Fila
11.07.08,07:27
Dobrý deň,
prosím o radu v tomto probléme:
Vlastník nadobudol nehnuteľnosť v r. 1995 kúpou. Ide o pozemok so starým domom. Tento zrútil a postavil chatku - malý rodinný domček. Koaludačné konanie bolo v 11/2007. Do katastra nehnuteľností bol dom zapísaný v 1/2008. Teraz sa naskytla príležitosť nehnuteľnosť predať, teda pozemok aj s domom. Vlastník tu nemá trvalý pobyt. Ide o to, že ak by v kúpno - predajnej zmluve bola rozpísaná cena za pozemok a cena za dom, je možné platiť daň z príjmu len z domu, nakoľko pri pozemku bola splnená podmienka oslobodenia - vlastní viac ako 5 rokov. Daň by sa platila len z príjmu za predaj domu?
Ďakujem za odpovede
Fila
11.07.08,10:54
Proším Vás môže sa na to niekto pozrieť?

Ďakujem
betka
11.07.08,11:09
Ano, môžete tak učiniť, ale dala by som oceniť znalcom zvlášť cenu nehnuteľnosti a zvlášť cenu pozemku.

NApr. V zmluve si dohodnete, že predávate tieto nehnuteľ. za 2 mil. Sk. Znalec Vám stanoví cenu pozemku na 500 tis. a budovy na 1,5 mil. Sk. Ak však dáte do zmluvy, že pozemok predávate za 1,5 mil. a chatku za 0,5 mil. Sk, aby nebol v prípade DK nejaký problém s krátením daní
Fila
11.07.08,11:16
Ďakujem za odpoveď
Martin Mocko
17.07.08,05:01
Chápem podmienky oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti (2roky tr.pobyt al. 5rokov vlastníctvo)
Čo však v prípade, že vlastním byt - nadobudnutie 1/2 darovacou zmluvou z roku 1980 a 1/2 som nadobudol kúpou v roku 2007. Teraz chcem predat polovicu domu svojej svagrinej. Ked napisem do KPzmluvy, ze jej predavam tu polovicu, ktoru som nadobudol v r. 1980 darovanim - bude tento prijem oslobodeny od dane?
Vladimír Ozimý
17.07.08,05:36
Chápem podmienky oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti (3roky tr.pobyt al. 5rokov vlastníctvo)
Čo však v prípade, že vlastním byt - nadobudnutie 1/2 darovacou zmluvou z roku 1980 a 1/2 som nadobudol kúpou v roku 2007. Teraz chcem predat polovicu domu svojej svagrinej. Ked napisem do KPzmluvy, ze jej predavam tu polovicu, ktoru som nadobudol v r. 1980 darovanim - bude tento prijem oslobodeny od dane?

podmienka trvalého pobytu je 2 roky a nie 3.
nie je dôvod spochybňovať oslobodenie. Ak predáte 50% nehnuteľnosti ktorú ste nadobudli v roku 1980 a nevyužívali ste ho na podnikanie obdobie pred tým je legitímne splnená podmienka na oslobodenie od dane. Správca dane nemá dôvod to napadnúť.
Martin Mocko
17.07.08,05:47
podmienka trvalého pobytu je 2 roky a nie 3.
nie je dôvod spochybňovať oslobodenie. Ak predáte 50% nehnuteľnosti ktorú ste nadobudli v roku 1980 a nevyužívali ste ho na podnikanie obdobie pred tým je legitímne splnená podmienka na oslobodenie od dane. Správca dane nemá dôvod to napadnúť.

Predpokladal som také riešenie, ale bude asi lepšie, keď bude v KP zmluve presne definovaná časť, ktorá je predávaná. Tie 2-3 roky som sa iba uklikol, už je to opravené.

Pozeral som na drsr i na iných weboch nejaký príklady k zdaňovaniu nehnuteľností - ale všeade sa počíta iba s tým, že človek vlastní celú nehnuteľnosť sám a nadobudol celú v rovnakom čase. Maximálne som našiel BSM manželov.
Dík za odpoveď....