Trisha22
24.06.04,12:03
Pekny stvrtok prajem,
mam otazocku ohladne vyplaty podielov na zisku s.r.o. za rok 2003 materskej spolocnosti vo Francuzsku ktora ma pravnu formu SAS (zjednodusena akciova spolocnost) - je nasim 100 % vlastnikom.
1. podla nasho zakona o dani z prijmov podiely na zisku nie su predmetom dane - prechodne ustanovenia podla novely 177/04 hovoria o tom, ze podiel na zisku vykazanom za zdaň.obdobie do 31.12.03 vyplacany po 1.4.04 danovnikovi s obmedz.danovou povinnostou je prijmom zo zdroja na uzemi SR a ako taky podlieha zrazkovej dani. Pokial vsak plynie danovnikovi z EU, ktory ma v case poukazania podielu aspon 25 % priamy podiel na ZI subjektu od ktoreho jej takyto prijem plynie tento prijem nie je predmetom dane.
2. ale nasa materska spolocnost tvrdi, ze podla nejakej europskej direktivy (netusim ktorej, a vobec netusim do akej miery su EU direktivy zavazne pre podnikatelske subjekty - ked nie su pretransponovane do zakona, ako ma vobec ubohy podnikatel vediet ze nieco nie je v poriadku.... alebo teda mam sa riadit iba nasimi zakonmi a viacej mi netreba?) pokial sa podiely na zisku vyplacaju prave spolocnosti s pravnou formou SAS tak podliehaju zrazkovej dani (udajne na tento typ spolocnosti sa v tejto direktive zabudlo....)
Podla nasho zakona budem tvrdit ze zrazkovu dan neplatim, ale ked si niekto da namahu volat z FR a tvrdit nieco o EU direktive, ktora nam uklada povinnost uplatnit zrazkovu dan, tak trosku mam chrobaka v hlave (aj ked nam predtym auditor/danovy poradca tvrdil, ze podiely na zisku sa vyplacaju v plnej vyske a nepodliehaju zrazkovej dani...)
resp. viete mi niekto poradit odbornika na tuto temu, ktory si vsak za svoje vyjadrenie bude niest plnu zodpovednost samozrejme za odplatu ........
Dakujem vopred