na koniec mája a začiatok júna, keď sa tu bude písať že kvitnú, lepšie povedané odkvitajú. Potom skrátiš. Dovtedy pozri aj http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=1644633&st=0&sk=t&sd=a&sid=c0857bf967640cbfdc26f2dc41dc1157 a naštuduj čo a ako. Prípadne www.pelargonie.cz (http://www.pelargonie.cz), výborne je to na http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/clanky/kiwi.html alebo www.kiwiland.cz (http://www.kiwiland.cz) .

Jano
ela77
10.04.13,16:46
Vďaka za rady, tie ostatné linky pozriem. Ten kiwiland aom pozerala, ten poznám.
J500j
26.04.13,06:27
Ďalšia zo skúseností s že vraj „PREDAJCAMI“.

Minulý týždeň 18.4.2013 som bol v Nitre na výstave GARDENIA. Hľadal som overené aktinídie. Odchádzal som znechutený. Predávali to samí PRIEKUPNÍCI. Len aby predali. jedna z prieskumných zastávok ráno tesne pred začatím bola u neznámeho mladíka, ktorý sa aspoň priznal že on len predáva, zatiaľ stráži tovar a nerozumie tomu ale keď príde otec tak ten áno. No pred obedom som sa presvedčil že mladík sa mýli. Lepšie na tom nebol ani jeho otec. Ďalšia zastávka bola u jedného PREBORNÍKA, ktorý v asi desiatich rovnakých črepníkoch bez akéhokoľvek označenia, rovnaké jak hradná stráž, mal podľa mňa na zaklade veľkých listov a s ochlpením celej rastliny (listov aj stopky) jednoznačne mladé semenáče Aktinidie chinensis. Tento na otázku aká je to odroda kiwi ktorú predáva? Odpovedal že má rôzne. Také ako v obchode – veľké s chlpatou šupkou ale má aj také čo sa bežne nepredávajú – menšie bez chlpov s hladkou šupkou ktoré sa jedia aj s ňou. Asi o argutách niekde čítal alebo počul. Všetky boli poukladané v dvoch radoch pričom jedna stála tak trocha bokom a on pozerajúc na mňa vymenoval: Hayward, Jeny, Ashoko, Kens read, Hardy Read, a ešte nejaké čo si už nepamätám.. Keďže o chinensis som nemal záujem a arguty som tam nevidel poprosil som ho aby mi ukázal kde má tie malé bez chlpov ktoré sa jedia aj so šupkou. Bez zaváhania ukázal, z tých čo tam boli tak pekne poukladané celé chlpaté, na v prvý rad kde sú vraj veľké s chlpatou šupkou a v druhom rade že sú tie malé hladké so šupkou bez chlpov. Keďže rastlinky nemali ani jedna náznak označenia bolo mi jasné všetko. Pre potešenie mojej duše a pretože môj „PREBORNÍK“ chcel silou mocou niečo predať som sa ho spýtal či náhodou nemá aj samca kolomikty. Najprv na mňa pozrel a potom s radosťou ukázal na samostatne stojací taký istý neoznačený semenáč. STAČILO MI. U ostatných to vyzeralo približne rovnako. Ozajstného samca kolomikty ktorého som chcel kúpiť som nezohnal a v duchu som bol aj rád že tí PRIEKUPNÍCI ho ani nemali, pretože by som možno kúpil niečo úplne iné. Z môjho pohľadu môžem ešte dodať že väčšina rastliniek kiwi čo som na výstave – trhu videl boli mladé semenáče. Tak sa mi vidí že solídneho predávajúceho ktorý sa zaoberá aj množením z odrezkov nielen zo semien asi na Slovensku ani nie je. Toľko z výstavy v NITRE. http://www.kiwiforum.cz/forum/images/smilies/pooh_go.gifDal som si tam teda aspoň pivo a pobral som sa domov. A možno aj to bolo falošné. http://www.kiwiforum.cz/forum/images/smilies/rofl2.gifhttp://www.kiwiforum.cz/forum/images/smilies/smiley15.gif

Jano
J500j
26.04.13,06:29
Kolomikta MaxiVita má už biele pupene. Onedlho bude kvitnúť. http://forum.living.cz/images/smilies/hot.gifBohužial samec je ešte maličký a ten na to ešte jednoducho nemá. Plody ešte tohoto roku nebudú. http://forum.living.cz/images/smilies/smiley14.gif


Jano
pmajap
26.04.13,12:10
[QUOTE=J500j;2306056]Kolomikta MaxiVita má už biele pupene. Onedlho bude kvitnúť. http://forum.living.cz/images/smilies/hot.gifhttp://forum.living.cz/images/smilies/happy.gifBohužial samec je ešte maličký a ten na to ešte jednoducho nemá. Plody ešte tohoto roku nebudú. http://forum.living.cz/images/smilies/smiley14.gif


U mňa arguty aj kolomikty samá samica, samec kolom. mi vlani vymrzol. Tiež hľadám samcov, nezúfaj, nepochodila som ani u serióznych pestovateľov, nemajú. Dúfam, že tento rok sa im podarí namnožiť. Chlpaté pestujem semenáče od Juraja, ešte nekvitli, tak uvidím:D
paloo
28.04.13,04:40
[QUOTE=J500j;2306056]Kolomikta MaxiVita má už biele pupene. Onedlho bude kvitnúť. http://forum.living.cz/images/smilies/hot.gifhttp://forum.living.cz/images/smilies/happy.gifBohužial samec je ešte maličký a ten na to ešte jednoducho nemá. Plody ešte tohoto roku nebudú. http://forum.living.cz/images/smilies/smiley14.gif
​Nekecáš ;)

U mňa arguty aj kolomikty samá samica, samec kolom. mi vlani vymrzol. Tiež hľadám samcov, nezúfaj, nepochodila som ani u serióznych pestovateľov, nemajú. Dúfam, že tento rok sa im podarí namnožiť. Chlpaté pestujem semenáče od Juraja, ešte nekvitli, tak uvidím:D
​Nekecáš ;)
Pepe.d
28.04.13,20:04
Ja som si samca kolomikty zajednal na http://www.pepinogold.sk/ ako aj kazdorocne Pepina... Zimovanie mi u Pepin nejde a rastlinky posielaju velmi pekne...
pmajap
29.04.13,06:27
šak ty tiež nemáš
pmajap
29.04.13,16:07
Ja som si samca kolomikty zajednal na http://www.pepinogold.sk/ ako aj kazdorocne Pepina... Zimovanie mi u Pepin nejde a rastlinky posielaju velmi pekne...

