p.e.t.e.r.x
10.07.08,22:01
Prosim Vas,

Viem mi niekto presne povedat ako je to s potravinami na chorvatskych hranicich??? Niekto mi tvrdi ze sa daju prevazat a iny tvrdi ze nie....... Voprad vdaka za odpoved
Jozef Mihál
10.07.08,20:25
Prečo nosiť drevo do lesa?
Marína
11.07.08,05:32
Leila2006
11.07.08,05:32
Prečo nosiť drevo do lesa?

Tiež som si to pôvodne myslela, ale je fakt, že potraviny sú v Chorvátsku podstatne drahšie ako u nás. Bolo plno rečí aj tu na porade, že aké je to tam výhodné, dokonca lacnejšie ako u nás, dokonca som tomu aj uverila, realita je však trochu iná. Podľa mojich skúseností sú potraviny minimálne o tretinu, ak nie polovicu drahšie. Aj v takom Lidli sú tiež min.o 30% vyšie ceny. Takže kto chce ušetriť, odporúčam zobrať niečo trvanlivé aj z domu. A na hraniciach pozreli len do pasu a dosť.
Jozef Mihál
11.07.08,07:45
Podľa mojich skúseností sú potraviny minimálne o tretinu, ak nie polovicu drahšie. Aj v takom Lidli sú tiež min.o 30% vyšie ceny.

Napr. kilo čerstvých fíg len za 80 Sk (Makarská, centrum, 26.6.2008) u nás určite nedostať. Možno v Lidli áno, ale neviem, nenavštevujem.
Leila2006
11.07.08,08:14
Napr. kilo čerstvých fíg len za 80 Sk (Makarská, centrum, 26.6.2008) u nás určite nedostať. Možno v Lidli áno, ale neviem, nenavštevujem.

Figy sú super, to je fakt, no ale skúste žiť dva týždne len na figách;)
Taký super jednoduchý príklad - 1 rožok -3 kuny, 100% mal menšiu gramáž ako tie naše. Takmer 13 Sk za rožok, no, mne sa to zdá dosť. Skrátka nie sme na tom tak, aby sme sa v chorvátsku obživili aspoň porovnateľne ako doma, nie to ešte lacnejšie.
Jozef Mihál
11.07.08,16:00
Ak si dobre pamätám, za veľkú celozrnnú bagetu v obchode v Makarskej som platil 5 (alebo 7?) kuna. Osobne som však radšej raňajky riešil nejakou tou raňajko-špecialitou v "našej" plážovej reštike za cca 30-40 kuna. Raňajky na pláži si jednoducho doma nemôžem dovoliť za žiadne peniaze.

Ale ak niekomu chutia paštéky alebo konzervy a to ešte počas najkrajšieho ročného obdobia v roku - teda dovolenky - nech ich papá.
pivko
11.07.08,16:53
Figy sú super, to je fakt, no ale skúste žiť dva týždne len na figách;)
Taký super jednoduchý príklad - 1 rožok -3 kuny, 100% mal menšiu gramáž ako tie naše. Takmer 13 Sk za rožok, no, mne sa to zdá dosť. Skrátka nie sme na tom tak, aby sme sa v chorvátsku obživili aspoň porovnateľne ako doma, nie to ešte lacnejšie.
Osobne rožky nekupujem ale tmavý kruh/ chlieb/ stojí 13 HRK , ale ten chlieb sa nedá s našim porovnať taký je supeeeeer že by som za neho dal aj 30!
A neviem si predstaviť ako chceš riešiť dovoz pečiva na dva týždne:(
iba keby že možno v strúhanke:D
Rozalka
11.07.08,18:25
Tiež som si to pôvodne myslela, ale je fakt, že potraviny sú v Chorvátsku podstatne drahšie ako u nás. Bolo plno rečí aj tu na porade, že aké je to tam výhodné, dokonca lacnejšie ako u nás, dokonca som tomu aj uverila, realita je však trochu iná. Podľa mojich skúseností sú potraviny minimálne o tretinu, ak nie polovicu drahšie....
Tak to teda nesúhlasím, odložený účet som si čítala na pláži a porovnávala. Spravili sme bežný nákup na víkend a ďalšie 2-3 dni - ako doma (tj. mäsko do polievky, mäsko ako druhé jedlo: bravčové, kuracie), okrem piva a travarice bolo všetko v norme, s malými odchýlkami.
Špeciality v reštaurácii (lingje, orada a pod.) - je pravda, nie je to lacné, ale ani u nás ...
misomiso
11.07.08,18:46
Hlavne cersve figy su tam uplne zadarmo a na kila.
Jozef Mihál
12.07.08,15:33
foaswc
12.07.08,16:22
Manžel bol v Chorvátsku pred mesiacom, keď bol ešte zákaz dovážať mäso.Na hraniciach mu pozreli kufor, mal tam rezne a salámy a nič mu nezobrali. Teraz ideme do Chorvátska 16.7. a beriem so sebou salámy aj zavárané mäso, minerálky a všetko ostatné. Chodíme tam už ôsmy rok , ale všetky potraviny si nosíme so sebou, lebo ceny sú tam podstatne vyššie ako u nás. Kupujeme tam len chlieb a ovocie.
pivko
12.07.08,17:30
http://www.chorvatsko.cz/obec/kuchyne.html#cenyo
Aspoň niečo pre neveriacich, Ja som sa snažil nájsť nejaky cenník Lidla,Kauflandu alebo Intersparu ale sa mi to nepodarilo.:mad:Aby som konečne presvedčil neveriacich.Samozrejme že spomínané obchody niesu všade ,ale ja aj keď idem na Makarsku tak si radšej urobím nákup v Splite ,alebo v Zadare po ceste ako by som to mal vláčiť z domu.
Jozef Mihál
13.07.08,07:00
Chodíme tam už ôsmy rok , ale všetky potraviny si nosíme so sebou, lebo ceny sú tam podstatne vyššie ako u nás. Kupujeme tam len chlieb a ovocie.

