lenka262
11.07.08,09:04
Dobry den ako mam postupovat pri vypocte mzdy, ked zivnostnik so stavebnou cinnostou zamestnal zamestnanca na pracu na stavbe. Prvy tyzden v mesiaci nemali zakazku, zacali pracovat az od druheho tyzdna. Ma mu zamestnavatel pocitat tento tyzden ako odpracovany, alebo nie. Ak nie ako ma postupovat.Dakujem
Monika V.
11.07.08,07:23
Dobry den ako mam postupovat pri vypocte mzdy, ked zivnostnik so stavebnou cinnostou zamestnal zamestnanca na pracu na stavbe. Prvy tyzden v mesiaci nemali zakazku, zacali pracovat az od druheho tyzdna. Ma mu zamestnavatel pocitat tento tyzden ako odpracovany, alebo nie. Ak nie ako ma postupovat.Dakujem
No ak ho zamestnal, to znamená prihlásil do poisťovní aj prvý týždeň mzdu mu musí vyplatiť podľa zmluvy aj za týždeň kedy nebola práca. Ja by som to aspoň takto robila, neviem čo by si mu napísala na ten prvý týždeň.:rolleyes:
Jara
11.07.08,07:24
Musíš postupovať tak ako bola uzatvorená PZ. Keď bol uzatvorený prac. pomer o týždeň skôr, tak malo byť napísané aj v PZ, že prvý týždeň mu bude platiť napr. len 60% alebo do času, keď budú mať zakázku. Ak tam nič nebolo tak to, čo je v zmluve mu musí dať. T. j. do výšky dohodnutej mzdy, prípadne minimálnej. Skús si preštudovať PZ.
lenka262
11.07.08,08:31
no ja som mu za minuly mesiac pocitala mzdu a odvody klasicky,pretoze za ten mesiac pracoval vsetky dni. Teraz prvy tyzden nemali pracu az od druheho tyzdna, len si overujem ako by som mala pocitat na buduci mesiac. Takze mu budem pocitat ako keby pracoval, pretoze ziadna dohoda v zmluve nebola
Jana Motyčková
11.07.08,09:00
V podstate sú dve možnosti - náhradné voľno za nadčas - ale muselo by to byť dohodnuté so zamestnancom. AK to takto dohodnuté nie je ide o prekážku na strane zamestnávavateľa a tá sa platí priemerom.
Llívia
11.07.08,09:08
Zákonník práce § 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
lenka262
11.07.08,10:51
takze si to zhrnime, kedze v PZ neboli dohodnute ziadne tieto podmienky, budem vypocitavat mzdu, ako keby odpracoval. Moj sef si vedie aj evidenciu dochadzky zamestnancov neovplyvni to nejako potom toto vsetko ak pride kontrola?
Taktiez sa chcem opytat, ak ma sef zakazku v CR a chodieva tam aj on pracovat ma narok na preplatenie cesty, cize ci si do nakladov moze uplatnit cestovne. Mozem mu vyhotovit cestovny prikaz?
Jana Motyčková
11.07.08,14:10
Nebudeš mu počítať mzdu ako by pracoval, ale zaplatíš mu ten čas priemerom, viď citáciu §142 od Lívie.
Iwett
12.01.09,06:58
Dobrý deň, môže sa zamestnávateľ malého závodu, ktorý nemá kolektívnu zmluvu dohodnúť zo zamestnancami že im bude poskytovať náhradu mzdy 60% ked nemá na určité obdobie prácu? Aké sú odvody zo mzdy v tomto prípade? Z minimálnej mzdy, alebo z tých 60% ? Ďakujem
Jana Motyčková
12.01.09,09:07
Ak nemá ani zástupcov zamestnancov, nemôže, musí platiť 100%.
Iwett
12.01.09,14:08
Ak nemá ani zástupcov zamestnancov, nemôže, musí platiť 100%.
Ďakujem, nemá, a to si ich nemôže zvoliť? Alebo uzavrieť kolektívnu zmluvu?
Jana Motyčková
13.01.09,07:32
Zástupcov zamestnancov si môžu zvoliť zamestnanci, nie zamestnávateľ, kllektívnu zmluvu môže uzavrieť s odbormi.
Iwett
13.01.09,07:49
Ďakujem. Takže dobre tomu rozumiem, že ked sa dohodnú zamestnanci, že si zvolia zástupcu, tak môžu rozhodovať o tom či sa môže robiť na 60% ked nieje práca? Prepáčte, že sa pýtam možno hlúpo, ale neviem čo robiť. Keď zamestnávateľ zamestnáva iba 3 zamestnancov, z dôvodu prechodného nedostatku práce ich nechce prepustiť, ani zamestnanci to nechcú, tak sa dohodnú, že nebudú napr. mesiac pracovať. Musí zamestnávateľ odviesť odvody z minimálnej mzdy a dať im náhradu mzdy ? Nieje iná možnosť? Ďakujem