Ďakujem samca kolomikty si objednám aj ja.
J500j
30.04.13,05:50
Ja som si samca kolomikty zajednal na http://www.pepinogold.sk/ ako aj kazdorocne Pepina... Zimovanie mi u Pepin nejde a rastlinky posielaju velmi pekne...


Vidím že ste sa všetci riadne poponáhľali. Na uvedenej stránke sú kolomikty na moje sklamanie už VYPREDANÉ. Škoda.

Jano
Pepe.d
30.04.13,07:54
No moj samec ktoreho som uz odpisal, vcera ukazal jeden zivy pucik tak ak by sa rozhodol zotrvat, tak by ten moj objednany bol volny, alebo by sme z neho mohli skusit namnozit...
J500j
10.05.13,06:24
Potreboval by som v okolí BA niekoho kto by bol ochotný podarovať vetvičku z kvitnúceho samca kolomikty.Moja dvojročná samica sa dala veselo kvitnúť a samec je ešte nevládny.

Jano
pmajap
10.05.13,18:05
U mňa arguta a samca niet
pmajap
10.05.13,18:06
..a obrázok
deane7
12.05.13,17:15
Potreboval by som v okolí BA niekoho kto by bol ochotný podarovať vetvičku z kvitnúceho samca kolomikty.Moja dvojročná samica sa dala veselo kvitnúť a samec je ešte nevládny.

Jano
Tak to je takmer vždy. Samica môže a samec je k ničomu.
Pepe.d
12.05.13,19:42
samcov argut mam dost a nie je problem venovat aj vetvicku v dobe kvitnutia... BA
pmajap
13.05.13,16:39
Pepe, veľmi pekne ďakujem, ale ja žijem pri Poltári, neviem či by to fungovalo Janko sa určite poteší. Táto arguta je od Juraja Bindzára u neho sa chová ako samoopelivá. Okrem tejto mám ešte 74-49, NSU PITRS, Kems Red, Weiky a K-5. Aký opeľovač by bol najvhodnejší pre tieto arguty.
Pepe.d
13.05.13,16:45
jednoznacne samec arguty...
Juraj Bindzár
13.05.13,17:41
Pepe, veľmi pekne ďakujem, ale ja žijem pri Poltári, neviem či by to fungovalo Janko sa určite poteší. Táto arguta je od Juraja Bindzára u neho sa chová ako samoopelivá. Okrem tejto mám ešte 74-49, NSU PITRS, Kems Red, Weiky a K-5. Aký opeľovač by bol najvhodnejší pre tieto arguty.

Je možné že moju argutu opeluje Tomuri a to je opelovač pre chlpaté kivi. Daroval som jednému známemu jednu argutu a u neho už druhý rok zhadzuje kvety , takže asi nie je samoopelivá.
Pepe.d
14.05.13,04:40
Mozne je vsetko, uz davnejsie som pisal, ze som nemal samca v kvete a Vitakola bola aj tak "opelena" a vytvorila plody aj bez samca ktore boli velkostne cca 3cm a chutove zle... tento rok znova kvitne a aj Dr. Szymanowski, tak som zvedavy ako to dopadne kedze moj samec to vzdal a novy prisiel uz odkvitnuty...
J500j
14.05.13,07:21
Pepe, veľmi pekne ďakujem, ale ja žijem pri Poltári, neviem či by to fungovalo Janko sa určite poteší. Táto arguta je od Juraja Bindzára u neho sa chová ako samoopelivá. Okrem tejto mám ešte 74-49, NSU PITRS, Kems Red, Weiky a K-5. Aký opeľovač by bol najvhodnejší pre tieto arguty.

Jano by sa potešil ale mám kvitnúcu - lepšie povedané už odkvitajúcu kolomiktu MAXI-VITU, takže ani ten nádejný argutí samec určite nebude stíhať. Ale aj tak dík. Ešte skúsim tú botanickú záhradu u nás v BA. Uvidím ako tam pochodím. A v najhoršom bude budúci rok. Veď nič sa nedeje.

Jano

Jano
alwaysinminus
24.05.13,10:16
..a obrázok

no a ja mam zas problem ze neviem ci mam samca alebo samicu...
zasadil som pre par rokmi oboch, minuly rok mi jedna rastlinka skapala a no netusim, ze co mi ostalo.. -(
Ale to co mi ostalo, je teraz presne v takom stave ako u Teba na obrazku
Juraj Bindzár
24.05.13,10:26
..a obrázok

no a ja mam zas problem ze neviem ci mam samca alebo samicu...
zasadil som pre par rokmi oboch, minuly rok mi jedna rastlinka skapala a no netusim, ze co mi ostalo.. -(
Ale to co mi ostalo, je teraz presne v takom stave ako u Teba na obrazku

Keď bude mať kvety ,urob foto, daj to sem a mi ti to tu povieme že či máš samca alebo samicu.
alwaysinminus
24.05.13,11:05
..a obrázok

no a ja mam zas problem ze neviem ci mam samca alebo samicu...
zasadil som pre par rokmi oboch, minuly rok mi jedna rastlinka skapala a no netusim, ze co mi ostalo.. -(
Ale to co mi ostalo, je teraz presne v takom stave ako u Teba na obrazku

Keď bude mať kvety ,urob foto, daj to sem a mi ti to tu povieme že či máš samca alebo samicu.


pripajam..
diky za odpovede
Juraj Bindzár
24.05.13,15:20
Zožeň si Samca alebo opelovača..
ela77
30.05.13,09:03
Kiwi je už dosť veľké na to aby malo aj úrodu, ale mám ich 6 kusov. Jeden by mal byť vraj s bielym okrajom na listoch, ale zatiaľ to tak nevyzerá, iba má oproti ostatným chlpaté listy a troška iného tvaru a kvitol pred týždňom. Snažila som sa to zasadiť tak aby opeľovač bol v strede. No teraz som si nie istá, či som vtedy zarátala do toho aj tú samostatnú listovo inú. Stratili sa mi z nich vysačky, asi ich vietor odfúkol, zostala iba jedna a to zo samca, lenže mám pocit, že sa vysačka presunula na susedný ker. Teraz však rozkvitol iba jeden. Skúsim pripnúť foto, lebo nemám tušenia či je to rastlinka samčia, alebo samičia, ale i tak to bude nanič, lebo susedné ani jeden nenahodili kvety a ani náznak pukov, hoci boli na zimu tak zabezpečené že nenamrzli.
J500j
30.05.13,10:40
Čierne piestiky by som podľa doterajších popisov na fórach pripisoval samcovi. Možno sa aj mýlim. Mne ešte, vzhľadom na to že majú asi len tri roky nekvitli. Samičie majú akrem piestikav v kvete aj akoby malý zárodok. Mali by byť iné.