Pred ôsmimi rokmi bolo euro za nejakých 45 Sk, toto leto za 31 Sk.

Konkrétne minerálky dostať v obyčajnom obchode v Makarskej za 5 kuna/1,5 l. Áno, na jednom balení (6 x 1,5) ušetríte 60 Sk, na desiatich balíkoch 600 Sk. Ak sa rozhodnete preniesť do Dalmácie sto balíkov a predáte ich domácim, možno si tak jedna osoba zaplatí svoju dovolenku pod stanom a s plynovým varičom.
pivko
13.07.08,18:04
Pred ôsmimi rokmi bolo euro za nejakých 45 Sk, toto leto za 31 Sk.

Konkrétne minerálky dostať v obyčajnom obchode v Makarskej za 5 kuna/1,5 l. Áno, na jednom balení (6 x 1,5) ušetríte 60 Sk, na desiatich balíkoch 600 Sk. Ak sa rozhodnete preniesť do Dalmácie sto balíkov a predáte ich domácim, možno si tak jedna osoba zaplatí svoju dovolenku pod stanom a s plynovým varičom.
Škoda že sa tento príspevok nedá bodovať , lebo je za 100 bodov.
Tak že aspoň súhlas....:rolleyes:
Ešte doplním že by sa hodil aj do témy Podnikateľské nápady.
misomiso
13.07.08,18:22
Manžel bol v Chorvátsku pred mesiacom, keď bol ešte zákaz dovážať mäso.Na hraniciach mu pozreli kufor, mal tam rezne a salámy a nič mu nezobrali. Teraz ideme do Chorvátska 16.7. a beriem so sebou salámy aj zavárané mäso, minerálky a všetko ostatné. Chodíme tam už ôsmy rok , ale všetky potraviny si nosíme so sebou, lebo ceny sú tam podstatne vyššie ako u nás. Kupujeme tam len chlieb a ovocie.

Neviem preco, ale mne by tie nase slovenske potraviny v Chorvarsku ani nechutli.
pivko
13.07.08,19:19
Neviem preco, ale mne by tie nase slovenske potraviny v Chorvarsku ani nechutli.
Neni nič lepšie ako čerstvý kruh, burek , štrúdel:rolleyes: atd....travarica, orahovica , slivovica , crno vino , bialo vino:cool: atd.... čerstvá zeleninka na trhu v makarskej a známe figy a ešte ryby :)...,atmosféra:D .Skrátka Chorvátsko nemá chybu:):):)
misomiso
13.07.08,20:00
Neni nič lepšie ako čerstvý kruh, burek , štrúdel:rolleyes: atd....travarica, orahovica , slivovica , crno vino , bialo vino:cool: atd.... čerstvá zeleninka na trhu v makarskej a známe figy a ešte ryby :)...,atmosféra:D .Skrátka Chorvátsko nemá chybu:):):)

Ja som si tento rok usetril cestu na juh a orahovica sa mi uz luhuje doma vo flasiach.
dad111
14.07.08,13:30
Ale ak niekomu chutia paštéky alebo konzervy a to ešte počas najkrajšieho ročného obdobia v roku - teda dovolenky - nech ich papá.
Doma navstevujem svoju restauraciu, kde maju dvadsat druhov piva. Z toho mam jedneho favorita. Znacku zasadne nemenim. Neriesim, kolko stoji pivo v HR moja skusenost hovori jasne. Pivo beriem so sebou, aj keby som si musel tam kupit vsetko oblecenie. Netvrdim, ze je tam drahe, capovat ho tam vedia lepsie ako u nas, ale jednoducho neriskujem. Jedlo pripravuju perfektne, ak niekto chce jest svoje dovezene, vobec mu to nezazlievam. Osobne som aj v jedle konzervativny. Ziadne tamojsie speciality ma neohuruju. Ked cely rok zijem na bravcovom tak istotne tie dva tyzdne nezlepsim svoje zdravie ak budem pojedat kadejake morske potvory, ked ani neviem co z nich je jedle a co sa vyhadzuje. Ani tie figy nie su este tera ktovie ake kvalitne a chutne, ak tak az za mesiac. Ak teda niekto chce, nech si vezie co chce a kde chce. To myslim uprimne. A vazim si ludi co vedia co chcu. Ak si niekto dokaze organizovat dovolenku az do takych detajlov ako je stravovanie, asi to hovori o jeho schopnostiach. Bezhlavo rozhadzovat peniaze ako opity namornik nie je ziadne umenie. Tie silne reci, ake je to lacne zobrat nabitu karu a uzivat si su len vychvalovanie. Nepresviedcajme nikoho, ze nas nazor je najlepsi. Nech si vozi kto chce co chce. A da sa tak aj usetrit cas aj peniaze.
Leila2006
15.07.08,05:47
A neviem si predstaviť ako chceš riešiť dovoz pečiva na dva týždne:(
iba keby že možno v strúhanke:D

Kto hovorí o dovoze pečiva? Len krútim hlavou nad tými siláckymi rečami o výhodných nákupoch v chorvátsku. A pritom nepatrím k tým, čo vezú so sebou plné auto potravín, a u ž vôbec nie paštét, som viac menej vegetariánka, len nezavádzam druhých, že ako je tam lacno.