moncici121
11.07.08,07:50
Dobré ráno,

15.9.2008 mám určený termín pôrodu. Počula som niečo také, že vraj by som mala nastúpiť na materskú už 6 týždňov pred termínom, aby som neprišla o materský príspevok. Ja som plánovala odísť 15.8., čiže 4 týždne. Je na tom niečo pravda?

Ďakujem
brčko
11.07.08,07:30
ak nastúpiš na MD presne 4týždne pred predpokladaným termínom pôrodu a dieťa sa narodí presne v termíne, tak by si poberala materskú len 26týždnov, teda 4týždne pred pôrodom a 22týždnov po. Obvyklý je nárok 28týždnov. (ak by si nastúpila na MD 6týž.pred PTP a potom pracovala len na dohodu, tak nárok máš 28týždnov, ak nie si osamelá alebo sa ti nenarodí viac detí) Pozri priamo zákon:

§ 48 Zákona o sociálnom poistení

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.
moncici121
11.07.08,08:08
Ďakujem za odpoveď,

ak som to ale správne pochopila, keď odídem na materskú 4 týždne pred pôrodom, bude mi vyplácaná materská 26 týždňov (4týždne pred a 22 po pôrode), ale zase za tie 2 týždne čo budem ešte pracovať dostanem mzdu. Takže budem na tom asi približne rovnako. Správne?
jankasm
11.07.08,09:58
Ďakujem za odpoveď,

ak som to ale správne pochopila, keď odídem na materskú 4 týždne pred pôrodom, bude mi vyplácaná materská 26 týždňov (4týždne pred a 22 po pôrode), ale zase za tie 2 týždne čo budem ešte pracovať dostanem mzdu. Takže budem na tom asi približne rovnako. Správne?

No približne rovnako by si na tom bola vtedy, keby si tých 6 týždňov pred skutočne odišla z práce. Ty však môžeš nastúpiť na MD, začať ju poberať 6 týždňov pred termínom pôrodu a napr. ešte ďalšie 2 týždne robiť na dohodu, ako už písala aj brčko, čo je možné aj popri poberaní materskej. Takto by si na tom nebola rovnako, ale mala by si korunky navyše, za tie 2 týždne materskej. ;)