http://aktinidia.pl/index.php/actinidia-arguta-siebold-et-zucc-planch-ex-miq/


Jano
pmajap
30.05.13,12:39
Samica ...... samec
paloo
30.05.13,14:09
Kiwi je už dosť veľké na to aby malo aj úrodu, ale mám ich 6 kusov. Jeden by mal byť vraj s bielym okrajom na listoch, ale zatiaľ to tak nevyzerá, iba má oproti ostatným chlpaté listy a troška iného tvaru a kvitol pred týždňom. Snažila som sa to zasadiť tak aby opeľovač bol v strede. No teraz som si nie istá, či som vtedy zarátala do toho aj tú samostatnú listovo inú. Stratili sa mi z nich vysačky, asi ich vietor odfúkol, zostala iba jedna a to zo samca, lenže mám pocit, že sa vysačka presunula na susedný ker. Teraz však rozkvitol iba jeden. Skúsim pripnúť foto, lebo nemám tušenia či je to rastlinka samčia, alebo samičia, ale i tak to bude nanič, lebo susedné ani jeden nenahodili kvety a ani náznak pukov, hoci boli na zimu tak zabezpečené že nenamrzli.
Rastliny sú moc malé a mladé na to aby kvitli.
Je len jedna odroda mne známa ktorá kvitne už druhým rokom.No tvoj predajca ju iste nemá......
Juraj Bindzár
30.05.13,14:36
Kiwi je už dosť veľké na to aby malo aj úrodu, ale mám ich 6 kusov. Jeden by mal byť vraj s bielym okrajom na listoch, ale zatiaľ to tak nevyzerá, iba má oproti ostatným chlpaté listy a troška iného tvaru a kvitol pred týždňom. Snažila som sa to zasadiť tak aby opeľovač bol v strede. No teraz som si nie istá, či som vtedy zarátala do toho aj tú samostatnú listovo inú. Stratili sa mi z nich vysačky, asi ich vietor odfúkol, zostala iba jedna a to zo samca, lenže mám pocit, že sa vysačka presunula na susedný ker. Teraz však rozkvitol iba jeden. Skúsim pripnúť foto, lebo nemám tušenia či je to rastlinka samčia, alebo samičia, ale i tak to bude nanič, lebo susedné ani jeden nenahodili kvety a ani náznak pukov, hoci boli na zimu tak zabezpečené že nenamrzli.
Rastliny sú moc malé a mladé na to aby kvitli.
Je len jedna odroda mne známa ktorá kvitne už druhým rokom.No tvoj predajca ju iste nemá......
Ako že nemá?
pmajap
30.05.13,15:37
Jurajova arguta je nezmar, foto vlani v apríli a dnes
Pepe.d
31.05.13,18:17
Samica ...... samec ano, ale jedna sa o kvety cinskej-chlpatej a tie su trikrat vacsie a aj farebne inaksie... na tej Polskej stranke je to lepsie vidiet na porovnanie, alebo na http://www.kiwiland.cz/ kiwi v Maji (Kveten) :-) jennoznacne samica ma v strede medzi tycinkami piestik.
paloo
01.06.13,05:00
Jurajova arguta je nezmar, foto vlani v apríli a dnes
Taký nezmar,že u mňa scípla po prvej zime.....
A to bola krásna rastlina!!!!!
paloo
01.06.13,05:02
milka 60
05.06.13,16:04
priatelia poraďte nám , čo máme , toto kivy máme už 4 roky , ale to ešte bola aktívna naša sučka Tery a 2 x nám ju odhryzli psíci , kivy sa totiž ťahá na voliere teraz kvitne po prvý krát a kúpili sme ju , ako samoopelivú , Ďakujeme vám
pmajap
06.06.13,14:07
milka 60
06.06.13,19:04
Tak to som si myslela , že máme samicu , ale chceli sme to mať potvrdené , čo keby bolo samoopelivé ???, ďakujeme, ale čo ďalej?.....
milka 60
06.06.13,19:14
Je už neskoro hĺadať samca? či... a keď samca , tak ešte aspoň jednu samicu,?
pmajap
06.06.13,19:40
Samci sú tento rok nedostatkový tovar, ja tiež len samice:)
milka 60
06.06.13,20:53
Ďakujem , budem hľadať
J500j
11.06.13,08:09
Ďakujem , budem hľadať
Nestrácaj nádej, náladu a hlavne čas. Hľadaj v tvojom okolí pestovateľa kiwi ktorý má samca a popros ho o vetvičku, úlomok, ktorý daj do vody a umiestni ku tvojej kiwi. Ak taký v tvojom okolí je určite ti vyjde v ústretý. Pomôž prípadne štetcom a umelo opel.
Napíš aspoň oblasť odkiaľ si. Možno ti pomôžu aj členovia fóra. Obráť sa prípadne na www.kiwiforum.cz alebo www.living.cz



Jano
J500j
11.06.13,09:37
Ďakujem , budem hľadať

Pozri do profilu účastníkov fóra. Myslím že by ti mohol pomôcť ste_ve ak má samca. Máš ho možno asi najbližšie. Ste_ve ti keď nie inak možno asi poradí. Ja som z BA a samec je ešte malý. Nekvitol a tohoto roku ani nebude. Napíš mu prípadne "SZ"

Jano
milka 60
12.06.13,06:21
Priatelia , čo to máme? nie sú to plody?, opadali všetky lupiekky a tyčinky a čo zostalo?
ak sú to plody - poradíte , ako sa rozmnoží? , ĎAKUJEME , milka
J500j
12.06.13,08:06
Teraz už asi neopelíš nič samcom. Jedine ak by tam boli ešte zabudnuté slabo rozvinuté kvety. Či sa jedná o samoopelivé kiwi ťažko posúdiť. Ako sa zdá pôvodný kvet má aj piestiky aj tyčinky aj bliznu, takže samoopelivé môže byť. Ak to postupne neopadá všetko budeš mať šancu konečne na jeseň ochutnať vlastné kiwi. Ak opadá nezostáva len naozaj zohnať na budúci rok toho samca. A ak aj je samoopelivé toho samca si zožeň aj tak. Zväčší sa ti výnos. Rozmnožovanie pozri na predchádzajúcich stránkach prípadne www.living.cz , www.kiwiforum.cz , www.kiwiland.cz , www.pelargunie.cz . Doporučuje sa s rozmnožovaním odrezkami začať už cez alebo krátko po odkvete najlepšie vraj odteraz do polovice augusta. Mne sa to doteraz nedarilo. Zdá sa mi že to nie je až také jednoduché.

