zaja
11.07.08,07:12
Prosím o odobrenie, prípadne opravu - vopred ďakujem.

Predávame osobný automobil zaradený v majteku firmy od roku 1995. Sme platci DPH. Faktúru vystavím BEZ DPH nakoľko ide o osobné auto, bez ohľadu komu ho predávam (či firme alebo FO) Príjem je POZD.
Ale nemám jasno v tom či môžem ja platca vystaviť faktúru bez DPH?

Ďalej chceme predať malé nákl. auto evidované v maj.firmy od 1998.
Tam budem fakturovať s DPH. Príjem tak isto POZD a DPH odvediem.
Neviem naisto či sa DPH-čka pri kúpe odpočítala, ale pokiaľ je v technickom že je to nákladné auto tak predpokladám že áno.
mysimis
11.07.08,06:31
Osobné vozidlo predávaš bez DPH - napriek tomu, že si platca DPH. Nákladné auto predávaš s DPH.
biba187
08.09.08,12:44
Prosím o opravu
1. prepravca klient predal prepravcovi osobný automobil do 30.000,- Sk s DPH, bohužiaľ fa. už je zaplatená ... má byť správne bez DPH t.zn. že nevstupuje do DP DPH
2. účtujeme v JU priamo do PR, následne do drobného hmotného majetku a evidencie áut, bude využívať na podnikateľské účely, daň z MV je zaplatená, uplatňujeme výdavky spojené s využívaním auta
3. trošku ma mätie či túto situáciu zaúčtovať do skladu a účtovať ako materiál - zásoby?
biba187
23.09.08,07:26
prosím o odpoveď na príspevok č.3
mám ešte jednu otázku, sú povinný opraviť faktúru, keď ju zle vystavili s tou DPH na auto, má to byť bez DPH keď ide o osobný automobil.
Tiež sa mi stáva pri klientovi, že faktúry ktoré im vystavujú t.j. došlé sú neni v poriadku napr. dátum dodania a iné nedostatky ale odmietajú to opraviť a mne robí problém to potom zaúčtovať, lebo ja dám podľa CMR, kde je skutočný dátum dodania a nie podľa zle vystavenej došlej fa. čo s tým ? dúfam, že to robím dobre.
biba187
23.09.08,08:02
vie mi niekto poradiť prosím príspevok 3,4 ?
biba187
23.09.08,17:03
posúvam poraďte skúsenejší prosííím
betka
23.09.08,17:31
Príspevok č.3, to Biba:

1. Prepravca klient:
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods.

2. nerozumiem. Či je prepravca klient, ......... nerozumiem súvislostiam týchto 3 bodov. Alebo je prepravca kupujúci OA. Ak je kupujúci. Môžete OA zaúčtovať do prev. réžie, pretože splňa podmienky v zákone (je do 30 tis. Sk...). Ak je potrebné automobil dať do prevádzyschopného stavu a je nevyhnutná oprava. Súčasťou OC OA je i oprava. Ak prevýši sumu 30 tis. Sk ide o DHM.

3. Operatívna evidecia.
biba187
23.09.08,17:53
ospravedlňujem sa zle som sa vyjadrila áno kupujúci OA je klient a zároveň je prepravca, Predávajúci OA je tiež prepravca, ďakujem Betka za odpoveď, tiež by som potrebovala aj na 4 príspevok pomoc.