Jano
milka 60
12.06.13,08:59
Janko , ďakujem , a drž mi palce
Body1
13.06.13,17:03
Zdravím, som tu nový. Kto má prosím Vás na predaj rastlinu samca arguty?
Už ma ošialili pri predaji v "origoš pomology predajni."
díky
Rado
J500j
14.06.13,06:26
Zdravím, som tu nový. Kto má prosím Vás na predaj rastlinu samca arguty?
Už ma ošialili pri predaji v "origoš pomology predajni."
díky
Rado


Rado samce sú nedostatkový tovar. Často nevydržia dokopy nič, ani to presadenie. Ale držím ti palce. Ja musím zohnať tiež. Aj kolomiktu aj argutu.

Jano
milka 60
24.06.13,08:39
skúsila som namnožiť kiwi a vypadá to , že za listami sa tvoria výhonky prvý obrázok je samec a ten nič , je lenivý
J500j
28.06.13,07:02
Janko , ďakujem , a drž mi palce


Ako si dopadla? Opadali tie zostatky kvetov alebo sa to rysuje na plody?

Jano
milka 60
28.06.13,19:43
Janko z tých mnoho kvetov je 10-15 plodov , ale už mám na budúci rok známych z okolia , ktorí mi dajú vetvičku rozkvitnutého samca , tiež majú samoopelivé , ale majú aj samca, z tých namnožených 2 idú na100% - samica, a samci stoja a čučia , neviem či niečo vypučí - možno jeden , ale poteší aj jeden
wabi
03.07.13,06:16
Aj ste niekto z nitry mám pekných plemeníkov kolomikty. Samci arguty sú aj u mňa poslabší... momentálne po 2,5€
milka 60
09.07.13,06:04
Jedného samca by som prijala , ale som od Prievidze , pošleš poštou, ak áno budem vďačná
automat
16.10.13,09:13
Jedného samca by som prijala , ale som od Prievidze , pošleš poštou, ak áno budem vďačná



Ako si dopadla?
wabi
28.10.13,06:43
Tak až teraz som sa sem pozrel.
Ak máte niekto záujem treba sa samozrejme ohlásiť osobne, nie takto cez fórum.
Podrobnosti na : asimina.webnode.sk
Juraj Bindzár
11.11.13,14:48
pmajap
11.11.13,15:12
Juraj, daj aj argutu
Juraj Bindzár
11.11.13,15:27
Arguta je už bez listov aj plodov.
J500j
13.11.13,09:00
Nič nezostáva len závidieť. Ale raz, keď vyrastú budú určite aj z tých mojich maličkých rastliniek teké krásne BMWčka. Blahoželám.

Jano
milka 60
15.11.13,17:29
Jedného samca by som prijala , ale som od Prievidze , pošleš poštou, ak áno budem vďačná



Ako si dopadla?
zostalo nám asi 10 plodov a boli dobré
pmajap
16.11.13,14:30
V septembri u nás boli nočné mrazy, tri dni -6 C, arguty sú trochu namrznuté konce, ale kiwi (chinensis) roztrhlo kmienik. Nad a pod týmto miestom raší - nové výhonky, ale zároveň od poškodeného miesta vyschýna. Môžem to teraz orezať, alebo až na jar.
wabi
17.11.13,07:34
Juraj tak toto môžeš dať rovno do nejakého farebného reklamného katalogu. Len jeden problém to bude mať, Nebudú mať už kde podokreslovať ďalšie plody. Nemal si ich tam toľko nakresliť, teraz ti to neuveria... :-)

Maja, to že raší nové výhonky nie je dobre, pretože nevyzreté mladé výhony s istotou zamrznú, ale ak ešte nejaký čas mrznúť nebude, možno by mohlo stáť za úvahu zostrihnúť to tak aby mladé výhony boli tene pod ranou, pretože pomôžu ranu zaceliť. Tesne pred príchodom mrazov by si mala zvážiť zateplenie...
Príroda je pomílená...
Na kamčatkách vo volnej pôde mi už kvety aj odkvitli a typujem ak do vianoc nebude mrznúť, čo nie je úplne vylúčené, tak aj dozrejú...
pmajap
17.11.13,07:44
Jurajova úroda je neskutočná, každý rok. A to si nevidel argutu, čo má na stene pod tými na obrázku.
S mojimi to nevyzerá dobre, sú veľmi prebudené, vymrznú úplne ak prídu rýchlo mrazy. Zateplím ich, už sú na nezateplenom múre a ešte ich obalím.
Kamčatka, ale len jedna odroda odkvitla aj mne, ale u nňa nedozrie. Vlani boli samý kvet a na jar žiadna úroda.
J500j
28.01.14,07:09
Jurajova úroda je neskutočná, každý rok. A to si nevidel argutu, čo má na stene pod tými na obrázku.
S mojimi to nevyzerá dobre, sú veľmi prebudené, vymrznú úplne ak prídu rýchlo mrazy. Zateplím ich, už sú na nezateplenom múre a ešte ich obalím.
Kamčatka, ale len jedna odroda odkvitla aj mne, ale u nňa nedozrie. Vlani boli samý kvet a na jar žiadna úroda.


Akože je to možné že Kamčatka ti nedozreje. Veď to je ranné vtáča. Alebo ti ju zje niekto ešte za zelena?

Jano
Taserda
12.03.14,09:32
Daruje alebo predá niekto z okolia Košíc samčiu rastlinu Arguty? Potrebujem ju k Weiki o ktorej mi predajca tvrdil že je samoopelivá.
ela77
19.03.14,08:51
už som tu dávno nebola a vidím, že sú znova zmeny, no skúsim poprosiť o radu. Neviem či to podľa foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW) bude možné. Kiwi mi iba vlani rozkvitlo a to iba samčia rastlina. Chcela som tie rastlinky (inak ich žiaľ neviem pomenovať, lebo nie sú ani kríky, ani stromky) Akosi som ich neustrážila, raz vymrzli, potom som mala problém ja, že som ich nemohla zostrihnúť, či nejak inak napraviť v ich raste. Vlani som nevedela čo z nich bude po zime a tak som ich túto teplú zimu (kto mohol tušiť aká bude) pre istotu obalila a teraz neviem ako ďalej, či ich zostrihať zbytočné zospodu výhonky a nechať iba nejaké pevné a isté výhony, či dokonca poskracovať a preriediť zbytočne prehustené miesta. No skrátka neviem ako ďalej. Nie sú rovno vyrastené, lebo dostali na začiatku podpery a veselo sa okolo nich obvíjali, čo bola asi chyba. To najhustejšie na prvej foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW) je samčia rastlina z ktorej som chcela aby sa ťahala do oboch bokov, kde sú samičie rastliny. Sú všetky vedľa seba na drátenkách ako vinič zatiaľ.
Je možné takéto štvorročné rastliny presadiť bez ujmy? Pýtam sa preto, lebo sa mi podarilo oslobodiť miesto pri múre susedovho domu, kde je ale doobeda tieň, kde som ich pôvodne chcela mať. Žiaľ vtedy to nebolo možné, ale to ma iba tak napadlo, ani neviem či by to vlastne bolo vhodné miesto pre ne. Takže aspoň usmernenie ako na ne teraz v tejto podobe aké sú na foto. Žiaľ dalo mi to fotky zboku, hoci ich mám inak nafotené, takže treba okrem rady ešte aj vykrútiť nabok hlavu. Vďaka ak sa niekto podujme pomôcť.
J500j
19.03.14,10:11
Ela, nemusíš z toho robiť žiaden problém.

- teraz už nechaj tak, pretože by veľa slzili. Po odkvete skráť a presvetli podľa potreby.
- ak sa rozhodneš presádzať, na jeseň skráť asi ako maliny - podľa možností a presaď.
Rastlinky sú ešte mladé. Bez problémov to prežijú.

Jano
ela77
19.03.14,13:05
vďaka upokojil si ma, lebo keď som sa na to včera po odbalení z netkanej textílie pozerala, tak som nevedela čo s tým. Na jeseň som si povedala, že počkám ako prežijú zimu, ale táto zima nebola pre ne vôbec nebezpečná.
Valcake
19.03.14,13:55
Moje tiež vyzerajú podobne. Neskoro som zistila, že zrezávať treba ešte v zime no a zrazu sa veľmi oteplilo. Ešte nekvitli, ani drobnoplodé ani tie chlpaté, tak ani neviem či vôbec mám samca....teda okrem toho môjho:D
J500j
20.03.14,06:17
Tiež budem totižto čekať na kvitnutie. Po odkvitnutí skrátim podľa návodu ktorý som niekde tu čítal - za asi siedmim listom od posledného kvetu.
Valcake
20.03.14,18:30
Podarilo sa mi kúpiť samca drobnoplodého kiwi v Ke. Som rada aj keď to stálo 8€:)
Milas265
23.03.14,13:51
Minulý rok som mal veľmi slušnú úrodu,ale vždy som prešiel obdobie jarných mrazov so šťastím. Tento rok to bude o to horšie,že všetko "úrodné" je vyrašené a stačí jeden skoro ranný mráz a je to tam-daľší rok....niečo mi napovedá,že to nebude do mojich podmienok a to mám asi 18 kríkov arguty a kolomikty.Nerád by som pestoval niečo čo nemá záruku úspechu. Rady typu daj to do tieňa,nech skoro nevyženie a pod sú síce asi účinné,ale iba tak na jeden kríček a záhradu asi meniť nebudem. Takže dajte svoje skúsenosti s neskorými mrazmi a pestovaním minikiwi,Ďakujem.
J500j
24.03.14,07:23
Podarilo sa mi kúpiť samca drobnoplodého kiwi v Ke. Som rada aj keď to stálo 8€:)

Blahoželám a prajem ti aby to bol naozaj ten očakávaný samec pretože papier znesie mnohokrát veľa.
Valcake
24.03.14,13:29
Podarilo sa mi kúpiť samca drobnoplodého kiwi v Ke. Som rada aj keď to stálo 8€:)

Blahoželám a prajem ti aby to bol naozaj ten očakávaný samec pretože papier znesie mnohokrát veľa.

Ďakujem, no dúfam, že samec bude samcom :D. Presadila som kvôli nemu všetky samice a už iba dúfam, že sa aj chytia. Boli pekne vypučané, ale musela som presadiť...inak to nešlo. :rolleyes: Urobila som pre nich všetko, tak dúfam, že sa aj odvďačia:)
Taserda
05.04.14,15:31
Podarilo sa mi kúpiť samca drobnoplodého kiwi v Ke. Som rada aj keď to stálo 8€:)
O pár dní neskôr by si ho kúpila pred Centrumom za 5€ od Poliakov (ako ináč) čo je tiež veľa, Ja som ho tam kúpil a jeden konárik som už ponoril do zeme, o pár mesiacov budem mať dvoch samcov tak ako som pred rokom rozmnožil samičiu rastlinu. Štepené stromčeky ak sa predávajú od 5,50€ kde je s nimi práca (http://www.porada.sk/praca#__AUTOKW) a riziko že sa neujmú a výsledok práce sa prejaví po roku sú potom za facku. Arguty by sa mali predávať maximálne za 2€, neviem aká je cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) kvetináča ale asi nebude 3 či 4€.
paloo
05.04.14,18:26
Sa divím,že už nemáš zahradíctvo
J500j
09.04.14,06:58
Nič v zlom TASARDA

Ja mám asi 6 aktinídií argut už asi 3 alebo 4 roky. Všetky boli kupované v približne rovnakom čase u rôznych predajcov. Z toho len jeden by mal byť samec. Ten bude kvitnúť tento rok. Až teraz zistím či to vôbec samec naozaj je. Pritom samice ešte vôbec nekvitli a tento rok ani kvitnúť ešte nebudú, takže tiež neviem či to sú samice. Pritom ich cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) pri kúpe nebola tiež 2€.
Ale môžem povedať že na rôznych výstavach, po rôznych trhoch, v rôznych obchodoch a u všakovakých predajcov som videl rôzne sadeničky, nielen kiwín. Či už to boli rezkovance alebo semenáče, niektoré boli ozaj lacné, niektoré drahšie, iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) drahé a v neposlednej miere som videl aj rastlinky za neuveriteľné ceny. Vo večšine prípadov však cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) zodpovedala aj vzrastu rastlinky. Ale, je pravda že niekedy to tak aj nebolo. Skúšal som rozmnožiť kiwi pomocou odrezkov od známych ale, pravdupovediac som na to antitalent. Preto som odkázaný tiež večšinou na kúpu. Zo skúseností viem že zadarmo - bez vloženia čo i len centa to žiaden pestovateľ ani nikto nerozmnoží. Vždy ho to niečo stojí. A ešte keď to dovezie aspoň do mojej blízkosti - cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) je vždy na zváženie. Hoc si to uvedomujem vždy sa aj mne zdá prehnaná, ale zas na druhej strane - vždy mám dve možnosti:
dojednať sa - ak sa dá a kúpiť
alebo
nekúpiť.
A 2 ------ DVA EVRY to už nie je veľa?????????????
Nehovorím pretože som rastlinku nevidel že 8 € je primerané, veľa alebo málo, Ale, za 2 € od neznámeho predajcu možno tak kúpim polročný semenáč u ktorého budem asi 8 - 10 - 12 rokov čakať kým zistím len odpoveď na otázku či to je samec alebo samica a potom možno zopakujem x krát pokus znova. Ak by som počítal od 15tich – 30tich rokov veku – do dôchodku na opakovanie neúspechov je času dosť.
Práve naopak - cana dva EVRY mne ako zväčša kupujúcemu by pripadala ako cena (http://www.porada.sk/cena#__AUTOKW) pochybná.
Iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) je to s nami kamárátmi tu na fóre. Niečo si aj zadarmo pošleme, pri návšteve dovezieme, darujeme,vymeníme. Ale to sme my. Pravdou je že predajca z toho žije, prípadne si privyrába.. A pravdou je aj to že ak je len priekupníkom platí aj výrobcovi a potom mnohokrát ani nevie čo predáva.
Valcake
09.04.14,22:20
Čudujete sa, že som dala 8e za kiwi ? Kúpila som v záhradníctve aj som sa pýtala či je to naozaj samec, ale ma ubezpečili že je to on. Bola aj visačka a môžem aj raklamovať keby dačo:D To však prejde toľko času :(pokiaľ sa to zistí, že to bude úplne jedno :--- Treba k tomu dodať, že máme ich dosť veľa...zásluhou jedného dobrého poraďáka zadarmo.;) Všetky sa krásne ujali, nevymrzli a sú rôzne druhy...Som mu za to veľmi vďačná:). Samec však medzi nimi nebol ak dobre vieme. Škoda (http://www.porada.sk/skoda#__AUTOKW) len, že na kvitnutie treba tak dlho čakať.:rolleyes: Dúfam, že sa aj plodov dožijeme:eek: Iba teraz sa učím kedy urobiť rez a ako ...

Aj tak sa teším, že som našla kamoša aj kamošky cez Poradu a mnoho rastlín a kvietkov sme si vymenili. Díky ešte raz každému:);)
pmajap
10.04.14,00:56
Valika, tá dobrá duša nám namnožila aj samcov arguty a neďakuj, ešte ho nemáš doma...neujme sa:D
J500j
10.04.14,06:35
Valcake, pmajap - dávam Vám plne za pravdu.:)
Ten prvý rez by som si nechal až po prvom odkvete.
Ja sa vôbec nečudujem. Keď som kupoval prvé kiwi a nikoho prakticky nepoznal kto kiwi má a pestuje tak som kupoval v obchode, od starkla v rastlinkách na trhu a čo ja viem kde. Mnoho z nich dokonca ani neprežilo presadenie. Zaplatil som približne toľko ako ty a možno aj viac aj ja.
Nie som obchodníkom ale treba si každému z kupujúcich uvedomiť: Všetci pri kúpe rozmýšľame nad tovarom a cenou.
- Zahradníctvo kiwi pre predaj, ak ho nedopestováva čo je večšinou pravda vykupuje ho alebo dováža
- Aby vydržalo keďže sa hneď nepredá sú s ním spojené náklady na jeho ďalšie pestovanie
- Predavač má tiež svoju mzdu
- Priestory predajne a skladu si tiež zoberá z balíka peňazí
- Vlastné zásobovanie predajne a iné náklady tiež existujú
- A v neposlednej miere mnohokrát aj túžba rýchleho zbohatnutia formou
neprimeraného zisku alebo žiaden iný obchod v dosahu tiež veľa spraví

Neobhajujem a ani nechcem týmto urážať predajcov, ale je to podľa mňa tak, ja to tak vidím. Ak by sme mali možnosť porovnať výrobné náklady kiwi a koncovú – predajnú cenu predajcu tak by sme sa čudovali. Mnohokrát je to len zlomok z ceny ktorú zaplatíme my spotrebitelia. Niekto môže namietať – prečo z obchodu – treba kupovať priamo od výrobcu. V poriadku aj to sa dá, nie však vždy. Ale aj tomu narastajú náklady na výrobu o náklady spojené s predajom, takže ak výrobná cena bude aj tých napríklad DVA – EVRY tak pre mňa to bude zase viac. Mnohokrát je to ešte zvýšené o moje dodatočné náklady ako sú cestovné, strata času, pivečko po ceste............ Nie Vôbec sa preto nečudujem že niektoré predajne majú ceny také aké majú. A keď si to zvážim????????????? Problémom už však mnohokrát ani nie je tá cena. Človek by mnohokrát tých 8 € aj rád zaplatil a aj zaplatí, stále však zostáva vo vzduchu tá otázka či som vôbec kúpil to za čo som zaplatil. Toto je v tom bežnom obchode ozaj diskutabilné. Tak ako som už písal, mnoho pestovateľov s radosťou a mnohokrát nezištne rozmnoží z toho čo dopestoval medzi priateľov ktorí to nemajú alebo začínajú. Pochváli sa tým a súčasne poteší ostatných. A keď aj s nejakým ziskom ale tu už tá istota pravosti je. Bude však len dovtedy, pokiaľ sa z tohto fóra nestane predajný nástroj ŽEVRAJ – PREDAJCOV PESTOVATEĽOV.
pmajap
10.04.14,07:01
Janko, už si to bez kamarátov pestovateľov neviem ani predstaviť. Ako som na fórach vymaľované katalógy čítam ako zábavný obrázkový časopis.
J500j
10.04.14,07:24
A čo kolomikty tohoto roku??? Mne budú konečne kvitnúť obe. Aj samica MAXIVITA a dokonca aj ten krpec samček. No nenadávam naň ale stále je nejaký zaspatý a slabo rastie. Ale aspoň bude trocha peľu na opelenie MAXIVITY čo jej minulý rok chýbalo. Držte palce aby sa s ním nič nepredvídané nestalo. Samec to asi v tomto prípade bude pretože špicu listu má takú bielu aledo striebornú, skrátka bledú. Ďalšie kiwi už zatiaľ nekupujem. Nie že by nebolo kam ich dať ale najprv musím umiestniť na svoje miesta tie ktoré mám a sú ešte nezasadené lebu žena už zas frfle či nemám furt dosť, že ona aj tak veľa kíw nemôže, že čítala o nejakých brbňoch na jazyku z nich, pričom ona ich ešte nemala. No, skrátka, nemusím písať asi to čo si o tom myslím...........(nemohla by asi potom do toho moc kecať) No skrátka sranda musí byť, aj ked chleba nebude že ženy.
J500j
10.04.14,07:44
Janko, už si to bez kamarátov pestovateľov neviem ani predstaviť. Ako som na fórach vymaľované katalógy čítam ako zábavný obrázkový časopis.


Zábavný alebo P_O_R_N_O časopis. (asi to admin vymaže ale ........)
Valcake
10.04.14,13:13
Milý J500j ...za 2 Asiminy som dala dosť, ale či sa dožijeme úrody...hm
Jedna z nich je úplne miniatúrna, zaspatá:( tá druhá je životaschopná, však priebežne fotím...

Máš veľkú záhradu, môžeš experimentovať. My ju máme malú, /veľkú po rodičoch sme predali/ ...no škoda roky nepustia, ale ja by som rada experimentovala, mňa brzdí môj mng.:---
Valcake
10.04.14,13:15
Valika, tá dobrá duša nám namnožila aj samcov arguty a neďakuj, ešte ho nemáš doma...neujme sa:D
Maji, aj tak sa tešííííííím ...cmukk a ujme sa !!!!
Taserda
10.04.14,16:19
Sa divím,že už nemáš zahradíctvo
Ešte raz si prečítaj. Píšem o tom že sadenička Arguty stojí toľko ale aj viac ako zaštepený stromček s ktorím je aj viac práce a aj trvá dlhšie než ho je možné predať. Možno by mali marhule asi stáť 25€ keď samca Kiwi predávajú za 8€. Iba kritizujem trh. Je to trhová cena, ku.a ako si dovolím to skritizovať. Som strašný.
J500j
15.04.14,10:02
Kolomikty samec a samica sa rozhodli že tohto roku budú konečne kvitnúť oboje odrazu. Podmienené je to stále ale tým veľkým otáznikom - ak im kvety vydržia a odolajú počasiu. Konečne sa aj dozviem či pôvodný samec je naozaj samcom. Ak nie tak vyberiem zo zálohy druhého samca. Problém však s ním je ten že vzhľadom na to že bol a ešte stále je v skleníku tak už kvitne. UOAU.
Pepe.d
20.04.14,09:17
U mna kolomikty len zivoria, tento rok to vzdala Maxivita, samec sa tvari ze hodi asi dva kvety, Vitakola snad asi jeden a jedine Dr. Szymanowski narastol dvojnasobok a tych kvetov bude mat asi pat... s Argutami sa to neda porovnat tie nemaju skoro ziadny problem okrem chlorozy u dvoch najstarsich rastlin s ktorou bojujem poslednych par rokov bezuspesne...
ela77
22.04.14,17:49
nechcem to prechváliť a ani zakríknuť, ale tento rok zakvitne asi všetkých 6 rastlín (netuším ich názvy, vysačky sa už vytratili. Jeden koreň by mal byť dokonca nejaký ozdobný s bielymi okrajmi na listoch, ten má uplne iné listy, nie hladké a lesklé ako ostatné, ale to zfarbenie sa zatiaľ neukázalo. Ak nepríde nejaká pohroma, tak by to mohlo dopadnúť dobre a konečne budem môcť porovnať aj kvety, lebo som sa síce snažila v rade do stredu zasadiť samca, ale teraz som si nie istá ako to bolo ozaj, lebo koreňov je 6. To mám nechať ťahať sa ten samčí koreň na obe strany cez tie ostatné? Zatiaľ sú ako vinič natiahnuté na drátoch. Kvety (zatiaľ puky) sú aj na konárikoch, ktoré som mala v pláne ostrihať, lebo sú dosť nízko od zeme a tie som chcela odstrániť.
Milas265
22.04.14,18:30
Ten ozdobný je samec kolomikty...nič nemusíš ťahať...včielky si s tým poradia...
J500j
22.05.14,06:23
Takže, kvitne samec arguty. Samice ešte tento rok len dospievajú - štrajkujú - nemajú kvetné puky. Koštovať tento rok ešte nebudem.
J500j
29.05.14,09:35
Janko, už si to bez kamarátov pestovateľov neviem ani predstaviť. Ako som na fórach vymaľované katalógy čítam ako zábavný obrázkový časopis.


Vlož sem preto nejaké tvoje nevymaľovávané a aktuálne foto. Kolomikte niečo zostalo?

Toto je z 22.5.2014
1 - 3 samec arguta
4 - 6 kolomikta
pmajap
04.06.14,15:18
Kolomikta bez plodov, spadli všetky, arguty na jar omrzli a toto je jediná oplodnená vec na nich - Slávik obyčajný.;)
Pepe.d
07.07.14,19:47
Tak a dalsie sklamanie ked clovek nakupuje od "odbornikov" povodne to bola kupena odroda Kens red a vyrastlo z toho nieco ako Jumbo werde... Mafila uz v zbierke mam a mne chutovo nevyhovuje aj ked ma velke plody. Som zvedavy co bude o par rokov z Purpurnej ak dozije plodenia...
J500j
16.07.14,07:44
Kens red by malo zfarbovať až v poslednej fáze zrenia. Možno sa teda ešte zmaľuje a keď nie, nastriekaj a zafarbi sprejom alebo ponúkni rastlinu na fóre. Určite by som však na tvojom mieste ochutnal plody. Možno budú mať inú chuť ako tie ktoré už máš.
Pepe.d
16.07.14,07:58
Ale Kens red nemá plody skoro 5 cm a načo mať už niečo čo mám a ešte keď mám mnoho iných chuťovo lepších odrod... Mňa len štve, že človek nieco kúpi a myslí si ze, paráda mám niečo iné zase a nakoniec príde sklamanie. Potom sa tu pán z NR čuduje, ze mu tu ľudia "nakladaju" lebo predá úplne niečo iné ako ponúkal. Podobnú skúsenosť mám s Kohaplantom, ze mam namiesto stromkov co som chcel mam ine odrody.
ela77
26.07.14,15:17
snáď sa dočkám dozretia
J500j
30.07.14,11:28
Ale Kens red nemá plody skoro 5 cm a načo mať už niečo čo mám a ešte keď mám mnoho iných chuťovo lepších odrod... Mňa len štve, že človek nieco kúpi a myslí si ze, paráda mám niečo iné zase a nakoniec príde sklamanie. Potom sa tu pán z NR čuduje, ze mu tu ľudia "nakladaju" lebo predá úplne niečo iné ako ponúkal. Podobnú skúsenosť mám s Kohaplantom, ze mam namiesto stromkov co som chcel mam ine odrody.


Mám tiež tri JUMBA. A možno to aj JUMBA – vzhľadom na už získané skúsenosti ani nie sú. Ešte som nechutnal a nevidel, takže neviem posúdiť. Možno na budúci rok. Samec už tento rok kvitol ale samice ešte štrajkovali. Jedno z nich mám tiež od jedného pána z Nitry. Bol to horor vypestovať z tej slabej zelinky ktorú predával a ja som ju ako neskúsený kúpil súčasný krík. Tiež som si vypočul aké sú dobré výživné, ako rýchlo rastú a ako rýchlo začnú plodiť, takže som sa takpovediac tiež o...al. Ale čo už. Človek sa učí na vlastných kotrmelcoch.
Neviem ako to bude s chuťou toho JUMBA ale ja som chutnal minulí rok ISAI a WEIKI a mne zase tie moc nechutili. Ale koľko ľudí toľko chutí. Keď mne alebo rodine nebudú po chuti vykopem, presadím niekde kde budú voľne rásť alebo darujem niekomu známemu prípadne nejakému záujemcovi z fóra ktorý prejaví záujem a bude s ním chcieť skúšať a experimentovať. Ale to až po odskúšaní. To je ešte ďaleko.
Vzhľadom na veľkosť rastliny, starosti s pestovaním a premárnený čas žiadnu z dopestovaných hotových rastlín pôvodným predajcom nevraciam. Reklamáciu by aj tak neuznali a cena za ktorú som kupoval a nebola malá sa určite tej námahe s ňou nevyrovná. Veď by to mali predajcovia zadarmo ešte drahší oblb pre ďalších nádejných ešte nepoučených klientov.
Preto radšej mne nechutné darujem druhým alebo vymením za niečo iné ako by som to mal vrátiť alebo skompostovať.

Tento rok som konečne oskúšal KOLOMIKTU MAXI VITU. Pravdupovediac - tá sa mi páčila. Prijemne ma prekvapila. Možno som mal len pri výbere rastlinky šťastie. Ale. Doporučujem všetkým.
pmajap
30.07.14,11:44
Janko ja som začala pred dvomi rokmi s rastlinkami do 20 cm, každý rok narastú cca 4m, nádherné listiská, už teraz sú na steche domu, v jeseň a na jar vymrznú, ale už mám aj samcov od Juraja, takže na rok možno aj niečo bude. Arguty mám 10, každá iná sorta a chlpaté 6 rastlín a bobuľa ani jedna.
Pepe.d
30.07.14,21:40
Moje chinensisky sa tiez nemaju k svetu a vyzeraju biedne ako aj kolomikty, jedine tie arguty to zachranuju a tento rok konecne od r. 2009 zasadena Kola 6 ukazala zopar nadhernych plodov cez 3 cm velkych jablckoviteho tvaru. To som ju uz chcel na jesen kompostovat, ale pan Kola mi pisal, ze sa oplati pockat, tak som zvedavy ci chutovo bude stat za tolke cakanie :-) J500j moja Maxivita to na jar vzdala a neobraza ani od korenov, Vitakola nastastie pusta nove listy a samec tiez uz zase vyzera byt v pohode, nemam pre ne asi vhodne podmienky a nase podnebie im asi nevyhovuje kedze maju uz zaciatkom leta spalene listy. :(
J500j
04.08.14,12:31
Mám tie isté podmienky ako ty, akurát že nie som vo Vrakuni ale v Blave smerom na záhorie Z.B.. Nepreháňaš to s veľkou starostlivosťou. Ja sa s nimi totižto moc nehrajem. Spalené listy na kolomikte mám aj ja, ale čo už. Arguty páľavu celkom dobre znášajú. CHlpaté potvory mám len malé a aj tie majú so slnkom tak ako kolimkty problémy.
Pepe.d
04.08.14,14:11
No budem ti oponovať , oproti Vrakuni si cez kopec takže máš podmienky ako ja v Dúbravke čo je teplotné pásmo tuším 7b čo Vrakuňa je len 6a, takze ročný súhrn teplôt máme vo Vrakuni vyšší... Tie Karpaty robia veľký rozdiel aj keď sa to nezdá. Čo sa týka starostlivosti o kiwi tak sa okrem hnojenia a polievania počas vegetácie nestaram. Uvidím na jeseň či kolomikty neprestahujem niekde kde bude počas dňa menej slnka a uvidím či sa im tam bude dariť...
Juraj Bindzár
23.08.17,14:11
Čo tu zdochol pes ? :-)
pmajap
23.08.17,17:50
Nie zamrzli chlpaté samce.